MIDDELBl RGSCIIE C 01 l\ A N T. JV°- 47. Donderdag 1854. 20 April. Öimtcnlaniï6cl)c Sijtungcn. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 23 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Middelburg19 April. De stoombootdienst op de Oosterschelde 11. maandag hervat, zijnde met de stoomboot de Stad Vlissiugenis liet ge bleken dat dit schip uitstekend voor die dienst geschikt is, daar ondanks de zeer ongunstige omstandigheid van lage waterstand de reis in zes uren is volbragtzoo dat men veilig kan aannemen dat onder gewone omstandigheden de reis in circa vijf uren geregeld zal geschieden. Eergisteren had te Vlissiugen de opening plaats der doelen van de handboogschutterij Willem IIImet eene prijsscliieting waarvoor ruim een twintigtal schutters waren opgekomen. Des avonds werd dit feest besloten met een soupé waaraan even zoo veel leden deel namen. Men meldt ons uit Goes: a Verleden zaturdag is de inrigting der bewaarschool voor minvermogenden alhier aanbesteed aan den timmer man Johannes Goossen voor 550. Deze zal met den 1 mei aanstaande geopend worden. Den 3 dezer maand is de bewuste bijzondere school der 1ste klasse alhier geopend, met eenc toepasselijke aan spraak van den leeraar der afgescheidenen, ds. de Bruin, die door den heer P. Pijke werd beantwoord. Daar het daarvoor te bestemmen lokaal nog niet in ge reedheid isheeft men voorshands daarl oe een gedeelte van het kerkgebouw der afgescheidenen in gebruik gesteld. Be reids gaan er 47 leerlingen ter school,'' Met, belangstelling verneemt men dat de ongesteldheid van H. M. de koningin beterende is. De hoofdcommissie tot het oprigten van een stand beeld voor wijlen Z. AL koniug Willem II heeft een schrijven gerigt aan de commissarissen des kouings inde provinciën, ter uitvoering van de haar namens den koniug opgedragene taak, om hoogstdeszelfs bijzondere erkentelijkheid te betui gen aan allen die daaraan hebben bijgedragen en daartoe werkzaam zijn geweest. De heer M. van Nunes da Costa, ambtenaar bij het ministerie van financiën, heeft van wege de souvereinen van Europa, op de vereerendste wijze, de goedkeuring en belangstelling mogen erlangen voor de opdragt en aanbie ding (in 1848 en vervolgens) van een door hem vervaar digd manuscript (over de gebeurtenissen van 1848). Dezer dagen heeft het Z. M. den koning der Belgen behaagd genoemden heer te doen toekomen de groote gouden me daille met hoogstdeszelfs beeldtenisvergezeldvan een hoogst vleijenden brief. Den 15 dezer is te Nieuwe Diep onder hollandschc vlag binnen gekomen een russische barkAlexandragezagvoer der Leander, met eene lading lijnzaad voor Huil bestemd geweest. De gezagvoerder had het ongeraden geoordeeld de plaats zijner bestemming aan te doen. Naar men ver neemt zullen lading en schip aldaar verkocht worden. In den laats ten tijd heeft zich in Zuid hollandmeer dan in geruimen tijd het. geval wasde longziekte ver toond. Men koestert de hoop dat die ziekte geene verdere verwoesting zal aanrigten. Aan de veehouders wordt door deskundigen dringend aanbevolen hun vee te laten inenten, daar er zich reeds zulke gunstige resultaten daarvan in het Westland hebben opgedaan. Men weet dat de konijnen naar Londen over Oostende worden verzondensedert eenige dagen echter schijnt Ant werpen de stapelplaats der konijnen te worden die naar ons land bestemd zijn; alle hollandsche visscherspinken nemen eene lading aldaar in eu de stoomboot Amicitia had den 13 dezer ruim 400 stuks aan boord. Den 15 dezer is te Nijmegen door de rivier de I Waalbeneden de oude havende kabel gelegd voor den electro-magnetischen