öuitm(ttnï>$cl)c 'SCijöingcn. De algemecne kerkeraad der nederduitsche hervormde gemeente te Gouda heeft bij adres aan de eerste kamer der staten-generaal verzocht, het wets-ontwerp tot regeling van het armbestuur te verwerpen. Men vleit zich te Rotter dam dat Z. M. en Z. K. II. prins Hendrik met zijne gema lin het groot algemeen muzijkfeest zullen komen bijwonen. Te Oudenbosch heeft op 14 dezer met vele plegtighcden het leggen van deu eersten steen plaats gehad voor het sta tions-gebouw van den spoorweg tusschen Antwerpen en Rotterdam. Jongstleden donderdag werd te Leyden de 8Sstc jaarlijksche algemeene vergadering van de Maatschap pij der nederlandsche letterkunde gehouden. De ver- kooping van bloemen, planten enz. van den heer de Gijzelaar te 's Hage bragt ruim f 8000 op. In Engeland is in de afgeloopene maand eene vergadering gehouden van de Anti-tabak-vereeniging. Regenten van het neder- landsch gereformeerd diaconie- en aelrnoeseniershuis te Haarlem ontvingen op 13 dezer eene gift van J 1250. Blurgerlijke Stand. Vlissingenvan 10 tot 17 junij. Gehuwd: P. Meurer jm. en M. T. Abelen, weduwe. BevallenH. P. Riemens geb. Minderhoutd. E. Borgh- stijn geb. Andriessen, z. J. M. F. Warnikegeb.Kooman, z. C. H. Vermeulen geb. Horians, z. Overleden: II. van Burik, weduwe M. Hofstee, 82jaren. Goes, van 10 tot 17 junij. BevallenM. Siuke geb. Poldermanz. P. A. v. d. Linde geb. Ootegcm, z. A. Lankester geb. van Spanje, d. Overleden: B. Blazing, man van C. Ven, 74 jaren. Zierikzee, van 10 tot 17 junij. Gehuwd: P. C. van der Valk jm. met J. Karreman jd. BevallenJ. Schikker geb. van Neuzen, z. C. A. J. Hoek geb. Princez. W. C. Schuurbeque Boeije geb. van Dongenz. M. Hanse geb. Hoogenboomd. M. Unkel geb. den Haringz. A. H. Axcr geb. Bezaansz. W. Buyterre geb. Ilcuzeveldt, d. B. S. Velleman geb. Frank, doodgeboren dochter. Overleden P. de Vosongeh. vrouw57 j. J. van Schijn- del, man van A.de Wit, 43 j. P. Beekman, weduwn. 36 j. M. Monneeman van J. Kramer77 jaren. Hulstvan 1 tot 15 junij. Bevallen: M. C. Puymbroek geb. Melief, z. F. Kegelaer geb. van de Keer, d. J. M. During geb. Bloinmaert, d. Overleden: Hendr. Christ. Anna van Kerkhoven4 jaar. Staieii-Gieiieraal. EERSTE KAMER. Zitting van den 15 junij 1854. De kamer heeft hare werkzaamheden hervat. Onder de ingekomen stukken behooren de volgende door de tweede kamer aangenomen wets-outwerpeuals1. dat houdende veranderingen in het bestraffen van misdrijven door het krijgsvolk te water gepleegd2. dat tot het verleeneu van pensioen aan mindere geëmployeerdenwerklieden en be dienden op daggeld werkzaam bij iurigtingen van 's rijks zee- en landmagt; 3. dat tot regeling van het gebruik van het koloniaal batig slot over 1851; 4. dat tot regeling van het armbestuur; 5 en 6. die tot vaststelling der raming van uitgaven wegens verstrekkingen voor de departemen ten van marine en van oorlog, dienst 1854; 7. dat tot wijziging van hoofdstuk X der staalsbegrootiug voor 1853; 8. dat tot goedkeuring eener dading tusschen het bestuur der domeinen en het heemraadschap van Mark en Dintel; 9. dat tot wijziging der wetten betrefTcnde den accijns op het gemaal10. dat houdende veranderingen in de straffen op misdrijven gesteld; 11. dat tot uitbreiding van de regtsmagt der kantonregters in strafzaken12. dat tot verhooging van hoofdstuk IV der staatsbegrootiug voor 1854; 13. dat tot wijziging van hoofdstuk IV der staats- bcGTooting voor 1853, en 14. dat tot verlenging van den termijn bij art. 293 der gemeentewet gesteld. Dc kamer heeft hare afdeeling vernieuwdwaarna de leden zich naar hunne sectien hebben begeven ter benoe ming van voorzitters en onder-voorzitters. Engeland. Londen 15 junij. In het lagerhuis giugin het committé der middelen en inkomsten een besluit door, waarbij de in brandewijn gebruikte suiker met eene belasting van pei, meer belust wordtten einde een billijke evenredigheid met de verhoogiug der belasting op de mout daar te stellen. De koninklijke familie zal ongeveer zes dagen te Wind sor vertoeven en aldaar eene menigte gasten ontvangen. The times houdt het voor waarschijnlijkdat de kan selier der schatkist de overige 4,000,000 nieuwe schatkist- obligatiën weldra aan de markt zal brengen. Lord John Russell is gisteren in de city zonder op positie herkozen. The London gazette behelst de volgende bekendma king Ingevolge raadsbesluit