MIDDELBURGSCHE COURANT. N- 41. Donderdag 1854. 6 April. Öinncnlanösdg fcijMngrit. Deze eoarant vewchynt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlie ringen geschiedt de uitgave den avond te voren ten ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post f 3,40. De inzending van Adverterftien kan geschieden tot tien we des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekend makingen enz.van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. MiddelburgApril. Bij vonnis van den edel achtbaren heer kantowegter te Goes van den 31 maart is de heer F. Sterk, winkelier, veroordeeld in eene geldboete van 3,en de kosten van liet geding"bij onvermogen in eene gevangenisstraf van een dag, wegens het aflaten van het water zijner sccrcOtmcst in de goten van de openbare straat. Bij een. dezer dagen genomen besluit is, naar wij vernemenbenoemd tot president der provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt in Zeeland, dr. J. 'C. van den Broeükc alhier. De nieuwe ijzeren stoomboot de Stad Yfissingen, sedert april in de vaart, voldoet volkomen aan de ver wachting; de overvaart, het verlet van aanleggen onder weg daar onder begrepen, kan geregeld binnen de 7 uren geschieden. Heden raiddag wordt te VKssingen met de midslclburg- •sche stoomboot verwacht Zijne Exc. de minister van ma rine, die een laatst bezoek wil brengen aan Zr. Als. fregat Palembang-, kommaudant kapitein ter zee Wouters. Men schrijft uit Vlissingen van den 1 april, v Men verneemt dat de stoomboot de Schelde op heden, door twee daartoe gecommitteerde ambtenaren by he* gewestelijk bestuurvan den beer de Haasgewezen ondernemer der stoombootdien-st op de Westerscheldeis overgenomen cn ouraiddelijk daarna in gébruik overgegeven aan de heeren J. J. de Kanter en D. Droukers, wonende te Middelburg, aan wie de uitvoering der voormelde stoombootdieust voor- loopig is opgedragen. Men ziet -de hervatting dier dienst spoedig te gemoet. Het wrak van liet barkschip, verleden jaar door een belgisch visschersvaartuig te Vlissingen binnen gebragt, is heden morgen,, zonder de nog inhobbende lading balken, verkocht voor de som van 912terwijl de lading, be staande uit 1001 balkenbenevens cenige sparren cuz^ omtrent J 7000 heeft opgebragt. Uit Utrecht schrijft men van 3 dezer: v Sedert vier dagen is alhier eene komeet aan den noord' westelijken hemel waargenomen. Kort na zons-oMdergang vertoont zij zich reeds met zoodanige helderheid, weinige graden boven den gezigteinder, dat men haar met het en» gewapend oog kan zien. De staart heeft eene lengte van ongeveer vier of zes graden en is opwaarts gcrigt niet eene geringe helling naar het westen. Zij heeft eene vrij hel dere kern, omstreeks ^als eene ster der derde grootte. We gens de geringe hoogte boven den horizon en het maaulicht, en gisteren (zondag) ook wegens gedurige bedekking door wolken, was het niet wel mogelijk de juiste plaats van dit hemelligchaam te bepalen?' Uit Oirschot schrijft men ons dat de komeet ook daar is waargenomen en wel den 31 maart en den 1 en 2 april. Den 1 april was zij zeer schoon tot dat zij verdween ach ter eene wolkenbank; den 2 was zij minder helder en de staart minder zigtbaar, zeker ten gevolge van het toenemen der maan. Een gelijksoortig berigt uit Assen vermeldt ook de waar neming aldaar. Dezer dagen -is de staats-commissie, benoemd bij Zr. Ms. besluit van 24 september 1853, met den minister van justitie in overleg getreden over de grondslagenwelke by de wet tot regeling eener nieuwe regterlijke inrigting zullen worden gevolgd. Zoo die grondslagen, gelijk men meent zullen zijn vastgesteldzal de commissie overeenkomstig de zelve overgaan tot het ontwerpen eener wet op de zaraen- «telling