oogenschouw heeft genomen. Des middags was er bij den heer burgemeester een diné waartoe de aanwezige leden der provinciale staten en eenige leden van den raad genoodigd waren; des avonds deed de muzijk der schutterij zich voor het huis des burgemeesters hooren en verhoogde zoo de feestelijke stemming, die zich reeds des morgeus door een aalutschot van het ter reede liggende schip Johanna Eliza beth en den geheelen dag door het uitsteken van vlaggen geopenbaard had. lieden morgen is Z. II.Ed. gestr. hier naar Haamstede vertrokken, om het. eiland Schouwen te bezoeken en zaturdag avond alhier terug te keereu." HH. KK. HH. prins en prinses Erederik zullen heden van het Loo naar de residentie terugkeeren. Men schrijft ons uit het Nieuwe Diep van 17dezer: n Omtrent het resultaat der proefnemingen met de bour bon- of percussie-granatendoor een detachemeut der artil lerie op het strand bij Texel genomen, zijn wij in staat gesteld mede te declen dat de uitwerking van bewuste gra naten, wanneer van eene batterij een schip daardoor juist wordt getroffenverschrikkelijk is te noemenzoo dat het zelve onraiddelijk kan zinken. De proeven die men daar mede van den Horst op de de korvet Ar go heeft genomen, hebben de verwachting van de betrokkene commissie zeer verre overtroffen, in weerwil der met omzigtigheid gedane proefschoten boorde een enkele granaat het schip in den grond. De fransche oorlogskotter la Eavorite, kommandant de Panouarn, gisteren hier ter reede gekomen, is lieden mor gen weder gaan kruissen iu de Noordzee." Wij vernemen dat het te water breugen der op de landswerf te Amsterdam gebouwde korver Aleduza bepaald is op donderdag 22 dezer. Dit schip, bestemd tot het voe ren van zwaar geschutis het eerste oorlogschip der neder- laudschc zeemagt hetwelk gebouwd werd en ingerigt zal worden voor de toepassing van sclirocfstoomvermogeuzijnde de werktuigen van 150 paardenkracht vervaardigd iu de fabriek der nederlandsche stoombootmaatschappij te Fijenoord, alwaar ook tevens werktuigen in voorraad zijn van het. dub bel vermogen van het schroeffregat van 50 stukkendat mede op 's landswerf gebouwd wordt. Den 13 dezer is te Ley den tot doctor in de genees kunde bevorderd, de heer K. Broes van Dortte Goesna verdediging eener dissertatio medico inauguraliscontiuens Heruiae incarceratse casus duos. Den 17 dezer promoveerde te Utrecht tot doctor Q,. J. M. Jansen,van Goes, na verdediging van zijnetdiss. Aled' Jnaug. continens CasumCompressionis Medullae Spinalis. Een aantal predikanten in de nederlandsche hervormde kerk heeft zich bij adres tot de algemeene christelijke syno de gewend met het verzoek om eene verstandige toepassing wan art. 23 van het algemeene reglementlevendig overtuigd zijnde dat een regtstreeksche invloed van de leden der ge meente op de keus van ouderlingen en diakenen behoort 1e bestaan, en vooral door den tegenwoordigen toestand der icderlandsche hervormde kerk dringend gevorderd wordt. - Een der van Zwolle, voor rekening van de heeren D oyer en Pruimers te Riga, in lading liggende schepen is met nog drie andere hollandsche bodems aangehouden en de bemanning op een engelsch oorlogschip overgebragt. Toen de kapitein Elsencur verliet om naar Riga te zeilen verzekerde hem de consul aldaar dat Riga nog vrij van embargo was, terwijl drie dagen later, en in het gezigt van de vereenigde vloot, de kapitein Riga ongehinderd binnenliep men vermoedt derhalve dat het embargo is gelegd nadat de kapitein van Elseneur vertrokken was. Van wcge de reederij der heeren Doijer en Kalff te Zwolle is dadelijk hiervan berigt gezonden aan den minister van buitenlandsche zaken, om langs dien weg schip en zoo mogelijk ook de lading buiten embargo te hebben. - Professor Bleekrode van Delft heeft, naar wij vernemen, het voornemen om op cTc tentoonstelling bij het landhuis- bv.rlkundig congres te Asscu eenige fabrikaten, uit turf f otrokken, als gas paraphinc enz. in te zenden, alsmede 'hcSfj hijdaartoe door het bestuur met het oog op de heljngjrijkiicid der zaak uitgenoodigdhet plan om in de fy afdeeling van het congres mede te deelen de resul- A^teU zijner nasporingen omtrent de wijze van verkrijging "dier fabrikaten, ten einde langs dien weg dc zaak der M.urfbewerking te bevorderen en te organiseren. Zonder twijfel zullen alle veen-eigenaren in deze voorlezing het grootste belang stellen. Bij de jtcdlQopen op de renbaan te Schevcniugen zijn behaald^jt&y •0%^J^rijs (/1200) van Z. K. H. prins rredeiiky door het "pf'uiid Mademoiselle