van 8 junij 1854 zullen van heden af aan alle matrozendie noch slaven, noch britsche onderdanen zijnen die van hanoversche koopvaardijsche pen op engelsch of engelsch-indisch gebied deserteren op gevangen en op het vaartuig waartoe zij behooren terug- gebragt worden. In het West-einde, niet verre van Claremont, heeft eene moeder in den nacht van vrijdag op zaturdag hare zes kinderenwaarvan het oudste naauwelijks elf jaren had bereikt en het jongste slechts twee jaren oud was, meteen scheermes den hals afgesneden en daarna getracht zich zelve op gelijke wijze van het leven te beroovenhetwelk echter niet is gelukt, zoo dat zij, ten gevolge van spoedig aan- gebragte heelkundige hulp hare misdaad heeft kunnen belijden. Zij is minne geweest van den prins van Wales, maar wegens wangedrag weggezondenen leefdeter zake van verregaande losbandigheidmet haren man in onmin. Zij heeft erkend dat zij vijf der kinderen in hunne slaap heeft vermoordmaar veel moeite had gehad met het zesde, hetwelk, wakker geworden, haar smeekte om ie mogen worden gespaard. Naar men. verneemt heeft de mexikaanschc regering onlangs een privilegie voor tien jaren verleend aan deu heer Jose O. Forns en anderenrepresenterende eene associatie onder den naam van Mexikaansche guano-maatschappijvoor deu uitvoer van guano van al de kusten en eilanden behooren- de aan Mexicobehalve de drie eilanden genaamd de Marias. flïinsSanit. Reschid-pacha is als turksch minister van buitcnlandsche zaken afgetreden. Dit is ongetwijfeld een groot verlies want hij is een man die met de noodige geestkracht bezield is, zoo als het in de tegenwoordige omstandigheden des tijds vereischt wordt. Chekib-effendi is in zijne plaats benoemdterwijl Kiamil- pacha president van den ministerraad ad iuterim is. Be halve deze veranderingen in de hooge staatsbetrekkingen van het turksche rijk, verneemt men nog datKemal-effendi tot gezant bij het hof van Berlijn benoemd isterwijl Ka- radja-effendi den sultan bij het haagsche hof zal vertegen woordigen. De fransche en engelsche dagbladen behelzen eenige nadere bijzonderheden betreffende liet gevecht bij Slatina tusschen de Turkenonder bevel van Seckers-bey en de achterhoede der Russen bij het ontruimen van Klein-Wallachye. Hoe tegenstrijdig de geruchten over het algemeen van hot oor- logstooneel ook zijn mogen, schijnt dat gevecht evenwel bepaald ten voordeele der Turken te hebben plaats gehad. De Russen moeten daarbij aanzienlijke verliezen geleden en zelfs G stukkeu geschut verloren hebben niettegenstaande de Turken daarvan niet voorzien waren. Men kan evenwel niet ontkennen dat door al die kleinere gevechten veel volks verloren wordtzonder dat zij in eenig opzigt voor een der partijen beslissend zijn. De sultan heeft op nieuw een loffelijk voorbeeld van gods dienstige verdraagzaamheid gegeven. Hij heeft namelijk uit eigen beweging den griekschen patriarch te Jeruzalem ge- magtigd, om niet alleen den koepel van het heilige graf te doen herstellen, maar tevens om aldaar eene nieuwe griek- sche kerk alsmede een ziekenhuis te bouwen. Men zal zich herinneren dat dit ouder de eischen van het russische ultimatum behoordedat alstoen werd verworpen. Reeds werd cenige dagen geleden door sommige dagbladen gezinspeeld op het bestaan van ouderhandelingen te Kon- stantinopelstrekkende om een verbond tusschen de Porte en Oosteurijk tot stand te brengenter verdediging van Turkye tegen Rusland. Thans wordt dit gerucht uit Parijs bevestigdmet dc bijvoeging dat de onderhandelingen daarover reeds vrij ver gevorderd zijn en dat dit verbond vau den zelfden aard is als dathetwelk tusschen Turkye eu de westersche mogendheden is gesloten. Dit traktaatzoo voegt men er bijregelt de voorwaarden waarop Oostenrijk zijne stoffelijke hulp aan de Porte zal verleeuen, en kan dus, komt het werkelijk tot stand, als eene oorlogsverklaring der oostenrijksche regering aan de russische beschouwd worden. Nog altijd blijft de vraag onbeslistof de rugwaartsche bewegiug der Russen al of niet tot eene algeheele ontrui ming der vorstendommen zal leiden. Volgens telegrafische tijdingen uit Bucharest van den 13 dezer, werd prins Paskewitsch bij eene verkenning van Silistria door een splinter van een granaat aan do boven- dij gewond. Hij is daarop naar Jassy vertrokken, het bevel over de belegcringstroepen aan Gortscbakoff