der regterlijke magt en het beleid der justitie, in verband met verbeteringen zoowel in de bepalingen van het wetboek van burgelijke regtsvordering, als in die van het wetboek van strafvordering, met by voeging van de vereischte memorie van toelichtingom vervolgens door den minister van justitie aan 'skonings nadere overweging te worden onderworpen. Men verneemt dat Zr, Ms. besluit van den 23 au gustus 1852 iu zoo verre eene wijziging heeft oudergaan, dat in gemeenten waarvan de kom op eenigen afstand van het strand gelegen is de burgemeesters zich zullen kunnen doen vervangen door een substituut, die zoo lang het hoofd der gemeente op de plaats der stranding -of aanspoeling niet tegenwoordig is de bemoeienissen van deze .zal waarnemen. De benoeming van de substituut-Strandvonders zal even als vroeger door de commissarissen des koniugs in de provin ciën geschieden. Gedurende hunne dieustverrigting zullen zij een onderscbeidingsteeken dragen. De rekening van het bijzonder fonds tot kolonisatie van behoeftjgeu in de koloniën der maatschappij van wel dadigheid, over 1852 door de rekenkamer opgenomen en gesloten, heeft in ontvangsten 647,809,60, in uitgaven 487,15 2,5 5 en sluit alzoo met een batig saldo van 160,657,05, hetwelk op de rekening van 1853 zal worden overgebragt. De minister van buitenlandsche zaken en ad interim minister van financiën heeft ter kennis gebragt dat de na volgende kapitalen aanwezig zijn tot verzekering van de verzilvering van het in oniloop zijnde bedrag van ƒ10,000,000 in muntbiljettente weteninschrijviugeu op het grootboek van nationale schuld, 1. op liet 3 pets. grootboek eeu ka pitaal groot ƒ1,010,300, naar den koers aangewezen bij art. 5 der wet van 26 april 1852, van 60 ten honderd, uitmakende eene waarde van ƒ606,180; 2. op het 2pets. grootboek een kapitaal groot ƒ14,402,000 naar den koers aangewezen by art. 5 der wetvan 50 ten liouderd, uit makende eene waarde van ƒ7,201,000, en 3. onder bewa ring der nederlandsche bank aan schatkistbiljetten, daargesteld volgens de wet vau deu 28.junij 1851, een kapitaal van ƒ2,193,000; te zameii /'lÜr000,18Q. Haar men verneemt is dezer dagen door de herren mr. C. S. Sixma baron vau Heemstra, lid der staten van Friesland*; R. baron van Lyiiden, te BeetsterzwaagH. L. baron van Heemstra, jagermeester des koniugs in Friesland; te Yeenklooster, en Bernelot Moens en -co. 'te Hardingen, een adres aan Z. M. den koning ingediend strekkende om voorloopig concessie te bekomen tot het aanleggen en exploi teren van een spoorweg in de noordelijke provinciën des rijks., in verbinding met het duitsche spoorwegnet. De rig- ting die de adressanten aan dezen weg wenschen te geven is van Harlingen naar Leeuwarden -en van daar twee ver takkingen te doen uitgaan, als eene naar Groningen en verder naar de noordelijke grenzen van Hanover in derig- ting van Leeren de andere over AkkrumHeerenveen, "VVoivega, Steenwijk, Meppel, Zwolle, Kaalte, Hijverdal, AlmeloOldenzaal naar de hanoversche grenzen in de rigtiug van Rheine. Verichillende Berigten. Men verneemt dat de nieuwe muntbiljetten van f 100 eerlang zullen worden vervangen door eene beter van de overigen te onderscheiden soort. In de gemeenten Rijs wijk, Stompwijk, Yeur en Yoorburg, circuleert eene uit- noodiging tot bet helpen daarstellen van eene spaarbank voor dc mingegoede ingezetenen van deze cn omliggende plaat sen. Het kantongeregt te Arnhem heeft vier personen aldaar tot geldboeten veroordeeld, wegens het onbevoegd verkoopen van zamcngestelde geneesmiddelen. De palm markt te Utrecht zal dit jaar twee dagen duren (10 en 11 dezer). Op 27 dezer is de verkiezing bepaald voor een lid van de tweede kamer te Eindhoven. Nederlandsclie