MIDDELBURGSCIIE C O U n A N T. Pi" 74. Donderdag 1854. 22 Junij. 3anlionMgingcn n\ HET RIJMSTEM, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. PROVINCIE ZEELAND. Ginncnlanbsfljc ^ijbingen. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- gingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3, franco per post 3,40. De inzending van Advertcntien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regel; van Huwelijks, Geboorte of Doodbekeud- makiugen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Ministerie van llinneiilniHlsclie Kaken. AAKBEiTEDI^G. Op Donderdag den 29 Junij 1854, des middags ten 12 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland, of bij zijne afwezigheid door een der Leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofd-Iugenieur van den Waterstaat in het elfde District, aan liet Lokaal van het Provinciaal Bestuur te Middelburgworden aanbesteed liet Bouwen van eene Steenen SPUISLUISwijd in den dag 12 El en lang 21,20 El, voorzien met Steenen ErontmurenHouten Vleugel-Beschoeijingen Stortebeddcn enz.in de Commerciehaven te Vlis- 6ingen, daaronder begrepen de vereischte Afdam mingen en alle noodige Materialen. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod, liet Bestek en de Teekeningen der bovengemelde Aanbe steding zullen ter inzage liggen aan het Lokaal van het Ministerie van Binnenlandsche Zakenaan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland te Middelburg, en op alle zoodanige Plaatsen alwaar gewoonlijk de Bestekken van Waterstaats-werken in gemelde Provincie ter lezing gelegd worden. Vijf dagen vóór de Besteding zal de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts zullen nadere iuformatieu te bekomen zijn bij den Ingenieur E. D. N. VAN DE VEN - TER en den Hoofd-Iugenieur van den Waterstaat te Mid delburg. De Minister van Binnenlandsche Zaken, VAN REENEN. Verslag van den toestand der f»emeente. De Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend, dat het Verslag van den toestand der Gemeente, door hen in de maand April aan den Gemeenteraad ge daan, tegen betaling van 2, bij de Stads-Drukkers J. C. W. ALTOREEER algemeen is verkrijgbaar gesteld. Middelburg, den 19 Juni) 1854. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, BIJLEVELD VAN SEROOSKERKE1. p. De Secretaris M. E. LANTSHEER. MiddelburgSI Junij. liet provinciaal geregtshof in Zeeland heeft in zijne zitting van heden uitspraak gedaan in de zaak van Augus- tinus Adriaanse, oud 21 jaren, waarvan in ons no.van 17 dezer is melding gemaakt. Het hof heeft den beschuldigde schuldig verklaard aan moed- willigen doodslag, doch vrijgesproken van de hem mede te laste gelegde verwonding van een ander persoon terwijl niet overtuigend is gebleken dat hij zich in zoodanigen be- schonkenen toestand heeft bevonden dat het hem ten laste gelegde feit niet toerekenbaar zou zijn, zoo als door den beschuldigde wordt voorgewend. Het eerste lid van art. 304 van het wetboek van strafregt is alzoo ten deze niet van toepassingdoch heeft het hof den beschuldigde ver oordeeld tot het zwaaijen met het zwaard over het hoofd op een schavot binnen Middelburgbenevens twaalf achter eenvolgende jaren confinement in een rasp- of tuchthuis. Na de uitspraak van dit vonnis heeft de voorzitter mr. S. de Wind het woord gerigt tot den jeugdigen ver oordeelde en hem in de eerste plaats opgemerkt hoe eene schijnbaar geringe bij-omstandigheid, als zij evenzeer als bewezen had moeten worden aangenomen, het hof in de verpligting zou hebben