MIDDELBl'RGSCHE COURANT. N°* 53. Donderdag 1854. 4 Mei. öimmtUmö$cl)c Sijïringm. Deze courant verschijnt des DingsdagsDonderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maauden is f 3franco per post f 8,10. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon grootc letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 85 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. middelburg3 Bei. Eergisteren is alhier per stoomboot van 's Hertogen bosch aangekomen de kolonel kommandant met den staf van het 4de regement infanterie, alsmede het lste bataillon bestemd voor de bezetting van Middelburg. Met de zelfde stoomboot is gisteren morgen vertrokken het 3de bataillon van het 2de regement infanterie, onder koinmando van den majoor Alings, bestemd naar "Woerden. Heden avond wordt die boot andermaal voor Ylissingen ge wacht met de voor die plaats bestemde bezetting, komende van Woerden. Gisteren avond zijn door het korps muzijkanten van het 4de regement infanteriebij fakkellichtserenades ge- bragt aan den commissaris des konings in deze provincie en den burgemeester dezer gemeente. Naar wij vernemen zullen de miliciens van 1853die op den 10 dezer alhier moeten opkomen om voor eenigen tijd in dienst te worden gesteld, nog dien eigen dag, en dus den 10 mei, van hier afreizen naar Dordrecht en Rotterdam. Bij de kamer van koophandel en fabrijken liggen we derom ter inzage bandelsberigten over Groot-Briitanje idem over liet Zwitsersche bondgenootschap. Naar men verneemt heeft Z. M. de hceren mrs. M. J. van Lennep en C. F. baron van Lijnden respectievelijk be noemd tot adjunct-rijksadvocaten in Noordholland en Utrecht, ter vervanging van de heeren van Lennep en van Asch van Wijckwanneer zij namelijk het lidmaatschap van de tweede kamer der staten-generaal bekleeden. In gevolge aanschrijving van het departement van oorlog zullen de kaders bij ieder bataillon infanterie nog met 6 sergeanten en 8 korporaals worden aangevuld, waar van de benoeming eerstdaags zal plaats hebben. De minister van buitenlandsche zaken en ad interim van financien noodigt een ieder uitwegens de aanstaande tijdelijke verplaatsing van liet postkantoor te Amsterdam, alle brievendie met de zoogenaamde beurstreinen worden verzondenmet het woord beurs te merkenwil men dat die brieven niet eerst na beurstijd worden bezorgd. Bij eeue resolutie van den keizerlijk russischcn mi nister van koophandel zijn de inkomende regten op de koffij, hij den regtstreckschen aanvoer te lande, met 2 roebels 50 cop. per pud en die op de olie met 60 cop. verminderd. Bij beschikking van 28 april is aan den heer C. L. A. Cuypcrs, grondeigenaar te Woensdrecht, tot weder opzegging, vergunning verleend voor eene stoomboot- dienst tusschen Rotterdam en Bergen-op-Zoom heen en terug, uitsluitend bestemd tot vervoer van reizigers, goe deren en veetot binnen de haven van Bergen-op-Zoom, alsmede het aauleggen op de tusschenplaatseneen en ander volgens vooraf bepaalde en aangekondigde tijdstippen. Jongstleden zaturdag is Z. M. en prins en prinses Hendrik met gevolg, gezeten in acht koetsen, uitgereden om liet kabinet van den heer de Vos, de tentoonstelling der maatschappij Arti et A initialde koninklijke akaderaie van beeldende kunsten en 's rijks museum te Amsterdam een bezoek te brengen. Omstreeks 4 ure zijn Z. M.HH. KK. HH. en gevolg naar het paleis teruggekeerd. Zondag hebben Z. M. en HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik met gevolg het diaconie weeshuis, het werkhuis en het luthersche weeshuis aldaar bczigtigd. De vorstelijke personen zijn 's namiddagsper trein van 4 ure 30 minuten, naar de residentie teruggekeerd. Naar