MIDDELRURGSCHE C O U R A N T. N°- 65. Donderdag 1854. 1 Junij. öiunmUmöselje fcijbinijcn. Vlis- Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post f 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgeusop den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels/1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. ]TIi(l(lelbiirgt 31 IVIei, Men schrijft ons uit Vlissingen van 30 dezer: n Als eene bijzonderheid kan men melden dat gisteren alhier voor Antwerpen bestemd passeerde eene russische schooner, genaamd Juno, gezagvoerder Burgmankomende van Sierra Leonaengeladen met noteumuscaatwelke het had mogen gelukken te ontsnappen aan de engelsche oorlog schepen die in het kanaal en voor onze kusten speciaal op onder die vlag varende schepen kruisen. Eene stoom boot benevens een zeilschip moeten bepaald jagt hebben ge maakt op dien bodem, doch juist toen zij hem achterhaald hadden had de schooner de Schelde bereikt en moest de vervolging dus worden gestaakt." De afgekeurde russische korvet Navarinheden te Vlis singen in veiling gebracht, is verkocht aan den heer F. Wi- baut, aldaar woonachtig, voor eene som van f 10450. Volgens besluit van den minister van binnenlandsche zaken bestaat de commissie tot afneming van het examen, tot toelating aan de delftsche akademieuit de heeren G. Simons, M. C. Mensing, arrondissements-ijker te Rotter dam C. P. Burger, leeraar aan het gymnasium te Gouda, A. J. van Deinseleeraar aan het gymnasium te Dordrecht, AI. J. A. Alasthof, leeraar aan het gymnasium te Delft, van "VVieringhen Borski en J. Pyuappel, leeraren aan de akademie. Het zal ongetwijfeld de belangstelling in het op han den zijnde groote muziekfeest te Rotterdam verhoogen, te vernemen dat de volgende beroemde mannen, (wier mede werking wij meereudeels reeds vermeldden) leden van verdienste en corresponderende leden der maatschappij van toonkunstde uitnoodiging tot bijwoning van hetzelve heb ben aangenomen, als E. Hiller, P. Lindpaintner, dr. II. Marschuer, G. Meijerbeer, C. E. Pitsch, C. G. Reissiger, dr. Aloys SchmittJ. II. LubcckJac. Franco Meudes, dr. H. C. BreidensteiuA. Cathy, A. E. Grell, E. Liszt, de prins van de MoskowaA. G. Ritterdr. G. Schilling, AL Schlesingeren F. Weber. Aan de meesten hunner is door sommigen geachte inwoners een gastvrij verblijf aangeboden. Van anderen worden de antwoorden nog te gemoet gezien. De repetition van de koren worden met voorbeelde- loozen ijver voortgezet en doen de beste verwachtingen van de uitvoering koesteren. In de Haarlemsche courant zijn medegedeeld de drie- maandelijksche berigten omtrent de Maatschappij van wel dadigheid, inzonderheid wegens den staat van hare koloniën, gedagteckend den 25 april jl. De bevolking is in het afgeloopen kwartaal met 313 per sonen vermeerderd. Groot was dan ook de opzending van bedelaars, als bijna 500 personen bedragen hebbende. Het getal der genen die uit de koloniën zijn ontvlugt was niet zoo groot als in de vorige drie maanden. Daarentegen waren de sterfgevallen talrijker. Uit den staat blijkt mede dat dc gewone koloniën gestadig worden uitgebreid. Er zijn thans 437 kolonisten-woningen, die alle bewoond zijn, terwijl er nog zes worden aange bouwd die spoedig zullen gereed komen. Zaturdag a. s. zal door de roei- en zeilvereeniging de Maas te Rotterdam een huishoudelijk feest gehouden worden, bij welke gelegenheid op de rivier aan de gewezen lands- werf een wedstrijd zal plaats hebben. Na afloop van den wedstrijd zal een optogt op dc Alaas met muzijk en zang in behoorlijk verlichte vaartuigen worden gehouden. Men meldt uit 's Hagc dat Z. M. dezer dagen aan den heer J. Walraven te Amsterdam, als