MIDDELBURGSCHE C 0 U R A N T. N°- 58. Dingsdag 1854, 16 Mei. 3iinlionbigiugcn Giimrnlanösrljc ttijïrmgm. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en "Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post f 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cént per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. m HET RIJKSBESHTR, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Rapen van 15 ij eren van IViltt Gevogelte. De Burgemeester en "Wethouders van Middelburg Gelet op het besluit van Gedeputeerde Staten van Zee land, van den 31 October 1845 no. 6 (Prov. Blad no. 110) Herinneren de Ingezetenen dezer Gemeente, overeenkom* stig de daarin voorkomende aansclirijvingaan de bepalingen van het Provinciaal Reglement van den 5 Julij 1845, zijnde van den volgenden inhoud Art. 1. Het zoeken of rapen van Eijeren van Eendvo gels, Kievitten en ander Wild Gevogelte zal jaarlijks met den 30 April moeten worden gestaakt; nadat tijdstip zal zulks, anders dan op eigen of gehuurden grond, in Weiden, Vel den DuinvalleijenZeeduinen of Moerassenverboden zijn. Art. 2. De overtreding van dit verbod zal worden gestraft met eene geldboete van drie gulden. Wanneer de overtrederbinnen den tijd van 12 maanden na de eerste bekeuring, de zelfde overtreding andermaal begaat, zal hij door den Ilegter veroordeeld wordenliet zij tot liet dubbel der bedreigde geldboete, het zij tot eene gevangenisstraf van drie tot zes dagen. Art. 3. Bij de Vonnissen waarbij geldboeten worden op gelegd zullen de overtreders tevens verwezen worden in eene gevangenisstraf van cén dag, voor het geval dat zij bevonden worden onvermogend te zijn om de hun opgelegde boete te voldoen. Art. 4. Tot het constateren der overtredingen worden behalve de hoofden der Plaatselijke Besturen, de Commissa rissen en Agenten van Policie en de Veldwachters, ook bevoegd verklaard de Opzieners der Jagt. Van de over tredingen zal Proces-verbaal moeten worden opgemaakt, hetwelk ter vervolging zal moeten worden verzonden aan den Ambtenaar heiast met de waarneming van het Openbaar Ministerie bij het betrokken Kantongeregt." Middelburg, den 12 Mei 1854. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. De Secretaris, M. F. LANTSHEER. niridelTMsrg Klei. Jl. vrijdag zijn van liicr per stoomboot naar Rotterdam vertrokken, om van daar verder de reis naar Noord-Ame rika te ondernemenruim 50 personen'meerendecls uit de gemeente "VVcstkapellc en omstreken. Onder hen bevindt zich een persoon die als commies bij de centrale directie van het eiland Walcheren eene betrekking van p. m. ƒ1200 vrijwillig nederlcgt. Dit vooral doet meer en meer geloof hechten aan het gerucht dat die landverhuizingenmet name onder de leden der christelijk afgescheidene gemeente aldaar, worden bevorderd en ondersteund door een zeer gefortuneerd persoon. Maakten wij in ons no. van 11 april jL melding van de gedeeltelijke plaatsing der palen, bestemd voor de tele grafische lijn uitgaande van Vlissingenin verbinding met de lijn van Antwerpen naar Rotterdamwij kunnen thans mededeelen dat die palen reeds op het geheelc eiland Walcheren (van Vlissingen tot Sloe) zijn gezet en daar mede ook op het eilaud Zuidbeveland een aanvang is gemaakt, terwijl vermoedelijk ook eerstdaags met bet stellen dcrzclvc op liet eiland Tliolen zal worden begonnen- De antwerpsche Précurseur deelt een berigt uit Vlissin gen medevolgens hetwelk al de schepen die de Schelde door het Oostgat verlaten hebben door eene engelsche oorlogs stoomboot die op de hoogte van Calloo kruistworden ge