MIDDELRURGSCHE COURANT. N°- 39. Zaturdag 1854 1 April. Hij deze courant behoort een bijvoegsel. 2lattli0nï»ismgm VAN IIF.T RIJKSBESTLÜR, PROVINCIALE E.\ GEMEENTEBESTEREN. öinncnlaniïsfljc fcijöingm. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlis singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post f 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekend makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Rationale militie. De Burgemeester en Wethouders van [Middelburg maken bekend dat de derde zitting van den Militieraadbestemd lot beoordeeling en goedkeuring der Plaatsvervangers, alsmede tot regeling van hetgeen betrekking heeft tot de Nummerverwisselingzal plaats hebben voor de Inwoners dezer Gemeente, uitmakende het eerste Militiekanton, op Donderdag den 13 April aanstaandedes namiddags ten een ure, in de Abdij alhier, en dat tot het afgeven van Certificaten van goed gedrag, ten behoeve van Plaatsver vangers door de daartoe bevoegde Commissie ten Raad- huize zal worden gevaceerd op Zaturdag den achtsten April aanstaandedes voormiddags ten 10 ure. Wordende de belanghebbenden aangemaand om zich de bovengemelde Zitting van den Militieraad tot het beoor- deelcn en goedkeuren van hunne te stellen Plaatsvervangers of Nummerverwisselaars ten nutte te maken, daar de zoo- danigen, welke deze Zitting van den Militieraad laten voorbijgaan, zich zullen blootstellen daartoe geeue gelegen heid weder te kunnen verkrijgenaangezien de vergunning tót de vervanging bij het Korps, volgens de bepaling der wet, slechts in zeer bijzonder dringende omstandigheden zat worden verleend. Middelburg, den 28 Maart 1851. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRYPSKEllKE. De Secretaris, M. F. LANTSUEER. Ciïeiiieenteraad. De Burgemeester van Middelburg maakt bekend dat op Maandag den 3 April 1854, des namiddags ten twee ure, eene openbare zitting van den Gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 31 Maart 1851. De Burgemeester voornoemd, PASPOORT VAN GRYPSKERKE. middelburg 31 maart. Bij de gisteren te Amsterdam plaats gehad hebbende koffij-veiling, zijn 1167 koopen verkocht en 601 opgehouden. De prijzen hebben geloopen van 28 tot 38'i. Men schrijft ons uit Vlissingen van lieden 'i In de afgeloopene week had alhier het jaar lijksch open baar examen van de leerlingen der volks-zangscbool plaats. Het werd gehouden in een lokaai der sociëteit La Belle Al liance, daartoe doorheeren directeuren welwillend afgestaan. Het getal leerlingen welke er aan deelnamen bedroeg zes en ne gentig; aan een groot aantal hunner werden eereprijzen of getuig schriften wegens gemaakte vorderingen of goed gedrag uit gereikt. De uitvoering der op het pogramma aangekondigde exercitien en zangstukken liet niets te wcnscheu overvooral moet ten dezen opzigte melding worden gemaakt van de cantate Lof der Toonkunst, gecomponeerd door den heer J. II. Bekkcrmuzijkmeester te Goudadaar dit voor het ge hoor en kunstgevoel overschoone en indrukwekkende zang stuk op de keurigste wijze werd voorgedragen. Ook mag niet met stilzwijgen worden voorbijgegaan het werkzaam aan deel dat het zanggezelschap onder de zinspreuk Het Spruitje wordt een Boom," in de uitvoering der zangstukken heeft gehad. Dit gezelschaphetwelk bij wijze van herhalings school uitsluitend bestaat uit de zulken die hunne muzijkale vorming op de volks-zangscholen hebben verkregen en die uit hoofde van beroepsbezigheden of andere redenen genoodzaakt werden de