predikant te Middelburgdie het presidium waarnam, opende de vergadering niet doelmatige toespraak en gebed. Na de behandeling der huishoudelijke zaken zijn de onderwerpen besproken die op de agenda voorkwamen; vooral zijn er belang rijke discussien gehouden over de voorgestelde vraagwelk is het doel van het huisbezoek en op wat wijze behoort het tot bereiking van dit doel ingerigt te worden?" waarover, nadat de vraag door ds. Slotemaker nader was toegelicht verscheidene leden het woord hebben gevoerd. In plaats van de aftredende leden des bestuurs, de heeren W. L. van Oos terzee, J. van Leeuwenen A. M. Cramer, zijn opgetreden hunne secundids. A. Slotemaker Cz. te Middelburgals prac- sesds. H. Q. Janssen te Vrouwepolder, als scriba, ends. A. J. J. Warnsinck te 's lieer Abt.s- cn Siuoutskerkeals questorterwijl in hunne plaats benoemd zijntot vice- praeses ds. C. W. Schuller te Eikerzee, tot vice-scriba ds. B. A. Overman te Cats en tot vice-questor ds. J. II. Du- mans te Zierikzee. Waarna de vergadering met dankzegging aan God door den voorzitter is gesloten en de leden zich vcrcenigden aan eenen cenvoudigen broederlijken maaltijd. i De volgende bijeenkomst zal te Goes plaats hebben." Men meldt uit Zierikzee van den 17 dezer: liet is ons een genoegen te kunnen berigtendat de veldgewassen in ons eiland zoo gunstig staan dat zij een bijna dubbelen oogst beloven; hierop maakt echter eene uitzondering de jonge meededie zich minder gunstig ver toont. Het vlas wordt tot zeer hooge prijzen verkocht. Een driejarig kind van den arbeider Timmermans te Zierikzee trof zaturdag het ongelukterwijl het langs straat speeldegeraakt te worden door een zak met cokes die van een handwagen afviel; door het opengaan van den zak is het kind door de fijne kolen gestikt. Voorleden week is te Wemeldingen eene vrouw land bouwster aldaarontijdig van drie kinderen bevallen. Alle drie kwamen levenloos ter wereld en weinige dagen daarna is de kraamvrouw overleden. Laatstleden donderdag heeft een landbouwer te Hoe- dekenskerkc zich door ophanging van het leven beroofd. Sommigen vermeenen dat huisselijke oneenighedenan deren dat achteruitgang der zaken hiervan de oorzaak is. De minister van marine heeft ter kennis van de be langhebbenden gebragt 1. dat in het Goereesche zeegatiets binnen het noorder Pampuseene zwarte ton is geplaatsttegen den noordgrond van het vaarwaterin de navolgende landmerken de toren van Goedereede aan het havenhoofd aldaar en de molen van Hellevoetsluis van den noordkant van het hooge duingenaamd de Bonte Osin peiling Goedcreedc west ten zuiden; bij miswijzend kompas, in de diepte van 41 palmen, bij gewoon laag waterwelke ton mitsdien bij het opvaren aan bakboord moet gehouden worden 2. dat de zwarte ton, gemerkt Gocdcreede no. 11, lig gende tusschen het vaarwater van het zuider Pampus en de haven van Stellendam, als niet meer noodzakelijk, is op genomen. Nog heeft de minister van marine ter kennis van belang hebbenden gebragt, dat volgens mededecliug van belgische permanente commissarissen van toezigt op de Schelde, hot vuurschip van de Paardenmarkt aldaar, tot het ondergaan van voorzieningen, op den 4 julij aanstaande zal worden weggenomencn indien het weder het toelaat tijdelijk ver vangen door eene loodsbootwelke gedurende den nacht een wit licht zal vertoonen, gelijk aan een gewoon scheepslicht. Van het wederplaatseu van genoemd vuurschip zal nadere aankondiging