telegraaf. Deze verrigting is althans vroeg genoeg geschiedaangezien er nog geene palen, zoo min aan gene als deze zijde van de rivier bestaan, waarop de draden moeten rustenen omtrent het vestigen van het lokaal te dier stede eene kwestie aanhangig is tusschen het gouvernement en het gemeentebestuurlaatst- j gemeld wenscht het lokaal van staatswege daargesteld te zienterwijl eerstgemeld deze daarstelling voor rekening van de gemeente verlangtwaarop door den gemeenteraad besloten is een eerbiedig adres aan Z. M. in te zenden. De minister van buitenlandsche zaken en ad interim van financiën heeftter mededeeling aan de leden van de tweede kamer der staten generaal doen toekomen een uit gebreid verslag in betrekking tot de algemeene begrootin- J gen en staats-inkomsten en uitgaven over de dienstjaren 1851 en 1852. Uit dat verslag waarbij alle noodige bijdragen zijn ge voegd blijkt de toestand van 's rijks schatkist op 1 januarij 1853. De baten hadden bedragen f 30,031,927,37, de lasten 15,221,809,26, zoo dat het overschot bedroeg f 14,809,218,11. Dit overschot was ontstaan uit de batige saldo's van de overige jarenalsoverschot van 1850 5,639,755,02, van 1851 4,490,220,69Jf van 1882 f 4,029,242,39kkoopprijzen van domeinen 650,000te zamen ƒ14,809,218,11. Over deze som is gedeeltelijk beschikt bij de wet van 23 december 1853tot amortisatie en aflossing van nationale schuld tot een bedrag van f 12,59.6,664,58£, zoo dat nog uit de middelen van 1851 en ceü. beschikbaar cijfer van f 2,100,000 over blijft. In de russische zeehavens aan de Oost- en Witte zeeën liggen voor schatten aaii granen en andere producten, voor nederlandsche rekening gekocht en door Nederlanders reeds betaald. Ter afhaling dier waren zijn reeds verschil- lende schepen gecharterd en worden andere ter chartering gezocht. Het is iutusschen te vreezen dat inmiddels die havens worden geblokkeerd en dien ten gevolge het neder landsche eigendom daarin opgesloten. Ter voorkoming van die ramp hebben verschillende kooplieden te Amsterdam, Rotterdam, Delft en Schiedam zich tot den minister van buitenlandsche zaken vervoegd, met eerbiedig verzoek dal het hem moge behagen, 1. mededeeling aan de engelsclic en fransche regeringen te doen van het in de russische ha vens liggende nederlandsche eigendom en van de namen der schepen die tot afhaling daarvan reeds zijn gecharterd, terwijl van de overige die nog daartoe gecharterd zullen worden onverwijld opgaaf zal worden gedaan; 2. om in geval van blokkade dier havens de bevoegdheid voor die schepen te erlangen om vrijelijk de geblokkeerde havens te mogen naderen en inloopen en met het nederlandsche eigen dom beladen ze weder vrijelijk te mogen verlaten. Op dit rekwest is zeer spoedig de volgende beschikking gegeven: De minister van buitenlandsche zaken heeft dc eer ter kennisse te brengen van de heeren L. c. s,, te Amsterdam, Rotterdam, Delft en Schiedam, in antwoord op hun adres dat dc daarbij bedoelde belangen van nederlandsche hande laren op Rusland, die aldaar op levering gekochte en reeds betaalde granen of andere producten hebben liggenin geval van blokkade der russische aan de Oost- en Witte zeeën gelegene havens en kusten, dringend Zr. Ms. gezanten te Londen en te Parijs zijn aanbevolen, zullende de uitslag hunner pogingen onverwijld aan belanghebbenden worden medegedeeld." ]?f ari iie. Alen schrijft van Nieuwe Diep den 16 dezer: /'Morgen zal het transportschip Prins Willem Bre der ik Hendrik de aangebragte lading cayatehout lossen en onmiddelijk weder voor de dienst in gereedheid worden gebragt. In het begin der volgende maand zou