v öuitcnlmtösclje fcijtiingcn. (leu winter op gezette tijdcu bijeenom elkander liet eeu I en ander dat wetenswaardig is omtrent de stadhare ge schiedenis en gedenkstukken mede te deelen. Daarvan wordt kortelijk aanteekening gehouden, voor zoo veel als noodig is om daarvan de herinnering te bewaren of daarop nader terug te komen. Zij verzamelt daarvoor ge drukte en onuitgegevene bescheidenafbeeldingen van de stad zelvehare gedenkwaardige gebouwen en monumenten, alsmede van vermaarde personendie zij zich geheel of ten deele kan tooëigenen; eindelijk voorwerpen in natura, zoo als zegelsvroedschaps-gilde- en andere penningen bekers, afkomstig of getuigende van haagsche instellingen, zeden en gewoonten. Zij wekt tot het geven van ge schenken aan die verzameling ook andere personen op en heeft reeds blijken van belangstelling, ook van vrouwen, mogen ontvangen. Zij verzamelt niet voor zich zelve, maar mot het doel om hetgeen zij bijeenbrengt in 's Gra- venhage gevestigd te houdenhet zij dan ten behoeve der burgerlijke gemeente, het zij van eeuige andere openbare inrigtingnaar mate de verceniging daarover bij hare ont binding of vroeger zal beschikkendoch in de bestemming zelve mag geene verandering of wijziging worden gebragt. Men leest in de Nederlander: Binnen kort zal er openlijke vermelding gemaakt worden van eene geheel nieuwe uitvinding. Zekere heer Alexander heeft eene stalen pen vervaardigd diegemagnetiseerd zijnde, eene dubbele verharding of cimentatie heeft ondergaan en dus niet voor roesten vatbaar is." Daarbij heeft hij tevens een penhouder vervaardigd die eene electro-galvanische kracht bezit en volkomen de wer king verrigt eener galvanische batterij. Bekend is het dat het gaivanismus een heilzamen invloed uitoefend op het zenuwgestel; het zal dus niet onbelangrijk zijn te bcrigten dat weldra die artikelen door alle landen zullen worden verspreid en ook in ons land verkrijgbaar zullen worden gesteld. Dezer dagen worden beide artikelen te 's ïïage gebreveteerd. Gemelde fabrickaut heeft het hoofddepot voor Nederland en deszelfs overzeesche bezittingen bij een onzer stadgenooten gevestigd, die do zaak, na certificaten ont vangen te hebben van onze eerste geneeskundigen, nader zal bekend maken." Beuoeinin£en eii Besluiten. Bij koninklijk besluit van 6 dezer is aan S. M. Swellcn- grebelweduwe van H. J. Roijaardsgewezen hoogleeraar i". de godgeleerde faculteit der hoogeschool te Utrecht .ver leend een pensioen ten laste van den staat ten bedrage van 1000. Marine. Heden morgen wisselde de batterij der vesting Vlissingen een saluut met Zr. Ms. fregat Prins van Oranje, kom- mandant kapitein ter zee Stollgemeld schip kwam gisteren avond om tien uur op de reede. lieden morgen vroeg vertrok van daar Zr. Ms. korvet Pallas naar de West-Indien; het wordt gekommandeerd door den kapitein luitenant ter zee Jöhr, die tevens vertrekt als komraandant der zecmagt in Nederlandsch West-Iudic. Verschillende Berillen. üc verkiezing van een lid der tweede kamer in het kies district 'sHage, voor wijlen den heer J. C. Rijk, zal op 23 dezer geschieden. Het krankzinnigen gesticht te Bever wijk is met den 1 dezer opgeheven. Bij den minister van financiën is van een roomsch-katholiek priester in Limburg i.en behoeve der rijksschatkist/ 60 ontvangen. Te Nieuw Vosmeer is de kermis afgeschaft. In de maand septem ber aanstaande zal er van wege de Maatschappij van land bouw in de provincie Groningente Sappomeer en Hooge- -cmdeene algcmccne tentoonstelling plaats hebben. Z. K. H. prins Frcdcrik hoeft aan de betrekkingen der on- :.iags verongelukte visschers te Sclieveningen 40 geschon ken. Te Amsterdam is tot lid der staten van Zuidhol land in plaats van mr. J. van Lennep verkozen R. Daniel Woltcrbeek. lerhoclite onroerende Goederen te Middelburgden 10 mei 1854. Een lluis en Erve op dc Viasmarkt, wijk K, no. 151, eclie D. no. 528 3 roeden 49 ellen. Grondlasten 31. Verkocht voor 1211. Staten-Gencraal. tweede kamer. Zitting van 10 Mei 1854. De beraadslagingen over het wets-ontwerp tot regeling van het armbestuur zijn aangevangen. Vooraf heeft de com missie voor clo verzoekschriften omtrent een aantal tot dit onderworp' Sêtj^BfHqke adressen verslagen uitgebragt, met eiker cóuclnawnV^fÖtókcndc om die stukken ter griffie neder te leggende kamer zich vereeuigd heeft. Daarna hebben het woord