MÏDDELBURGSCHE C 0 U R A N T. 6 Mei. N°- 54. Zaturdag 1854. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. Dc abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgeus, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels/1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. ^anhottötgtrtgcit m HET RIJKSBESTUUR, PROVINCIALE E\ GEMEENTEBESTUREN. Herijk der Tinten en Gcwigten. Gedeputeerde Staten van Zeeland Doen te weten dat door hen in huune Vergaderin v in heden is vastgesteld hetgeen volgt Art. 1. De Herijk over het jaar 1854 van de Neder- landsche Maten en Gewigten welker gebruik in het vo rige jaar verpligtend is geweest, en mitsdien van alle Gewigten Lengtematen Inhoudsmaten voor drooge wa ren Vochtmaten voor den handel in het klein en in het groot, mitsgaders van de Wisse, zal in deze Provincie worden aangevangen niet den 15 Mei aanstaande, e sloten op den 15 Augustus daaraanvolgende. Art. 2. De letter ft (Gothische vorm) zal voor IJ kletter gedurende dit jaar gebezigd worden en op al de geijkt of herijkt wordende Maten en Gewigten benevens het bij zondere merk van den Arrondissements-ijker worden af gedrukt of ingebrand. Art. 3. De Arrondissements-ijkers zullen overeenkom stig art. 5 van het Reglement op den Ilerijk van den 15 Februari) 1822 behalve in de plaats hunner woning, nog tot den Herijk vaceren in die Gemeenten van derzelver Ar rondissement als door ons bij Resolution van den 10 April 1840 no. 46 en van den 26 Maart en 2 April 1841 no. 24 Provinciaal B/ad no. 34), van den 30 Junij 1843 no. 11 van deu 17 April 1846, no. 27, (Pro vinciaal Blad no. 48) en van den 21 Junij 1850 no. 33, zijn aangewezen en op de dagen gedurende welke zij niet in de Gemeenten buiten hunne woonplaats vaceren ten minste gedurende vier uren daags hunne Kantoren geopend houden om aan de Ingezetenen gelegenheid te geven tot de verificatie hunner Maten en Gewigten. Art. 4. Zij zullen van de uren waarop hunne Kantoren zullen geopend zijn mitsgaders van de dagen op welke zij, uit hoofde der vereischte vac dien in andere Gemeen ten niet tot den Herijk der Maten eu Gewigteu ten hun nen Kantore zullen vaceren, aan Burgemeester en Wethou ders hunner woonplaats kennis geven, welke daarvan door Publicatie en door insertie in de Stedelijkeof in de bin nen hunne Stad meest gelezen wordende Courantaan de belanghebbenden zullen doen kennis dragen. Art. 5. De Arrondissements-ijkers zullen Burgemeester en Wethouders «Ier Gemeente in welke zij in overeen stemming met het bepaalde in art. 3 tot den Herijk zullen vaceren van hunne op handen zijnde komst ten minste acht dagen te voren informeren en zullen deze gehouden zijn den Burgemeesters en Wethouders der andere Ge meenten voor welke gelijktijdig wordt gevaceerd, daar van kennis te geven ten einde de Ambtenaren Publieke Administratien Kooplieden Winkeliers en andere be langhebbenden door hen worden verwittigd van de plaats en van den tijd waarop tot den Herijk zal worden geva ceerd en van hunne verpligting om de bij hen in gebruik zijnde Malen en Gewigten mitsgaders de Strijkels der halve en kwart Mudden te doen herijken zullende de Plaatselijke Besturen, behalve de ten deze vereischte open bare bekendmaking tevens zoo veel mogelijk den be langhebbenden Ingezetenen hunner Gemeente, welke zij weten dat van Maten en Gewigten gebruik maken ten hunnen Huize eene waarschuwing of kennisgeving laten doen. Art. 6. De Burgemeesters der Gemeenten worden uitge- noodigd om aan den Arrondissements-ijkervóór den aanvang van den Herijk of bij deszeifs komst in de Ge meente eene naamlijst te doen geworden van de Inwoners hunner Gemeente welke uit hoofde van hunne betrek king of hun bedrijf, verpligt zijn gebruik te maken van Maten of Gewigten. Tot het opmaken dezer lijsten zal het Register der Pa- tentpligtigen worden geraadpleegd en voorts op dezelve ook gebragt worden de Ambtenaren en publieke Admini stratien welke in hunne Ambtsbetrekkingen van Maten of Gewigten tot bet constateren van leverantien of werken gebruik moeten maken wordende met betrekking tot de zamenstelling der bedoelde opgaven eene bijzondere naauwkeurigheid aanbevolen opdat daarin uitsluitend alle erkende IJkpligtigen en geeue andere dan de zoodani- genworden opgenomen. Art. 7. De Arrondissements-ijkers zullen betrekkelijk de door hen in iedere