deze bodem weder bestemming ontvangen." In het begin dezer week wordt Zr. Als. stoomschip Amsterdam alhier terug gewacht, om victualie in te nemen en hier bestemming te krijgen. Er is hier op 's rijks marinewerf in den laatsten tijd met alle kracht gearbeid aan het in orde brengen eu te water laten van acht kauonneerbooten." Het mouvement van 's rijks oorlogschepen in Oost-Indie loopende tot den 23 februarij 1854, was als volgt: Zr. Als. fregatten Prins Ercderik der Nederlan den, kapitein ter zee A. C. van Braam Houckgeest, is van. Singapore, ltiouw en Aluntok bij de vlag teruggekeerd. Prins Hendrik, kapitein ter zee C. E. Stavenisse de Brauw, ondergaat herstelling te Soerabaya. Zr. Als. korvetten Sum at rakapitein-luitenant H. Wipff, gestationeerd in de wateren der Molukken, heeft een togt gedaan naar Bauda en terug; van Speyk, kapitein P. Sauvagegestationeerd ter Westkust van Sumatra Boreas, kapitein A. baron CoLlot d'Escurywachtschip te Batavia, Nehalennia, kapitein-luitenant J. de Haan, wachtschip te Soerabaya. Zr. Als. schoonerbrikken de Haai, luitenant 1ste klasse Al. E. Courier dit Dubicart, gestationeerd in de wateren van ltiouw en Linga; Arabon, luitenant 1ste klasse J. A. K. van Hasselt, ondergaat herstelling te Soerabaya; Py la des, luitenant 1ste klasse N< A. Kleyne, gestationeerd in de Aloluksclie waterenheeft -een togt gedaan naar de Soela-cilandenTernateenz.; Fadang, luitenant lste klasse H. A. Alcijer, in reparatie te Soerabaya Saparoea, luite nant lste klasse W. A. dc Gelder, gestationeerd in de wateren van Timor; Lansier, luitenant lste klasse W. P. J. L. Stort, gestationeerd in de wateren van Celebes; Sylph, luitenant lste klasse J. van der Straaten, naar de Westkust van Sumatra om de E g m o n d af tc 1 ossenB a n d a, luitenant lste klasse G. P. J. Alosselgestationeerd ter westkust van Borneo; Eg mond, luitenant lste klasse J. H. Bcelaertsgestationeerd t.cr westkust van Sumatra, zal naar Batavia afkomen; Ar go, luitenant lste klasse P. van Wijhegestationeerd ter oostkust van Sumatra Aruba, luitenant 2de klasse G. W. E. Aloetli, wordt van Soerabaya bij de vlag terug verwacht. Zr. Als. stoomschepen G e d e hkapitein-luitenant P. Dib- bets na reparatie te Soerabaya naar het station in dc watereu van Celebes teruggekeerd Alerapi, luitenant lste klasse J. J. van der Moore, met een transport naar dc west kust van Borneo; Etna, luitenant lste klasse 11.E. Valeu- tini, gestationeerd in de Aloluksclie wateren, doet een togt naar de oostkust wan Celebesook ter opsporing van zeeroovers Vesuvius luitenant lste klasse P. A. Mathij sen, bekruist de wateren van Balie en Lombock; Suriname luitenant lste klasse Arkenbout Schokker, ondergaat voor zieningen te Soerabaya; Samarang, luitenant lste klasse G. E. G. Gobiusbevindt zich mede te Sourabayater in zetting van nieuwe ketels; Borneo, luitenant 2de klasse 11. A. Kouck, gestationeerd ter westkust van Borneo Celebes, luitenant E. A. Geerling, Onrust, luitenant. A. Vreede, beiden bestemd voor een togt ter westkust van Borneo; Batavia, luitenant lste klasse J. W. van Bisse- lickpakketschip tusschen Batavia en Singapore. Zr. Als. roei-kanuonneerboot no. 14, luitenant 2de klasse Bonneval Faure, wachtschip ter reede van Samarang. Verschillende Re rieten. De Staats-courant deelt mede het volgende overzigt van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de drie eerste maanden van 1854, in vergelijking gebragt met de opbrengst over de drie eerste maanden van 1853 directe belastingen: 1854 4,420,694,47, 1853 4,258.203,20i»

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1