Öuitcttlcmiïsct]c ^ijöingcrt. ifftijöingnt. hiermede hebben de hoogleeraren Verburg en Bosscha een voorwaardelijk aanzoek om pensioen gedaan. De eerste proeve van drinkwaterleiding is te Amster dam wel gelukt. Men is er thans op bedacht om bok naar andere groote plaatsen die gebrek aan versch drinkwater hebben eene dergelijke waterleiding te brengen. Volgens de Amsterdamsche courant is er reeds eene circulaire in omloop om eene maatschappij met dat zelfde doel op te rigtenten einde den Helder en 't Nieuwe Diep van versch drinkwater te voorzien. Een der bclgische bladen zegt het volgende omtrent den spoorweg van Antwerpen naar Rotterdam Het pu bliek wordt verwittigd dat de treinen van Esschen, Calmphout, Capelle en Eccheru heen en terugdie tegen 13 dezer wa ren aangekondigdop de bepaalde uren niet zullen vertrekken, dewijl de minister van openbare werken geweigerd heeft zijne toestemming tot het vertrek te verleenen." Aan een particulier schrijven uit 's Hage ontleent de Amsterdamsche courant het volgende: //Men heeft dezer dagen goedgevouden een berigt in de dagbladen te versprei den betrekkelijk de aanstaande wapening der forten van Naarden. Dit is geheel onjuist. Maar de aanleiding tot dat gerucht is waarschijnlijk niet anders dan het overbren gen van het materieel der artillerie dat tot die forten behoort, om aldaar geborgen of opgelegd te wordenzoo als dit ook naar de andere plaatsen van het rijk geschied is of geschieden zal. Zie daar alles. Van wapening is hier schijn noch schaduw." Benoemiu^eu en Besluiten. Bij koninklijk besluit van den 2 junij 1854 is de ge pensioneerde majoor der genie in Oost-Indie E. A. Kortz benoemd tot ridder der orde van den Nederlaudschen Leeuw. Bij koninklijk besluit van den 10 Junij 1854 is jhr. J. C. R. van Hoorn van Burgh op nieuw benoemd tot voor zitter van den raad van bestuur van het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren. Z. M. heeft, bij besluit van den 8 mei 1854, goedge vonden aan den officier van gezondheid der 2de klasse F. J. J. van Hoven, van het personeel van de geneeskun dige dienst der landmagt, naar aanleiding van het daartoe door hem gedaau verzoek, een eervol ontslag uit de mili taire dienst te verleenen. Z. M. heeft bij besluit van den 7 dezer goedgevonden den officier van gezondheid der 1ste klasse K. C. van Deventer, oj) zijne aanvrage, op pensioen te stellen, tot een bedrag van f 900. Z. M. heeft bij besluit van den 7 dezer goedgevonden: 1. den luitenant-kolonel der artillerie C. A. G. Steuerwald, van het oost-indisch leger, in zijnen tegenwoordigen rang terug te plaatsen bij liet wapen der artillerie hier te landeen 2. den luitenant-kolonel Steuerwald voornoemdaangezien hij voor het oogenblik bij bet wapen overcompleet zou wezente stellen op non-activiteit. Bij koninklijk besluit van den 11 dezer is, naar aanleiding der wet van 30 april jl. (staatsblad no. 74), eervol ontslag verleend, te rekenen van den 1 julij aanstaande, aan de postmeesters en postmeesteressen der paardenposterij. Marine. Men verneemt uit Hellcvoetsluis den 12 junij dat Zr. Ms. .stoomschip Amsterdam, kommaudant kapitein ter zee Spanjaard, bestemd is om met Z. K. H. den prins van Oranje benevens deszelfs gouverneur jhr. de Casembroot en verder gevolg onze zeehavens te bezoeken. Gemeld stoom- :liip zal zich eerstdaags van daar begeven naar het Nieuwe Diepten einde daar voor Z. K. H. gereed te liggen. Tot kommandant van Zr. Ms. stoomschip Curasao, hetwelk den 26 dezer te Hellevoet sluis in dieust zal worden gesteldis benoemd de luitenant ter zee 1ste klasse C. P. dc Brauw. Verschillende Rerigten. Sedert 1 januarij 11. zijn alleen te Manheim 16000 land verhuizers aaugekomen en van daar naar Amerika vertrok ken. In 1853 vertrokken er uit het kanton Bern ruim Utrecht is bij herstemming tot lid ran de pro- vjiirêjt^pstatsn gekozen de heer mr. J. Ackersdijktegen cMfaSer' sar, C. L. de Vos. Als eene zeldzame speling f^r'uattiur iiic)dt men uit Dalen, dat een zwijn ondermeer jOygcu oen heeft geworpen met acht pootentwee staar- Vn. een dubbelen ruggegraat en een kop veel gelijkenis dien ga« «wrjieusch hebbende. Men heeft de dwaas heid be^'hc&p ^Jtqoden. Het telegrafen-toestelge- r laateViff;'de'lo&léAjjian het