Diggory, van den lieer «jöriingsde prijs (ƒ1000) van de sociteit dooi' JJrePipaard-van Spijk, van den heer F. Steers qq.; de prijs fcq de Üeeren-wedrcnmet hindernissen door liet paard Zanino, van den heer B. A. V. baron Yerschuer, en de eereprijs van Z. M. den koning voor de heeren officieren van het tweede regement dragonders, berijdende hunne dienstpaardendoor den heer C. baron van Tuyll van Se- rooskerkc. Den 14 dezer hebben te Luxemburg de verkiezingen plaats gehad voor de den 15 mei jl. ontbonden kamer der afgevaardigden van het groothertogdom. De regering heeft daarbij eene aanzienlijke meerderheid erlangdhare candi- daten zijn, op drie na, in tien arrondissementen bij de eerste stemming gekozen. Een en twintig leden der ont bonden kamer zijn verwijderd geworden. In liet arrondis sement Luxemburg zelf zijn eclitcr al de candidaten der oppositie er door gekomen en hebben de vier ministeriele candidaten de nederlaag geleden. Over liet algemeen even wel is zoo als boven is gezegd, de zege aan de regering gebleven. Renoeininffen en ESesAuiteii. Bij koninklijk besluit vau dcu 16 juuij zijn benoemd tot directeurs der postkantoren te Utrechtde heer J. M. baron van Boecopthans directeur van het postkantoor te Haarlemte Haarlem de lieer J. J. A. Creygliton, thans directeur van het post kantoor te Middelburg; te Afiddclburg, de heer N. Wes- terouen van Mcet.ereuthans directeur vau het postkantoor te Goudate Goudade lieer L. L. M. van Koetsveld van Ankerenthans commies der posterijen van de 1ste klasse. Tot commiezen der posterijen van de 1ste klasse, de heer J. A. T. van der Marck, thans commies van de 2de klassevan de 2de klassede heer B. Aleylinkthans commies van de 3de klassevan de 3de klasse, jlir. C. P. Versluys van Krabbeudijke, thans surnumerair der posterijentot surnumerair der posterijen, de heer G. van der Vliet, te Zierikzee. Z. AL heeft bij onderscheidene dezer dagen genomen besluiten goedgevonden 1. aan den gepensioneerden majoor C. Logeman en aan den gepensioueerden kapitein D. van Riemsdijk, laatstelijk gediend hebbendede eerstgenoemde bij het 3de en de laatstgenoemde bij liet 4de regement infanterie, het voort durend dragen te vergunnen van de activiteits-uuiform van liet korps waartoe zij laatstelijk hebben behoord 2. te benoemenbij het korps ingenieursmineurs en sapeurs, tot majoor den kapitein der 1ste klasse G. A. van. Kerkwijktot kapiteiu vau de 3de klasse den lsten luitenant J. H. A. Verduchènetot lsten luitenant den 2den luitenant jlir. G. J. G. Klerckallen van het korps bij liet personeel van de geneeskundige dienst der landmagt, tot officiereu van gezondheid der 2de klas e de officieren van gezondheid der 3de klasse H. Cales en E. G. W. Schoonenberg, beiden van gemeld personeel; en 3. den majoor jlir. J. A. van Brienen van Ramerus, van liet korps ingenieursmineurs en sapeursop zijne aan vrage te stellen op non-activiteit. Elerknieuws. Ds. Overman te Cats heeft aan zijne gemeente bekend gemaakt dat hij het beroep naar de gemeente lieinkenszand aanneemt. VerscEiillciule Rerig-ten. Op 18 dezer heeft gedurende den feilen regen een orkaan of windhoos aanzienlijke schade aan het Raamsdonksche veer, alsmede te Haastrecht en Ridderkerk aaugerigt. De haringvloot ismet uitzondering van 2 schepenreeds van Vlaardingen uitgezeild. Bij den minister van finan ciën is van een onbekende voor 's rijks schatkist ontvangen f 2,47$. Gedeputeerde staten van Noordholland hebben de onlangs door den gemeenteraad van Amsterdam vastge stelde verordening betreffende de broodzetting aan den mi nister van binnenlandsche zaken toegezondenmet voor- dragt tot vernietiging. Utaten-Genernal. EERSTE KAMER. Zitting van den 19 Junij 1S54. In deze zitting heeft de voorzitter medegedeeld dat door de afdeelingen benoemd zijn tot voorzitters, de heeren van Becck Vollenhoven, Insingcr, vau Aylva van Pallandt en Blankenlieyin, en tot onder-voorzitters, de heeren d'Ablaing van Giessenburgvan Dam van Isseltvan Ryckcvorsel en van Goltstein van Oldenallcr. De voorzitter geeft kennis dat door de afdeelingen be noemd zijn tot rapporteurs over het ontwerp nopens liet armbestuur, de heeren van Swindereu, Insingcr, Cost Jor- dens en Eysinga. Zijn ingekomen eenige verzoekschriften, o. a. houdende bedenkingen tegen het ontwerp nopens liet armbestuur. Verzending aan de commissie voor de verzoekschriften. De commissien van rapporteurs zijn gereed met de ver slagen over de ontwerpen: 1. tot verlenging van den ter mijn bij art. 293 der