gevoerd do hoeren Blaupot ten Catevan Lynden, van Reede van Oudfcshoorn, van Nispen vanScve- naerWintgensvan Dcinscvan der Veen en Bieruma Oosting. De kamer zou den volgenden dag de algemeeue beraad slagingen over het wets-ontwerp voortzetten. Engeland. Londen 9 mei. In de zitting van het lagerhuis van gis teren heeft de kanselier der schatkist het supplementaire budget ingediend. In eene uitvoerige rede heeft de minister zijne maatregelen verdedigd tegen de aanvallen waaraan hij van den kant der oppositie bloot heeft gestaan. Op het paleis van Buckingham heeft gisteren het eerste hofcoucert plaats gehad waarop 500 personen genoodigd waren. Het eerste hofbal, waarvoor 1200 uitnoodigingen zijn gedaan, is op den 17 dezer maand bepaald. Het sai- zoen begint levendig te worden en eene menigte assem blees en bals zijn aangekondigd. Het glanspunt der festivi teiten schijnt ditmaal de fransche ambassade te zijn, waar dc toebereidselen op grootsche schaal worden gemaakt om het bal-costumé op aanstaanden vrijdag in alle opzigten schitterend te doen zijn. Yoorloopig waren daarvoor 400 uitnoodigingen gedaan, doch het aantal dergenen die gereg- tigd meenden te zijn het ongewone schouwspelde koningin in het huis van een' buitenlandsch staatsman, te mogen genieten was zoo groot dat de gezant genoodzaakt was nog 100 uitnoodigiugs-kaarten af te geven. De costumes der gasten houden sedert eenige weken al de engelsche en buitendien nog een groot deel der fransche costumiers eu modisten aan het werk. Naar men zegt is de opening van het glazen paleis te Sydenham tot half junij uitgesteld. Met de Hermann zijn tijdingen nit New-York van den 22 april ontvangen. De Powhattan, van Havre naar New-York met landverhuizers, is op de kusten van New- Jersey met man en muis vergaan. Men begroot het getal der omgekomenen op 300twee andere vaartuigen zijn eveneens verongelukteen honderdtal lijken was op het strand bij Absecom geworpen. De staatkundige berigten z^i van belang ontbloot. Het Gadsdeu-verdrag was verworpenzoo als men weetdoch de senaat was van zijn besluit terug gekomen en men dacht dat, door middel van eenige liberale wijzigingen, de maat regel door de beide kamers zou kunnen worden aangenomen. De stoomboot America heeft berigten aangebragt uit New-York van den 25 april, welke evenwel geen nieuws be helzen. De republiek Venezuela heeft de slavernij afgeschaft. De slavenhouders zullen schadeloosstelling erlangen. Rusland. The morning chronicle van 8 dezer deelt eene depeche mede uit Weenenwaarin gemeld wordt dat de turksche sultan ernstig ongesteld is. Het zelfde blad zegt dat het engelsche schip Ann Mac Lester, dat te Kroonstadt, en de William Broderik, die 1e Reval werd teruggehoudendoor de russische regering van de reeders zijn gekocht. De gezagvoerder van Ann Mae Lester en de manschappen onder zijne bevelen zijn naar Petersburg als krijgsgevangenen gevoerd. De laatste tijdingen uit Konstantinopcl zijn van 30 april. Het belangrijkste wat zij inhouden is, dat het geschil tus- schen den generaal Baraguay d'Hilliers en de Porte is bij gelegd. De generaal had reeds kisten en koffers laten pakken en verklaard dat hij zou vertrekkentoen de Porie toegaf. De reden van het geschil waszoo als men weetdat dc generaal de roomsch-katholiekc Grieken uitgesloten wilde hebben van den maatregelvolgens welken alle Grieken het land moeten ruimen. Men had dit reeds toegestaan toen lord Iiedcliffe deed opmerken dat men in het geschil met Rusland altijd van het standpunt was uitgegaan dat gee nerlei verschil van godsdienst in aanmerking kwamen het inconsequent zou zijn Rusland op het godsdienstig terrein tc volgen. Ten einde deze tegenwerping krachteloos te makenhaalde Baraguay het woord Katholiek door en maakte van zijn algemeenen eiscli een specialcn door eene lijst met namen in te zenden voor welke hij eene uitzon dering wenschte, met de aanmerking, dat het niets ter zake deed of deze lijst 11 of 1100 namen bevatte. Op deze wijs is eer» geschil bijgelegd dat tc Konstantinopcl schrik en ontsteltenis had verspreid. Te Parijs was den 8 dezer het gerucht in omloop dat de keizer zeer ontevreden op den generaal was en dat zijne terugroeping niet tot de onmogelijkheden behoorde, als wanneer de maarschalk St. Arnaud te gelijk de diplomatieke en militaire belangen van Prankrijk in het Oosten