MIDDELRURGSCHE COURANT. 1854. N°- GO. Zaturdag 20 Mei. Ötttmmlcmösflje bijtringen. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Viis- siugen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels/ 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. IVIicldelburg- 19 Mei. "VV'ij kunnen thans met zekerheid melden dat door eenige alhier gevestigde handelaren en rceders is besloten tot de oprigting eeuer maatschappij van stoomsleepdienst op de Westerschelde en verdere Zeeuwsche zeegaten. Door de volvoering van dit plan wordt ongetwijfeld een belangrijke dienst bewezen aan den geheelen zeehandel, waarvoor deze onderneming, die mede van een meer aan- wakkerenden handelsgeest getuigtvan veel gemak kan zijn. Door de commissie uit het provinciaal geregtshof in Zeeland is, in hare zitting van 17 dezer, na afgelegd exa men bevorderd tot candidaat-notaris de heer P. P. Slegt secretaris en ontvanger der gemeente Aagtekerke, alhier. Men meldt ons uit Goes van 18 dezer: Ook uit deze omstreken vertrekken enkele huisgezin nen naar Noord-Amerika. Zoo gaan van ICattendijke twee huisgezinnen, waarvan één tot de welgestelden behoort, te zaraen 9 zielenen uit 's Heer-Arendskerke een gezin van 4 personen en een vrij gezel. De reden voor dit ver trek is liet verlangen naar een beter bestaansmiddel. Heden morgen ontdekte men te Heinkcnszand dat zekere Marietje Traaswinkelierster aldaarzich door op hanging van het leven had beroofd. Misbruik van sterken drank is vermoedelijk de oorzaak van dezen zelfmoord." Uit Eede wordt gemeld dat in den nacht van maan dag op dingsdagdezer week diefstal, het zij bij inklimming het zij bij insluiping, is gepleegd in de roomsch-kathol. kerk aldaar, door middel van met geweld en braak openen der blokbusscn van den arme der kerk en van Onze Lieve Vrouwe. Men hoopt dat door de brigade maréchaussee te Aar- deuburg, wier ijver zeer geprezen wordt, de daders zullen worden ontdekt. De oudste leeraar hij de Waalsche gemeente te Rot terdam, tevens de oudste der dienstdoende Waalsche predi kanten in Nederlandde weleerw. zeer geleerde heer D. T. Huöt, ridder der orde van den Neder 1. Leeuw, genoot den 15 dezer het zeldzaam voorregt zijne veertigjarige ambts bediening te mogen herdenkenwelke hij eerst te Breda vervolgens te Middelburg en nu sedert bijna twee en dertig jaren te Rotterdam met zoo veel roem bekleedde. De engelsche rcgerings-commissie voor de londonsche wereldtentoonstelling van 1851 heeft de verslagen barer werkzaamhedenalsmede die van de verschillende commis- sien ter beoordeeling van de ingezonden voorwerpen en eenen algemccnen katalogus der gchcelc tentoonstelling uitgegeven, in eene manier welke beantwoordt aan de grootschc onder neming waarvan zij de herinnering moeten bewaren. Door tallooze afbeeldingen in photographic en houtsnede opgeluisterd, verdeelt dit werk.zich in de volgende af- dcclingen 1. Reports of the Commissioners for the Exhibition of) blÜkt* dat 'srÜks middelen gedurende de vier eerste maan- Government of the Netherlands." Op den buitenrand van iedere medaille staatGovernment of Holland." Wij meeneu te kunnen verzekeren zegtde Utrecht- sche courantdat de heer van Iddekinge weldra zal worden benoemd tot burgemeester van Amsterdam. Men verwacht nog eene benoeming van ongeveer zeven luitenant-kwartiermeesters, en welligt dat dit getal op vijf tien a zestien zal worden gebragt. De Utrechtsche courant meldt dat de regering infor- matien inwint over het gewigtige onderwerp der zeevissche- rijen, betgeen in verband zou staan met het voornemen om eene