gemeentewet gesteld; 2. regelende het gebruik van het koloniaal batig slot; 3. houdende raming van uitgaven wegens verstrekkingen voor het departement van marine, dienst 1854; 4. tot goedkeuring eener dading tussclien het bestuur der domeinen en liet heemraadschap van Alark en Dintel; 5. tot het verleeneu van pensioen aan mindere geëmployeerden van 's rijks zee- en landmagt en 6. houdende raming van uitgaven wegens verstrekkingen voor liet departement vau oorlog, dienst 1S54. Drukkenen ronddeelen. De dag der beraadslagingen werd bepaald op heden. Uit het verslag der commissie van rapporteurs over liet ontwerp van wet tot verlenging van den termijn, gesteld bij art. 293 der gemeentewet, blijkt dat tegen de voor gedragen herhaalde verlenging vau den termijn gesteld bij art. 293 der gemeentewet niet een jaar, gcene bedenkin gen zijn gerezen. Eene afdeeling verklaarde daartegen geen bezwaar te hebben, in de veronderstelling dat de ge meenten, in welke sedert de uitvoering dezer wet de kie zers tot of boven het getal van 25 zijn toegenomenniet. langer in de uitzondering vau gemeld artikel zullen geplaatst blijven. (xeiiieentcrauil van VliKsingen. Zitting van 19 Junij. Dc notulen der vorige zitting na lezing goedgekeurd zijndeberigt de voorzitter het inkomen der staatsbladen no. 79 a 83welkeals geen onderwerpen ter behandeling voor deze vergadering uitmakende, voor kennisgeving wor den aangenomen. De voorzitter rapporteert dat burgemeester en wethouders, in gevolge de op hen verstrekte magtiging, met den heer Borgh- mans hebben gesproken omtrent den afstand in erfpacht aan hem te doen van een stuk gronds, om daarop alsdan zelf eeue werf te bouwen, doch deze zich daartoe volstrekt on genegen betoontwaarom het dagelijksch bestuur voorstelt de beslissing lfierop aan te houdentot dat bij het bouwen der spuisluis zal zijn gebleken in hoe verre een der werven van de gemeente moet worden opgeruimd. De heer J. P. Smith merkt aan dat, daar de aangebodene gelegenheid zoo gunstig voor den lieer Borgliinaus mag worden genoemduit liet afwijzen van deze blijkt dat door den adressant geen hoogen prijs op eene werf wordt gesteld; welke gevolgtrekking echter door den lieer Uyttenhooveu wordt wederlcgd. De heer J. A. Schmidt herinnert dat de commissie met het onderzoek dier zaak belast heeft verzocht nogmaals te worden gehoord, en zij eene plaats zou wenschen gereserveerd te zien voor den aanleg van eene noodhelling. Na nog eenige discussie vereenigt men zich eenparig met het voorstel, Op eene ingekomeue missive van de plaatselijke school commissie dato 29 meiverzoekende wijziging van art. 17 der iustructie voor de onderwijzers in de uederduitsche taal. waardoor dat artikel zou luidenVoor het onderwijs zal door den onderwijzer een bepaald schoolgeld worden geno ten en wel als maximum, bij een onderwijzer van den lsten of 2dcn rang, voor een leerling in de 1ste klasse ƒ12de klasse J 1,50 en 3de klasse 2 's maands en bij een on derwijzer van den 3den rang, in dc 1ste klasse ƒ0,90, 2de 1,25 en 3de 1,50terwijl gedurende de wintermaanden bij de onderwijzers van eiken rang kan worden berekend voor elke klasse per maand voor licht 22$ cent en voor vuureeumaal daags school gaande20 centtweemaal daags 30 cent en driemaal daags 40 cent." De heer Alestdagh voorlezing gevraagd hebbende van het oude art. 17, wordt hieraan voldaan en door de heeren Winkelman en Schuitz ter toelichting bij gevoegd dat deze bepalingen reeds bestonden en liet hier slechts eene geringe wijziging geldt. Alet. algemeene stemmen wordt hierop het verzoek der school-commissie ingewilligd. Bij burgemeester eu wethouders ingekomen zijnde een rekwest om voor zeker huis iu de Palingstraat binnen deze gemeente te mogen stellen een nieuwen gevelhetwelk alle blijken droeg bestemd te zijn voor cenc kerkis daarom trent vooraf door het dagelijksch bestuur met den com missaris des konings in dit gewest gecorrespondeerd. Hierop is ten antwoord bekomen dat de raad beslissen moet of tot de daarstelling van een kerkgebouw vergunning kan wor den gegeven terwijl bij de wet op de kerkgenootschappen de afstand van het eene kerkgebouw t.ot het andere op 200 ellen is bepaalddoch de gemeenteraad ook van deze bepa ling dispensatie kan vcrleenen. De afstand van dit gebouw tot de roomsch-katholijke kerk is echter slechts 170 ellen. De voorzitter, benevens dc heeren Alestdagh en vanliije Pieterse zijn van gevoelen, dat deze mindere afstand echter

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 2