De Staafs-courant behelst liet voorloopig reglement op het zamenstellen en varen van houtvlotten in de koop vaarders-binnenhaven te Nieuwe Diep en in het groot Noord - hollandsche kanaal. Een schrijven uit Odessa van 17 april behelst het volgendeDe kooplieden te Odessa ontvingen van het nederlandsch consulaat dc volgende mededecling u Het russische gouvernement heelt het besluit genomen voor rekening der kroon aan te koopen de granen, gekocht voor rekening van vreemde onderdanen en waarvan de uit voer door eene keizerlijke ukase verboden is. De zaakgelastigde des konings heeft, iu het belang der nederlandschedoor die ukase benadeelde, onderdanen eene nota gerigt aan het ministerie van buitenlaudsche zaken te Petersburg, en in antwoord op die nota heeft Z. E. de graaf von Nesselrode aan den gezant der Nederlanden ken nis gegeven van de voorwaarden der gemelde aankoopen, te weten: 1. De granen te Odessa gekocht voor onderdanen van Z. M. den koning der Nederlanden en waarvan de verzen ding is belet geworden ten gevolge der laatste ukase, zullen worden overgenomen voor rekening der kroontot de zelfde prijzen waartoe de koopers met de verkoopers zijn overeengekomen. 2. Het handgeld door dc koopers betaald zal aan hun worden terug gegevenen in geval van geheele betaling der waarde dezelve hun insgelijks worden vergoed. In afwachting van eene volledige liquidatie zullen aan hun kwitantien worden gegeven." De groothertogelijk mecklenburgsche regering heeft, volgens mededeeling van Zr. Ms. consul te Weimar, den 15 april jl. eene verordening uitgevaardigd tegen den uitvoer van oorlogs-contrabande. De commissie van wege de synode der nederlandsche hervormde kerk tot de nieuwe bijbelvertaling heeft woensdag hare werkzaamheden geëindigden naar wij vernemen is door haar het noodige voorbereid om dit gewigtig werk op eene zekere wijze, naar den wensch der synode, te doen afloopen. Donderdag heeft de algemeene synodale com missie der nederlandsche hervormde kerk hare gewone voor- jaars-zitting geopend. De Amsterdamsche courant wil weten dat de heer Groen van Prinsterer, hij de hervatting der werkzaamheden van de tweede kamer, een wets-ontwerp wil indienen, tot gedeeltelijke wijziging van de wet op het lager onderwijs, met het doel om de oprigting van bijzondere scholen ge makkelijker te maken en onafhankelijk van het oordeel der plaatselijke en gewestelijke besturen. De Amsterdamsche courant deelt een particulier schre ven uit 's Hage mede, luidende: Het berigt aan de Utrechtsche eourant uit 's liage gezonden, betrekkelijk het aftreden van den commissaris des konings in de provincie Noordholland, die door den tegen- woordigcu minister van binncnlandsche zaken zou vervangen worden, en het -dien ten gevolge opdragen -der portefeuille van binnenlandsche zaken aan de hecreu van der lleiin of den heer de Kcuipcnaer, is niets anders dan een oud en reeds meermalen gelogenstraft sprookje, dat thaus op nieuw wordt opgewarmd." Wij vernemen dat de lioogleeraar Mulder, ontheven van de hem drukkende bezwaren, zijne betrekking aan de hoogeschool te Utrecht niet geheel zal vaarwel zeggen. Pinnen weinige dagen begeeft de hoogleeraar zich voor eenigen tijd buiten 's lands. Door de dagbladen is onlangs medegedeeld dat dit -jaar een kamp te Rijen zal gehouden en de kavallerie in den omtrek gekantouneerd worden enz. In een partikulief ■schrijven uit 's liage wordt verzekerd dat dit berigt voor het minst voorbarig is; dat er omtrent het kamperen 'van troepen door het departement van oorlog tot nog toe niets vast bepaald is, en nog minder omtrent de plaats waar. Z. M. de koning heeft woensdag avond te Amsterdam Het 18de concert der maatschappij Eelix Merit is bijgewoond. Donderdag voormiddag heeft Z. M. de maatschappij Arti et Amicitiaj bezocht en het schilderijen-kabinet van den heer de Vos bezigtigdzich vervolgens naar het etablisse- ment van den heer P. van Vlissingen en Dudok van Heel begevende Vrijdag zou Z. LI. 