geschieden. Men schrijft ons uit het Nieuwe Diep van den 14: n Gisteren avond is alhier aangekomen en aan het loge ment den Burg afgestapt Zijne Exc. de minister van marine. Na heden morgen de werkzaamheden aan het drooge dok in oogenschouw genomen en audiëntie gegeven te hebben is Ziine Exc. in een rijks vaartuig naar Texel gezeild om te- 'rgoii\^SrtH^ te zijn bij de onlangs door ons medegedeelde pYoektyningen met bourbon-granaten op een schip in zee voor wfel$; laatste de buiten dienst gestelde oorlogskorvet Ar go' heeft gediend. lieden middag wordt Zijne Exc. alhier terug verwacht en zalnahr wij vernemenmorgen ochtend weder naar de residents afreizen." Men meldt uit Amsterdamdat volgens bekendma king ter inschrijving is geopend in eene 5 pet. russische. teeniqg. ^tieglitz Comp. a 50,000 z. r. Men verneèmt dat de heer Papenieuw benoemd raadsheer ju den hoogeu raad der Nederlanden, dezer dagen in i^ndciV deS könings den gevorderden eed heeft afgelegd, pa Uat'eerstdaagswaarschijnlijk in den Joop dezer weck, de installatie van den nieuw benoemden raadsheer zal plaats hebben. Het dagblad The Dublin freeman deelt mede, dat er andermaal in Engeland een hollaudscke gezagvoerder gear resteerd isomdat hij te Konstantinopel eene lading graan, die hij te Galatz ingenomen had, verkocht en zich vervol gens naar Odessa begeven had, ten einde eene andere lading in te nemen. De gezagvoerder beweert echter dat de lading beschadigd en voor verder vervoer ongeschikt was, en dat hij gehandeld heeft in gevolge de instructien van den neder- landschen gezant te Konstantinopel. Vrijdag 11. kwamen te Arnhem per tweede spoortrein van Amsterdam aan, HH. KK. HH. prins en prinses Frederik der Nederlanden en gevolg, welke, na korten tijd in het hotel de Zon vertoefd te hebben, met eigene rijtuigen naar het Loo zijn vertrokken, om aldaar op den 17 dezer, den verjaardag van H. M. de koningin, tegen woordig te zijn. Dien zelfden avond werd Z. K. H. de prins van Oranje te Arnhem verwacht, om door te reizen naar het Loo. Morgen (dingsdag) zal er op het koninklijke paleis het Loo een thé-dansant plaats hebbenwaartoe de voor name autoriteiten en vele andere notabele ingezetenen van Arnhem met hunne familien zijn uitgeuoodigd. Men zegt d it er gedurende het verblijf van de koninklijke familie op het Loo meer dergelijke partijen zullen gegeven worden. De graaf van Limburg Stirum, commissaris des konings in de provincie Gelderland, heeft met zijne familie eenige dagen op het Loo gelogeerd. Een brutaal voorval, waarvan gelukkig weinig voor beelden bestaan, heeft donderdag nacht tusschen Assen en de Smilde zich opgedaan. De van Groningen komende nacht diligence van den Budde, in correspondentie met de van Zwolle op Amsterdam varende stoomboot, is namelijk aldaar door twee personen aangerand, zekerlijk met geen ander doel dan om de passagiers van hunne bezittingen te bcroo- veuwaarin ze echter niet zijn geslaagd.Zij hadden reeds het portier der diligence ongemerkt geopend en waren gereed binnen te komen; doch werden toen door de pas sagiers. die waren ingesluimerd, bemerkt; deze om hulp roepende snelde de vaardige conducteur dadelijk ter hulp, doch mogt er niet in slagen de dieven te vatten, daar ze zich ijlings op de vlugt begaven. Terwijl daar den vorigen morgen van een transport van Leeuwarden van 15 perso nen en bestemd naar de kolonie Ommerschans twee zijn ontkomen, zoo laat het zich eeuigzins vermoeden