provinciaal gouvemements- gcbetftr' te Maastricht® in gereedheid en zal met 1 julij in wórdèn gelyjigi. Uit eene proeve van de geschiedenis der scheepvaarts-wetgeving op den Eijnvan den heer J. J. Wolterbeek, blijkt, dat het vervoer op dien vloed in de laatste jaren zeer is toegenomendat volgens de bescheiden aan het kantoor te Lobith zijn opgevoerd in het jaar 1835 1,709,000 centenaars (elk van 50 kilo's); in het jaar 1845 3,083,000 en in 1853 4,543,000 cent.; en dat zijn afgevoerd in het jaar 1835 5,179,000; in het jaar 1845 6,543,000 en in liet jaar 1853 8,923,000 centenaars. Engeland. Londen 13 juuij. De koningin heeft gisteren op het paleis van Buchingham een kapittel gehouden van de Bathor- de, waarin besloten 'is om de versierselen dier orde te verleenen aan sir James Grahamden heer James Cosme Melvill en den schout-bij-nacht George Robert Lambert. Vervolgens is er een geheime raad gehoudenwaarin lord John Hussel, sir George Grey en de hertog van Newcastle den eed afgelegd hebben voor hunne nieuwe betrekkingen. Daarna is er groote receptie geweest, waarbij de koning van Portugal eu de hertog van Oporto verschenen zijn. Het lagerhuis heeft aangeuornen met 173 tegen 110 stem men de clausule van de bill betreffende de zegelregten, waarbij de buitculandsche wisselbrieven aan een verpligt zegel onderworpen worden. Het kabinet bestaatzoo als het thans zamengesteld is, uit de volgende ledengraaf Aberdeeneerste lord der schatkamerde markies van Lansdowne lord Cranworth lord-kanselierlord. John Russellpresident van den raad de burggraaf Palmerston; secretaris van staat voor binnenl. zakengraaf Clarendonvoor buitenlandsche zakende her tog van Newcastle, minister van oorlog; sir George Grey secretaris van staat voor de koloniënde lieer Gladston kanselier der schatkistsir James Grahameerste lord der admiraliteitsir Charles Woodvoor den Iudischen Board de hertog van Argyllgeheim-zegelbewaarderde hertog van Gravillekanselier van het hertogdom Lancastersir W, Molesworthvoor openbare werkenen Hon. Sidney Her- bert secretaris van oorlog. De heer Urquhart steldt zich als caudidaat voor het lagerhuis voor de vacante plaats der citydoor de veran derde betrekking van lord John Russell opengevallen. Hij treedt dus als mededinger van laatstgemelden staatsman op Rusland. Het eenige wat van het tooneel des oorlogs te melden valt, zijn nadere bijzonderheden nopens de laatste bestor mingen van Silistria, waaruit hoofdzakelijk blijkt dat men van af den 23 tot den 31 mei toe bijna dagelijks gestreden beeft. Volgens een schrijven uit Weenen van 10 dezer is dc zoon van graaf Orloff niet overleden, ten gevolge van de wonden, bij de bestorming van Silistria ontvangen; het daarvan verspreide gerucht was valsch. Een zweedsch dagblad bevestigt de aankomst van den admiraal Napier in de baai van Porkala, drie mijlen ten Z. W. van Sweaborg, met 14 schepen, die reeds eenige kanonschoten met den vijand zouden hebben gewisseld. Tien russische schepen waren in de nabijheid. De admiraal Corry was met het eskader onder zijne bevelen tot Hango- Udd geavanceerd. De koning van Zweden en de kroon prins stonden gereed Stokholm te verlatenom de troepen op het eiland Gothland te inspecteren. Het blijkt nog niet dat eene vcreenigiug van de fransche en engelsche es kaders heeft plaats gehad. Volgens telegrafische berigten uit Bucharest van 10 dezer is prins Paskewitsch ernstig ziek; Silistria blijft zich met goed gevolg verdedigen. Jassy zal weldra versterkt worden Volgens den Moniteur univcrsel is niet de generaal Dan- nenberg maar de generaal Gortschakoff belast met het opper bevel over de russische troepen die aan den Donau zijn geblevenalsmede over die welke de belegering van Silistria moeten voortzettenterwijl het overige van de armeeonder prins Paskewitschwiens hoofdkwartier, zoo als men weet, naar Jassy verlegd isin Moldavië bijeen getrokken wordt. Volgens tijdingen uit Silistria is Mussa-paeha, de held haftige kommandant dier vesting, door een kanonskogel gedood en door Kiriklik-pacha vervangen. Volgens telegrafische tijdingen uit Parijs van den 14 dezer hebben de Russen in Klcin-Wallachyc zich aan plundering overgegevende archieven en de kas mede genomen en de kloosters beroofd. Spanje. Men