gebragt om de doodstraf uit te spre ken. Met klem werd vervolgens door hem gewezen op de betreurenswaardige gevolgen van het misbruik van sterken drank, waarvan een zoo ongelukkig voorbeeld in den ver oordeelde wordt gevonden. Het hof hecht gaarne geloof aan de verklaring van den beschuldigde zeivendat hij in nuchteren toestand zelfs geen kind zou kwaaddoen," maar spreker vindt dan ook juist daarin aanleiding te meer om alle aanwezigen te waarschuwendat ook hij die vreedzaam eene herberg intreedt, deze na weinig tijds als moordenaar kan verlatenen hen toe te roepenhij die nog stazie toe dat ook hij niet valle Deze rede, die ook op den beschuldigde diepen indruk scheen te maken, werd besloten met de kennisgave dat, voor zoo veel hij zich door deze uitspraak mogt kunnen bezwaard rekenende weg hem open stond om van dit vonnis binnen drie dagen cassatie aan te teekenen. Op aanstaanden vrijdag 23 dezer zal voor het zelfde geregtshof worden behandeld de zaak van Charles Ludovicus Weemaes, smidsknecht, wonende te Honteuisse, beschul digd van het namaken van nederlandsche en vreemde zilve ren muntstukkeu. De vrotiw van Weemaesbij het uitge ven van valsche vijfi'ranWukken te St. Nicolaas in Belgie betraptis deswegens door het hof van assises in de pro vincie Oost-Vlaanderen bereids bij arrest van den 4 april jl. tot levenslaugen dwangarbeid en kaakstraf veroordeeld. Aan den beschuldigde is tot raadsman toegevoegd mr. J. Snijder. Heden wordt alhier gehouden de zesde jaarlijksche algemeeue vergadering van de Nederlandsche maatschappij Ier bevordering van geneeskunst. Behalve het hoofdbe stuur, bestaande uil de lieeren: dr. Eokker, voorzitter, prof. Schneevoogt, dr. Molkenboer, dr. Penn, prof. Baart de la Eaille, dr. Broers en dr. Heije, secretaris, is deze bijgewoond door de heeren afgevaardigden; van Dordrecht dr. van Oldenburg, Eriesland dr.Schroeder's Graveuhage chir. de PiutoLeydeu dr. Bourse WilsHaarlem dr. En schedé, Mcppel dr. Hofstede Crul, Nijmegen chir. van Lissa, Rotterdam dr. van Vollenhoven, Schiedam dr. Vail- lantTiel chir. Rombouts Utrecht prof. Goudoever, Woer den dr. de BrauwZeeland dr. DammeZwolle dr. de ManAlkmaar dr. Dobbelaer de WindAmsterdam dr. TilanusArnhem dr. de MarreeDelft chir. Snoepen voor de vaste commissieu, de heeren: dr. Zeeman, dr. Teixeira de Matt hos en dr. Israels. De voorzitter opent de vergadering met eene doelmatige redevoering. Vervolgens werd door den hoofdbestuurder-secretaris verslag uitgebragt omtrent den staat der maatschappij en van hare afdeelingen. Aan de orde zijnde de verslagen van de commissien, zoo wordt verslag uitgebragt: 1Door dr. Dammenamens de commissie tot onderzoek der rekening over het afgeloopen jaar; 2. door dr. Zee man, namens de commissie voor de bibliothcek'en die voor geneeskundige statistiek; 3. prof. Schneevoogt, namens de commissie voor epidemiologie; 4. door dr. Teixeira de Mat- thos, namens de commissie voor geneeskundige policie en openbare gezondheidsregeling; 5. door dr. Israels, namens de commissie voor geneeskundige geschiedenis, terwijl die voor het weduwenfonds en tot vereeniging der tijdschriften diligent zijn verklaard. Ingevolge de door het hoofdbestuur gedane voorstellen wordt onder anderen besloten: Het hoofdbestuur te magligen 1. om bij de hooge rege ring aau te dringen op het bijeen brengen der noodige bouwstoffen tot het zamenslellen cener geneeskundige plaatsbeschrijving van ons vaderland: met aaubieding van de zijde der maatschappijom daarin der regering op elke door haar