MIDDELBURGSCHE C O R A N T. Donderdag 5 Junij. i\°- 71 1854. 1*j» -p Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post f 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regel; van Huwelijks, Geboorte of Doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels f 1,30, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. öinncnhutLtsdjc föjbingnt. Middelburg 14 Junij. Men is thans bezig met het leggen van den telegraaf draad op de daarvoor bestemde palen en is daarmede reeds van Vlissingen tot in de nabijheid der gemeente Oostsou burg gevorderd. Gisteren en lieden wordt door de leerlingen der plaatselijke geneeskundige school alhier bij het eindigen van dezen cursusexamen afgelegd. De muziekalc vcreeniging Caecilia van Rotterdam heeft maandag avond in het Schuttershof alhier het aangekon digde concert gegeven. Over de keurige uitvoering van het met smaak gekozene programma en bijzonder over de mees terlijkc solo's gaat slechts eene goedkeurende stem van de talrijke aanwezigen op. Het beste bewijs daarvoor is het van alle zijden te kennen gegeven verlangen dat wij spoedig weder in staat mogen worden gesteld om een zoo genot- vollen avond door te brengen. Zijn wij wel onderrigtdan bestaat daartoe de waarschijnlijkheid, daar die vereeniging voornemens moet zijn in augustus andermaal een concert alhier te geven. Gisteren is te Vlissingen binnengekomen de belgische oorlogsbrik Due de Brabant," kommandant P. Petit, van St. Thomas de Guatemala, voor Antwerpen bestemd. In de vergadering van de kiezersvereeniging Orde en Wet, gehouden te Vlissingen den 8 dezer, werd bij stem ming een dubbeltal gevormd, ten einde daaruit den candi- daat voor het lidmaatschap van de tweede kamer der staten-generaal te benoemen. Deze keuze bepaalde zich tot de heeren mr. J. J. Slicher van Domburg en jhr. West- palm van Hoorn van Burgh. Bij de bepaalde stemming tot candidaat verklaarden zich meer dan twee derden der stemmen voor den heer mr. J. J. Slicher van Domburg, en werd deze alzoo tot candidaat dezer vereeniging geproclameerd. Wij deelen het bovenstaande mede ter aanvulling en gedeeltelijke wijziging van het bcrigt; in ons no. van 10 dezer daaromireut. voorkomende. Den 9 dezer had door de directie der breede watering bewesten Yerseke de geannonceerde bestediug plaats van het met een rijs-zinkstuk bezetten van den onderzeeschen oever dier watering, ter aangeduide plaats. De heer D. A. Dronkers alhier nam dit werk aan voor/4400. Maandag heeft te Rotterdam, door het bestuur der tclegraaf-maalschappij aldaar, de aanbesteding plaats gehad van den bouw en de inrigting der telegraaf-kan toren te Rotterdam, HellevoetsluisBriellc, Dirkslanden Brouwers haven hetwelk is aangenomen voor de som van 10,000 door den heer C. van Wijngaarden te Slicdrecht. Men verneemt uit Rome van den 3 dezer dat H. K. H. prinses Marianne der Nederlanden na eene lange afwezig heid aldaar is teruggekeerd om gedurende dezen zomer de haar toebchoorendc villa Mattei te bewonen. Blijkens een schrijven uit Triest waren aldaar met de mailboot geen brieven noch dagbladen uit Nederlandsch Oost-Indië aangekomen. Het is te vermoeden dat over Marseille even min de mail zal ontvangen wordenuit hoofde de stoomboot, die haar moest aanbrengen, vermoedelijk te laat te Singapore is aangekomen. Men verzekert dat de tweede kamer der staten-gene- raal vroeger dan men eerst gemeld had hare werkzaamheden zal hervatten; men spreekt van woensdag 5 julij aanstaande. Uit Groningen schrijft men van den 9 dezer: Men verneemt dat het bestuur van de vereeniging tegen het pauperismus Z. K, H. prins