MIDDELBURG A N X" 70. Dingsdaa: 1854. 13 J mi ij. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singcn geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40. De inzending van Advcrtentien kan gescliieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Dood bekend makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. 3anlumïnijingcn m HET RIJIvSBESTL'CR, PROVINCIALE E.\ GE1HEEÏÏEBESTLRE1 Viering der Overwinning van aterloo. De Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken hekend Dat naar aanleiding van het Koninklijk besluit van den 1 Augustus 1831, no. 72, de Viering der Overwinning van Waterloo, dit jaar zal plaats hebben op Zondag den 18 Junij aanstaande. Middelburg, den 9 Junij 1854. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSHEER. Verkiezing. De Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend. Dat de inlevering van Stembiljetten tot de verkiezing van een lid voor de 2de Kamer der Staten-Generaal zal plaats hebben op Dingsdag den 13 Junij e. k., van des voormid dags 9tot des namiddags 5 urein de Boven-Acliterzaal van het Raadhuis dezer Stad terwijl de opening aldaar zal plaats hebben op Donderdag den 15 Junij daaraanvolgeude, des voormiddags ten 9 ure. Middelburg, den 9 Junij 1854. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSHEER. .tWiiftbestediug. Burgemeester en Wethouders van Nieuwvliet zullen op Donderdag den 22 Junij 1851, des namiddags ten 3 ure, onder nadere goedkeuring, in het Raadhuis aldaar, in het openbaar aan den minst iuschrijveilden aanbesteden Het al breken van de School en liet Schoolhuisen liet bouwen van een nieuw Schoollokaal en Onderwijzers- woning, met de lcverancie van de daarbij beuoodigde materialen. Het bestekde teekening en voorwaardenzullen ter lezing van belanghebbenden liggen in liet Raadhuis voor meld terwijl dc aanwijzing op de plaats zal geschieden daags vóór dc besteding. Nieuwvliet, den 6 Junij 1S51. Burgemeester en Wethouders voornoemd Al. MAZURE, Burgemeester. 1'. DE KOK, Secretaris. Ginncnlanösrlje &ijïiingm. Itliddelliurg, 12 Junij. Bij de kamer van koophandel en fabrijken zijn ingekomen Opgaven van den in- en uitvoer en het verbruik der voor naamste vreemde en koloniale voortbrengselen in Groot Brittan je alsmede van den uitvoer van britsche en iersche producten en van de schepen, in den vreemden, handel en. voor de kustvaart gebruikt in de drie maandengeëindigd met. 5 april jl. Ook zou, naar vernemen, bij de kamer van koophandel alhier van z. exc. den mininister van buitenlandsche zaken de kennis geving zijn ontvangen door ons reeds van elders medege deeld dat Frankrijk de verkoop van russische schepen aan onderdanen van onzijdige mogendheden, tot stand gebragt na het uitbreken der vijandelijkheden tusschen Rusland en de wcstersche rijken, niet als wettig zal eerbiedigen. Naar wij vernemen is door zijne exc. den minister van buitenlandsche zaken aan de kamers van koophandel medegedeeld dat tusschen de engelsche en fransclie rege ringen is overeen gekomen voorloopig geene vergunning te verleenen tot liet binnenloopen van door hunne schepen geblokkeerde havens. Aan de in russische havens overwin terd hebbende onzijdige schepen is het geoorloofd geblok keerde havens te verlaten in ballast of met lading ingenomen voor liet in blokkade stellen der haven. Slechts eene wer kelijke blokkade moet door de neutrale schepen worden geëerbiedigd. De N. rott. courant deelt een adres mede, door 195 handteekeningen voorzien van kooplieden, scheepsreedcrs, as suradeurs eu verdere daarbij belanghebbenden te Rotterdam, Schiedam, Dordrecht, Middelburg, Zierikzee, Vlaardingen AlblasserdamKinderdijk, Delftshaven en verdere streken in liet zuiden des rijks, aan den minister van marine ge- rigt, waarbij wegens het dringend gevaar, waaraan de sche pen bij het binnenkomen langs de banken op de zeeuwsche kust zijn blootgesteld, vooral op de zoogCA'aarlijkeBanjaard en den Ooster, naar het oordeel der deskundigen wegens onvoldoende betonning of lierkenningsteekeuenzij verzoe ken dat in dit wezenlijk groot gebrek moge worden voor zien, door op gemelde banken of waar zulks noodig mogt zijn een vuurschip te plaatsen, of althans op de gevaarlijk ste punten en banken meerdere tonnen te plaatsen en voor al de op het uiterste punt van deu Ooster gelegen hebben de groote piramide ton weder daar te leggen. Den 8 dezer vertrok van Brouwershaven naar New-York het schip Arnold Böningen, aan boord hebbende 350 liol- landsclie en 71 duit.sche landverhuizers. Men leest het volgende in den engelschen Economist Eenigen tijd geleden maakten wij melding van eene nieuwe soort van bedrog, hetwelk in het oosten gepleegd wordt. Een der morgeiibladen deelt daaromtrent het volgende mede n Een zeker victualie koopman (naar ik meen een ïonisclie Griek) is gewoon in den Bosphorus aan boord der schepen I te komen, en indien hij den kapitein tot zijne plannen kan I overhalengaat deze laatste aan wal en doet een protest bij het consulaat, bewerende dat de lading ongeschikt is om verder naar Engeland te worden vervoerd; daarop worr den vier personen benoemd om de lading te ouderzoeken, en die bereid zijn alles met hunne handteekening te be krachtigen. De lading wordt dus afgekeurdde kapitein