Öuitfnlanöscl)c ^ijötngen. in- en uitg. regtenen sclieepvaartregten1854/1,112,758,554; 1853 /982,939,87; accijnsen: 1854 f 4,858,235,61 1853 4,847,779,564waarborg en belasting der gouden en zilve ren werken 1854 40,363,274 1853 42,271,084 indi recte belastingen: 1854 2,609,302,20; 1S53/2,G39,40G,42: opbrengst posterijen: 1854/ 373,806,744 1853/369,111,75; opbrengst staatsloterij: 1854 f 136,961; 1853/137,959,50; totaal-generaal: 1854/13,618,125,554; 1853/13,277,671,304. De gewone jaarlijksche vergadering dei* deelhebbers in den spoorweg van Antwerpen naar Rotterdamzal in de eerste dagen der volgende maand te Brussel gehouden wor den. Een engelsch stoomschip is voor rekening eener reederij te ïïarlingen aangekocht en zal met den naam Leeu warden onder nederlandsche vlag in de vaart gebragt wor dentusschen Harlingen en het Nieuwediep op Londen. Te Assen is bereids eene eerewacht te paard gevormd voor het bezoek van Z. M. den koning in die gemeente. Gede puteerde staten van Zuidholland hebben aan het gemeente bestuur van Vlaardiugen verlof verleend tot het houden eener collecte voor de 14 weduwen, 49 vaderlooze kinderen en 6 weduwendie hunne mannenvaders en zonen verloren bij het verongelukken der schepen Hollands Koning en Vrou we Petronella. In het koninklijk bosch Schrevenhout onder Apeldoorn is den 16 dezer een hevige brand uit gebroken. De tiende algemcene vergadering van het nederlandsch onderwijzers-geuootschap zal den 11 en 12 augustus eerstkomende gehouden worden te Tiel. De provinciale staten van Drenthe hebben in hare buitengewone zitting van vrijdag laatstleden toegestaan 35 pet. voor den aan te leggen straatweg van Dalen naar Coeverdenen 30 pet. voor dien van Steenwijk naar Vleddervan Zuidlaren naar Gieten en van Assen naar Beilen. Doorliet genootschap tot bevordering van landbouw is eene som van 400 toe gestaan voor eene te houden algemeene tentoonstelling, tijdens het aanstaande IXde landhuishoudkundig congres. jlooril-jtmerika. '.The pacific heeft berigten uit New-York tot 2 april aan- gebragt. -«—.«Het te Havanuah ontslagen amerikaansche stoomschip BlaCk-'Warrior was te New-York aangekomen. Men dacht dat (.(de boete van 6000 dollars door de koningin van Spanje .zoude worden opgeheven. Te Washington had een hevige twist plaats gehad tus schen eenigc leden van het congreseen tweegevecht was met de uiterste moeite voorkomen. Overigens was in die kamer niets van algemeen belang behandeld. De kamer van ver tegenwoordigers had eene wetsvoordragt tot het bouwen van zes groote stoomfregatten aangenomen. Men is voornemens een tunnel onder de Ohio te leggen door middel van ijzeren kokers, die tegen elkander zuilen worden gevoegd en breed genoeg zullen wezen om er met •een spoortrein te kunnen doorrijden. Uit San Erancisco was voor 780,100 dollars aan stof goud te New-York aangebragt. Zoowel in Mexico als in de Yereenigde Staten werd veel overlast geleden door de Indianendie zich het wachtwoord schynen te hebben gegeven om eenen algemeenen opstand tegen de blanke kolonisten te beginuen. Volgens be igten uit [Acapulco had de muitcmaker Alvarez 6000 man onder zijn bevel. Reeds waren 3500 man gouvernements-troepen in die provincie aangekomendoch zij waren versterking wachtendealvorens eenen aanval op hem te ondernemen. Er zijn per Stromboli berigten uit Rio-Janeiro tot 12 maart ontvangen. Het staatkundige nieuws was van alle belang ontbloot. Eenige schepen van het station maakten zich gereed om naar Engeland te vertrekken. Engeland. Londen 15 april. Het hof zal den 24 dezer van Windsor in de hoofdstad terugkomen. Van wege de regering is eene kennisgeving verschenen, waarbij de uitvoer van wapenen en oorlogsmaterieel toege staan wordt naar de havens van het vereenigd koningrijk alsmede naar alle plaatsen in Noord-en Zuid-Amerika, met uitzondering van de russische bezittingen in Noord-Amerika, naar de kust van Afrikabewesten de straat van Gibraltar en rondom de zuid- en oostkust van Afrika naar de geheele kust van Aziëdie niet bespoeld wordt door de Middelland- eche zee of de Perzische golf en geen gedeelte uitmaaakt van het russische grondgebied naar geheel Australië en alle britsche koloniënbinnen de boven bepaalde grenzenindien de schepen namelijk voorzien zijn van een bewijs van hen die deze verboden artikelen exporterendat zij aan land zullen worden gebragt in de havens hunner bestemming. I Verder wordt in deze kennisgeving gezegd, dat de uitvoer van bovengenoemde artikelen