MIDDELBURGSCHE G 0 U R A N T. Dingsdag 1854, 23 Mei. iHanhonMgmgm M HET RIJKSBESTLIR. PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Ginncnlanösiljc ifrtjömgcn. N°- 61. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- «ingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekend- makiogen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Geinceiiteritud. De Burgemeester van Middelburg maakt bekend dat op Woensdag den 2-1 Mei 1854, des namiddags ten één ure, eene openbare zitting van den Gemeenteraad zal plaats h ebben. Middelburg, den 19 Mei 1851. De Burgemeester voornoemd, PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. middelburg- 22 mei. Door de provinciale commissie van geneeskundig on derzoek en tocvoorzigt in Zeeland, alhier residerendezijn n hare vergaderingen van den 11, 12, 13, 15, 19 en 20 dezer bevorderd: J. Huysmans, tot stedelijk, plattelands en scheepsheelmeester en tot stedelijk vroedmeesterP. ransel, tot stedelijk heelmeester; A. J. van Mourik, tot vroedmeester ten plattenlande; N. G. E. Vetten, tot heel meester ten plattenlande, en P. van Pienbroek, tot heel meester ten plattenlande en scheepsheelmeester. Bij de kamer van koophandel en fabrieken zijn ter inzage, liandelsberigten over Engeland, Schotland en Ierland: staten van verzoudene katoenen stoffen naar Nederlandsch: Indie, zoo door de nederlandsche handel-maatschappij als door bijzondere personen, blijkens certificaten van oorsprong in de maanden maart en april jL Bij de op 19 dezer alhier plaats gehad hebbende aanbe steding van munitie-brood ten behoeve van het garnizoen alhier en op het fort- Rammekens van 1 junij tot en met 31 december 1854 verblijvende, is daarvan aannemer ge worden A. Huybregtsen alhier tegen den prijs van 20,80 cents het nederlandsch pond. Hierop wordt echter de vereischte goedkeuring van het ministerie vuu oorlog ingewacht. Voor eenige dagen heeft de tweede bijeenkomst plaats gehad van de commissie voor liet ontwerp van een nieuw uitwateringskanaal in het voormalig vierde district van Zeeland, ouder voorzitting jhr. P. Damas van Citters, lid van gedeputeerde staten. Het is in het belang der betrok kene polders weuschelijk'dat de werkzaamheden der com missie spoedig tot een gunstig resultaat mogen leiden, op dat overeenkomstig het jongste regerings vers lag aangaande de openbare werken in een volgend jaar, zoo niet reeds de aanvang, althans het gegrond uitzigt op spoedige aanvaar ding van liet jaren lang verbeide werk zal kunnen worden medegedeeld. Men meldt ons uit Zierikzce van 20 dezer: Heden morgen is op de werf De goede Intentievan den bouwmeester Strickaertte water gelateu het gezinkte galjoot-schoonersehipgroot 176 ton, genaamd Cadzandria voor rekening van de heeren M. C. de Crane Zoonge zagvoerder T. C. Kamminga; op gemelde werf wordt de kiel gelegd voor een barkschip groot 400 tonbestemd voor de groote vaartonder directie van den beer D. Keus." Op het Loo zijn den 16 dezer aangekomen eenige kisten met verschillende fraaije machines, waaronder bij zondere soorten van zaagwerktuigen en ander werktuig om geweerloopen te borenuit de fabriek van IIoltzapfeL te Londen en door Z. M. bestemd voor hoogstdeszelfs school. Op den 17 dezer is door Z. M. op de gebruikelijke wijze in een bijzonder gehoor ontvangen de baron von Steinberglaatst zaakgelastigde van Hanover bij de neder landsche regering, ten einde aan hoogstdenzelve te over handigen zijne geloofsbrieven als mininster-resident van Z. M. den koning van Hanover bij het nederlandsche hof. Naar men verneemt heeft het