MIDDELQ^GSCHE C O U R A N T Dingsda 6 Junij. 3rtnhonötgmgcn VAN HET RIJKSBESTUUR, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. N" 07. 1854, Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze^PJcente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40, De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Dood beken d- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. (gemeenteraad. De Burgemeester van Middelburg maakt bekend dat op Woensdag den 7 Junij 1854, des namiddags ten half-twee ureeene openbare zitting van den Gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 2 Junij 1854. De Burgemeester voornoemd, PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. \atiouale militie. De Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend Dat aan de Militiens-Verlofgangers van de ligting van 1850, die zulks verlangen, vergunning kan worden verleend tot uitoefening van de Buitenlandsche Zeevaartofschoon zij dat beroep vóór hunne inlijving niet hebben uitgeoefend, onder voorwaarde nogthansdat zij vooraf bij het Korps waartoe zij behooren het nadeelig saldo aanzuiveren, het welk bij het sluiten hunner rekening op het Kleeding- en lteparatiefonds mogt hebben bestaan. Middelburg, den 2 Junij 1851. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN 'GRIJPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSHEER. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 20 Mei 1854. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSHEER. Uomhurgsclie Jaarmarkt. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Domburg brengen hierbij ter kennis, dat de Kermis of Jaarmarkt aldaar zal aanvangen op Donderdag den 20 Junij eerstko mende terwijl toestemming is verleend om des Vrijdags naar de Gaai te Schieten en des Zaturdags naar den Ring te Rijden. Domburg, den 3 Junij 1854. J. J. I. SPRENGER, Burgem. WOUTERSENSecretaris. Öinnmlattöscljc ®ijtriugm. Verordening' op de Honden. De Burgemeester en Wethouders van Middelburg doen te weten, dat door den Raad dier Gemeente, in zijne Ver gadering van den 3 Mei 1854. is vastgesteld de volgende VERORDENING OP DE HONDEN. Art. 1. Zoodra daartoe door Burgemeester en Wethou ders eeue aankondiging geschiedt, zal uieraaud Honden op de opeubare straten of wegen laten loopen, wanneer die niet behoorlijk van een ijzeren of koperen muilkorf, volgens liet bij de Policie voorhanden modelvoorzien zijn. Art. 2. Bij gelijke aankondiging zal ook kunnen bevolen worden, dat alle Honden worden vastgelegd. Art. 3. De eigenaars of bezitters van Honden, waarover klagten wegens aanschieting of poging tot bijten worden gedaan, zullen die, wanneer de klagten gegrond bevonden worden, op last van den Burgemeester vastleggen of met den in Art. 1 vermelden muilkorf voorzien. Art. 4. Het is verboden Honden van des avonds elf uro tot zons-opgang, zonder opzigt of geleide, op de openbare wegen of straten te laten losloopen. Art. 5. De eigenaars en bezitters van Honden, of zij aan wier zorg die zijn toevertrouwd, zullen bij overtreding van één der vorige artikelen, voor zoo ver bij het Strafwet boek gcene straf bepaald is, gestraft worden met eeue geld boete van f 5 tot 25, en met gevangenis van één tot drie dagen, te zamen of afzonderlijk. Art. 6. Honden, in strijd met de artikelen 1, 2, 3 en 4 aangetroffen wordende, zullen door de Policie kunnen worden afgemaakt. Art. 7. Alle dolle of vermoedelijk dolle Honden, alsmede de Honden die door dolle of vermoedelijk dolle Honden gebeten zijn, zullen door de Policie worden afgemaakt. Art. 8. Deze verordening treedt in werking met den 1 Julij 1854. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zeeland, volgens hun berigt van dan 12 Mei 1854, in af schrift medegedeeld. Hiddelliurg' 9 Junij. Vrijdag 16 dezer zal voor het provinciaal geregtshof alhier worden behandeld de za, van Augustinus Adriaanse, schippersknecht, gewoond hebbende te Sas van Gent en beschuldigd van alhier, in den avond van 12 februarij 11. in eene tapperij, met ceu mes te hebben verwond den schipper Fidéle Amand du Pré, die den 19 februarij daaraanvol gende, zoo men vermoedt aan de gevolgen dier verwon ding, overleden is. Den beschuldigde is tot raadsman toegevoegd mr. A. F. Sifflé. Men schrijft ons uit Goes van 3 dezer; f Heden morgen omstreeks half drie ure ontdekte men brand onder de gemeente Ovezand. Al spoedig bleek dat dezelve ontstaan was in eene schuur toebehoorende aan 1 G. Aertsklompenmakerde van het dorp en de aangren- zende gemeente Driewegen toegesnelde brandspuiten konden niet verhoeden dat de schuur, het woonhuis en twee nabij staande huisjes een prooi der vlammen zijn geworden. De sterke wind en het gebrek aan water in de nabijheid maak ten de blusschiug bezwaarlijk. Twee varkens zijn bij den brand omgekomende oorzaak is onbekend en de gebouwen waren verwaarborgd bij de zierikzeeschc maatschappij." Uit Goes meldt meu dat de nieuwe aardappelenof schoon nog niet algemeenaldaar a 50 cent de 5 kop wor