men verneemt zou dr. Zollingerreeds vroeger met- zooveel vrucht in onze O. I. bezittingen werkzaam geweest, zich wederom naar Java begeven om de vegetatie aldaar te bestuderen. Men verneemt dat door heeren burgemeester en wet houders te Leyden aan den gemeenteraad is voorgesteld om hooger beroep te laten aanteekenen van het vonnis, door de arrondissements-regtbank te Amsterdam in zake van den eigendom van den Haarlemmermeer-polder gewezen, en waarbij de eisch van de gemeente Leyden is ontzegd. Men schrijft uit Kampen van 30 april jl."Ten ge volge van de laatste stormwinden is een groot gedeelte van liet Kamper-eiland overstroomd; het vee, dat reeds buiten was, is weder gestald moeten worden. De schade aan den bouwgrond aangebragt is nog niet te berekenen." Volgens de Itotterdamsehe courant zou mejufvrouw C. H. Dolbyde beroemde contr'alt-zangeres uit Londen, die aldaar in alle groote opvoeringen van oratorien steeds de alt-solo-partijen vervultmede voor het groote muzijkfeest gewonnen zijn. In den avond van den 27 april is tusschen Petten en Calandsoog gestrand de fransche logger Marian Vidalvan Cette naar Hamburg met wijnhet volk heeft zich van het schip, hetwelk hoog op het strand zat, kunnen redden. Den 29 april hield de Akademie van wetenschappen hare gewone maandelijkschc vergadering. De secretaris deed mededeeling van eene met den lieer P. J. Holmante Edam gewisselde briefwisseling; deze heer bood daarbij aan een werktuig op het gebied der practisclie sterrekundedoor hem uitgevondenbeuevens eene beschrijving cr vanen wenschte dat de akademie dit in dépot neme, om zich de prioriteit der uitvinding te vorzekeren. De vergadering be slist met 22 tegen 2 stemmen tot het nemen in dépoten stelt aldus het beginsel vast, dat dergelijke dépots wan neer zij onderwerpen gelden, die de benioeijngender akade mie betreffen, aangenomen zullen worden. De heer Stamkart heeft een brief iugezonden, met verzoek om twee daarin gedane voorstellen aan dc orde te stellen. De voorstellen strekken: 1. om door de akedemie te doen beslissen of de uitgifte der meteorologische tabellen, aan de akademie opgedragen thans na de vestiging cener meteorologische inngting te Utrecht, door deze inrigting j zoude geschiedenbij liet besluiten hiertoe de akademie te magtigen tot het doen van een desbetreffend voorstel aan de regering, en 2. dat de akademie besluite om van de rege ring magtiging te verzoeken van de bij de akademie be waarde prototypen van de nederlandschc cl en liet uedcr- landschc pond kopijen te doen vervaardigen. De heer Stamkart licht nader zijn eerste voorstel toe. De heer van llees deelt zijne meening omtrent het voorstel mede, welks beginsel door hem wordt goedgekeurd. De heer Stamkart voert nog kortelijk hierover het woord. Het beginsel is daarna met algemeeue stemmen aangenomen; ook is beslist de akademie te magtigenbij de regering de noodige stappen ter uitvoering te doen. Dc heer Stamkart licht zijn tweede voorstel nader toe, hetwelk met algemeeue stemmen is aangenomen. Ter vervulling zijner spreekbeurt heeft, de hoer Voorhelm Schneevoogt gesproken over een ziektevorra, waaraan de fransche pathologen den naam geven vau atrophie muscu laire progressive" of van paralysie progressive avec atrophie des muscles". Later, wanneer spreker door meer waarnemingen hiertoe ia staat zal zijn gesteld, zal hij deze voorloopige mede deeling aanvullen cn de verhandeling aan de akademie aan bieden ter plaatsing in bare werken. De lieer Vrolik heeft daarna hulde gebragt aan de na gedachtenis van wijlen den hoogleeraar C. G. C. Reinwardt, vroeger lid van het Koninklijk nederlandsch intstituut en later