den keizer van Brazilië behaagd, den heer P. M. Netscher, lsten luitenant bij het regement grenadiers te 's Ha ge, te begiftigen met de ver sierselen der orde van de Roos, wegens het door dien heer vervaardigde werk: //Les Hollandais au Brésil. Notices his- toriques sur les Pays-Bas et le Brésil au XVIIe siècle." De Utrechtscke courant deelt in een schrijven uit 's llage mededat de tweede kamer tegen junij zou uiteen gaan om den 5 julij weder bijeen te komen. Z. M. heeftonder geleide van een zeer vleijenden brief, eene aanzienlijke gift doen geworden aan Louis van Asperekoetsier van prof. Everardvoor zijn gehouden moedig gedrag, betoond bij het gebeurde met hoogstdes- zelfs rijtuig op jl. maandag. Bij die zelfde gelegenheid heeft de luitenant llookma- kervan het tweede regement ^dragonderszich mede bijzonder beijverd om de doorgaande paarden tegen te houden en tot staan te brengen. Z. M heeft dien officier een fraaijen sabel tot een aandenken vereerd. Het feestlaatstleden vrijdag door Z. M. op het pa leis Het huis ten Bosch gegeven, heeft eene verandering ondergaan. Aanvankelijk was bepaald dat er een déjeuner- diuatoir zoude plaats hebbendoch dit is veranderd in een diner en daarna thé-dansant, dat tot lrat in den nacht heeft voortgeduurd. Alle zalen waren prachtig versierd met bloemen en plantgewassendat bij het ontsteken der lichten en bij de menigte spiegels, een zeer schoon gezigt ople verde. Dit prachtige feest werd door al de leden der ko ninklijke famillie bijgewoondhet toilet der dames was luisterrijk. Douderdag middag is iu de residentie aangekomen een russisch courier met depeches voor den russischen minis ter. Daar deze benevens de heeren secretarissen zich op het feest van Z. M. op liet Huis ten bosch bevondenzijn zy van daar naar de stad gekomen. Na eeuigen tijd werkzaam te zijn geweest, is de courier met den laatsten spooortrein weder naar Rotterdam vertrokken. In de residentie is aaugekomen en aan het hotel de l'Europe afgestapt de vice-admiraal Bouriciusbuitengewoon adjudant van Z. M. den koning. Naar men verneemt zal de koninklijke familie zich in de volgende week naar het Loo begeven, om aldaar een geruimen tijd verblijf te houden. HH. KK. HH. prins en prinses Erederik, benevens hoogstderzelver dochter prinses Maria hebben zich vrijdag uit de residentie naar hoogstdeszelfs buitengoed het Huis de Paauw op den leidscheu weg begevenom aldaar den zomer door tc brengen. Men verneemt, uit Kampendat het examen hetwelk aldaar heeft plaats gehad, is afgeloopen, en dat van de 20 onder-officieren van het leger die zich aan dat examen had den ouder worpen 16 aan de de vereiscliten hebben voldaan voor den rang van 2den luitenant-kwartiermeester, terwijl van de 4 adspiranten voor de betrekking van administrateur van kleeding en wapening slechts een geschikt is bevonden. Verder schrijft 1 men" datj in den loop dezer week ruim veertig jonge lieden van het instructie-bataillon als kor poraal effectief bij de respectieve korpsen worden ingelijfd. Jl. dingsdag hebben elf kweckelingen van het insti tuut voor doofstommen te Groningendie in dit jaar deze stichting zullen verlaten om in de maatschappij terug te keerenhunne belijdenis als lidmaten van de nederduitsch hervormde gemeente afgelegd, in handen van den heer pre dikant C. H. van Herwerden CHz. Deze altijd treffende plegtigheid werd door hoofd-directeuren en directrises en eenige andere personen bijgewoond, die allen zeer voldaan waren over de waarlijk buitengewone vorderingen welke deze kweekelingen gemaakt hebben. In verband met