naar andere oorden der wereld alleen mag plaats vinden op een daartoe bekomen verlof van de hoogo regering. Het gouvernement heeft aan de schepen die ter opspo ring van sir John Eranklin zijn uitgezonden het bevel doen toekomenom zich van alle deelneming aan den oorlog te onthoudendaar het gebruik der beschaafde volken mede brengt om de met wetenschappelijke ontdekkiugeu belaste schepen de voordeelen der neutraliteit te laten genieten. Aan lord Clarendon, wiens verklaringen betreffende de neutrale ladingen niet zeer duidelijk waren, zijn op nieuw door eene londensche firma deze vragen gedaan: Wordt na de gedane oorlogs-verklaring de aankoop van russische producten, die over land transito door Pruisscn worden vervoerd, onwettig, en zijn deze producten vatbaar voor inbeslagneming? Verder: zal liet aan engelschekoop lieden wettiglijk vergund zijn, van onderdanen van ecu neutralen staat, russische producten te koopen, en zullen op die wijze aangekochte producten op transito van ge noemde neutrale staten naar Engeland, aan eene in beslag neming of confiscatie onderhevig zijn Is het eene schending of nietrussische producten over land via Pruissen te ontvangen? Op deze vragen volgde, onder dagtcekening van 12 dezer, het volgende antwoord van wege het depar tement van buitenlandsche zaken: russische producten langs landwegen naar Pruissen getransporteerd en in eene pruis- sische haven naar Engeland verscheept, zijn aan in beslagne ming onderworpen, tenzij zij mogten zijn bona fide neutraal eigendom. Hoewel voorts een britsch onderdaan niet door tusschenkomst van een neutraal met Rusland handel mag drijven of met het oog op zulk een handelsverkeer een ueu. traal tot zijn agent mag maken, is het evenwel een engelsch koopman wettig vergund van een neutraal onderdaan, die in een neutralen staat gevestigd is of zaken drijft, russische producten te koopende op die wijze aangekochte goederen zullen op hun transito van dien neutralen staat naar Enge land ongemoeid blijvenop voorwaarde dat deze goederen, toen zij werden aangekocht, bona fide het eigendom van den verkoopenden neutralen onderdaan waren. Verder is het onwettig voor een britschen onderdaan met den vijand handel te drijvenonverschillig of hij diens goederen over land of ter zee ontvangt en of er eene blokkade van de vijandelijke havens bestaat of niet. BS us la.n<l. Over Marseille zijn tijdingen uit Konstantinopel ontvan gen loopende tot 5 dezer. De stad is niet zoo als men verkeerdelijk gezegd heeft den 25 maart geïllumineerd ge weest. Even min heeft er tusschen de vijandelijke schepen in de Zwarte zee een gevecht plaats gehad; het kanon gebulder dat men hoorde was dat van eenige schepen der vereenigde vlootwelke zich oefenden. De vloot lag nog altijcl te Varna, zoo dat het bcrigt dat zij naar Sebastopol gestevend was ook al onjuist geweest is. De grieksche ge zant de lieer Metaxashad Konstantinopel verlaten en 3,000 Grieken scheepten zich in allen haast in om hem te volgen. Er hcerschte een volkomen stilstand in den handel, hoewel de Turken zeer te vreden schenen te zijn dat de vereenigde krijgsmagt zich te Gallipoli bevond. Sir Strat ford Canning had aan de engelsche consuls eene circulaire gezondenwaarin hij met verontwaardiging de strekking gispt, om zich door de valschc voorstellingen der Russen in Griekenland te laten medeslepen. Eindelijk meldt de depeche nog dat eene deputatie uit Hydriote den sultan was komen verzoeken dat dit eiland niet geblokkeerd mogt worden. Uit Corfu wordt van den 9 dezer gemeld dat de engelsche en fransche oorlogschepen op de kusten van Thessaüe bevel hebben ontvangen om alle schepen te visiterendie verdacht worden van krygs-ammunitie aan boord te hebben, en zoo dit het geval mogt zijn ze op te brengen. Ionische sche pen die passagiers vervoeren die van geen paspoort voor zien zijnzullen gelijkelijk worden opgebragt. Volgens brieven uit Athene van den 7 dezer was de se cretaris der russische ambassade, de heer von Neklendoff, aldaar aangekomen met eene speciale nota van zijn kabinet aan de grieksche regering. Over Weenen zijn berigten ontvangen uit Bucharest van den 11 dezer. Er was niets van aanbelang voorgevallen. De Turken versterken drie punten op den weg naar Ba- sardchik in de rigting van het fort van Varna. Bij Kala- fat vallen dagelijks scherpe schermutselingen voordie echter zonder eenig resultaat blijven. Ter beurze van Weenen was den 14 dezer het gerucht in omloop dat Kalafat door de Russen