Gemeente in welke zij hebben gevaceerd, gedane verificatie en herijk, een relaas opma ken en daarbij opgeven de Ambtenaren, publieke Admi nistratien cu Partikuliereo welke in de vorengenoemde lijsten begrepen zijnde, hun niet zijn gebleken aau derzelver verpligting betrekkelijk den Herijk te hebben voldaan. Afschriften dezer relazen zullen door de Arroudisse- meuts-ijkers na den afloop van den termijn gedurende welken de Herijk is opengesteld aan ons worden gezonden. Art. 8. De Arrondissements-ijkers zullen ten minste tweemaal in het jaar, op onbepaalde tijden en voorts zoo dikwijls zij zulks noodig achten, vergezeld van den Com missaris van l'olicie of bij ontstentenis van zoodanig Ambleuaar van een Lid van het Plaatselijk Bestuurin al de Gemeenten van hun Arrondissement visitatien doen in de opene Werkplaatsen Magazijnen en Winkels op de Markten, Vleeschhallenpublieke Wagen en op de Molens, en zich daarbij verzekeren, dat in dezelve geene dan de nieuwe Malen en Gewigten aanwezig zijn en dat die behoorlijk zijn Herijkt. Zij zullen de oude afgeschafte Maten en Gewigten, alsmede die welke niet zijn herijkt, in beslag nemen en met het deswege op te maken Proces-ver baal aan den Officier bij de Arrondisseroents-llegtbank van hun naren van het Openbaar Ministerie bij liet Provinciaal Ge- regtshof cn bij de de Avrondissements-Regtbankengelijk mede aan dc Kanton-Rcgters in deze Provincie. Gegeven te Middelburg den 28 april 1854. De Gedeputeerde Staten voornoemd VAN TETS Voorzitter. S. VAN DER SWALMEGriffier. öinncnlanö$cl}e fcijïnngrrt. Middelburg-a Tleï. Naar wij vernemen is door burgemeester en wethouders dezer dagen tot onderwijzer aan de bijzondere school der 2de klasse voor de fransche taal, in plaats van wijlen den heer H. A. Cox, benoemd de heer J.Vermeulen, die daar toe door de plaatselijke school-commissie was voorgedra gen. Op deze benoeming wordt de goedkeuring van gede- Ressort inzenden; van hun verrigte ten deze en van het puteerde staten der provincie nog ingewacht, resultaat hunner bevinding in elke Gemeente zullen zij bij -- de aan ons in te dienen rapporten, omstandige opgaven doen. Art. 9. Het wordt aan alle op publiek gezag aangestelde of becedigde Landmeters, Wegers en Meters verboden, cenigc Certificaten Weeg- of Meetbrieven af te geven waarin de maat of het gewigt anders dan in de nieuwe alleen wettige benamingen is uitgedrukten zullen door hen geene andere dan de wettig erkende Maten en Gewigten mogen worden gebezigd. Art. 10. Insgelijks wordt aan de Plaatselijke Besturen, Godshuizen of Armbesturen cn aan alle Ambtenaren en publieke Administratien verboden eenige Acten Plans Bestekken of Beramingen te doen opmaken, aan te nemen of daarop regard te slaan, in welke de hoeveelheden cn afmetin gen niet in de nieuwe Maten of Gewigten zijn opgegeven. Art. 11. Aan alle Ambtenaren, publieke Administratien en Ingezetenen binnen deze Provincie wordt bij deze hunne verpligting herinnerd om de door hen gebezigd wordende Maten en Gewigten, binnen den in Art. 1 bepaalden termijn te doen herijken bij gemis van welke formaliteit de door hen gebezigd wordende of in hunne opene werkplaatsen, magazijnen of winkels bevonden wordende Maten en Gewig ten in beslag kunnen worden genomenen de genen die be vonden worden dezelve te hebben gebruikt of in hunne opene werkplaatsen magazijnen of winkels voorhanden te hebben volgens dc bepalingen van liet Koninklijk Besluit van den 30 Maart 1827 (Staatsblad tio. 13), worden ver wezen in eene boete van 10 tot f 100. Aan hen worden tevens herinnerd de bepalingen van art. 14 van het Koninklijk Besluit van den 18 December 1819, (Staatsblad no. 57), volgons welke alles wat met de Maten voor Drooge Waren in dat besluit opgegeven wordt gemeten, met den Strijkcl behoorlijk moet worden afgestrekenen dus allen die van zoodanige Maten gebruik maken ook van Strij kels voor dezelve behoor cn te zijn voorzien, van welke die voor de lmlvc cn voor dc kwart Mudde ook moeten worden geijkt en geverifieerd wordende de Plaatselijke Besturen, alsmede de Arrondiss'inents-IJkers aangemaand om voor de nakoming dezer verordeningen te waken, en daarop bij hunne visitatien voor zoo veel een ieder aangaat te lertcn terwijl van de bevinding ten dze in de bij art. 7 bedoelde Processen-ver baal of relazen speciale melding zal moeten