's rijks werf en liet matrozen- instituut bezoeken en zaturdag eenige liefdadige gestichten. Tegen de aankomst vaa den beurstrein heeft Z. M zich dien dag met zijn gevolg naar het station begeven, ten oinde 1IH. KK. HH. prins cn prinses Hendrik af te lialen. Op het paleis aangekomen werden HH. KK. HH. door Z. M. op het balkon geleid, onder de luide toejuichingen wier talrijke menigte. -De.prinses was gekleed in eenelioht dama sten.japon, pensc fluwcelen talma en een rose satijnen hoed met witte voile. Dc prins droeg zijn gewoon marine kostuum. Er was dien namiddag groot diner ten hove, waarbij dc muziek der schut terij eenige stukkeu voordroeg. Naar men verzekert is er eindelijk iemand gevonden die de burgemcesterlijke waardigheid te Amsterdam wil bekleeden. Zijne benoeming zal hoogst waarschijnlijk bin nen 4 weken door de Staats-courant worden bekend gemaakt. In de officiële aanschrijving van de nieuw benoemde kweekelingen op 's rijks kweekschool voor schoolonderwij zers te Haarlem, van 13 april 1854, leest men: De defi nitive benoeming zal niet langer kunnen geschieden dan voor driejaren, terwijl het mogelijk is dat de rijks kweek school tegen het einde van dien termijn zal worden opge heven." Volgens de vaste bepaling was anders die termijn voor de kweekelingen der eerste klasse vier jaren. In den nacht van dingsdag op woensdag 11. heeft te Nij megen een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. De predikant M. kwam met zijne familie in een rijtuig van Arnhem. Bij het afrijden van de Gierbrug kwam het rijtuig door een noodlot tig toeval in de Waal. De heer M. had eveu tyd om uit het rijtuig te springen en werd geredhet rijtuig verdween met lien die er zich in bevonden in de diepte, en zijne echtgenoot verloor daar, met hare twee kinderen en eene gouvernantehet leven. Een groniuger kofschipgeladen met granenis in de Noordzee, nabij de harlingsehe zeegaten, plotseling ge zonken naar men zegt door het uitdcijen der nat geworden lading. Twee man van het scheepsvolk zijn daarbij omge komen de twee overigen werden door gezagvoerder Ebes gered en te Harlingen aan wal gebragt. Men verhaalt dat dit verongelukte schip van Hamburg kwam en bestemd was naar Amsterdam. De gezagvoerdereen der geredden, was afkomstig van Veendam. IScrioemiiiffeu en Besluiten. Bij besluit van 25 april jongstleden heeft Z. M. goedge vonden 1. aan de na te melden luitenants bij de rustende schut terij op hun verzoekeervol ontslag te verleenen aan J. van der Bentals 2de luitenant bij het half-bataillou no. 1en aan J. B. Blindeubachals 2de luitenant bij het bataillon no. 4, cn zulks beide wegens verandering van woonplaats; 2. bij de rustende schutterij te benoementot 2den luite nant bij het half-bataillou no. 1M. J. van den Heuvel, thans sergeant; tot 2deu luitenant bij het bataillon no. 4. II. K. D. van den Busschetot 2den luitenant bij het batail lon no. 4P. Visserthans fourrier. Marine. Volgens een partikulier schrijven uit Smyrna van den 12 april waren Zr. Ms. fregat Doggcrsbank en schooner Macassar op drie mijlen afstands van die stad om water in te nemen. De Macassar was door stormwind op het strand geraakt doch na dat in de sloepen van het fregat Doggers bank de belangrijkste lading was overgebragt is die schooner door het fregat wederom in vlot water kunnen gebragt worden. Aan boord van beide schepen was alles wel en de ver dere bestemming nog niet bekend. Men schrijft uit Nieuwe Diep van 26 april: Heden middag arriveerde alhierkomeude van Helvoet- sluis, Zr. Ms. stoomschip Amsterdam, kommandant ka pitein luitenant ter zee J. Spanjaard. Bedoeld stoomschip is hier op de recde geankerd om op deszelfs bestemming te wachten. Men veronderstelt dat dezelve dezen zomer naar Oost-Indie zal vertrekkenter aflossing van Zr. Ms. stoom schip Gedeh. Den 26 april is de luitenant ter zee der 2de klasse A. Gaymans van het wachtschip deSambre, overgeplaatst op Zr. stoomschip Amsterdam, ter vervanging van den luitenant ter zee Bleeswijk Ris, thans op non-activiteit geplaatst. Zaturdag 11. arriveerde ter rcede van Vlissingen uit de West Indien Zr. Ms. oorlog-schooner Scorpioen, kom mandant luitenant ter zee 1ste klasse d'Harcourt. Het verdere état-major dier boden is de heeren luitenants ter zee van Moorsel, de Joncheere en Ensiie en de officier van gezondheid de ia Court. Verschillende Berigten. 