MIDDELBURGSCHE COURANT, Donderdag 1854, 8 Junij. N- 08. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. 3rtnhonM(jmgm VAN BET RIJKSBESTUUR, PROVINCIALE Ei\ GEMEENTERESTURE1 Aanbesteding;. Burgemeester en Wethouders van Nieuw vliet zullen op Donderdag den 22 Junij 1854, des namiddags ten 3 ure, onder nadere goedkeuring, in het Raadhuis aldaar, in het openbaar aan den minst inschrijvenden aanbesteden Plet afbreken van de School en het Schoolhuisen het houwen van een nieuw Schoollokaal en Onderwijzers woning, met de leverancie van de daarbij benoodigde materialen. Het bestek, de teckening en voorwaarden, zullen ter lezing van belanghebbenden liggen in het Raadhuis voor meld; terwijl de aanwijzing op de plaats zal geschieden daags vóór de besteding. Nieuwvliet, den G Junij 1854. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. MAZUREBurgemeester. P. DE KOK, Secretaris. Ginnmlanïrscljc SijMngctt. NEiddcllnirg, 7 Junij. In de zitting van den gemeenteraad van heden ismet 8 te gen 7 stemmenbesloten tot opheffing der broodzetting. Dit Goes schrijft men vau den 6 dezer: Heden nacht omstreeks half een ure ontdekte men op liet dorp Kloetinge brand. Deze was ontstaan in een ledig- staand schuurtje in de kom der gemeentenaast de school, toebehoorende aan G. Koster. De dadelijk aangebragtc spuit en toegesnelde spuitgastenversterkt door twee spui ten uit Goes, een van Kapelle en die van Wilhelminadorp, trachtten den voortgang van den brand te stuiten. Aan die spoedige hulp en de volstrekte windstilte is het, dan ook toe te schrijven dat de brand zich bepaald heeft tot het schuurtje en een aangrenzende timmermanswinkel met houtwaren en gereedschappen, toebehoorende aan L. de Vos, wiens woning almede zeer beschadigd is. De school heeft weinig of niets geleden. De gebouwen waren tegen brandschade gewaarborgd, doch de roerende goederen niet. Opmerkelijk is het, dat het schuurtje waar de brand begonnen is met annex woonhuis, uithoofde van bouwvalligheid, juist heden zou zijn afge broken geworden. De oorzaak vau den brand is tot nog toe onbekend. Bij den brand te Ovczaudc, vermeld in ons vorig no. zijn twee huisgezinnen van alles berooid. Het gezin uit het woonhuis waar de brand begonnen is gaf zich niet eens de moeite de buren té waarschuwenzoo dat ook een hunner in groot gevaar heeft verkeerd om te komen. Niets is er daardoor kunnen gered worden, dan ecnige dagelijksche kleeding die men in den haast had aangetrokken. Door de koofdverecniging van het nederlandsch onder wijzers-genootschap is dezer dagen een adres aan de tweede kamer der staten-generaal ingediend, strekkende om be denkingen in te brengen tegen het wets-ontwerp ter wijzi ging der bestaande verordeningen over de oprigting der lagere scholen, door mr. Groen van Prinsterer onlangs voorgesteld- De N. Dreutsche courant zegt aangaande de komst van Z. M. den koning in. Drenthe bij gelegenheid van het negende landhuislioudkundig congresdat Z. M. ook liet uitzigt heeft gegeven de opening te Smilde van het kanaal der Dreutsche Yeeu- en Midden-kanaalmaatschappij, welke in die dagen zal plaats hebben, te zullen bijwonen; zij voegt er bij dat men, naar aanleiding van een bij het bestuur van het con gres ontvangen berigt zich mag vleijen, dat ook Z. K. H. prins Prederik bij die gelegenheid Drenthe zal bezoeken. Men verzekert dat de heer A. A. Meysenheym Knip- schaar te 's Hagede allerbelangrijkste uitvinding zou hebben gedaan om door middel der elcctriciteit te ontdekken, of er twee treinen op een en het zelfde spoor tegen elkander in