school te verlatendat reeds is te beschouwen als eene schoone vrucht van de op- I rigting der zangschool alhierheeft ook op dezen avond van het examendoor hare geleverde kuustproevende kroon gezet op het werk van den zoo ijverigen als bekwamen hoofd-onderwijzer O. J. Bekkcr. Het brikschip Alexander Brandtgezagvoerder Ohlmann, alhier onder russischc vlag binnengekomen, vertrekt van hier met de hollaudsclie vlag; zijnde als zoodanig een zecbrief aan dien bodem verleend." Heden morgen vertrokken van hier ruim 100 man schappen (mariniers) met hunne officierenper nieuwe snel varende ijzeren stoomboot Si ad Vlissingen naar Rotterdam om zich vervolgens naar Amsterdam, hunne bestemming, te bcgeveD. Uit de kazerne voorafgegaan van het hoommuzijk der infanterie, werden zij door eenige zee-officieren, de meeste officieren der onderscheidene te dezer stede in garnizoen liggende regementenbenevens door eene menigte ingeze tenen en een groot aantal omstanders tot nevens den bo dem begeleid welke hen moest overbrengen. n Thans blijft hier slechts eene kompagnie sterk 40 man van bovengemeld korps overig." Bij eenige door Zr. Ms. consuls ingezonden handels- en sclieepvaartsverslagen over het afgeloopen jaar wordt de aandacht der regering onder anderen gevestigd op de onre gelmatigheden welke zich ten aanzien der monsterrollen bij de nederlandsche scheepskapiteins voordoen. Daarbij wordt tevens gewezen op de moeijelykhedeu die voor de neder landsche scheepvaart welligt kunnen ontstaan, wanneer in tijden van oorlog hare scheepspapieren niet in volkomen orde zijn. Volgens de consuls zijn veelal de gezagvoerders van neder landsche vaartuigen in het geheel niet van monsterrollen voorzienvoornamelijk de zulken die tevens eigenaar van het schip zijn en bij wie dus de slotbepaling van art. 398 van het wetboek van koophandel als in hun eigen voordeel komendevoor de zaak geen doel treftdaar zoodanige eige naars volgens het aangehaalde wets-artikel van regeringswege niet kunnen worden verpligt zeiven met eene monsterrol te varen. Wat aangaat de onnaauwkeurigheden welke zich in de monsterrollen voordoen, zoo als het door den schipper of stuurman zeiven doorhalen van namen zonder daarvoor andere in plaats te si ellen, of wel dat zulks zonder behoor lijk voorafgaande monstering geschiedt; het onleesbare en onvolledige van zoodanige gescheurde documentenhierin kan de regering evenmin tusschen beide treden, daar toch de vereischten voor eene naauwkeurige monsterrol bij de zestien nommers van art. 397 van het wetboek van koop handel worden opgegevenen de scheepskapiteins alzoo niet onwetend kunnen zijn van hetgeen zij hieromtrent hebben in acht te nemen. Ten. overvloede worden bij deze de kooplieden, reeders, scheepseigenaars, gezagvoerders en verdere belanghebben den op de zaak opmerkzaam gemaakt, ten einde ieder hunner bedacht zij zich bij zijne uitrustingen 1c voorzien en gebruik te maken van scheepspapieren die, wat vorm en inhoud be treft alle vereischten voor een goeden waarborg bezitten. In de memorie van toelichting, behoorende bij het ontwerp waarby de spoorweg van de belgische grenzen langs llozendaal tot aan liet Hollandsch Diep van algemeen nut wordt verklaardwordt gezegd dat de tak tot Breda natuurlijk is bedongen met liet oog op eene latere uitbrei ding van het spoorwegnet hier te landewaarvan trouwens reeds sprake was bij de concessie. Wij vernemen dat de utrcchtsche hooglceraar Mulder den 28 dezerbij gelegenheid van