ontvangt drie vijfde van zijne vracht, omdat hij een vijfde gedeelte der reis heeft afgelegd; de tarwe wordt voor eene kleinigheid verkocht (wie de koopors zijn is niet raoeijelijk te gissen) en de opbrengst bij het consulaat gedeponeerd. ren. Niets kan voorzeker meer nadeel toebrengen aan alle vertrouwendan dat gezagvoerders van schepen den hun toevertrouwden last zoo zeer vergeten. Op cougnossemen- ten wordt geld voorgeschoten, zij gaan van de eene liaud in de andere als zekere onderpanden, en wanneer zij vat baar zijn om door stelselmatig bedrog te worden vernietigd, dan loopt de handel daardoor veel gevaar." The shipping and mercantile Gazette, van liet berigt in sommige engelsche dagbladen sprekende waarvan wij hier boven gewaagd hebben, volgens hetwelk twee of drie kapiteins van hollandsche'schepen in Londen gearresteerd zijn, wegens een zeer vermoedelijk plegen van bedrog jegens hunne la ding, heeft dienaangaande berigten ingewonnen, welke zij zegt dat niet van dien aard zijn, dat een zoodanige ern stige beschuldiging geregvaardigd wordt. Twee hollandsche kapiteins, namelijk 11. llyken, van het schip Jantina Anne- china, en A. de Haan, van het schip Henriettc, te Am sterdam te huis behoorendebevendien zich in dc gevange nis. ten gevolge van een geldelijk proces waarin zij ge wikkeld zijn, door te beschikken over hunne lading graan te Konstantinopel, die te Galatz ingenomen is, en wel om daardoor gebruik te maken van een hooger vracht dan bo- dongenwas. De beschuldigden echter zeggen dat, toen zij zich te Konstantinopel bevonden, het graan beschadigd wa- zoo dat zij niet anders in de bestaande omstandigheden konden handelen dan zich van hetzelve op die wijze te ontdoen. De zaak zal alsnu gebragt worden voor het Court of Exchequer wegen het verbreken van charter-contracten. Het blad voegt er ten slotte de hoop bij, dat daadzaken I het bedrag van de kapiteins zullen regtvaardigen. De gemeenteraad van Leydeu heeft op verzoek van liee- 1 ren curatorende ruïne binnen die stad voor de hoogeschool tegen eene geringe vergoeding afgestaan tot daarstelling van een gebouw, bestemd voor de lessen in de schei-, natuur- en ontleedkundige wetenschappen de kosten te dekken ten deele door het curatoreufondsten deele door eene toelage van het gouvernement. In mei 1853 verzochten Gebroeders Hartscu eu andere reederste Amsterdameen wetenschappelijk ondcr- I zoek van regeringswegenopens de artikelen van verzen ding naar Oost-lndic, welke onder zekere omstandigheden voor zelfontbranding vatbaar zijnen dat wettelijke bepa lingen wierden vastgesteld tot wegneming der bij den vervoer van die artikelen veroorzaakte gevaren voor de veiligheid van schip en lading. De koninklijke akademie van wetenschappen te Amstcrdm. door den minister van binucnlandsche zaken tot dit onder zoek uitgenoodigdheeft deze taak opgedragen aan d De ongelukkige eigenaar hoort mogelijk eenige maanden 1 lieereu G. J. Mulder, A. H. van der Boon Mesch eu J. C later dat eene zekere som daar ter zijner beschikking ligt, I ^9^» w^er verslag: //over de oorzaken der zelfontbranding bedragende waarschijnlijk een zevende gedeelte van de oor-van s^0^11 hi schepen geladen thans door de akademie bij sproukelijke factuur." Onze opgave, als zouden voorna- j boekhandelaar C. G. van der Post te Arasterdam in druk is uitgegeven. Onder de bescheiden, waarvan bij het onderzoek is ge melijk hollandsche schepen zich aan dit misbruik van ver trouwen schuldig makenveroorzaakte menig onderzoek zoo wel in Engeland als daar buiten, en droeg er welligt toe bij, dat eenige der betrokken personen ter verantwoor ding werden opgeroepen. Thans zijn drie der verdachte hol landsche schepen in Engeland binnengekomentwee in Lon den en een in Dublindeze schepen werden aangehouden en de kapiteius gedwongen zich te verdedigen. De zaak is nu tot die hoogte gekomendat zij behoorlijk voor de regt- banken kan worden gebragtwaar ongetwijfeld regt aan alle partijen geschieden zal. Thans werden nog slechts hol landsche, oostenrijksche en grieksche schepen beschuldigd. Geen engelsch schip is er bij betrokken en het zoude ons genoegen doenterug ziende op het oude achtingswaardige karakter van den hollandschen handelwanneer de tegen woordige hollandsche scheepsreedcrs en kapiteins in staat zuilen zijn, zich van deze zware beschuldigingen te zuive. bruik gemaakt, behooren eene briefwisseling tusschen dc departementen van koloniën en van biunenlandsche zaken, de nederlandsche handel-maatschappij en dc kamers van koophandel en fabrieken te Amsterdam eu Rotterdam, liet werkje door de hccrcu Joan Muller en J. W. F. Matthcs tc Amsterdam in 1853 over het zelfde onderwerp uitgegeven; voorts lijsten der goederendie zoo wel van wege de neder landsche handel-maatschappij als van het departement van koloniën worden verscheept, welke lijsten nader zijn aange vuld door eencn staat, getrokken uit de berigten der kamers van koophandel en fabrieken te Amsterdam, Groningen, Leeuwarden, Middelburg, Rotterdam en Zwolle. Door de aandacht der kooplieden, reeders, schcepsbevel- voerders, assuradeurs en anderen op het nu uitgekomen verslag te vestigen, wordt ieder in de gelegenheid rodeld

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1