MIDDELBURGSCHE COURANT, N°- 64. Dingsdag 1854, 30 Mei. vlatthonöigmgm m HET RUKSBESTUCR, PROYIMALE ES GEMEENTEBESTUREN. ötnncnlanööiijc iLijcringm. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlig- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3, franco per post f 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Electro-Nasnetisclie Telegraaf. De Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekenddat de werkzaamheden tot het oprigten eener Tele graaflijn van Vlissingen naar Breda, door deze Stad, een aanvang hebben genomenen dat het Telegraaf-Kantoor zal gevestigd worden in het Gebouw staande op de Koopmans- Beurs, bij den ingang van de Bogaardstraat; terwijl de In gezetenen herinnerd worden aan de bepaling van art. 12 der Wet van den 7 Maart 1852 (Staatsblad no. 40), houdende; Art. 257 van het Strafwetboek is toepasselijk op moed- willige beschadiging en verstoring van Telegrafische Toe- stellen." Middelburg, den 2G Mei 1854. Be Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSHEER. Miildelburg, 39 Mei. "Wij kunnen met zekerheid melden dat door de ont werpers van liet plan eener stoomsleepdienst op de Wester- scheldein afwachting der vereischte concessietot dat einde is aangekocht de stoomboot Prinses Mariannevroeger in het veer van hier op Rotterdam gevaren hebbendeom daar mede aanvankelijk de proef te nemen. Valt die proef gun stig uitzoo als trouwens bijna zeker is dan moet het voornemen bestaan om het benoodigde kapitaal te doen stor ten en, naar gelang der behoefte, nog een of meerdere stoombooten te doen aanbouwen. Zoo als wij bereids gemeld hebben, zal de zesde alge- meene vergadering van de Maatschappij tot bevordering der geneeskunst op den 21 en 22 junij dezes jaars alhier worden gehouden. Door de afdceliug Zeeland is tot behoorlijke ont vangst van hoofd-bestuurderen en verdere buiten dit gewest woonachtige leden eeue commissie tot de feestregcling be noemd bestaande uit de hccreu L. J. de MarreeJ. C. de ManY. Keizer en J. Egberts liissecuw JEz. Door die commissie is dezer dagen aan de leden dezer afdeeliug cene circulaire gerigtwaaraan wij het volgende ontleenen. De eerste bijeenkomst zal zyu in den avond van dingsdag 20 junij in de sociëteit de Vriendschapin de noordstraat, ter wijl op den daaraan volgenden dag de zitting zal plaats hebben in de groote vergaderzaal der provinciale staten van Zeeland, waar mede gezorgd is voor de noodige localen tot het hou den der sectie-vergaderingen. Voorts zal de officiële maal tijd gehouden worden op de bovenzaal der sociëteit Sint Joris, op donderdag 22 junij, en zullen op de dagen der vergaderingen de kabinetten in het museum Medioburgense, en dc oudheid-kamer op het Raadhuis voor de leden gratis open staan. Zoo wel door dezeals door onderscheidene andere schikkingenheeft de commissie zich beijverd om den vreemdelingen het verblijf in Zeelands hoofdstad zoo aan genaam mogelijk te maken. In den namiddag van vrijdag 26 dezer werd liet 5jarig zoontje van Meersewonende buiten de dampoort alhier, door een sleperswagen met graan in den kortendelft overreden. Het kind werd dadelijk opgenomen en voor- loopig verpleegd bij den heer Jeras, voor wiens woning het ongeluk plaats greep. De eerste heelkundige hulp werd poedig daarop toegebragt door den heer V. van Lissa, waarbij gebleken is dat gcene zeer bedenkelijke wonden zijn onstaan, doch alleen eene kneuzing aan den linkervoeten den duim der regterhaud. Zaturdag middag heeft alhier het 8jarig zoontje van den baas op den moddermolen het ongeluk gehad van aldaar spelende te vallen en den regierarm aan het handgewricht te breken de arm is dadelijk gezet. Zaturdag 27 dezer werd van de werf dor commercie compagnie alhier met het beste gevolg te water gelaten het barkschip Maria, gebouwd door den scheepsbouwmeester G. Knol, voor rekening eener reederij onder directie van den heer A. H. G. Fokkerals boekhouder. Het zal gevoerd worden door den heer E. N. T. van Wulven, en is bestemd voor de groote vaart. Er is onmiddelijk daarop weder de kiel gelegd voor een barkschip, berekend op ongeveer 300 gemeten lasten. In de vorige weken werden in het gebouw der teeken- akademie alhier weder ten toongesteld drie schilderstukken van onzen stadgenoot den heer J. F. Schutzdeze drie ta- fereelen waren in het zelfde genre waaraan de beoefenaar zijne studie blijft toewijdeneen dcrzelve was een kustgezigt met st.il water, vóór of bij het opgaan der zon; het ander eene redding van schipbreukelingen uit de brandingtegen eenen met zware rotsen bezetten zee-oever, en het derde een woelig water met eene zeehavefr in ft verschiet. Allen doen het penseel van den heer Schutz groote eer aanze zijn met veel genoegen en voldoening bezigtigd en getuigen van de groote vorderingvlijt en studie van dien kunst-beoefe naar wiens arbeid meer en meer wordt aangemoedigd en waarvan de verdiensten onmiskenbaar zijn. Den 26 dezer is te Goes in het openbaar verkocht een schor gelegen in het Schenge, vroeger een kreekwelke Zuid- van Noord beveland scheidde. Het is, zoo men zegt, aangekocht voor eene l'ransclic associatie, welke daarvoor f 40,000 heeft betaald. Het