visiteerd. De keizer van Rusland heeft den heer Brnnet, rus- siseh consul-generaal in het koningrijk der Nederlanden, den rang van hofraad toegekend. Bij beschikking van den 11 dezer heeft de minister van binnenlandsche zaken weder 19 personen als leerlingen voor de telegrafie toegelaten, Blijkens eene bij de nederlaudsche regering ontvangen mededeelingzijn door den deenschen minister van financiën de volgende bepalingen gemaaktdie gedurende den oorlog tusschen Frankrijk en Engeland ter eener en Rusland ter andere zijde zullen gevolgd worden voor de behandeling in den Sond en de Beltenvan de schepen beladen met alle soort van ammunitie, wapenen en andere voorwerpen van militaire wapening, uitrusting en proviandering, toebehoo- rende aan de oorlogvoerende mogendheden1. de oorlogs schepen zijn vrij van alle soort van regten alsmede van den tol voor de ammunitiewapenen voorwerpen van wapening, uitrusting en proviandering van alle soortdie zij aan boord hebben2. de transportschepen, door oorlogsschepen gecon voceerd, onder de zelfdo vlag, genieten de zelfde vrijstel ling; 3. daarentegen zijn de koopvaardijschepen, voor het vervoer der gezegde artikelerf llevrachtvan de betaling van regten niet vrijten zij bun op aanvraag hunner regering en op bevel des konings eene speciale vrijstelling gegeven zijwelke echter voor dergelijke schepen slechts den tol betreft, terwijl de baken- en expoditie-regten steeds ten hunnen laste blijven. Naar wij vernemen heeft de minister van binnenland sche zaken de gedeputeerde staten der verschillende provin ciën uitgeuoodigd de gemeente-besturen aan te schrijven om, hoezeer het gebruik van gekleurd papier voor de stem ming ter keuze van leden der tweede kamer der slaten- geueraal en van leden der provinciale staten door de wet niet bepaaldelijk verboden isechter dat papier voor de stembiljetten niet mag gebruikt wordenvermits daardoor aan ieder, die bij bet openen der stembriefjes tegenwoor dig iskan blijken van waar de biljetten afkomstig ziju en alzoo de bepalingen van art. 59 der kieswet hare bedoeling missen, waarbij voorgeschreven wordt dat de briefjes, zoo er verschillende bussen te ledigen zijnongeopend moeten worden ondereen gemengd. - De Nieuwe Rotterdamsche courant meldt het volgende Gelijk men weet hebben ceuigc handelaren zich tot onzen minister van buitcnlandsehe zaken gewend, ten einde langs diplomaticken weg van Engeland en Frankrijk vrijdom te verkrijgen ten gunste van onzijdige schepen die bevracht zijn om in de russische havens van de Oost- en Witte zeeën de koopwaren te laden, welke aldaar gekocht zijn vó<5r de oorlogsverklaring aan llusland. Naar wij thans vernemen moet de fransohe consul alhier van zijne regering het berigt ontvangen hebbendat Engeland en Frankrijk besloten zijn aan een dergelijk verzoek in geen geval te voldoen. Behalve dat daardoor de blokkade van russische havens geforceerd en de operation ter zee belemmerd zouden worden, moet door beide regeringen in aanmerking zijn genomen datzoo lang de russische havens niet geblokkeerd zijn een onzijdig schip daar zijne lading kan innemen met bestemming voor elders; dat, wanneer de blokkade voor eene russische haven gelegd werd tijdens zulk een schip aan het laden of beladen was, het dan nog zou kunnen vertrekken door gebruik te maken van den termijn die in dergelijke omstandigheden gesteld wordtdat wel is waar de vaart in de golven van Finland en Bothnie weldra door de krijgsoperatien gestremd zal zijn, doch het geheel anders met de Witte-zce gesteld isdat Frankrijk en Engeland