MIDDELBURGSCHE COURANT. N- 70. Dingsdag 1854. 27 Junij. 3.arthortötgirtgen TAN DEI RIJKSBESTUUR, PROVINCIALE EX GEMEENTEBESTUREN. öimmüattLisrijc fcijïringm. Deze courant verschijnt des DingsdagsDonderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post f 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. ureeene openbare zitting van den Gemeenteraad zal plaats hebben. Mwdelburg, den 21 Junij 1854. De Burgemeester voornoemd, BIJLEVELD YAüt SEROOSKERKE, 1. p. ministerie van Binnenlandsclie Kaken. PROVINCIE ZEELAND. AASBESTEDISG. Op Donderdag den 29 Junij 1854, des middags ten 12 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den Commissaris desKonings in de Provincie Zeelandof bij zijne afwezigheid door een der Leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den lloofd-Ingeuieur van den Waterstaat in het elfde District, aan het Lokaal van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden aanbesteed: Het Bouwen van eene Steenen SPUISLUISwijd in den dag 12 El en lang 21,20 El, voorzien met Steenen FrontmurenHouten Vleugel-Beschoeijingen Stortebeddcn enz.in de Commerciehaven te Vlis- singendaaronder begrepen de vereischte Afdam mingen en alle noodige Materialen. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het Beslek en de Teekeningen der bovengemelde Aanbe steding zullen ter inzage liggen aan het Lokaal van het Ministerie van Binnenlandsche Zakenaan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland te Middelburg, en op alle zoodanige Plaatsen alwaar gewoonlijk de Bestekken van Waterstaats-werken in gemelde Provincie ter lezing gelegd worden. Vijf dagen vóór de Besteding zal de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts zullen nadere informatien te bekomen zijn bij den Ingenieur F. D. N. VAN DEVEN TER en den Hoofd-Iugeuieur van den Waterstaat te Mid delburg. De Minister van Binnenlandsche Zaken, VAN REENEN. Staats-IiOterij. Achtervolgens Art. 3 van het Koninklijk Besluit van den 6 Januarij 1831 no. 68 (Staatsblad no. 2)heeft Zijne Exc. de Heer Minister van Financiënbij resolutie van den 23sten Junij jl., bepaald de prijzen, het opgeld daaronder begre pen waarvoor de CollecteursSplitters en Debitanten der Staats-Loterij de Loten en gedeelten van dien voor de derde week der trekking van de laatste klasse der 223ste Loterij zullen mogen uitgevente weten Bij Verkoop Bij Verhuring Gehcele Loten 84 Geheele Loten 47 Halve - 42 Halve - 23 50 Vijfde - 16 80 Vijfde - 9 40 Tiende - 8 40 Tiende n - 4 70 Twintigste - 4 20 Twintigste - 2 35 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, da bij voornoemd artikel van dat Besluit uitdrukkelijk is vast gesteld dat de CollecteursSplitters en Debitanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het Publiek beschikbaar te hebben Middelburg, den 26 Junij 1854. De Commissaris des Konings in Zeeland, Bij delegatie van denzelven De Burgemeester van Middelburg, BIJLEVELD VAN SEROOSKERKE, fung. Burgem. Gemeenteraad. De Burgemeester van Middelburg maakt bekend dat op Dingsdag den 27 Junij 1854, des namiddags ten half-twee IVIiddellmrg- 26 Junij. De commissaris des konings in deze provinciejhr. mr* J. H. G. van Tets van Goudriaanwordt morgen per stoom boot Walcheren van Z.H.Ed, gestrenges inspectie-reize in Schouwen en Duiveland enz. alhier teruggewacht. Aangaande den persoon die bij een val van het dak van een nieuw te bouwen huis op 17 dezer eene belang rijke hoofdwonde heeft bekomen, waarvan wij in ons no. van 20 dezer melding maakten, kunnen wij thans berigten dat hij weder bij zijne kennis en zijne toestand veel ver beterd is, zoodat met eenigen grond op zijn herstel kan gehoopt wordenhoewel het gevaar nog niet als geweken mag worden beschouwd. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier lig gen ter inzage de volgende handels-berigteuopgave van den in- en uitvoer en het verbruik der voornaamste kolo niale warenvan den intvosi; van britschc en iersche pro ducten, en van de schepen in den vreemden handel en voor de kustvaart gebruikt, alles gedurende de maand mei jl. De verdienstelijke redacteur van het Kerkelijk week blad dat sedert het begin dezes jaars als orgaan der Ncd. hervormde kerk de Kerkelijke courant verving, ds. H. M. C. van Oosterzee teOirschot, heeft in een onlangs verschenen geschrift, onder den titel van De Synode en de Bijbel vertaling" de meerendeels bereids in dat blad opgenomene betoogen te dier zakebijeenverzameld uitgegeven. Zoo wel tot bestrijding der vooroordeelendie bij minkundigen en eenvoudigen over dit onderwerp worden aangetroffen en niet zelden ook aangewakkerdals tot wederlegging van andere geschriften die de duidelijke sporen dragen van kwade trouw en valsche voorstelling, heeft de schrijver hier zeker eene goede taak verrigt. liet is dan ook een woord tot de gemeente" dat hij haar, blijkens zijn voorberigt, in han den geeft met den wenscli dat het iets moge toebrengen tot onpartijdiger beoordceling der zaak en geruststelling van hendie er iets kwaads