nieuwe wetgeving op dat stuk te ontwerpen en aan de vertegenwoordiging in te dienen. Het doel daarvan zou zijn, die wetgeving te ontslaan van alle noodelooze banden en formaliteiten, welke de ontwikkeling van dien tak van nijverheid belemmeren. De Prov. Drentsche courant zegt dat te Scllingen een rekwest circuleert aan de tweede kamer, om afschaffing van den accijns op het gemaal. Het zou opgesteld zijn door een lid der kamerde heer Zijlkerdie mede tot het zelfde doel voor eenigen tijd vele molenaars te Winschoten heeft bijeengeroepen. In de zitting van de koninklijke akademie, klasse letterkundete Brusselvan den 8 dezerwerd onder ande ren verslag uitgebragt over de beide ingekomen antwoorden op de prijsvraag over het leven en de werken van Erasmus, met betrekking tot Belgie. De in het fransch geschrevene verhandeling werd de uitgeloofde prijs waardig gekeurd, maar bij de opening van het naambriefje vond men slechts daarin de initialen E. R. De schrijver is uit- genoodigd zijn naam bekend te maken. Het antwoord op de vraag: Welken invloed heeft Belgie uitgeoefend op de vereenigde provinciën, uit het oogpunt van staatkundehan del, kunsten en wetenschappen, sedert de abdicatie van Karei V tot op het einde van de 18de eeuw?" werd insge lijks bekroond. De schrijver van deze verhandeling was de heer V. Gaillard van Gent. Iffarine. Men meldt van het Nieuwe Diep, 15 dezer: Heden morgen zeilde van hier, onder het wisselen van saluutschoten met het ter reede liggende stoomschip Am sterdam, Zr. Ms. transportschip Prins Willem Frcde- rik Hendrik, kommandantdeRuyler deWildtbestemd naar Malta. Verschillende ISerigten. Het doen van herstellingen aan en het onderhouden van alle werken behoorende tot het drooggemaakte Haarlemmer meer tot 30 april 1855 is aangenomen door J. Schouten te Haarlem voor 19,480en het afmaken van den zooge- naamden Veldweg aldaar voor /9,974 door den zelfden. Een jeugdige gevangene te Leeuwarden heeft zich door op hanging van liet leven beroofd. Uit eene officiële opgave 1851 to S. H. Walpole (to the Crown). Loudon 1852, in 4°. 2. Reports by the Juries on the subjects in the thirty Classes into which the Exhibition was divided. In four volumes. Louden 1852, in 4°. Met phot ographisehe platen. 3. Official description and illustrated catalogue of the great Exhibition 1851. In three volumes. London. Zonder aanduiding van jaartal en met prachtige houtsneeplaten gedrukt. Het exemplaar, voor het nederlandsch gouvernement be stemd, is thans te 's Gravcnliage ontvangen en van rege ringswege in de koninklijke bibliotheek geplaatst. Elk der deelen en ook het foudraal der medailles is voorzien van de volgende gedrukte opdragt: Presented by Her Majesty's Commissioners for the Exhibition of MDCCCLI, to the den van het loopende jaar 1854 hebben opgeleverd een be- I drag van 18.860,436, terwijl de opbrengst gedurende I de vier eerste maanden van het vorig jaar 1853 heeft bc- bedragen ƒ18,646,719. Op 16 dezer zijn van Rotterdam de eerste meloenen naar Londen verzonden. De graaf J. B. F. de Marchaut d'Ausenbourg is den 15 dezer op zijn kasteel Amstenrade bij Maastricht overleden. 