schor is groot114Ruud.; daarvan afgetrokken voor kreken en ondergronden 14 Blijft 100 Bunders. Dc prijs is dus per Buuder f 400 Diverse onkosten 5UU0is u 50 Kosten van bedijken beraamd op f 78,000 of per Bunder Greppen, slooten enz Zamen 1250 Waarlijk een verblijdend tecken voor de steeds toene mende waarde der zeeuwsche grondendaar men wel op het oog moet houdendat men voor genoemde som van f 1250 per bunder alleen den blooten grond bezit, zonder eenig gebouw. Voegt men daar nu nog bij de kosten van omploegenslegten enz.waarvoor, met inbegrip der ge bouwen ruim f 20,000 gevorderd wordtzoo zal de bunder alvorens tot bezaaijen geschikt te zijn, den kooper 1450 kostenof ongeveer 000 per gemet. Met het stellen der palen voor den telegraaflijn van Vlisssingen naar Breda is men reeds tot in de voorstad te Goes gevorderd. Uit Nieuwe Diep van 26 dezer meldt men ons Heden middag werd door den hoofd-ingenieur dezer pro vincie, den heer de Kruyff, in tegenwoordigheid van de daartoe uitgenoodigdc civiele en militaire autoriteitenzoo wel van de marine als van het garnizoende eerste steen gelegd voor de nieuwe koopvaarders-schutsluis. Het terrein was voor deze plcgtighcid in deszelfs geheele uitgestrektheid met vlaggen eu wimpels versierd. Volgens dc gebruikelijke wijze werd lietbevorens voorgelezenproces-verbaal met eenige nederlandschc muntspeciën in eene looden bus ge sloten en onder den eersten steen gezet, waarop deze zijnde een collossale puntsteen van deu slagdrempel, werd gelegd. 780 20 Voor en na de plegtigheid werden er toepasselijke aanspra ken gehouden, die werden afgewisseld door goede muzijk en het gebulder van geschut. Jammer dat het buijige we der veel van de voorgestelde genoegens weg nam. Na deze plegtigheid werd het werkvolk feestelijk onthaald, terwijl bij gunstig weder een vuurwerk zou worden afgestoken." H. M. de koningin en boogstderzelver gevolg is vrijdag jl. op het paleis te Apeldoorn aangekomen. Het muzijk- gezelschap //Door den tijd wordt de spruit een boom," hetwelk op den avond van de komst des konings Z. M. eene serenade gebragt heeftzou zich ook dien avond op het bassecour doen hooren. Op het diner dat de pruissische gezant te ft Graven- liage 11. donderdagals deken van het corps diplomatique, heeft gegeven ter eere van den heer Lomonosoff, gezant van Rusland bij ons hofheeft men de afwezigheid der ge zanten van Engeland en Frankrijk opgemerkt. Volgens gerucht is de heer mr. S. C. Snellen van Vollenhoven, te ft Gravenhage, benoemd tot conservator aan ft rijks museum voor natuurlijke historie te Leyden. Naar men verneemt heeft het provinciaal kerkbestuur op de bezwarendie door sommige leden van de herv. ge meente te ft Hage in het midden waren gebragt ten aanzien van het gedaan beroep op ds. Zaalbergeene afwijzende be schikking genomen. De hanoversche regering heeft op 22 dezer aan den heer A. Ruysscnaersvoor twintig achtereenvolgende jarenuitsluitend concessie verleend tot deu aanleg en de exploitatie van een onderzeeschen telegraaf tusschen Hano ver en Engeland. Voor 1 september 1855 zal deze tele graaf-verbinding moeten tot stand gebragt zijn. Zoo gemeld wordtzal de zaak van jhr. M. Salvador en S. Fongers den 12 junij te Amsterdam in appel voor het geregtshof van Noord-holland worden behandeld. De beroemde komponist G. Meijerbcer, eerelid der Maatschappij tot bevordering der toonkunstzal het aan staande groote muziekfeest te Rotterdam komeu bijwonen. De lieer A. G. Ritteruit Maagdenburgeerelid der Maatschappij tot bevordering der toonkunst, zal ook het in de tweede week der ma? nel julij aanstaande te Rotterdam te houden groote muziekfeest komen bijwonen. Te Amsterdam hield woensdag het wiskunstig ge nootschap onder dc zinspreukEen onvermoeide arbeid komt alles te boven," zijn 75jarige algemeene vergadering in het lokaal Ecusgezindheid aldaar, onder voorzitterschap van den hoogleeraar C. J Matthcs. Uit het lezen der naamlijst bleek dat het genootschap thans bestond uit 130 contribuerende en 13 honoraire leden. De voorzitter ving de werkzaamheden aan met eene re devoering ten onderwerp Hebbende: het doeltreffende eener mathematische studie van de leer der kleuren. Uit de handelingen des bestuurs bleek onder andereu dat in het afgeloopen jaar tot leden van verdiensten in het wetenschappelijke vak benoemd waren de heeren G. J. Ver dam, hoogleeraar te Leyden, R. van Rees, hoogleeraar to Utrecht, G. A. Vcnema, arrondisseincnts-ijker te Winscho ten en J. W. Ermerins, hooglecraar te Groningen. Na een kort verslag van het verhandelde op de weten schappelijke wintervergaderingendeelde de voorzitter mede dat de ingezouden antwoorden op de prijsvragen, naar het eenparig oordeel der wetenschappelijke commissie, onvol doende waren bevonden, en werd het daarbij behoorend< naambrielje ongeopend verbrand. Met aansporing aan dc leden tot ijverige medewerking aan een soort van tijdschrift, dat door het genootschap zal uitgegeven worden onder den titel vanArchief van het wiskundig genootschap, onder de zinspreuk: Een onver moeide arbeid komt alles te boven," werd met een harte-

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1