rijden. De vinding moet op alle spoorwegen van toepas sing te brengen zijnen zelfs op de verste afstanden werken zonder direct verband der wagens of kostbare machinerien. In verband gebragt met zijnen allereenvoudigsten en toch doeltreffend daargesteiden electro-magnetischen telegraaf, zou welligt deze uitvinding eene groote verbetering kunnen aanbrengen voor de respectieve spoorweg-ondernemingen. Men schrijft als eene zeldzaamheid uit Rijssendat op den 31 mei haar beslag heeft verkregen en geëindigd is eene procedure, die in den jare 1420 is begonnen en alzoo 434 jaren hangende is geweest tusschen de marke Norter en Zuna ter eene en die van Noetsele ter andere zijdeover de grensscheiding der beide marken. Wij vernemen dat onze verdienstelijke landgenoot, de heer J. Haefkens, consul-generaal der Nederlanden te Athene onlangs Griekenland heeft verlaten en den 23 mei behouden te Triest is aangekomen. Zaturdag jl. is de officiële tijding aan de korpsen me degedeeld dat artikel 10 van het koninklijk besluit dd. 9 december 1850 no. 49waarbij bepaald was dat er bij het regemeut grenadiers en jagers en bij ieder der acht regementen infanterie, slechts vier luitenant-kwartiermeesters zouden bestaan, is ingetrokken; zullende er nu, ten gevolge vau een besluit, gedagteekend den 15 der vorige maand no. 38, bij ieder bataljon en de depotséén luitenant-kwartiermeester in de sterkte van den staf van elk dier onderdeden worden gevoerd. De laatstelijk plaats gehad hebbende benoeming bij het instructie-bataljon, in bovenstaande rangen, is alzoo eeii gevolg vau dat besluit geweestwaardoor liet personeel der luitenant-kwartiermeesters bij de infanterie met negen is vermeerderd. Naar men verneemt, zal aan de koninklijke militaire akademie te Breda eene meerdere uitbreiding gegeven worden waardoor het getal kadets voor de marine met een 50-tal zoude kunnen worden vermeerderd. liet hoofdbestuur van het nederlandsch genootschap: Tot zedelijke verbetering der gevangeneneene aanzienlijke gift ontvangen hebbende l ot bevordering van het doelwaaraan het genootschap zijne krachten wijdt, vraagt overeenkomstig één der wenschen van den milden gever: 1. eene verzame- liug van 100 korte stukjes, godsdienstige overdenkingen, gebeden, gezangen, verhalen voor protestantsche cellui air gevangenen 2. eene gelijke verzameling voor roomsch-ka- tholijke cellulair-gevangenen. Voor elke dier verzamelingen wordt uitgeloofd een prijs van ƒ100, en voor het naastbij- komend antwoord 50. Beknoptheid der stukjes is een vercischte. De antwoorden moeien in het Nederduitschdoor eene andere hand dan die des auteurs, duidelijk geschreven, met een verzegeld briefje, waarin de naam en woonplaats des schrijversmet mottofranco ingezonden worden voor 1. februarij 1855bij den algemeenen secretaris des gcnootschaps te Amsterdamds. A. A. Stuart. Zaturdag avond had te Rotterdam de derde openbare vergadering plaats van de commissie ter bevordering van waarnemiugen op den Oceaanonder voorzitterschap van den heer Joost van Vollenhoveu. Deze bijeenkomst was hoofdzakelijk belegd tot het doen van mededeelingen door den luitenant ter zee H. M. Jansen, directeur van de af- deeling Zeevaart bij het koninklijke nederlandsche meteoro logische instituut te Utrecht, tevens honorair lid dezer commissie. Bij monde van den voorzitter gaf de commissie hare vol doening te kennen over de komst van den heer Jansen, waarin zij een onmiskenbaar blijk meende te ontdekken van de medewerking, die men van de zijde van het gemelde in stituut in het algemeen en van den