BIJVOEGSEL VAN DE MIDDELBURGS COURANT. Zaturdag 15 April 1854. Staten-Gene raai. eerste kamer.Zitting van II April 1854. Zijn aangenomen de navolgende wets-ontwerpen 1. dat tot verhooging van lioofdstnk VII der staatsbe- t^grooting voor 1853 (traktement van den minister); 2. dat tot vrijdom van inkomende regten voor mest stoffen in Nederlandseli Indie, beide zonder beraadslaging en met algemeene stemmen; 3. dat tot regeling van bet fonds van koopprijzen van domeinen, dienst 18531854, met algemeene stemmen na eene discussie waaraan de heeren van Andringa de Kempenaer en Cremers en de minister van buitenlandsclie zaken en ad interim van financiën hebben deel genomen; 4. dat tot wijziging van hoofdstuk IV der staatsbegroo- ting voor 1853 (abonnementen voor schrijfloonen en kleine onkosten ten dienste der besturen en commissien van ad ministratie over d$ gevangenissen), zonder beraadslaging met algemeene stemmen 5. dat tot regeling van het pensioen der militaire leden van het hoog militair geregtshof, met 27 tegen 6 stemmen, nadat de heeren van Eysinga,van Nispen van Pannerden, Sassen en den minister van oorlog en van justitie daar over het woord hadden gevoerd; tegen hebben gestemd de heerenCost Jordens, Boxman, van Nispen, van Pannerdenvan Wessera,van Eysinga en van Swinderen die tot naturalisatie van B. E. J. Driessen, J. B. Bun- nekampJ. Boy senJ. G. Schrakamp ,..C. L. P. Driessen, C. E. W. Ammon, J. Strehler, A. H. Wehdemeier, C. liillJ. A. C. Damnitz, M. A. Jasper, P. Andreas, J. R..Lange, L. A. II. Schroder, J. C. C. llenckel, H. C. Haacke, E. Martin, A. Mossault, J. Riper, G. W. L. HenckelE. MelderM. J. TruterJ. L. J. Knagge B. SternebergE. Ainsworthalle zonder beraadslaging met algemeene stemmen dat tot naturalisatie van C. L. Overbcck, zonder beraad slaging met 19 tegen 12 stemmeu. Tegen hebben gestemd de heeren: Cost Jordens, van Andringa de Kempenaer. van Nispen van Pannerden, van der Oudermeulen, van Wessern, de Vos van Steenwijk, d'Ablairig van Giessenburg, Borski, van Aylva van Pal- landt Martens van SevcnhovenBosch van Drakestein en van Heeckcrcn vau Wassenaer. De kamer heeft besloten dat de wets-ontwerpen: tot opheffing der paardenposterij tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1854 (vergoeding van renten aan de Rijnspoorweg maatschappij), en tot regeling van het muntwezen in Nederlandseli Indic. van welk laatste tot rapporteurs zijn benoemd de heeren van Goltstein van Oldenaller, van Rijckevorselvan der Oudermeulen en Iusinger, op een nader te bepalen dag zullen worden afgedaan. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van den 12 April 1854. Voorzitter mr. Bijleveld van Serooskerke, afwezig jhr. mr. Paspoort van Grijpskerke en mr. Vis, uitlaudig, als mede de heer Salomonson door huisselijke omstandigheden en de heeren mrs. van Eekelen en van Diggelen onge steld; allen met kennisgave. De vergadering geopend zijnde wordt het nieuw benoemde raadslid, de heer M. H. Damme, door den secretaris de vergadering binnen geleiden door hem in handen van den voorzitter afgelegd de bij den gemeentewet voorgeschreven eed van zuivering en trouw aan de wetten, waarna hij door dezen wordt geluk gewenscht en zitting neemt. De notulen der vorige zitting worden goedgekeurd. Zijn ingekomen en voor kennisgeving aangenomen: mis sive van gedeputeerde staten dezer provincie, houdende goedkeuring van het genomen besluit tot uitgifte van grond in erfpacht eene van burgemeester en wethouders van Vlissingenhoudende mededeeling dat ook in den raad dier gemeente besloten is tot intrekking van het beheer en toe- zigt op het postwagen-veer tusschen deze beide plaatsen en tot het ontslaan van den commissaris over hetzelve. Insgelijks wordt voor