11. M. de koningin heeft den dichter S. J. van den Bergh een prachtigen gouden ring ten geschenke gezonden. Bij het departement van finaneien is van een onbekende te Maarssen ontvangen 2,72* en van een R. K. priester te Amsterdam ƒ25. De gemeenteraad van Leyden heeft besloten de koninklijke vergunning aan te vragen om aldaar in 1860 eene algemeene tentoonstelling te houden. Vol gens de Tijd, (N. 11. C.) heeft II. M. de koningin-weduwe aan den beeldhouwer George te Roermond een prachtig zilveren gedreven bokaal geschonken. De inkomende en uitgaande regten op Java en Madura bragten in januarij 1854 zuiver op 458,560,19$zijude 39,335,76$ meer dan in 1852 en f 172,986,72 meer dan in 1853 gedurende dezelfde maand. Voor de huisgezinnnen der verongelukte visschers C. de Jager en R. van Brieren te Scheveuingcn is door H. M. 100 geschonken. Een onbekende te Dokkum heeft 1000 aan de diaconiekas en 1000 aan de kerkvoogdij- beurs aldaar geschouken. Het eiland St. Helena is in 1853 aangedaan door 97 nederlandsche schepen, komende uit de Oost-Indische koloniën en 13 komende uit vreemde havens. ln de vereenigde staten van Amerika zijn thans 89 telegrafische dradente zamen 23,275 mijlen lang. Tc Rotterdam is eene commissie gevormd tot inzameling van gelden voor de oprigting eener sterrewacht te Leyden. Te Eindhoven is tot lid van dc 2de kamer der staten generaal verkozen de heer J. E. van der lleyde. Het beschermheerschap der Vereeniging ten behoeve der arbei dende klasse te Amsterdam is door Z. LI. aangenomen. Burgerlijke Stand. Vlissingen, van 22 tot 29 april. GehuwdH. W. Pothman jm. met G. J. Ornceweduwe van L. J. E. Uuarin. BevallenAI. Woudergem geb. Backzoon. OverledenJ. J. Ansingh jm. 33 j. J. de Grootman van Johanna Brand, 54 jaren. Goes, vau 22 tot 29 april. Bevallen: LI. A. Wolf geb. Kalb, zoon. C. van Hoeve geb. Schippers, d. LL S. Verdorst, d. M. de Keyzer geb. Scheller, tweelingen d. LI. J. Simons geb. Bruschetto, z. A. Eranken geb. Proos, z. Overleden: A den Hollanderz. 3 w. A. Vcrduyn d. 17 j- C. Okke, z. 6 w. J. LIelse, z. 17 j. Zierikzee, van 22 tot 29 apriL BevallenLI. van der Ploeg geb. Broodmauz. J. C. de Bruyn de Neve Moll, geb. Boeije, z. LI. Trijsclaar geb. Nijs, d. P. J. de Boer geb. Broeksmit, d. C. Berrevoets geb. Schikker, z. E. Tabbernee geb. Olderiks, z. J. C. J Ouanjer geb. Viuju, z. M. G. llonibouts geb. van Zeven bergen z. W. den Boer geb. Bootz. S. ilorrevoetsz. Overleden; J. Balje, man van J. Verhoek, 58 j. D. Telle, man van N. de Rijke38 j. Neuzen, tan 1 tot 30 april. Gehuwd; J. Meeuseu jm. met J. Ilcule, wed. E. Herrebout. BevallenS. W. Mielen geb. Dootjesd. J. Blok geb. Bobbe, d. B. Doppegicter geb. Heyensz. A. van Aalst geb. van Wijngaarde, d. 1). Hangoor geb. Dey, z. LI. E. Sturm geb. de Vilder, d. LI. Loof geb. Vcreyke, d. M. Standacrt geb. Regelaarz. R. van Hecke geb. van Lieer, z. S. H. Overbeeke geb. de Kok, d. J. Michielsen geb. Ver- linde z. Doodgeboreneen zoon van T. van Dijke. Overleden: 11. P. van Geldcren, 4 j. W. Allaart, 22j P. W. Doppegicter7 d. P. Dees4 m. A. E. de Vleesch- houwer, 7 w. J. J. Allaart, 19 j. M. J. Verschouten, 6 j Verkochte Onroerende Ciioecleren. Te Vlissingen, den 19 april 1851: Een Huis en Erf in de Korte Noordstraat, sect. E, no. 90- Grondlasten 8,09. Verkocht voor 255. Een Huis en Erf, zijnde eene Broodbakkerijmede in de Korte Noordstraat, sectie E, no. 91. Grondlasten ƒ18,36 Ingehouden. Te Vlissingen, den 21 april 1854: Een Huis en Erf op de Groote Llarkt, sectie E, no. 671. Grondlasten f 20,25. Verkocht voor 1840, Een dito in de Korte Noordstraat, sectie E, uo. 507. Grondlasten 20,27. Verkocht voor 1588. Een dito in de Vrouwestraatsectie Eno. 204. Grond lasten 11,22. Verkocht voor 725. Een dito mede in de Vrouwestraat, sectie E, no. 203. Grondlasten 16,04. Ingehouden. Staten-Generaal. eerste kamer. Zitting van 27 April 1854. In deze zitting hebben de commissien van rapporteurs voor de wets-ontwerpentot opheffing der paardenposterij tot regeling van het nederlandsch-indisch muntwezen, en tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1854 (vergoeding van rente aan de Rhijnspoorweg-maat- schappij)daaromtrent hare verslagen uitgegebragt. De voorzitter heeft daarop het voorstel gedaan om de, beraadslagingen over die wets-ontwerpen te houden op zaturdag en dit in stemming gebragtten gevolge van een ander voorstel van den heer de Bruyn, strekkende om dc {Zie verder het Vervolg.)

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 4