van de Koninklijke ncderlandsche akademie van weten schappen, den 6 maart jl. te Leyden overleden. I)it stuk zal in de 'verslagen en mededeelingen opgenomen worden. Nadat de hecrj Harting aan de akademie dc eerstelingen heeft aangeboden vau de utrcchtschc inrigting voorde pisci cultuur en eenige mededeeling heeft gedaan omtrent de wijze van vervoeren der jonge visschen, is de zitting gesloten. Benoemingen cn Besluiten. Bij Zr. Ms. besluit van 25 april is de heer H. van der Mark Jr.met 1 mei aanstaande benoemd tot apotheker der 3de klasse bij 's rijks hospitaal der marine te Willemsoord. Bij koninklijk besluit van 29 april is: 1. aan den heer dr. A. Vrolik bij besluit van 31 maart jl. benoemd tot minister van financieneervol ontslag verleend als voorzitter van het raunt-collegictevens belast met de werkzaamheden van inspecteur-essaijeur-generaal der munt, en zulks onder dankbetuiging voor de gewigtige diensten door hem in die betrekking aan den lande bewezen; 2. benoemd tot voorzitter van het munt-collegie het lid van dat coilegie jhr. A. baron Calkóen, met bepaling dat hij daarbij tevens belast zal worden met de werkzaamheden van waardijn 3. bepaald, dat het lid van het munt-collegie, de heer mr. L. C. Hora Siccamamet de werkzaamheden van secretaris zal worden belastin plaats van die van waardijnwelke hij tot nu toe vervuld heefteen en ander met ingang van 1 dezer 4. benoemd tot lid van het munt-collegiebelast met de werkzaamheden van inspecteur-essaijeur-generaal der munt, jhr. A. W. G. van Riemsdijk, thans arrondissements betaalmeester te Maastricht, met bepaling dat hij zijne nieuwe betrekking zal aanvaarden denl september dezes jaars en tot zoo lang die van betaalmeester zal blijven vervullen. lffnrine. Men schrijft uit Nieuwe Diep van 29 april: u Heden middag ten 6 ure kwam hier binnen Zr. Ms. brik Zeehond, kommandant kapitein-luitenant ter zee B. i. Escher, laatst komende van Toulon. n Zr. Ms. fregat Prins van Oranje, kommandant luitenant ter zee Stollaan boord waarvan zich de schout bij nacht Bouricius bevindt, ligt buitengaats ten anker eu zal door Zr. Ms. stoomschip Amsterdam naar binnen worden gesleept, hetwelk daartoe ten zeven ure de reede heeft verlaten; men was echter beducht of dit nog wel voor het invallen van den nacht zou kunnen geschieden." Vau den 30 april meldt men //Zr. Ms. fregat Prins van Oranje heeft gisteren avond weder zee gekozen. Zr. Ms. stoomschip Amsterdam is gister nacht in deszelfs nabijheid gebleven cu heden morgeit teruggekeerd. //Na het ontschepen van den schout bij nacht zeilt het fregat naar Vlissingen." Zr. Ms. schoonerbrik Rembang is den 26 april te Ilcllevoetsluis in dienst gesteld. Het etat-major bestaal uit de heeren T. Hansenluitenant ter zee lste klasse, kommandantA. M. J. van Aspercn en P. van Lelijveld, luitenants ter zee 2de klasse; A. C. Ruighart, officier van administratie 3de klasse, en van Wageningenofficier van gezondheid 3de klasse. Verkochte Onroerende Goederen» Te Middelburg, den 26 april 1854:t \yv Een kapitaal Heevenhuis en Erve in den ^fn^ón^elft. wijk H,no. 12, met annexen Tuin, Koetshuis cn Koetsiers woning uitkomende in de St. Gecrtruid&'raat, 1 wijk H, no. 81, 82 en 83, benevens eene vierimntp'-Emv tegen-over het Koetshuis. Grondlasten en chijns 1JT*023 Verkocht voor 17,100. Een Huis en Erve in den Langendelftnevens het eerst genoemde Huis, wijk H, no.. 13. Grondlasten 40.68. Verkocht voor f 6,500. Gemeenteraad van Goes. Zitting van den 27 April 1854. Afwezig de heer de Knokke van der Heulen. De notulen der vorige vergadering zijn gelezen en gear resteerd.

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1