worden gemaakt. Art. 12. Alle Ambtenaren en publieke Administratien worden uitgenoodigd aan de nakoming van het tegenwoor dig Besluit de hand te houden cn worden de Plaatselijke Besturen aangeschreven om de Arrondissements-ijkers in de uitoefening hunner function zoo veel mogelijk behulpzaam te zijn en speciaal op hunne aanvrage dadelijk den Commissa ris van policie of daar waar zoodanig Ambtenaar niet aan wezig is of verhinderd wordt de vereischte assistentie te verleeneneen Lid van het Plaatselijk Bestuur te delegeren om henbij de door hen voorgenomene visitatien van win kels cn werkplaatsen te vergezellen. Dit besluit zaldoor insertie in het Provinciaal blad gebragt worden ter kennis van do Burgemeesters en Wet houders der Gemeenten in deze Provincie; mitsgaders van de Arrondissements-ijkersen van den Bevelhebber van het Luitenantschap Jer Maréchaussee te Sas van Gentook voor de onder hetzelve ressorterende Brigade-Bevelhebbers, tot informatie en narigt, en wijders door dc zorg der Plaatselijke Besturen worden afgekondigd cn aangeplakt in al do Gemeenten van deze provincieten welken einde een genoegzaam aantal in plano gedrukte exemplaren van hetzelve aan voornoemde Besturen zal worden toegezonden zullende wijders exemplaren van dit Bcluit worden uitgereikt aan het Provinciaal Gcrcgtshof, den Procureur-Generaal bij hetzelveen door diens tusschcnkomst aau de Ambte- Met genoegen zullen de ingezetenen zeker vernemen dat het harmonie-gezelschap Cecilia van Rotterdam, het welk ten vorigen jare met zooveel bijval alhier een concert gaf, het voornemen heeft zulks in den loop dezer maand nogmaals bij inteekening te doen. Door den commissaris des konings isbij circulaire van 27 april 1854A no. 2908 3de afdeelingaan de gemeente besturen in Zeeland kennis gegeven dat dc controleur vau de directe belastingen en van het kadasterkrachtens door den minister van financiën verleende magtigingzijne stand plaats van Middelburg naar Ylissingeu heeft overgebragt. Den 3 dezer is te Ylissingen aangekomen de staf en twee kompagnien van liet 3de bataillonbenevens de staf en drie kompagnien van het 4de bataillon, 4de regement infan terie, bestemd voor de bezetting van Ylissingen. Met de stoomboot die deze troepen van Woerden heeft overgebragt zijn gisteren van Ylissingen vertrokken de regementsstafen het 4de bataillon, 2de regement infanterie naar 'sBoscht* Heden komen alhier aan, om dadelijk door te marche ren naar Ylissingen, drie kompagnien van het 3de batail lon. en te Neuzen de staf en vier kompagnien van het 2de bataillon, allen van het 4de regement infanterie. Morgen zal het 2de bataillon van het 2de regement infanterie van Neuzen vertrekken. Eindelijk worden den 7 dezer nog te Breskens gewacht twee kompagnien van het 4de bataillon 4de regement infanterieen vertrekt den volgenden dag van daar het 1ste bataillon van liet 2de regement. Te Ylissingen werd eergisteren avond aan den kolonel Wortman cn daarna aan den nieuw aangekomen kolonel van het 4de regement infanteriedoor de muzijkanten der schutterij eene serenade gebragt. Uit Goes schrijft men ons dat de regen in de laatste dagen aan de veldvruchten veel goed heeft gedaan. Het koolzaad begint te bloeijen en levert geene beste vooruit- zigten. Tarwe en rogge staan zoo welig als ooit. Op het vlas heeft men nog eenige hoop, doch op de meeste plaat sen kwam het door de droogte niet op. Meede staat naar wensch en de pas geplante kien hebben goed weder. Dc koude der laatste dagen deed oogenschijnlijk tarwe en rogge eenigzins terug gaanindien wij echter na den regen eenige warme dagen krijgen heeft men hoop dat de vooruitzigten oneindig zullen verbeteren. De nachtvorst van voorleden weck heeft nadeel aan dc vroege vruchten toegebragt. Een jongeling van 18 jaren, te Goes, eenigen tijd geleden een slag tegen het hoofd gekregen hebbende van een oud paardis na een smartelijk lijden bezweken. Bij bevelschrift der arrondissements-regtbank te Zierik- zee, van 25 april jl., is gevangenneming bevolen van Pieter de Graaff, oud 27 jaren, geboren en wonende te Oud-Vos- semeer, zetschipper, ter zake van diefstal van de gelden die hem door onderscheidene personen in zijn beroep als schipper ter overbrenging toevertrouwd waren; waarende*- behoorde een bankbiljet van f 300.

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1