den aangeboden. Van Brouwershaven schrijft men ons den 1 dezer: ff Heden is men begonnen met het stellen der palen voor de telegraaflijn van hier naar Rotterdam." De tijden van de eerstvolgende zomervergaderingen der provinciale commissien van onderwijs zijn bepaaldFries land 21 junij; Groningen 1 julij; Utrecht 3 julij; Limburg 4 julij; Zeeland 5 julij; Zuidholland 10 julij; Overijssel 26 julij Noordholland 31 julijGelderland 31 julij Noord- braband 1 augustus Drenthe 8 augustus. De volgende dagen zijn overal bestemd tot het voortzetten der werkzaamheden welke dan voornamelijk bestaan in liet examineren van per sonen voor dc verschillende rangen en het toekennen van bevoegdheid tot het geven van onderrigt. Door den ridder de Bourman, minister-resident van Spanje te 'sHage, zijn geloofsbrieven uitgereikt, waarbij hem ook door Hare Koninklijke Hoogheid mevrouw de her togin-regentes van Parma de hoedanigheid wordt opgedragen van hoogstderzeiver minister-resident bij het nederland- sche hof. Bij besluit van Z. M. van 28 dezer zijn goedgekeurd de statuten der Maatschappij van verbeterde vlasbereiding in Nederlandgevestigd te Dordrecht. De raad van bestuur j der maatschappij bestaat uit Z. Exc. den minister van staat I Rochussen, den oud-president der Nederlandsche handelmaat schappij Plate, den burgemeester der stad Dordrecht en lid der eerste kamer Lotsyden heer Keurenaargepen sioneerd majoor der genieen professor Bleekrode. Aan gezien de kapitalen voor deze maatschappij reeds volgcteekend zijnzoo zal men onverwijld met den bouw der fabriek be ginnen. H. M. de koningin-moeder, vergezeld van Z. K. H prins Hendrik, is den 1 dezer, ten lf ure, met een bij- zonderen* trein en van een talrijk gevolg vergezelduit de residentie naar Amsterdam vertrokken, om van daar de reis naar Soestdijk voort te zetten. Den vorigen middag heeft er bij H. M. de koningin-moe der een afscheids-diner plaats gehaddat door HH. KK. HH. de prinsen en prinsessen Frederik en Hendrik, benevens Z. D. H. den hertog van Saksen-Weimar werd bijgewoond. Men verneemt met genoegen dat de tweede proef, welke op het Huis ten Bosch genomen is met de kunstma tige vermenigvuldiging van vissclienvolkomen geslaagd is. De eerstemet baars-eijeren genomen liet aanvankelijk goede utkomsten verwachten. De ontwikkeling was reeds vrij verre gevorderd, toen de koude en gure weersgesteld heid die liet laatste der maand april en het begin van mei hebben gekenmerkt, alle ontwinkeling tegen hield en het geheeie broeisel deed verloren gaan. De tweede proef is genomen met voren-eijeren- en reeds sedert 10 a 12 dagen mag men zich verheugen in het bezit van verscheiden hon derden jonge vorens, die al gaande weg hun dojer-blaasje verliezen en spoedig behoefte zullen hebben aan ander voedsel. Jl. zaturdag is te Rotterdam te water gelaten het viermast-schoonerschip Argo, groot 300 lasten. Dit vaar tuig is het eerste dat met vier masten onder nederlandsche vlag zal varen. Naar men verneemt is het aantal vaderlandsche gedenk stukken welke op het koninklijk kabinet van zeldzaamhe den te 's Hage worden bewaard, thans weder verrijkt door eenige voorwerpenonlangs gevonden bij het herstellen van het slot Loevestein. Dezelve dagteekenen meestal van de 17de eeew en zijn waarschijnlijk na de belegering van ge meld kasteel door de Spanjaarden aldaar achtergelaten. Men verneemt dat de kamer van koophandel en fa brieken te Amsterdamnaar aanleiding van een bij haar ontvangenberigt ter kennis van heeren kargadoors en kon- vooiloopers heeft gebragt, dat Frankrijk besloten heeft den verkoop van russisclie schepen aan de onderdanen van on zijdige mogendhedentot stand gebragt na het uitbreken der vijandelijkheden tusschen Rusland en de westersche rijken, niet als wettig te eerbiedigen. Met leedwezen moeten wij mcdedeelen, dat vrijdag morgen in de residentie in ruim 80 jarigen ouderdom over leden is jhr. Rijnholt Anthonij Klerckluitenant-generaal buitengewoon adjudant des konings en chef Zr. Ms. militair huis. De overledene was den 28 april 1774 te Rhenen ge boren. Den 10 april 1785 trad hij als kadet bij het rege- ment van Efferen in dienst. Naar men verneemt heeft het H. M. de koningin behaagd, den pianist A. J. van Gelder, die zich thans in Frankrijkt bevindt, een fraai gouden horologie met ketting ten geschenke te geven, wegens een door dien heer aan H. M. aangeboden Album musical. Men leest in de Amsterdamsche courant het volgende if Wij ontvangen van onzen correspondent te Hellevoetsluis den volgenden brief, die hoewel volgens zijne eigene schat ting slechts geruchten behelzende aangaande het verblijf van den franschen oorlogskotterons, ofschoon geheel ge rust gesteld door het antwoord der regering, ten deze op de interpellatie van den heer Thorbecke gegevenechter te belangrijk voorkwam om ter zijde te leggen al ware het al leen om, mogt er in de bedoelde geruchten wel ligt eenige

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1