met een verlies van 3,000 man veroverd was. Ijit gerucht is echter stellig valsch. De maarschalk St. Arnaud, kommandanten chef van het fransche expeditie-korps in het oosten, heeft den 15 Parijs verlaten om zich naar Marseille te begeven van waar hij zich naar Konstantinopel zal inschepen. Le eonstitutionnel weerspreekt het gerucht dat oostcn- rijksche troepen in Servie zijn binnengerukteen bijzondere brief uit Weenen van 13 dezer spreekt mede met geen woord van deze gebeurtenis. Daarentegen behelst hij eenige bij zonderheden betreffende eene mogelijke ministeriele wijziging, volgens welke de heer von Baumgartner aftreden en door den# baron von Kubeckthans president van den rijksraad, vervangen worden zou. De minister van binnenlandschc zakende heer von Baclizou al verder onmiddelyk den keizer ter zijde staan en in zijne tegenwoordige betrekking door den gewezen minister van financiënden baron von Krausz, vervangen worden. Hoewel de schrijver des briefs de verwezenlijking van deze combinatie nog niet zeer nabij oordeelt, acht hij ze evenwel niet voor onwaarschijnlijk, te meer daar het eene uitgemaakte zaak is dat de heer von Bach thans meer dan ooit het bijzondere vertrouwen des keizers geniet. Volgens telegrafische berigten uit Weenen van 17 dezer, melden de tijdingen uit Bucharest dat de Russen den 14 Kustendsche hebben bezet, waar de Turken alle Christenen vermoord hebben in het gezigt der fransche en engelsche vloten. Volgens berigten uit Koppenhagen van den 16 dezer, per telegraaf ontvangen, heeft de engelsche vloot, uit 22 schepen bestaandehet eiland Bornholm gepasseerdvan waar eene sterke kanonnade gehoord werd. In den nacht van 15 op 16 dezer heeft zich het fransche linieschip Aus- terlitz gevoegd bij den admiraal Napier. De engelsche schout-bij-nacht Plumridge heeft met engelsche kruisers vijf russische schepen die met zout geladen waren genomen en naar de baai van Kjoege opgebragt. Het geheele ministerie blijft in functie. liet dresdener journaal, het ollicieuse orgaan der Saksi sche regering, meldt dat men te Weenen vertrouwen had op de zending van den russischen graaf SchuwalofF, die, naar hetgeen goed onderrigte personen willen weten, belast is met nieuwe voorstellen van Rusland, welke men meende dat te Parijs en Londen niet onaanneembaar zouden wor den geacht. Kpanje. Madrid 9 april. De regering is eene intrigue op het spoor gekomen, welke onder de beambten der bank van San Eernando bestond en strekte om aan de regering mocijelijkheden te verwekken. Aan het hoofd stond de gouverneur der bank, de heer Santillan, die onmiddelijk is afgezet en door den heer Llorente vervangen. Men voorziet ook ernstige maatregelen ter zake van de bank. De tweede gouverneur, de heer Mier, is ook afgezet maar nog niet vervangen. Te Barcelona is de rust volkomen hersteld. Men zet ijverig het onderzoek der zaak van de jongste ongere geldheden voort. Men gelooft niet dat de koningin-moeder dit jaar eene reis buiten 's lands zal doen. Ihiitsclilatul. Berlijn 16 april. Volgens het veranderde plan der nieuwe kcurhcssischc leening zal de regering staats-obligaticn uit geven tot een bedrag van 1,260,000 th.welke het huis Rothschild in omloop zal brengen. Alweder is het gerucht in omloop dat binnen kort het 1ste5de en 6de armeekorps mobiel gemaakt zullen worden. Ook wordt verzekerd dat de regering de geheele artillerie op den voet van oorlog wil brengen. In liet kanton Ereiburg neemt de gisting onder de Katholieken zeer toe. Zij eischen de teruggave van de voor malige Jczuitcn-kerk, waarin thans de hervormde godsdienst uitgeoefend word. De oudste lieden in Zwiterland kunnen zich niet herinneren dat daar zoo vele boerderijen en landgoederen ter veiling aangeboden werden als sedert ecni- gen tijd. De oorzaak hiervan ligt voornamelijk in de steeds toenemende landverhuizing. De termijn voor het inzenden van voorwerpen voor de tentoonstelling te Munchen is tot den mei 1 verlengd. In de nabijheid van Patras wil men aan den voet van een berg goudzand ontdekt hebben. De grieksche re gering heeft dadelijk eene commissie gezonden om de zaak te onderzoeken. Bij den slechten staat harer financien zoude dit eene hoogst gelukkige ontdekking zijn. Uit Petersburg wordt gemeld dat de oostenrijksche gezantofschoon daartoe genoodigdhet Tc Deum niet heeft bijgewoond hetwelk in liet keizerlijke paleis is ge zongen ter gelegenheid van het overtrekken des Donaus

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 2