uit mogten duchten voor de waarheid, volgens dc belijdenis der hervormde kerk. Met den 1 julij aanstaande worden de kantoren van den rijks-telegraaf te 's Hertogenbosch en Maastricht voor de binnen- en buitenlandsche dienst opengesteld. Te Zittauin het koningrijk Saksenwordt met 1 julij een telegraafkantoor opengesteld. Daarentegen is hctWur- tembergsche telegraafkantoor te Untertiirkheim gesloten. In Frankrijk zijn telegraafkantoren geopend teAlenyon, Guóret, le Puy en Tulle. De staatsbladen no. 85 en 86 bevatten koninklijke be sluiten van den 14 dezer, waarbij als losplaatsen voor steenkolen bij invoer langs dc rivieren en kanalen worden aangewezen de gemeenten Stecubergen (Noordbrabant) en Breskens (Zeeland). Den 21 dezer zijn van het Loo naar 'sHage, Soest- dyk, Amsterdam en Arnhem vertrokken HH. KK. HH. prins en prinses Frederikprins en prinses Hendrikde prins van Oranje en de hertog van Saxeu-Weimarallen met hoogst- dezelver gevolg. Te Assen is de zekere tijding ontvangen' dat Z. M. de koning het aldaar te houden congres voor landbouw met een bezoek vereeren zal. Z. M. zou heden avond (maandag) te Assen aankomen en daar blijven tot woensdag avond. Naar men verneemt mag men de hoop voeden dat HH. KK. HH. prins en prinses Frederik en prins en prin ses Hendrik der Nederlanden het aanstaande muziekfeest te Rotterdam door hunne liooge tegenwoordigheid zullen opluisteren. Het gebouw aan het nieuwc-werk, voor het mu ziekfeest te Rotterdam opgetrokken, zal weldra voltooid zijn. Het is hecht en solidete meer daar er geene galerijen zijn aangebragt, 63 el lang, 28 el breed en 15 el hoog, buiten het dak waarin van weerszijden drie kolossale lichtra men zijn. Het zal 4000 personen kunnen bevatten en des avonds door ongeveer 200 gaslichten verlicht worden. In de lengte zijn vier kolossale kroonen aangebragt. Het orkest is eene manshoogte boven den grond getimmerdeven breed als de zaal en 14 ellen dieper zullen 900 personen plaats kunnen vinden. Daar achter zijn drie zoogenaamde stemka mers. Aan weerszijden van het gebouw zijn vier dubbele deurenom alle gedrang te vermijden. Het plan is ont worpen door den architect Rose. Naar wij vernemen is het committé voor het muzijk- feest er eindelijk in geslaagd eene overeenkomst te treffen met de administratie van het korps staf-muzijkanten van het regement grenadiers en jagersonder directie van den heer F. Duukler, en zal zich genoemd en zoo gunstig bekend korps, gedurende de geheele feestweek, dagelijks op ver schillende uren en plaatsen in het openbaar doen hooren- Donderdag 11. is aan 's rijks werf te Amsterdam met het beste gevolg te water gelaten Zr. Ms. korvet met hulp- stoomvermogen Medusa. Ten 1 ure kwamen HH. KK. HH. de prius van Oranje en prins Hendrik der Nederlanden met gevolg op de werf en begaven zichvergezeld van den di recteur der marine en verdere hoofd-beambten naar de tri bune, ter zijde van liet tot afloopen gereed staande schip opgcrigt. HH. KK. HH. werden aldaar ontvangen door I den hoofd-ingenieur en het overige personeel tot het vak van scheepsbouw behoorende, en door de verzamelde me nigte mot geestdrift begroet. Spoedig daarna arriveerde uit J 's Hage Z. Exc. de minister van marine. Onder de genoo- digdeu merkte men verschillende militaire en burgerlijke au- toriteiten op. i Men verneemt dat het voorbeeld door eenige leden van het Mei alen kruis afdeeliug 's Gravenhage gegeven om door eene voorwaardelijke inteekening hun verlangen te kennen te geven om liet in 1856 op te rigten monument ter herinnering aan die instelling met het ruiterstandbeeld van den geliefden prins van Oranje als veldmaarschalk te zien prijken al dadelijk door eenige ingezetenen van 's Hage (hoezeer geen leden van het Metalen kruis) is gevolgd. Sedert eenige dagen is het in de vischkweekerij op het Loo, gelukt, een menigte visschen uit te broeden, welke tot het geslacht der vorens behooren. Het is zeer vermakelijk de visch met geheele scholen in j de daarvoor vervaardigde bakken te zien zwemmen. De uitkomst dezer proeve is een bewijs te meer voor de uitvoerbaarheid eener zaakvan welke veel goeds te ver wachten is. Men schrijft uit Utrecht van den 24 dezer n Gisteren aanvaardde dr. B. ter Haar de betrekking van hoogleeraar aan onze hoogeschool, bij welke gelegenheid door Z. hoogg. werd uitgesproken eene latijnsclie redevoe ring in het groot auditoriumover den band der beoefening van de historische theologie en christelijke zedekunde. Des middags bood hij in het gebouw voor kunsten en weten schappen cencn maaltijd aan aan curatoren, leeraren enz. aan de hoogeschool verbondenbenevens aan onderschei dene autoriteiten en verscheidene vrienden. Des avonds bragten de studenten eene serenade bij fakkellicht aan hunnen nieuwen leermeester benevens aan den nieuw be noemden curator van Hoytema. Den 23 dezer is dc fransche oorlogskotter Favorite luit. dc Panouarnvan Hellevoetsluis naar de Noordzee vertrokken.

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1