verneemt uit Madrid van den 7 dezerdat de ge ruchten van eene ministeriele crisis aldaar geheel hebben opgehouden. De benoeming van den militairen chef, waardoor eenige oneenigheid zou hebben kunnen ontstaan tusscheii den minister van oorlog en zijne ambtgenooten, zal thans plaats hebben ten gevolge van voldoende ophelderingen van weerszijden. Overigens zijn de verontrustende geruchten als het ware aan de orde van den dag. Er is namelijk van niets minder sprake dan van een opstand in de hoofdstad. Zelfs zeide men dat deze reeds den volgenden avond zou uitbreken. Doch dit belagchelijk gerucht verontrust niemandzelfs niet de kapitalistendie eene vergadering aan de bank gehouden en gelden hebben aangeboden tot betaling van het aanstaande semester. Een schrijven uit Madrid van 8 dezer houdt in, dat die dag aldaar rustig was afgoloopenin weerwil van de verontrustende geruchten die in omloop waren. Evenwel koesterden velen de vreesdat de oproerige beweging slechts voor acht dagen was uitgesteld. Uit Havanna zijn te Madrid tijdingen van 12 mei ontvan gen. Zij melden dat de meest volkomen rust op Cuba heerscht en dat dc aangelegenheid van de Black Warrior daar zoo goed als geëindigd beschouwd wordt. lluitscSiland Berlijn 12 junij. De heden verschenen Preuss. Corresp. wijdt een artikel aan hot resultaat der couferentien, die te Bamberg gehouden werden. Het half-officiele blad meent dat thans slechts twee uitersten overblijven, of de duitsche gouvernementen treden zonder eenig voorbehoud toe tot het oostenrijksch-pruissische verbond en schenken daardoor kracht aan dc medewerking van den landdagóf Pruissen en Oos tenrijk vereenigen zich eenvoudig met die leden der bam- berger conferentiendie zich met vertrouwen voor de voor stellen van beide groote mogendheden verklaarden. Frankfort 11 junij. Het gerucht dat de arbeid aan den nassausehen rijn-spoorweg wegens gebrek aan de noodige geldmiddelen heeft moeten gestaakt worden, wordt thans uit Wiesbaden stellig tegengesproken en heeft enkel zijnen grond in eenige zwarigheden, die tusschen de directie en onderscheidene grondbezitters wegens de onteigening van terrein zijn ontstaan. Alleen op den weg van Mosbach naar Elvill zijn 1200 arbeider van 's morgeus tot 's avonds 7 ure aan het werk. Tusschen Frankfort en Neuwied heeft thans eene re gelmatige stoombootdienst plaats. Frankrijk. Prijs 11 Junij. De commissie, door den heer LéonFau- cher als minister ingesteld, tot toekenning der prijzen voor de beste dramatische werken die in het afgeloopene jaar ten tooneele zijn gevoerdheeft den prijs van 5000 fr. toe gekend aan het blijspel van den heer Pousardde Eer en het Gelden die van 3000 fr.bestemd voor werken van mindere uitgebreidheid, aan het drama van de heeren Léon Battu en Maurice Desvignesde Eer des Huizes." Deze beslissingen zullen thans aan de goedkeuring van den mi nister van binneulandsche zaken onderworpen worden. De kleinhandel alhier bevindt zich in een zeer ongun- stigen toestand. Le Salut public van Lyon deelt als stellig mede dat de opening van den spoorweg van Parijs naar Lyon den 19 dezer zal plaats hebben. Beursberigt 13 Juuij. 3 pet. 71,90. 4| pet.. 97,60. Belgie. Brussel 14 junij. De verkiezing van negen leden der ka mer van afgevaardigden voor het arrondissement Brussel heeft tot de uitkomst geleiddat al de gekozenen tot de liberale partij behooren. Het zijn de heeren de Steenhault de Brouckere, Alb. Dubes VerhaegenThiéfry Prévinaire Goblet en Anspach. Door den gezagvoerder van het schip Phoenix P. J. Kasse, van Passarouang te Middelburg gearriveerd, zijn de volgende schepen gepraaid: Den 26 maart 11.op Z. breedte 34 gr. 54 min. en O. lengte het engelsche schip Euphemnsvan Bombay naar Londen, onder noodtuig; den 29 dito. Z.breedte 34 gr. 16 min. en O. lengte de nedcrl. bark Johanna en Elizabeth van Panna- roekan naar Zicrikzee; alles wel. Den 21 april. Z.breedte 1 gr. 13 min. W. lengte 21 gr. 6 min. de engelsche schoo ner Calander, van Londen naar Port Melbournden 23 dito N. breedte 1 gr. 36 min. W. lengte 21 gr. 51 min. de engelsche brik Warriorden 27 clitoN. breedte 4 gr. 59 min. W. lengte 23 gr. 53 min. het engelsche schip Frances

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 2