vertegenwoordigen zou. Lord Raglan is met 15,000 man engelsche troepen te Konstantinopel gearriveerd en men zag de aankomst van een gelijk getal Franschen te gemoet. Men wist eindelijk te Konstantinopel dat Odessa gebombardeerd was en dat de geallieerde vloot zich den 25 april in het gezigt van Sebastopol bevond. Zij had twee division naar Anapa eu Redout Kalé gezonden. Niet minder dan 12 russische koopvaardijschepen waren in het gezigt van Sebastopol buit gemaakt. Men dacht te Konstantinopel dat de opcratien der fransch- engelsehe armee eerst einde mei een aanvang zullen nemen. Uit Griekenland luiden de berigten steeds ongunstiger voor de opstandelingen. Zij worden op alle punten geslagen. Van het tooneel des oorlogs aan den Donau is weinig of geen nieuws. Men weet alleen dat Omer-pacha op dit oogenblik bij Schumla aan het hoofd van 80,000 man staat. Volgens de laatste te Weenen ontvangen berigten uit Bu charest is de aanval op Silistria slechts voor een oogenblik gestaakt eu zou den 3 of 4 mei met kracht hervat worden. Prins Paskewitch moet verklaard hebben dat bij er alles aan zal wagen om zich van die plaats meester te maken. Het geruchtdat de llussen ook Groot-Wallachye gingen ontruimen, wordt door eene russische proclamatie tegenge sproken, met de bijvoeging, dat zij in tegendeel Klein- Wallachye eerlang weder zullen bezetten, en dat al wie aan de Turken hulp heeft verleend bij hunne terugkomst voor een krijgsraad teregt zal staan. Dit bewijst dat Rusland zijne verhouding tot de Christenen in Turkye reeds als eene erkende eu wettige souvcreinitcit beschouwt. De verzoe nende houdingwelke de Turken bij hunne komst in Kleiu- Wallachye aannamen, vormt daarmede een scherp contrast. Tot dus verre wordt nog niet bevestigd dat de Oosten rijkers Montenegro zijn binnengerukthoewel onderschei dene voorteekeuen doen vermoeden dat zij welhaast aau hunne bedreiging gevolg zullen geven. Volgens telegrafische berigten uit Athene van den 2 mei hebben de insurgenten bij Tricala Roditza eenige voordeelen behaald. De zeeroovers nemen in aantal toe. Volgens telegrafisch berigt van gisteren, verklaart de Moniteur het gerucht, als zouden de troepen der vereenigde vloot beproefd hebben, een debarquement te Odessa te bewerkstelligen, voor valscli. Alleen de Vauban had het gevecht voor een oogenblik verlaten. Er zijn 3 Franschen en Engelschen gedood. Het aantal gekwetsten bedraagt 12. Een dergelijk berigt uit Kopenhagen van gisteren meldt dat in den namiddag van den 8 dezer heeft de fransche vlootelf zeilen sterkbij het eiland Hirsliolmnabij Jutland het anker geworpen. Spanje. De koningin van Spanje zal dit jaar niet naar Aranjuez gaan. Men denkt dat het hof in de volgende maand naar La Grauja zal vertrekken. Uit Seville verneemt men dat koningin Amelia, we duwe van kouing Lodewijk Filips4000 realen heeft geschon ken als bijdrage tot dc kosten van herstelling der hoofdkerk aldaar. .Volgens berigten nit Madrid van 4 dezer was de crisis van de bank ten einde. De instelling, die volgens sommigen zonde moeten likwideren, is tot haren normalen staat terug gekeerd; de biljetten circuleren als te voren. De berigten uit de spaansche provinciën blijven in allen opzigte zeer bevredigend luiden. Men arbeidt met ijver aan den electrischen telegraaf en men heeft alle reden om te gelooven dat ia de eerste dagen van junij Madrid langs dien weg met Saragossa ver bonden zal zijn; in julij zal dc telegraaf tusschen Irun en Barcelona mede gereed zijn; van Saragossa zal een dubbele draad uitgaan, de eene naar Barcelona en de andere naar Irun. Tijdingen uit Portugal van den 27 april melden dat de kamers zich bezig hielden met eenige belangrijke wets ontwerpen. Men had ook aan de regering de hervorming der saniteits-wetten gevraagd, waarvan dc gestrengheid zeer veel nadeel aan den handel, vooral aan dien van Oporto toebragt. Dtiitschland. Berlijn 8 mei. Daar de nieuwe minister van oorlog nog niet aangekomen is, is de generaal von Wangcnheim voor- loopig met de leiding van het departement van oorlog belast. Dc stad Leobschutz is den 5 dezer door een hevigen brand geteisterd. Het aantal afgebrande huizen wordt voor- loopig op 70 a 80 geschat, en men zegt dat ook menschci.- levens te betreuren zijn. Dc function van den prins van Pruissenals militaire

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 2