Fredcrik der Nederlanden heeft uitgenoodigdom het congres over het armwezen, hetwelk hier zoo ais men weet den 26 en 27 junij e. k. zal worden gehouden, met zijne tegenwoordigheid te willen vereeren. Den 10 dezer had te Rotterdam het huishoudelijk feest van de roei- en zeilvereeuigiug de Maas plaats. De wedstrijden werden gehouden op de rivier voor de voor malige landswerf. Er waren twee tenten opgeslagenals een in den tuin en een op een der steigersvoor de mede dingers en het bestuur. Na alloop van den wedstrijd ver zamelden zich in de achterhaven de rotterdamsche lieder tafels het korps hoornmuzijk van het garnizoen en het orkest dat in den tuin geweest was, en voeren de strijders en deze gezelschappenin daarvoor ingerigte en met ge kleurde bollen en lantaarns verlichte praamschuiten, de rivier af. Alles is in de beste orde afgeloopen. Het Handelsblad maakt zijne lezers opmerkzaam op de vergelijkende proeven met de stik- en naaimachine, die slechts den 13 en 14 dezer bij de vereeniging voor Volks vlijt waren ten toon gesteld. Voor weinige jaren waren deze werktuigen alleen geschikt voor grove zakkenzeilenenz. thans echter wordt daarmede het fijnste werk met eene snelheid verrigt, die waarlijk de grootste verwondering en belangstelling verdient. Men verneemt dat dezer dagen bij de regering het berigt is ingekomen, dat wijlen de heer Adriaan van der Hoop aan het rijkter plaatsing op het archiefvermaakt heeft de nagelaten papieren van zijnen vader mr. J. C. van der Hoopvroeger raad en fiskaal der admiraliteit van Amsterdam, later minister van marine, liet is uit de door den heer Jocob Swart gegeven levensbeschrijving van dien verdien |öuitmlftttii»$d)C vLijinngcn. Engelland. Londen 9 junij. In de zitting van het lagerhuis van gisteren heeft lord John Russell het met Spanje gesloten verdrag, betreffende de wering van den slavenhandel op Cubaaan het huis overgelegd. De heer Hume vroeg ora de mededeeling van de berigtcn van den engclschen consul op Cuba, ten einde het huis zich zoude kunnen overtuigen dat de spaansche decreten geenc doode letters zijn. In weerwil van al de fraaije wetten op het papier, bloeide de handel in menschen voort en sedert een vierendeel jaars wa ren drie ladingen met negers op Cuba aangekomen. Lord John llussell antwoordde hierop dat het overgelegde decreet van 22 maart jl. wasmen kon derhalve nog niet oordeclen over de praktische werking er van. Volgens de overeenkomst van 1815 is het Engeland dat de hollandsch-riissisclie leening aflost, en wel jaarlijks h. 1 pet.., en 5 pet. intrest betaalt voorde niet geamortiseerde schuld. Wanneer men nu den wisselkoers neemtzoa als hij op 1 januarij 11. washeeft Engeland tot dus verre be taald 4,110,968 p. st. en moet nog betalen 3,386,SS9 p. st. De ex-koningin van Frankrijk en de prins vanJoin- ville zijn gisteren avond vau Ostende te Dover aangekomen. II&U.M1 AKI<t. 'er Gauge zijn berigten uit Konstanlinopel aangebragt. die tot 30 mei loopen. Zij behelzen weinig dat niet reeds is gemeld. De benoeming van Kcbresli-pacha tot groot- stelijken staats-ambtenaar bekenddat deze zich bijzonder j vjzjer en van Halil-pacha tot minister van marine heeft er had toegelegd op het verzamelen van zeekaarten en van alle j natuurlijk eene zekere sensatie verwekt. Men vreest er geschriften tot de geschiedenis van het nederlaudschc oorj0g ujet met genoegzame kracht zuilen door zeewezen betrekkelijk. zetten, alhoewel het aan geen twijfel onderhevig isof de In den nacht van den 11 dezer marcheerden de adel- beslissing daaromtrent hangt thans meer van Frankrijk en borsten van het 2de en 3de