zijne oratie op den dies van de akademiezijn professoraat heeft nedergelegd. De Grondwet laat zich volgender wijze uit overliet voor wijlen Z. M. Willem II opgerigte en op 23 dezer onthulde standbeeld: //Wij wenschen niets af te dingen noch op de verdiensten van den lieer Georgesnocli op het talent van gieten van den heer Simonet, maarmcencn toch dat de voorbeelden niet schaars zijn dat ook groote meesters soms minder gelukten arbeid kunnen leveren. Algemeen is het gevoelen het is ook het onze dat het gelaat van wijlen Z. M. Willem II die uitdrukking van minzaamheid, hartelijkheid en opregtheid mistdie hem zoo innig door het volk deed beminnenniet minder al gemeen is de meening dat de stand van bet beeld alleron gelukkigst is gekozendat de houding van het linkerbeen eenigzins onnatuurlijk isde schouders scheef scliijneu te zijn en de regter jasmouw door een onhandigen kleermaker schijnt gesneden te zijn. Wat de symmetrie betreftwaar van wij gewaagdenhet is onbetwistbaar dat het geheel een gedrukt, een mesquin voorkomen heeft, als of het in een hoekje moest geplaatst worden; alles is opeen gepakt, pedestal, voctbeelden, trap en hek; hoe dit alles zonder eenige behagelijke ruimte, die het beeld statiger zou doen uitkomenin tc klein bestek gedrongen, zoodat de voet- beelden tegen den rand van het voetstuk kijken. Ziedaar onbewimpeld ons oordeel." Renoeminsren en Besluiten. Bij besluiten van den 16 dezer heeft het Z. M. behaagd te benoemen 1. tot hoogstdcszelfs buitengewoon gezant en gevolmag- tigd minister bij de vereenigde staten van Amerika, jhr. J. C. Geverstot hiertoe Zr. Ms. minister plenipotentiaris bij het hof van Zweden en Noorwegen 2. tot hoogstdcszelfs buitengewoon gezant en gcvolmag- tigd minister bij het hof van Zweden en Noorwegenjhr. E. M. A. Martini, tot hiertoe minister-resident bij het hof ran Denemarken. 3. tot hoogstdcszelfs minister-resident bij het hof van Denemarkenrar. F. M. W. baron Testatot hiertoe zaak gelastigde der Nederlanden bij de vereenigde staten van Amerika; en 4. tot hoogstdeszelfs minister-resident bij liet hof van Hanover en de llanzeestedenmr. A. J. L. baron St ratenus, tot hiertoe zaakgelastigde der Nederlanden bij de Hanovcr- sche regering en bij de evengemelde vrije steden. Z. M. heeft bij besluit van den 20 dezer goedgekeurd, dat in plaats van het lid mr. M. J. van Gigcli, die bij ko ninklijk besluit van den 25 januarij jl. tot vice-president van de hoofd-commissic tot de zaken der Israëlieten is be noemd de heer M. G. Folak Danielsthans het jongst benoemd lid der genoemde hoofd-commissieloco secretaris zal fungeren. Bij Zr. Ms. besluit van den 15 dezer is de luitenant ter zee van de 1ste klasse jhr. J. Westpalra van Hoorn van Burghop zijn verzoekmet den laatsten deze eervol uit 's rijks zeedienst ontslagen. Bij besluit van Z. M. van den 24 dezer is de luitenant ter zee 1ste klasse P. M. Collardgewezen 1ste officier op het stoomschip Hek la, ridder der militaire Willemsorde van de 4de klasse, ter zake van zijn op nieuw gehouden lofwaardig gedrag bij de expeditie tegen de zeeroovers op. de eilanden Kalatoea en Florcsin de maanden october en november 1851, benoemd tót ridder van de militaire Wil lemsorde 3de klasse. Bij koninklijk besluit van den 25 dezer is aan den ge wezen commies bij het departement van marine, den heer J. H. ten Katc, uit hoofde van langdurige dienst, ceu pen sioen verleend van ƒ1120 's jaars.

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1