de belangstelling, die zekerlijk de vlaamsche aangelegenheden te meer wekken zullen nu wel dra het Nederlandsch-Vlaamsch congres te Utrecht bijeen komt, is misschien het volgende de mededeeling wel waard Bij de belgische vertegenwoordiging is ingekomen een adres, uitgaande van de //Vlaamsche lettekundige beweging" en vragende, 1. dat in de vlaamsche provinciën de admini stration en handelszaken in het vlaamsch zouden worden behandeld2. dat die taal voor de regtbanken zou worden gebruikt als de beschuldigden haar verstaan; 3. dat er eene vlaamsche akademie zou worden opgerigt of althans eene vlaamsche afdeeling bij de akademie van Brussel4. dat de vlaamsche taal bij de universiteit van Gent de zelfde voor- regten zou genieten als het fransch en dat zij in de athe neums en collegien van staat zou worden onderwezen. Het ministerie van oorlog zal bij onderscheidene boekhandelaars in de voornaamste steden des rijks spoedig tegen den prijs van ƒ1,20, verkrijgbaar doen stellen eene in drie kleuren gedrukte kaart (olifautsforraaat) van het tooneel des oorlogs in het Oosten 1854, bevattende bijna het gclieele turksche rijkzoo in Europa als Aziebene vens een gedeelte van Oostenrijk, Rusland, Griekenland en Persie, vervaardigd op bet topographisch bureau van het ministerie van oorlog. Re noem luiden en Boduiten. Bij Zr. Ms. besluit van 16 dezer worden met 1 junij aan staande volgens ouderdom in rang, bij het korps mariniers bevorderdtot kapitein der 1ste klassede kapitein der 2de klasse F. C. R. baron Quarles de Quarlestot kapi tein der 2de klassede 1ste luitenant P. Prins, en tot lsten luitenant, de 2de luitenant G. J. Steyn Parvé, en aan den 2den luitenant opper-vuurwerker bij de marine H. la Fors verleend den rang van lsten luitenant by het korps mariniers. Bij koninklijk besluit van 29 april is aan den kapitein ter zee J. Ligtvoetbehoorende tot het zeewezen in Neder landsch Indie, laatstelijk directeur van het marine-etablis sement te Soerabaijathans met verlof hier te landeop het daartoe door hem gedaan verzoek, verleend een eervol ontslag uit Zr. Ms. dienst f onder toekenning van pensioen. Bij Zr. Ms. besluit van 13 dezer wordt de officier van gezondheid der 2de klasse C. C. F. Gruelmannmet ingang van den 15 dezer, bevorderd tot officier van gezondheid der 1ste klasse in het vaste korps der officieren .van gezond heid bij de nederlandsche zeemagtmet bepaling dat hij zal rang nemen tusscheu de officieren van gezondheid der 1ste klasse J. P. Terbeck en H. L. Oudenliaven. marine. Den 16 dezer is te Ylissingen buiten dienst gesteld Zr. Ms. schooner Sc hor pioenzijnde hetetat-major van dien bodem op non-activiteit gebragt. De officier van adminis tratie 1ste klasse Westerouen van Meeteren is te Ylissin- gen op het wachtschip geplaatst, ter vervanging van den officier Tamdie op non-activiteit gesteld is. Wij vernemen dat Zr, Ms. wachtschepen aan de onder scheidene marincplaatsen gestationneerdeerstdaags zullen varwitseld worden. Den 21 dezer arriveerde ter reede van Ylissingen Zr. hls. schoonerbrik Rembang, komende van llellevoetsluis. 1'erscliillemle Berigten. Dit jaar zullen slechts 82 haringvaarders uitgaan (waar onder 50 van Vlaardingen)4 jaren geleden waren nog 98 schepen in de vaart. De kiesvereeniging liegt voor allen te 's Hage heeft tot candidaat voor een lid der tweede kamer verkozen de oud-gouverneur vau Suriname R. F. baron van Raders, en de vereeniging Eendragt den heer J. P. Del- prat oud-kommaudant der akademie te Breda. In óe

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1