bank opgavennaar aanleiding van het koninklijk besluit van 9 julij 1852; omloopende bankbiljetten 93,807,110; saldo's van rekeningen-courant/ 22,291,303,82! en munt en munt- materiaal 100,279,795,681. De door den gemeenteraad te 's Hage vastgestelde verordening op het uitroeijen vau rupsennesten is door den koning vernietigd. De gemeen teraad van Bergen op Zoom heeft de broodzetting afgeschaft. Op 25 dezer zal de aanbesteding plaats hebben van een kantoor van den rijks-telegraaf te Assen. itaten-Generaal, De eerste kamer der staten-gencraal heeft gisteren namiddag, ten half 2 ure hare werkzaamheden hervat. Aan hare overwegingen zijn onderworpen de volgende wets ontwerpen, als: 1. tot regeling van het muntwezen van Nederlaudsch Indie; 2. tot aanwijzing der middelen tot herstel van het muntwezen in Nederlaudsch Indie; 3. tot regeling van het pensioen der militaire leden van het hoog militair geregtshof; 4. tot wijziging van hoofdstuk IV der staatsbegrooting voor 1853 (abonnementen, commissien van administratie over de gevangenissen); 5. verbooging van hoofdstuk YII der staatsbegrooting van 1853 (traktement van den minister); 6. verleenen van vrijdom van inkomende regten voor meststoffen in Nederlandsche Indie; 7. ophei- fing der paardenposterij8. verhooging van hoofdstuk YIII der staatsbegrooting voor 1854 (drooge dok te Wil lemsoord); 9. verhooging van hoofdstuk Y der staatsbe grooting voor 1853 (herstel van waterkeeringen in Zeeland i. 10. vereeniging van gemeenten; 11. amortisatie van natio nale schuld 12. regeling van het fonds van koopprijzen van domeinen, dienst 1853 en 1854; 13. verhooging van het Xde hoofdstuk der staatsbegrooting van 1854; 14. wijziging van hoofdstuk YI der staatsbegrooting voor 1853 (kinder gelden enz.) 15. verleenen eener bijdrage voor het scheep vaartkanaal van Assen naar Groningen; 16. wijziging der wert van 12 maart 1818 (uitoefening der groote visscherij) 17. verhooging van hoofdstuk Y der staatsbegrooting voor 1854 (vergoeding van rente aan de nederlandsche Rhijn- spoor weg-maatschappij), en 18. verklaring van algemeen nut voor den aanleg van een spoorweg van de belgische grenzen in de rigtiug van Antwerpen langs Roozendaal tot aan het hollandsche diep bij Roodevaart, met eeuen zijtak vau Roozendaal tot Breda, Bij de tweede kamer zijn aanhangig gebleven de vol gende wets-ontwerpendie na het reces in verdere beliau- deling zullen worden genomen, als: 1. tot regeling van het armbestuur; 2. regeling van het gebruik van het koloniaal batig slot over 1851; 3. het verleenen van pensioen aan mindere geëmplooijeerdeu, werklieden en bedienden, op •daggeld werkzaam bij inrigtingeu vau 's ryks zee- cn land- magt; 4. vaststelliug van het reglement op het beleid der regering van Nederlandsche Indie5. het geven eener eind bestemming aan de batenvoortspruitende van dc voormalige wees- en momboir-kamers; 6. houdende eenige veranderin gen in de bestraffing van misdrijven; 7. vijfjarige verjaring van de coupons der certificaten van nationale schuld; 8. wijziging in het tarief van regten op den in-uit- en door voer 9. wijziging der wetten betreffende den accijns van het gemaal; 10. uitbreiding van de regtsmagt der kanton- regters in strafzaken; 11. bijdrage voor het uitwaterings kanaal van Grave naar den Amer; 12. raming van uitgaven wegens verstrekingen voor het departement van oorlog, dienst 1854; 13. verwisseling van staatsschuld, en 14. wijziging van hoofdstuk X der staatsbegrooting voor 1853. Gemeenteraad van Middelburg, Zitting van den 3 april 1854. Voorzitter jhr. mr. Paspoort Van Grypskerkc. Afwezig de heeren mr. van Diggelen, van Deinse en mr. Vis.

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1