kunstschilder gunstig bekendeene prachtige doekspeld met 's konings naamcijfer en edelgesteenten rijk versierd heeft doen toekomenals een vereereud blijk van onderscheiding en tevredenheid over de door den heer Walraven in de kunstzaal Arti et Amicitise geëxposeerde schilderijn De zwervende harpspeelster en haar kind." Welk kunstwerk bij herhaling 's konings aandacht had geboeid en door den kunstenaar Z. AL was aangeboden Alen verneemt dat de heer P. van Dijkingenieur der mijnen in de Oost-Indien, van zijne buitenlandsche reis is teruggekeerd om, na eenigen tijd bij de munt te Utrecht gedetacheerd te zijn geweestnaar de Oost-Indien te vertrekken en aldaar ter regeling van het muntwezen werkzaam te zijn. Onze gezant in Frankrijkde heer van Lightenveldt, is te 's Hage aangekomenalwaar hij slechts kort zal vertoeven. Men berigfc dat de proefneming der vischtcelt op 't Huis ten Bosch te 's Gravenhage met baars is mislukt. Alen schrijft dit toe aan het te laat gereed zijn der toe stellen die overigens geheel naar de fransche methode zijn ingerigt, terwijl ook het vijverwater door velen voor te drassig wordt gehouden. De koude dezer maandenvooral afwis selend warmen koud weder, beeft mede bijgedragen tot de mislukking. Met vorens en later met zeelt zullen weldra nieuwe proeven genomen worden. Den 27 dezer hield te Amsterdam de Koninklijke aka demie van wetenschappenonder voorzitting van den heer J. van Geuns, hare gewone raaandelijksche vergadering. Tegenwoordig waren 14 leden. De heeren van Breda en de Yriese wenschten dat rapport werd uitgebragt over liet uit Weenen ingezonden werk Flo ra Cryptogamica van het dal van Paschmet platenver vaardigd naar de methode bekend als zelfdrukten einde het nut daarvan voor de wetenschap te onderzoeken cn over het procédé de akademie in te lichten. Tot leden der commissie van onderzoek zijn benoemd dc heeren G. Vrolik, de Vries en Dozy. De minister van binnenlandsche zaken heeft op een brief der akademie geantwoorddat hij ten aanzien van een on derzoek over de daling van den bodem in Nederland het rijk daarin niet weuscht te betrekkenindien het tot groote kosten moest leiden, en doet mededeeling van een ander middel om dit onderzoek in het werk te stellen en reeds met goed gevolg in Frankrijk gebezigd. De wenschen der akademie worden ingewilligd voor zoo ver daartegen geenc bezwaren van geldelijkeu aard bestaan. De minister wenscht te worden ingelicht omtrent den tijd wanneer de akade mie hare taak zal aanvaarden. De heer Stamkart weuscht. dat de akademie zich nader tot den minister wende ter zake van de door Z. Exc. geop perde bezwaren. Op haar verzoek is door den koning aan de akademie mag- tiging verleend om over te gaan tot de ontzegeling der bij haar berustende prototypen van de nederlandsche el en de kilogramme, ten einde daarvan kopijen te doen vervaardigen ten dienste van inrigtiugen van wetenschap. Op voorstel van den heer Stamkart is overgegaan tot het benoemen van eene commissieaan welke zal worden opge dragen het voorbereiden van al wat noodig is om die ko pijen te doen vervaardigen. De heeren Stamkartvan Rees, Lobatto en W. Vrolik werden tot leden der commissie be noemd. De minister van koloniën heeft verzocht dat de akade mie de onder haar berustende tabellen van dc weerkundige waarnemingen in Oost-Indie zou toezenden aan het konink lijk nederlandsch Aleteorologiseh instituut. Er is ook ont vangen een brief van den lioofd-directeur van laatstgenoem de inrigtingverzoekende alleen de toezendig van het na december 1853 bij de akademie ontvangene. Na eenige dis cussie waaraan de heeren Vrolikvan Rees en Stamkart deelnamen, is besloten