studiejaar van Breda naar den Engelanddan van Turkye af. De brieven en dagbladen Moerdijk, om maandag ochtend door Zr. Ms. brik de verzekeren dat de gecombineerde troepen den 5 dezer te Zeehond, kapitein Escher. te worden opgenomen, tot Varna vereenigd zouden zijndoch men heeft reden om tc het doen van eenen kruistogt. Men meent dat de brik gelooven dat die termijn te kort gesteld is. Le journal eerst Plymouth zal aandoen en daarna de reis tot de Azo- de Constantinople van 29 mei behelst geruststellende berig- rische eilanden zal voortzetten. ten nopens het lot van Silistriadie vesting kan liet nog Zondag avond jl. heeft de tot hoogleeraar te Utrecht zoo lang uithouden, dat Omcr-pacha besloten heeft niet benoemde ds. B. ter Haar, in de Nieuwe kerk te Amster- vóór 15 of 20 junij ter barer ontzetting op te dagen. Eerst dam, ten aanhoore van eene zeer talrijke schare, van zijne iu de laatste dagen dezer, of in dc eerste dagen der volgende gemeente afscheid genomen met eene leerrede naar aan- maand, zoude men alzoo een veldslag tusschen de Russen leiding van II Timoth. 2 vs. 19. j en Turken te gemoet zieu. Volgens telegrafische tijdingen uit Parijs van 11 dezer, deelt de Moniteur een artikel uit de Oest. Corr. mede, vol gens hetwelk liet russische leger eene onverklaarbare bcwc- Door den algemeenen kerkeraad der ncdorduitsch lier- vormde gemeente te Utrecht is aan de eerste kamer der staten-generaal een adres ingezondenin hetwelk het ver zoek voorkomt om het door de tweede kamer der staten- ging gemaakt heeft. Het hoofdkwartier van prins Paskewitsch generaal aangenomen ontwerp van wet ter regeling van 1 is overgebragt naar Jassywaar het ótat-major en alles tot het armwezen te verwerpen. Dit geschiedt ook voorna- de dienst betrekkelijk den 13 dezer verwacht worden, liet melijk op grond dat adressanten groote tegenstrijdigheid ontwaren tusschen de memorie van toelichting en het wets-ontwerpen verder ook dat zij het in strijd achten met het synodaal reglement op de diakonien. Naar men uit Hong-Kong verneemt zal Peking binnen veertien dagen ingenomen zijn. Er waren ook ver schillende geruchten in omloop; volgens sommige was de keizer omgekomenvolgens andere daarentegen had hij de vlugt genomen met 2000 ruiters. Verschillende Berigten. Uit door de Staatscourant medegedeelde staten, opge maakt naar officiële opgaven, zijn in 1853 als landverhuizers uit Zeeland vertrokken 262 personen. Z. M. heeft weder ter beschikking gesteld van een harddraverij te Leeuwarden een gouden zweep. De evangelisch-luthersche gemeente te Rotterdam vierde den 11 dezer haar 250jarig bestaan. korps ten zuiden van Jassy heeft order ontvangen om eene achtcrwaartsche beweging te maken naar het noordenin de rigting van Bukowina en Galicie. Bij weinig nieuwsveel geruchtendie schier allen lijnregt tegen elkander iudruisschen en geen vermelding verdienen omdat men hoegenaamd geenerlei waarborg voor hunne echt heid heeft. Daaronder schijnt echter niet te bchooren het gerucht, volgens hetwelk het fort Anapa op de oostkust van de Zwarte zee gelegennog nietzoo als men gezegd heeft, door de Russen ontruimd is, eu dat dc divisie der geallieerde vloot onder bevel van den schout-bij-nacht Lyons, die gezonden was om de russische forten op deze kust te vernielen, niet sterk genoeg geweest is, om dien last ten uitvoer te brengen. In eene depeche toch door dc engel- sche admiraliteit van den vicc-admiraal Dundas ontvangen, en gedagteekend uit Baldschik van den 25 meiwordt het berigt der inneming van lledout Kale cn Potchi door dc

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1