dat het deze twee vlugtelingen zijn geweest die deze stoute daad hebben uitgevoerd. Deu 15 zeilde uit Hellevoetsluis naar de Middelland- sche zee Zr. Ms. instructie-brik de Zeehond, kommandant kapitein-luitenant ter zee B. G. Escheraan boord waarvan zich bevinden de adelborsten van het 2de en 3de studiejaar. Gemelde bodem zal tegen augustus retourneren. Naar men verneemt heeft de procureur-generaal bij het hof in Noordholland zich in cassatie begeven tegen het arrest van het hof, waarbij de vervolging tegen jhr. M. Sal vador en S. Fongers is geschorst. Men meldt uit Utrecht van 17 dezer: Met zekerheid kunnen wij berigten dat het bataillou mineurs en sapeurs. alhier in garnizoen, den 15 julij e. k. een gedeelte van het kamp bij Zeist zal betrekken, om aldaar te verblijven tot 15 september, ten einde vele prak tische oefeningen te verrigten. Hoogst waarschijnlijk zullen tegen het verstrijken van dien tijd nog eenige troepen tot een kamp aldaar worden bijeengeroepen." In den loop van 1853 is aan's rijks vee-artsenijschool het onderzoek naar de waarde aan.de inenting van longzick vee toe te kennen, voortgezet. Ten aanzien der runderen die tot de eerste reeks van proefnemingen gediend hebben, waarvan de uitkomsten van regeringswege zijn bekend ge maakt valt op te merken dat deze tot 1 februarij 1853 bij voortduring in de stallen der genoemde inrigting aan de smetstof der longziekte zijn onderworpen geweest. Van dien tijd af tot op 1 november werden zij tijdelijk afgestaan aan vier veebezitters in den omtrek van Utrecht, in wier stallen de longziekte heerschte; zij werden bij voorkeur ge plaatst öf naast aangetaste dieren, öf waar deze gestaan hadden en gestorven waren. Al deze runderen in de stal len der veeartsenijschool terug gekomen en op nieuw aan de smetstof blootgesteldzijn volkomen gezond gebleven. In augustus zijn nieuwe proeven genomen met andere daartoe aangekochte runderen, die even als die van de eer ste reeks afkomstig zijn uit eene streek waar de longziekte in den laat,sten tijd niet heerschte. Ofschoon de uitslag dezer proefneming nog niet is bekend gemaaktschijnt het zich vrij zeker te laten verwachten dat de uitkomsten niet minder gunstig zullen zijn. Dit geeft de gegronde hoop dat, bijaldien de inenting meer algemeen mogt worden toege past, zij zal strekken om de veehouders te bevrijden van eene ramp die hen sedert een aantal jaren heeft geteisteid. De Staats-courant deelt het gewone maandelijksch overzigt mede van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de vijf eerste maanden van 1854in vergelijking gebragt met derzclver opbrengst over de vijf eerste maanden van 1853. Daaruit blijkt, dat de directe belastingen hebben opgebragt in 1S54 f 7,393,71 6,201 zijnde 100,729,76 meer dan in 1853 en f 465,062,30^ minder dan de raming. De in- en uitgaande regten en scheepvaartregten bedroegen in 1854 2.009,202,30, of f 52,895,80 meer dan iu 1853 en f 39,343,98 meer dan de raming. De accijnsen leverden op in 1S54 8,314,832,49, of 449,74 meer dan in 1853 en f 140,124,60 meer dan de raming. De waarborg en belastingen der gouden en zil veren werken bedroeg in 1854 90,114,61zijnde 8,584,11 meer dan in 1853 en ƒ13,447,95 meer dan de raming. De indirecte belastingen bedroegen in 1854 4,814,169,32, of 269,768,86 meer dan in 1S53 en 875,419,32 meer dan de raming. De opbrengst der posterijen was in 1854 628,405,94.1zijnde 20,832,29 meer dan in 1853 en 