de havens aldaar voor alsnog wel niet zullen blokkeren en dus de onzijdige vlag daar wei nig kans heeft van bemoeijclijkt te worden." Met leedwezen verneemt men dat de landerijen onder den Dnngen, St. Michiels-GcstclVuglit enz. weder geheel onder water staan en daardoor vele blijde vooruitzigtca ver dwenen zijn. Men meldt uit 's Grayenhage p Naar wij van goederhand vernemen is door het gouver nement concessie verleend tot de verbinding van Amsterdam met de Noordzeedoor middel van eene doorgraving van Noordholland op zijn smalst." Bij gelegenheid van het ter aarde bestellen van hel stoffelijk overschot van den vice-admirnal Rijkis door een der redenaars die hij het graf het woord hebben gevoerd den wensch te kennen gegeven dat een gedenkteeken ter eere van den overledene zou worden opgerigt. Dit denkbeeld heeft bij velen bijval gevondenen men verneemt thans dat die genen welke in de zaak belangstellen tegen den 17 dezer in de zaal Diligentia te 's Gravenhage zijn opgeroepenten einde het onderwerp te bespreken en eene commissie te benoemen tot leiding van de pogingen welke zullen worden aangewend tot het oprigteu van een waardig gedenkteeken. ter huldiging der nagedachtenis van den zoo algemeen be treurden vlootvoogd J. C. Rijk. Het programma van het IXde landhuishoudkundig congres te Assenin de maand junij te houdenis in het licht verschenen. De eerste bijeenkomst der leden zal plaats hebben op dingsdag 27 junijdes namiddags ten 5 ureden 28 wordt het congres geopend des middags ten 12 ure. in de kerk der hervormde gemeente; den 29 is harddra verij, den 30 de landbouwkundige tentoonstelling en des middags diner. Den 1 julij is bestemd tot bezoek van liet. meest belangrijke ia de nabijheiden des avonds ten 8 urv van dien dag wordt het congres gesloten. Den 12 dezer is door de rivier voor Arnhem gelegd de kabel welke de telegrafische verbinding tussehen Arn hem en liet buitenland, langs Nijmegen, 's Bosch en Breda, naar Antwerpen zal daarstellen, zoo dat de gemeenschap met Belgie, Frankrijk enz daardoor nog verbeterd wordt. Den 13 dezer werd door de rotterdamsche telegraaf- maatschappij aldaar aanbesteed de aanleg eener electro-magne- tische telegraaflijn tusschen de kantoren te Rotterdam, Hellevoetsluis, Brielle, Dirksland en Brouwershaven. Wij vernemen dat dit werk is aangenomen door den heer C. van Wijngaarden te Sliedrecht, voor eene som van ƒ22,300. Men verneemt dat de heer N. Beets den 11 junij zijne intreerede als predikant te Utrecht houden zalen de heer B. ter Haar het professoraat in de theologie te Utrecht op den 15 junij eerst komende met de gebruikelijke oratie zal aanvaarden. Oost-Indische Koloniën. De Nieuwe rotterdamsche courant heeft met de indische landpost dcpeches ontvangen, berigten aanbrengende uit Bombay van den 14 april, uit Batavia 27 maart enz. Zij schijnen geen belangrijk politiek nieuws van stelügen aard te bevatten; doch vermelden geruchtsgewijze dat tusschcB drie vorsten van Midden-Azie, die van Bockkara, Khiwa en Perzieeen of- en defensief verbond gesloten was en dat de opstandelingen in China laatstelijk weder eenige over winningen behaald hadden. Verschillende Berifjien. De heer Ch. Quadvlieg, van Valkenburg, hoeft te Rome den prijs behaald bij het groote concours in de schilder kunst. De kermis te Berkcuwoudc is afgcscliaft. De gemeenteraad van Oud-Beijerlaud beeft tot afschaffing der broodzetting besloten. Een schuitenjager te Amsterdam vierde de vorige week zijn 103den verjaardag Te Dragtcn

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1