om nogmaals tot den minister van binnenlandsche zaken zich te wendenmet de kennisgeving dat de akademie het wenschelijk acht dat in haar oorspronke lijk voorstel worde getreden, om al de weerkundige waarne mingen door het koninklijk nederlandsch Meteorologisch instituut te doen publiceren. De minister van koloniën heeft tevens ingezonden een ver slag van den geneesheer van het etablissement Batavia, in de kolonie Suriname, betreffende den toestand der door lepra en elephantiasis aangetaste personen. Dit werd in handen gesteld eener commissie van drie ledenwaartoe werden ge kozen de heeren G. VrolikPruys van der Hoeven en Schneevoogt, rcspectivelijk met 13, 10 en 9 stemmen van de 15. De heer Bierens de Haan te Aliddelburg heeft op nieuw ingezonden zijne thans beter gereduceerde tafels van inte gralen deze brief is in handen gesteld van de heeren Lo batto en Alatthes. De heer J. P. Delprat heeft, ter vervulling zijner spreek beurt gesproken over waarnemingen tot bepaling der ge middelde watersnclheid in onze rivieren. Zijne verhandeling daarover heeft hij aan de akademie ter plaatsing aangebo den zij wordt in handen gesteld van de heeren Lobatto en Storm Buysiug. Daarna heeft de heer de Vriese beschouwingen voorgedra gen over eene hoogst belangrijke faucilie van physionomische plantende pandaneën (pandangstruiken)en wel over een nieuw geslacht dezer fauciliewaaraan hij den naam geeft van Doornia. Hij hoopt dat daardoor de aandacht van bo tanici zoo wel hier te lande buitenslands op deze merk waardige plantengroep gevestigd zal worden. Daarna deelde hij nog eenige beschouwingen mede over den pandanus fur- catuswelke hij wijdde aan den heer J. C. Rijkaan wiens nagedachtenis hij in korte woorden hulde bragt. Eindelijk heeft de heer Stamkart gesproken over de afwij king van het kompasdoor het ijzer van schepenen dc middelen om die te verhinderen door het plaatsen van magne ten aan boord der vaartuigen. Later zal hij de daarover geschreven verhandeling ter plaatsing in de werken der aka demie aanbieden. Benoemingen en Besluiten. Bij besluit van 24 mei jl. heeft Z. Al. aan den heer C. E. Lurasco te Amsterdam vergunning verleend tot het aannemen van de onderscheidingsteekenen van de ridder orde van St. Gregorius den Grootecivile klassehem door Z. H. den paus geschonken. Oost-Imlisclie Koloniën. Het gebruik van lood of 1 oodbereidingenonder welke benaming en op welke wijze ookzoo mede van looden ge reedschappen bij de bereiding van suiker, is verboden, op straf eener boete niet te boven gaande eene som van één duizend tot tien duizend gulden, onverminderd de lijfstraf felijke vervolging bij aldien daartoe ter zake van het opzet telijk toedienen van voor de gezondheid schadelijke bcstand- deelen of uit anderen hoofde termen mogten aanwezig zijn. Het rijks-stoomschip Gedeh, kapitein-luitenant ter zee Dibbetz, heeft in de maand maart een togt gedaan tot opsporing van zeeroovers en in de baai van Ilioeng twee rooverspraauwen vermeesterd, en hare bemanning, uit dertien personen bestaande, gevangen naar Makassar op- gebragt. De berigten van Sumatra's westkust cn Benkoclcn, over de maand februarij, houden hoofdzakelijk in dat de rust cn orde gedurende die maand ongestoord zijn gebleven hetgeen zeer gunstig op het handelsverkeer had gewerkt. De peper-cultuur was in het afgeloopen jaar in dc afdee- lingen Seloeraa en Monna aanmerkelijk achteruit gegaan, hetgeen vooral werd toegeschreven aan de geheerscht heb bende onlusten en de cholera. Uit Banda wordt gemeld dat den 8 november jl. aldaar twee vertikale trillingen van de aarde zijn gevoeld,

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1