kennisgeving aangenomen de mede deeling dat de aanbesteding der herstelling en verbouwing van een gedeelte der kazerne is geschied, en daarvan aan nemer is geworden P. J. van Puffelcn alhier, voor 470. Op eene missive van het collegie van regenten over den algemeenen arme, houdende verzoek tot autorisatie om het kapitaal dier administratie ad f 48,400 inschrijving op het grootboek der 24 pet. nationale werkelijke schuld te gelde te makenom tot het eigen beheer der leenbank aan te wenden, wordt eenparig besloten die magtiging voor zoo veel noodig te verleenenen daarop door de zorg van bur gemeester en wethouders de goedkeuring van gedeputeerde staten aan te vragen. Bij de onlangs plaats gehad hebbende verpachting van de leenbank voor één jaar geene personen zich daartoe opgedaan hebbende, wordt op voorstel van het dagelijksch bestuur besloten, bedoelde bank met 1 mei buiten pacht komen de, dezelve van dat tijdstip af te sluiten tot dat alles gereed zal zijn om het eigen beheer aan te vangencn daarvan de geheele ten uitvoerlegging aan burgemeester en wethou ders op te dragen. Die sluiting zal hoogstens 3 maanden duren en inmiddels ter inzage van de leden worden neder- gelegd een concept-reglement op het eigen beheer met memo rie van toelichting, door regenten van den algemeonen arme ingezonden. Op eene door verscheidene leden geopperde vraag omtrent de overgangs-bepaliugen en controle bij de afgifte van pan den, wordt door den voorzitter berigt dat burgemeester en wethouders op al die punten bedacht zullen zijn, alzoo de geheele zorg aan hen is'opgedragen. Wordt besloten om het pensioen van /*100, bij raads besluit van 30 november 1853 toegekend aan den hoofd man der klapwakers Simonse, voor dit diens!jaar, benevens de som van 167,044 voor kosten van onderhoud en herstelling van gebouwen en goederen en loon der oppas sers van het gesticht voor cholcrahjdersover 1853, uit den post van onvoorziene uitgaven te voldoen en daartoe de magtiging van gedeputeerde staten aan te vragen. De kas van den gemeente-ontvanger is opgenomen cn accoord bevonden, bedragende het saldo in kas 27033,364* De concept-resolutie tot aanwijzing eener som van f 300 als maximum aan het ziekenfondsuit den post voor medi cijnen. uitgetrokken op de gemeente-begrooting voor dit dienstjaar, ten gevolge van het daartoe gedane verzoek door het collegie van regenten over den algemeenen arme, wordt gearresteerd. Nog is ingekomen eene missive van regenten over de godshuizen vergezeld van eenen staat betrekkelijk dc comp tabiliteit van die administratie over 1853, en houdende verzoek om twee posten hunner begrooting te mogen over schrijden, zijnde die voor voeding met 612,174 en brand en lichtstoffen met 172,48 deze gezamenlijke verhooging van 784,654, voor zoo veel die twee posten betreft (die intusschen door af- en overschrijving van het beschikbaar geblevene op andere artikelen nog wei zal verminderd wor den) is veroorzaakt door de buitengewone duurte van alle levensmiddelen en de vele zieken in het gesticht no. 1 (Gasthuis), die bijna onafgebroken waken hebben noodza kelijk gemaakt. Wordt besloten die magtiging zonder nadere resumtie te verleenenter uitzondering van de heeren Rekker en van Deinsedie zich als leden van dat collegie buiten stemming houden. Tot de onderhandsche verhuring van het huis en pak huis in de spuistraat ad ƒ50 voor één jaar tot 1 mei 1854, om alsdan gelijktijdig met andere gemeente-werken weder te worden verhuurdzal mede de goedkeuring van gedepu teerde staten worden aangevraagd. Een ingekomen rekwest uit naam van het feitelijk nog bestaande Sint-jansgilde, waarbij de oprigting wordt ver zocht van eene nieuwe vereeniging van werklieden in gel ken geest, onder overlegging van