MIDDELBURGSCHE COII! A S T. N°* 46. Dingsdag 1854. 18 April. vsSS- 2lattkonbiQtngrit W DEI RIJKSBESTUUR, PROVINCIALE ES GEMEENTEBESTIREX. Öinnrnlnnï»sfl)r &ijïmujm. J-. 'v 7- VI is- Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdugs. Binnen deze gemeente singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3, franco per post f 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbel makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt koütant. Belasting- Lantaarn-, Brandspuit en Xaclitwaclitgeld. De Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend Dat het Kohier voor de Stedelijke Belasting, bekend onder den naam van Omslag voor de Lantaarn-Brandspuit- en Nachtwachtgelden, voor het jaar 1S51, door de Gedepu teerde Staten van Zeeland goedgekeurdgesteld is in han den van den Ontvanger der Plaatselijke Belastingenten wiens Kantore, op de bij de Aanslagbiljetten te vermelden dagen en uren, tot de ontvangst dezer Belasting zal worden gevaceerd. Middelburg, den 13 April 1851. De Burgemeester en Weihouders voornoemd, PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSUEER. Middelburg' 17 April. Bij de kamer van koophandel alhier liggen ter inzage statistieke opgaven betreffende het vereenigd koningrijk van Groot-Brittauje en Ierlandover elk jaar van 1840 tot 1853- Vrijdag heeft men ook hier een voorval te betreuren gehadzoo als in den jongsten tijd herhaalde malen uit andere plaatsen, werd vermeld. Eene bejaarde vrouw, wo nende in de winterstraathad het ongeluk dat hare klee deren vlam vatten, zoodat zij deerlijk gebrand en den vol genden dag aan de bekoracne wonden overleden is. Zaturdag ochtend werd een jongen in de korte noord straat alhier door een wagen overreden, waarbij eene kneu zing aan het been bekwam, welke echter niet gevaarlijk is. De heer J. C. van den Broeckerncd. doctordoor Z. M. bij hoogstdeszclfs besluit van den 25 maart jl. no. 180 9de afdceling benoemd tot voorzitter bij de provinciale geneeskundige commissie in Zeeland, voor het jaar 1854 ter vervanging van nu wijlen jhr. B. de Jonge, heeft die betrekking aanvaard en is in functie getreden. Den 14 dezer is te Neuzen door het ministerie van oorlog aanbesteed: 1. het onderhoud van het metsel- en tim merwerk aldaar en te Ellewoutsdijkaangenomen door J. Reynders te Breskensvoor f 4010; 2. van het aardewerk aldaar en te Ellewoutsdijk, aangenomen door den zelfden, voorƒ1500, en 3. van de zeeweringen te Neuzen, aange nomen door A. H. de Vos aldaar, voor f 3,200. Men verneemt dat het vergelijkend examen voor de betrekking van schoolonderwijzer te Axel, zal plaats heb ben den zestienden mei aanstaande. De Staats-courant bevat twee verklaringen, die op officiële wijze aan onze regering zijn medegedeeld door de buitengewone gezanten en gevolmagtigde ministers van Z. M. den keizer der franschen en II. M. de koningin van Engeland. De eene is gedagteckcnd van het. paleis der Tuilerien 29 maart en de andere van Westminster 28 maart 1854. Deze eensluidende verklaring houdt de bepalingen in betreffende de onzijdige vaart, waarvan wij reeds vroeger melding hebben gemaakt. Ingevolge de bevelen des konings brengen de minis ters van buitenlandsche zaken, van justitie cn van marine ter kennisse van elk dien zulks zoude mogen aangaandat ter bewaring eener volkomenc ouzijdigheid in den ontstancn oorlog, geene kapers, onder welke vlag cn met welke coni- missiën of lettres de marque ook voorzienmet of zonder prijzen, in onze havens en zeegaten zullen worden toege laten dan in geval van zeerampen dat de vereischte beve len worden uitgevaardigd om onder alle omstandigheden zoodanige kapers en hunne prijzen te doen bewaken en ten spoedigste weder zee te doen kiezen. De minister van buitenlandsche zaken en de minis ter van justitie daartoe door den koning gemagtigd waar schuwen alle ingezetenen des rijks, om zich gedurende den tegenwoordigen oorlog op geenerlei wijze in te laten met de kaapvaart, daar geene commissie of lettre de marque, zonder goedkeuring van. het nede rlandsche gouvernement I aan nederlandsche ingezetenen door oorlogvoerende mogend- lieden afgegeven, een wettig gevolg hebben, j De kantoren van den rijkstelegraaf zijn langs de bel- gische lijnen in verbinding gesteld met de telegraafkantoren Carlstadt en Gospichin OostenrijkRennes, in Frankrijk, Toscano en Racconigiin Sardinië. De leden van de eerste kamer der sta ten-genera al zijn aangeschreven om te vergaderen op donderdag 27 dezer. Uit eene goede bron verneemt men dat het Z. M. be haagd heeft te bepalen, dat dit jaar weder 1400 man sup pletie-troepen met een bepaald aantal onder-officieren en korporaals, naar Oost Indie zullen vertrekken. Met leedwezen verneemt men dat H. M. de koningin sedert ecnige dagen aan de koorts lijdende ismen mag evenwel de hoop voeden dat die ongesteldheid slechts van voorbijgaanden aard zal zijn. Vrijdag vernam men dat II. M. de koningin geen rustigen nacht had doorgebragt en zicli nog koortsig bevond. II. M. heeft eene koude gevat waardoor griep ontstaan moet zijn, Woensdag avond is de almoezenicr van H. M. de koningin-moeder, de heer S. Bogomoloff, in de residentie overleden. II. M. is door dit sterfgeval diep getroffen. De overledene genoot in hooge mate de achting