'sKonings jagtcn in Zuidholland zullen in het jagtsaizocn van 1854, om den slechten toestand van het wildniet bejaagd worden. De kiezers-verecniging Nederland en Oranje tc 's llage heeft tot candidaat voor liet lidmaatschap van de tweede kamer der staten-generaal in plaats van wijlenden vice-admi- raal J. C. Rijk, gekozen inr. J. W. Gefkeu, advokaat-ge- neraai bij het geregtshof in Zuidholland. A. M. Groen teman, geboren Loonstcin, te Amsterdam, verloste den 15 dezer van twee zonen en eene dochter, alle welgeschapen en voor alsnog gezond. §taten-Generaal. tweede kamer. Zitting van 16 Mei 1854. In deze zitting heeft de commissie van rapporteurs voor het wets-ontwerp tot goedkeuring eener dading tusschen het bestuur der domeinen en liet heemraadschap van Mark en Dintel haar eindverslag ter tafel gebragt. De kamer heeft beslist dat de beraadslagingen over dat wets-ontwerp zullen gehouden worden na afloop van die over het wets ontwerp tot wijziging van hoofdstuk X der staatsbegrooting voor 1853. De vergadering heeft daarop de behandeling der wets-voor- dragt regelende het armbestuur voortgezet. Het door den heer van Heiden Reinestein op art. 7 voor gestelde amendement is met 52 tegen 13 stemmen ver worpen en het artikel zelf, onveranderd, gelijk het door de regering werd voorgedragen, met 35 tegen 30 stemmen aangenomen. Art. 8 werd na eene korte opmerking van den heer Thor- becke, met 58 tegen 7 stemmen, en art. 9 zonder beraad slaging en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Op art. 10 werden drie amendementen voorgedragen. Een door den heer van Deinscdie het art. aldus wilde doen luidenDe besturen der instellingen van weldadig heid onder art. 2 littj a en d vermeldalsmede de zooda nige andere die ondersteuning van wege de burgerlijke overheid genietendoen jaarlijks" enz. Het tweede amendement was van den heer van Heiden Reinesteindie voorstelde het in dezer voegen in te rigten »De besturen van alle instellingen van weldadigheid doen jaarlijksbinnen den daarvoor door den minister van biu- nenlandsche zaken aangewezen termijn en in den door dezen voor te schrijven vorm, ten behoeve van het verslag bij art. 195 der grondwet bedoeldaan het gemeente-bestuur opgave van het getal der door hen ondersteunden of ver pleegden en van liet beloop hunner uitgaven voor ouder stand van allerlei aard. De besturen der burgerlijke en gemengde instellingen doen daarenboven alle verdere opga ven door de regering noodig geacht." De derde wijziging was van den heer van Akerlakendie in dit artikel wilde doen wegvallen de woordenen in den door dezen voor te schrijven vorm," maar deze veran dering in den loop der beraadslaging heeft ingetrokken. Het eerste amendement werd met 47 tegen 17het tweede met 37 tegen 27 stemmen verworpen. Art. 10 is daarop zelf onveranderd en art. 11 zonder beraadslaging, elk met 35 tegen 29 stemmen aangenomen. Na aanneming van art. 12 stelde de heer Storm van's Gra- vesande voor, de laatste zinsnede van art. 13 aldus te doen luiden: //"Van de toepassing van dit artikel zijn uitgezon derd collecten in kerkgebouwenbij de uitoefening der openbare ceredicnst;" welk araendement met 56 tegen 8 stemmen verworpen, en art. 13 zelf onveranderd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd werd. De beraadslagingen zijn daarop aangevangen over de der de afdccling: //Bepalingen betreffende het bestuur vau bur gerlijke eu gemengde instellingendie in de volgeudc zittiug zullen worden voortgezet. Zitting van 17 Mei 1854. In deze zitting is door do commissie van rapporteurs voor het in overweging nemen van het voorstel van den heer Groen van Prinstercr daaromtrent het eindverslag uitgebragt. De kamer heeft bepaald dat de vraag omtrent het in overweging nemen van dat voorstel zal behandeld worden den tweeden dag na den afloop der beraadslaging over de aan de orde gestelde werkzaamheden. Nadat dc commissie voor de verzoekschriften omtrent

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1