gewenschte wijze behulpzaam te zijn; 2. om iumiddclsde tijdelijke commissie voor geneeskundige plaats beschrijving uit te noodigenzich te wenden?t zij tot de afdeelingen't zij tot bijzondere leden der maatschappij met verzoek dat deze al vast de bewerking van zoodanige gedeelten dier plaatsbeschrijving op zich nemenwelke bouwstoffen tot het beoogde 'doel zouden kunnen opleve ren; 3. om, ten behoeve van dien arbied, aan de hooge re gering of aan de provinciale gouvernementen te verzoeken beschikking te mogen hebben over zoodanige werken als door beide in betrekking tot geologiemetcreologiegeo graphic enz. zijn uitgegeven. Verder wordt het hoofdbestuur gelast: om deafdeelingen op te dragen (hetzij als zoodanig, hetzij door bijzondere personen daartoe uit baar midden door haar aangewezen) aan de commissie voor geneeskundige policie, jaarlijks rap port te doen omtrent ongeoorloofde uitoefening van praktijk en onbevoegden verkoop van geneesmiddelenomtrent pro stitutie en syphilis, omtrent gebreken in de geneeskundige armverzorgiug en wijders omtrent alles, wat tot de verwaar lozing der openbare gezondheids-regeling (in den kring der afdeeliug) betrekking heeft. De commissie voornoemd zal belast zijn met het zamen- vatten dier onderscheidene rapporten tot een algemeen jaar- lijksch verslag. De vergadering heeft het \fijders wenschelijk geoordeeld 1. dat het hoofdbestuur de afdeelingen uitnoodige om te beproeven, van de bevoegde ambtenaren zoodanige mede- deeliugen te verkrijgen als noodig zijn tot het opmaken van eene tabel over het verbruik der dranken op de wijze als zulks door de afdeeling Zeeland is geschied en bij welslagen eene dergelijke tabel aan de commissie voor ge neeskundige policie voor 1 jauuarij 1855 in te zenden 2. dat eene gelijksoortige tabel ontworpen worde voor dé voedingstoffen. Na vervolgeus het concept der nieuwe wetzonder be raadslaging, met 43 tegen 4 stemmen te hebben aangeno men is de vergadering ten half drie ure gescheidenwaarna de leden zich in sectien hebben vereeuigd terwijl professor Schneevoogt zich zal belasten met liet voorzitterschap der therapeutische, en professor van Goudoever van de chirur gische en obstetrische sectie; zijnde de zeven sectien tot deze beide afdeelingen vereeuigd. Door het overlijden van heer John Falconer te Yeere eene vacature in den gemeenteraad aldaar bestaande isna de daarover uitgebragte stemming van de kiezers, gebleken dat de heer J. C. Buth in deszelfs plaats is verkozen." Donderdag jl. is ter openbare teregtzitting der arron- dissements-regtbank te Goes wederom, bij vonnis, eene acte in het register der geboorten van den burgerlijken stand behelzende de geboorte van een jongenin die van een meisje veranderd. Ditmaal gold het zekere Lucia Cornelis van Overslaghdie door den ambtenaar was ingeschreven als behoorende tot dc mannelijke kunne. Men meldt ons uit Zierikzee van 20 dezer Gisteren morgen ten 9£ ure arriveerde alhiermet de stoomboot Stad Ylissingen, de commissaris des konings in dit gewest. Yan de boot door den heer burgemeester en fungerende secretaris afgehaald begaf Z. H.Ed. gestr. zich naar het huis des burgemeesters en van daar naar het raad huis alwaar hij zich cenigen tijd met heeren burgemeester en wethouders bezig hield en daarna aan verschillende au toriteiten, collegien en partikuliercn audiëntie gaf, waarna hij de kerken, het hervormd gesticht, het weeshuis, de armschool, de calicots-weverij en dc garancinc-fabrijk ia

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1