heer Jansen in het bij- zonder voor de goede zaak te wachten had. Uit den aard der zaak is het niet mogelijk te dezer plaatse den lieer Jansen, die vervolgens het woord bekwam, in zijne verhandeling te volgen; slechts kunnen wij opgeven dat liet onderwerp van behandeling was, dat de warmte de hoofd oorzaak is van de bewegingen der lucht; daaruit verklaarde hij eenigc passaten en moussons en deed het nut van de. kennis derzelver oorzaken, bijzonder in betrekking tot onze drukke vaart op Oost-Indie, zeer helder in het oog vallen. Het onderwerp wijst het zelf aan dat het betoog voor zeelieden berekend wasbovendien was het een zeeman die thans het woord voerde, die theorie en praktijk, in de moegelijke zeevaartkunde vaak zeer uiteenloopendevan el- i kander weet te onderscheiden cn toch was deze vergade ring door zeelieden, door hen die hier met talent en bevat telijkheid vele vraagstukken hun vak betreffende hadden kunnen hooren verklaren, zeer schraal bezocht. Wij zul len thans niet onderzoeken wat daarvan de oorzaak is en uiten slechts ons leedwezen over denaar wij hopen, slechts schijnbare koelheid ten aanzien van dit aangelegen onder- derwerp, en drukken den wensch uit, dat die schijn spoe dig voor blijkbaar warme belangstelling plaats make. Na eene korte pause, noodigde de voorzitter den heer Jansen nadrukkelijk uit het door hem verhandelde te doen drukken en uitgeven. De heer Jansen dit verzoek inwilligende, sprak bij die gelegenheid met warme erkentelijkheid van den heer Maury wien hij slechts trachtte nabij te komen of te volgen. Hij hoopte spoedig in staat te zijn een appendix op diens werk uit te geven waartoe hij de hulp, wat de scheepsjournalen betreft (die hem reeds door den heer A. van Ilobokcn wel willend waren toegezegd), iuriep. Daarna werden de aanwezigen uitgenoodigd om eene astro nomische klok te bezigtigen, waarnaar voortaan de zeelieden hunne instrumenten zullen kunnen regelen. De heer dr. 1'. van Galen bood daartoe welwillend zijne medewerking aan. Ook werd lezing gegeven van een brief van een der anister- damsche kapiteins, waarin deze zijne krachtige medewer king belooft. Ten slotte werd nog een nieuw soort van kompas ter bezigtiging gegeven, dat zelf de miswijzing aanwijst en waarbij de heer dr. van Galen eene interessante uitlegging gaf, ten gevolge waarvan de heer Jansen het groote belang der waarnemingen met het kompas met een woord aandrong. De voorzitter gaf alsnu ziju leedwezen te kennendat sedert de vorige openbare vergadering, slechts 6 schepen van deze stad waren gevaren met kaarten der commissie aan boord, dus in het geheel 13. Hij ontboezemde den wensch dat spoedig eene warmere belangstelling van de zijde der gezagvoerders en stuurliedender commissie mogt ten deel vallen en sloot daarna de vergadering. marine. Van Nieuwediep 5 junij meldt men ons n lieden morgen zeilde uit deze haven, onder liet wis selen van salutschotcn met het wachtschip Zr. Nis. brik Zeehond, kapitein-luitenant ter zee Eschcr, bestemd naar Hellevoetsluisom vervolgens aan den Moerdijk de adel borsten te embarquerendie met dezen bodem eene in- structie-togt van twee maanden zullen doen." Verschillende Berigten. Te Arnhem is tot candidaat voor de tweede kamer ver kozen mr. W. H. Dullcrt, oud voorzitter dier kamer. Den 1 dezer heeft de ridderschap van het hertogdom Lim burg, de gewone jaarlijksche bijeenkomst in het gouver- nements-gebouw te Maastricht gehouden. Maandag 12 dezer wordt het bad-saizoen te Scheveningcn geopend.

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1