65,905,944 meer dan de de raming. Eindelijk beliep de op brengst der staatsloterij 13S,153,00, of/1,093,50 meer dan in 1S53 en 28,513,66 minder dan de raming. De geheele opbrengst der belastingen wasover de eerste vijf maanden van 1854 23,388,593,87of f 453,453,06 meer den over gelijk tijdvak in 1S53 en 640,665,83 meer dan de raming. Volgens de laatstelijk plaats gehad hebbende telling en waardering van den veestapel in Friesland, voor de be lasting daarop over 1854, was de sterkte daarvan 197,256 stuks, zoo oud als jong vee, eene gezamenlijke waarde heb bende van J 13,253,060. In het vorige jaar bestond de vee stapel uit 195,934 stuks met eene waarde van/11;253,509,25. Men ziet hieruit dus, dat ongeacht den zoo grooten uitvoer naar Engeland en het heerschen der longziekte, de vee stapel steeds iu sterkte vooruitgaat. Wat de waarde-ver meerdering betreft, deze is ook buiten onze opgave genoeg zaam bekend. Alleen merken wij op, dat in 1853 de run deren in die provincie gemiddeld eene waarde hadden van 57,43 j en in 1854 van 67,15. Ileiioemiii£-eii cii Elc«luiten. Z. M. heeft bij besluit van 14 dezer goedgevonden tc benoemenbij het wapen der artillerie bij den staf van het wapentot majoor en magazijnmeester der artillerie van de lste klasse te Gorinchemden kapitein der 1ste klasse A. M. van Dortvan het 2de regement vestingartilleriebij het 2de regement vestingartillerietot lsten luitenantden 2den luitenant G. G. A. Schwartzvan het regement veldartille rie bij het 3de regement vestingartillerie tot kapitein van de 3de klasse, den lsten luitenant N. 11. baron vanSliuge- landtvan het 2de regement vestingartillerie. Bij beschikking van 15 dezer is aan den hccrG. de Haas* te Ylissingenbij wijze van proefneming en tot wederop zegging, de aanleg vergund eener sleepdienst door middel van eene of meer stoombooten op de Westerschclde. Deze dienst kan onmiddelijk worden aangevangen. Verscliillciide Herig-ten. Deherstemming ter benoeming van een lid voor de tweede kamer der stat en-generaal in elk der hoofd-kiesdist.ricten AmsterdamDordrecht en Utrechtzal geschieden op dings dag 27 dezer. De gemeenteraad van Haarlem heeft be sloten tot het bekostigen van het fondament voor het stand beeld van Laurens Janszooon K( ster a 900te voldoen uit de onvoorziene uitgaven voor de loopende dienst. Ver leden dingsdag avond (13 dezer) omstreeks 5£ ure is een geweldige windhoos of orkaan boven de dorpen Opijnen en Ophemert, losgebroken. De doodgraver van het roomsch- katholijk kerkhof te Bercen op Zoom scheen, volgens een berigt in de Amsterdamsche courant te vindenmeereiken- hout af te leveren dan hij inkocht. Hij is gevankelijk te Bergen op Zoom binnengebragtals beschuldigd de lijken van hunne houten omhulsels te hebben ontdaan. In de Ccecilia leest mendat Robert Schumannde wereldbe roemde toonkunstenaar gevaarlijk ziek ligt en dat die ziekte zeer verergert. Men zegt dat Z. M. de koning in julij een bezoek te Arnhem zal brengen. Het leggen der fon damenten voor een nieuw postkantoor te Amsterdam is 14 dezer te Haarlem aangenomen voor f 25,900. 41. K. H. de groothertogin van Saxen-Weimar-Eisenach heeft voorde weduwen en weezen der onlangs verongelukte visschcrs te Scheveningen J 25 geschonken. Een onlangs benoemd brievenbesteller te 's Hage heeft eene som van f 780 ontvreemd, doch is met zijn medepligtige reeds i:i handen der policic.

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 2