overlatende. De dood van Mussa-pacha bevestigt zich. Orloff is daar* entegen buiten gevaar. Uit Koppenhagen den 15 dezer wordt per telegraaf ge meld, dat de schout-bij-nacht Plumridge 1500 man troepen te Ulleaborg ontscheept heeft. Hij heeft zich meester ge maakt van de specie die aanwezig was in de finlandsche bankwier directeuren gevlugt zijn. Het fransche eskader is den 9 dezer bij Ostergam gezien. Volgens telegrafische berigten uit Dantzig van 16 dezer heeft de fransche vloot zich met de engelsche vereenigd. De gecombineerde vloot, 47 schepen sterk, bevindt zich thans voor Carousund; 13 schepen vertrokken naar Gotland. Men wil dat Sweaborg niet aangevallen zal wordenmaar dat de vloot regtstreeks op Kroonstad af zal gaan. Particuliere mededeelingen uit Petersburg schilderen de stemming aldaarbijzonder onder den adel en den handel stand als zeer somber. Men begint in te zien dat de tegenwoordige oorlogin welken weldra geheel Europa tegen Rusland te velde zal trekkendoodelijke gevolgen voor den welstandden invloed en de magt van dit rijk zou kunnen na zich slepenen hoopt dat de regering eindelijk gehoor zal geven aan de bemiddelende voorslagen van Pruissen. Spanje. Berigten uit Madrid van den 10 dezer houden in, dat de stad voortdurend rustig blijft en dat het ministerie met kalmte zijnen weg bewandelt, zonder zich over de in om loop zijnde geruchten te bekreunen. Binnen weinige dagen zou het hof naar la Granja vertrekken; dit jaar zullen alle ministers de koningin derwaarts vergezellen. Ook verneemt men dat het contract der regering met de bank van San Fernando tot liet voorschieten van den intrest voor het aanstaande semester van de openbare schuld reeds ge teekend is. De voornaamste voorwaarden komen hierop neder1. De bank verbindt zich tot de betaling van de rente der openbare schuld, vervallen 30 junij, zoowel te Madrid als te Parijs en te Londen. 2. De bank zal voor hare voorschotten gedekt zijn door schatkistbons, vervallen GO, 75 en 90 dagen na dato, en welke eene rente zullen geven van G pet. De regeringdie de voorkeur aan de bank heeft gegeven, had de keuze tusschen verscheidene mededingers; de voor naamste huizen te Londen en te Parfjs hebben zich aan geboden om met deze operatie belast te wordenevenzeer als eene vereeniging van spaansche kapitalisten, die alle weuschelijke waarborgen opleverde. De uitkomsten door den minister van financien verkregen zijn een goed voorteekendaar zij eene verbetering te kennen geven in de financiële gesteldheid en het crediet van Spanje, flluitsclilaiul. Frankfort 16 junij. De meening dat weldra een gedeelte van de pruissische armee mobiel verklaard zal worden wint te Berlijn veld. Men noemt reeds de korpsen die daartoe bestemd zijn, namelijk liet pruissische, pommersche, Sak sische en posensche. Er zal waarschijnlijk niet toe overge gaan worden alvorens de uitslag der zending naar Petersburg bekend is. FranlirijSi, Parijs 15 junij. Dc Moniteur behelst een keizerlijk de creet betrekkelijk den al'staud van grond in Algerie aan in- landsche stammen. Voorts behelst het regeringsblad een rapport over de eerste operatien die de gouverneur-generaal van Algerie tegen de oproerige stammen der vallei van den Boven-Se- baou heeft ondernomen. Daaruit blijkt dat de beste uitslag van dien veldtogt te verwachten is. Men hoopt het fransche gezag over die krijgshaftige bevolkingen uit te breiden en de gisting te stillen die door het vertrok van troepen naar het Oosten ontstond. De heer Lightevelt, buitengewoon gezant en minis ter-plenipotentiaris van den koning der Nederlandenheeft aan den minister van buitenlandsohe zaken de brieven over handigd waarbij hij geaccrediteerd wordt in kwaliteit van zaakgelastigde van het hertogdom van Nassau by de keizer lijke regering. Beursberigt 16 Junij. 3 pet. 71,25. 41 pet. 9G,25. Delgie. Brussel 15 junij. De afloop van de verkiezingen in het geheele land zijn nu bekend. Van de 54 aftredende gede- gedeputeerden zijn 44 herkozen; drie hebben verzocht niet meer in aanmerking te komen en zeven, onder welke Ro gier, Orban en d'Hoffschmidt, konden tegenover anderen geene genoegzame stemmen op zich vereenigen. Onder de tien nieuw gekozen leden telt de liberale partij vijf verte genwoordigers; de andere vijf behooren tot de kerkelijke partij

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 3