een plan tot dat einde, wordt tot onderzoek gesteld in handen eener commissie en tot leden derzelve benoemdde heeren Paspoort van Grijpskerke, Sprenger en Salomonson, welke zich vroe ger hebben onledig gehouden met het onderzoek van deze zaak. Op de door den heer Sprenger geopperde zwa righeid dat hij en de heer Salomonson niet wel deel dezer commissie kunnen uitmakenalzoo deze stukken later in hunne handen zullen komen als leden der kamer van koop handel en fabrpkenworden ter hunner vervangingmet jhr. nir. Paspoort van Grijpskerke, benoemd de heeren mr. Vcrbruggc en Snijder. Aan de orde is het bij resumtie delibereren over de na volgende aangehoudene zaken a. het rekwest van het roomsch-katholijk kerkbestuur met de daarop betrekking hebbende stukken. De conclusie van het rapport daaromtrent uitgebragtisafwijzend te beschikkenen dat kerkbestuur uit te noodigen tot voldoe ning der f207als door haar verschuldigde kosten voor de afzonderlijke besteding van de weezen harer gezindheid. De voorzitter stelt voor daarvan aan de adressanten ken nis te geven, met uitnoodigiug vóór 1 mei e. k. voor de bewuste voldoening te willen zorg dragen, terwijl bij ge breke daarvan de R. K. weezen onder de zelfde verpleging zullen worden gebragt als die van den algemeenen arme. Na zeer uitvoerige deliberatienwaaraan de heeren Siffié, Verbrugge, Snijder, Sprenger, Damme, Snouck Hurgronje, Rekker, van Deinse en de voorzitter deelnemen, over het al of niet aannemen van de laatste alinea van dit voorstel, wordt het met eenige wijziging tweeledig in omvraag gebragt als: 1. om afwijzend te beschikken op de rekwesten; het welk met algemeene stemmen wordt aangenomen, en 2. om burgemeester en wethouders te magtigen het R. K. armbe stuur daarmede in kennis te stellen, onder bedreiging om in gevalle vóór 15 mei e. k. de betaling dezer som niet is ge schied, de weezen hunner gezindheid in een ander lokaal over te plaatseu of op te zenden naar de koloniën dei- maatschappij van weldadigheid over welk tweede gedeelte de stemmen staken. (Tegen, de heeren van Uije, van Deinse, Snijder, van de Graft, Siffié en Damme). De beslissing hierop wordt alzoo tot eene volgende zitting aan gehouden, zullende inmiddels van het eerste aan de adres santen worden ^tennis gegeven; b. het voorstel der commissie omtrent het wijzigen der schoolverordeningen. Op eene gemaakte bemerking licht de rapporteur mr. Siffié deze wijzigingen nogmaals toeen herhaalt ^dat het meerendecls eene veranderde redactie geldt, waarbij echter het zelfde beginsel bewaard bleef. Overeenkomstig de conclusie der commissie besloten met 11 stemmen tegen een (de lieer Rekker); c. een door den ontvanger der plaatselijke belasting voor gedragen staat van personen die om verschillende redenen kwijtschelding verzoeken van de belasting, genaamd het brandspuit-, lantaarn- en nachtwachtgeld. Wordt overeenkomstig des ontvangers advies besloten. Eindelijk wordt door den heer mr. Yerbrugge, mede na mens de heeren Sprenger en mr. Snouck Hurgronje, rapport uitgebragt op het in hunne handen gesteld rekwest van den commissaris van het postwagenveer op VlissingenH. Mes- ser; uit aanmerking van de waarheid der door den rekwestrant aangevoerde gronden wordt geadviseerd om het bedrag der jaarwedde van de mede door hem vervuld wordende betrek king van sluiswachter van ƒ150 wederom op ƒ300 te bren gen, en voorloopig eene extra toelage van J 3,'s weeks aan hem toe te kennen. De beslissing hierop wordt aan gehouden. Waarna de openbare zitting wordt gesloten. Gemeenteraad van Goei. Zitting van den 10 April 1854. Tegenwoordig al de leden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en gearresteerd.

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 5