zijner ge- loofs- en laudgenootenzijn dood is voor een groot ver lies te achten. Woensdag heeft Z. M. liet examen bijgewoond van. de school Willem 111 te Apeldoorn; na afloop werden de kinderen op chocolade enz. getracteerd. Z. M. is in den morgen van den 14 dezer van hetLoo in de residentie teruggekeerd. In eene vergadering van boekhouders van te Dordrecht te huis behoorendc schepen voor de groote vaart, op don derdag aldaar gehouden, is eene commissie benoemd, met den last om gevolg te geven aan de dezer dagen van wege het meteorologisch instituut te Utrecht ook aan de dord- rechtsche reeders gedane uitnoodiging, en krachtig mede te werken tot alles wat door een onderzoek naar de ver- I schijnselen op en in den Oceaan tot bevordering van de wetenschap cn de zeevaart strekken kan. Deze commissie bestaat uit de hoeren J. B. 't Hooft, F. C. Deking Dura, F. van Wageningen, mr. A. Blussé en J. Mauritz. Bij het dezer dagen aan de koninklijke militaire aka- demie te Breda gehouden examen van onder-officierenom tot den rang van officier te worden bevorderd, hebben van de 34 onder-officieren der infanterie, die zich daartoe aan meldden 26van de 9 onder-officieren der kavalerie 5 en 3 der artillerie een voldoend examen afgelegd. Er zullen al- zoo 31 onder-officieren van het leger tot den rang van officier worden bevorderd. Benoemingen en Besluiten. Bij koninklijk besluit, van 8 april zijn bij het departement van buitenlandsche zaken bevorderdtot refendaris de lieer J. van Lonkhorst, thans hoofd-commies en tot hoofd-cora- mies de heer L. Arts, thans commies. Marine. Zr. Ms. fregat Palembang. kommandant de kapitein ter zee Wputerszis jl. zaturdag namiddag van de reede van Ylissingeu naar zee gezeild, onder het lossen van liet ka non, hetwelk op de gebruikelijke wijze werd beantwoord. Oost-lndisc lie Itolonien. Blijkens de Javasclic courant was bij besluit van Zijne excellentie den gouverneur-generaal, van den 4 februarij 1854 no. 5, aan het bestuur van de maatschappij //Tot. Nut van 'tAlgemeen, afdceling Batavia," te kennen ge geven dat er geen bezwaar bestaat tegen de toelating dier vereenigingzoo als zij in de aan het gouvernement inge diende stukken wordt omschreven, en dat zij zal blijven toegelaten zoo lang daarvan niet wordt afgeweken, mits ook de middelen die de vereeniging zal aanwenden tot be reiking van haar doel niet in strijd zijn met de wet en met de staatkundige belangen dezer bezittingen. Door dc natuurkundige vereeniging te Batavia zijn tot corresponderende leden in Nederland benoemd de heeren F. C. Donders, hooglceraar te Utrecht, en J. A, C. Oude mans, observator te Leydcn. De regentijd is tusschcn den 22 cn 25 februarij op Java begonnende mousson heeft zich krachtig ingesteld cn er is veel regen gevallen, waardoor de hoop herleeft dat de rijstoogst gunstig zal uitvallen. De Padangsche beneden landen hadden veel van den schier onophoudelijken regen te lijden ;J de schade aan wegen en bruggen was groot en de gemeenschap met de bovenlan den als het ware gestremd, In de Javasche courant van 15 februarij leest mensedert eenigen tijd zijn door de artillerie-directie pogingen aange wend om verbeteringen daar te stellen in de wijze van aankoop en levering der houtwerken ten dienste van den artillerie-constructie-winkel te Socrabaya, en wel door, vol gens het advies van den luitenant-kolonel von Deutzsch directeur van dat etablissementde boomen niet meer bosch- kaut beslagen, maar eenvoudig rond en regelregt uit de bosschen aan den winkel te leveren. liet resultaat van die proeven is allergunstigst geweest. Op den 21 februarij is het. met het stoomschip Java in vol maakten welstand ter roede van Batavia aangekomen Zijne Excellentie de luitenant-generaaladjudant des konings in buitengewone dienst, jhr. F. V. A. ridderde Stuers. bc- noemd kommandant van het Indisch leger. Op den 22 js kommandement van het leger door den luitenant-generaal de Stuers overgenomen uit handen van den waarnemenden kommandant. den generaal-majoor G. Bakker. Verschillende Berigten. De kermissen te NieuwenhoornMoordrecht en Niew- werkerk aan den IJssel zijn afgeschaft. Het dividend voor de nederlandsche bank is over 1853 bepaald op 56. Den 20 dezer viert de keizer van Frankrijk zijn46steu verjaardag. Den 12 dezer heeft in de omstreken van Arnhem eeu zware bosclibrand gewoedverscheidene bunders boschgrond tot het buitengoed Roozendaal behoorende en j vier bunders jong dennenhout van den baron van Palland j zijn daarbij afgebrand. Men zegt dat het geheele konink lijke gezin den 20 mei weder voor drie maanden naar het j Loo zal vertrekken. De gemeenteraad van Delfshaveu heeft besloten de kermis niet af te schaffen. In een bosch aan de rivier de Aa onder Rijsbcrgen is den 13 dezer j ook een vrij aanzienlijke brand ontstaan. De Palmpaar- denmarkt te Utrecht op 10 dezer was zeer levendiger j waren 737 paarden voor aangegeven. Te Utrecht is dezer dagen door den slager T. van Riju eeu os geslagt van 1190 nederlandsche ponden, welke 327 oude ponden los- cn vastvet in had. Uit hoofde van dc aanhoudende droogte vangt men reeds nu iu Drenthe aan met het veen branden. HH. KK. HH. prins en prinses Fredcrik heb-

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1