MIDDELBURGSCIIE COURAN T.l N°- 38. Donderdag i 30 Maart. Öimtcnlanöscljc &ijï»ittQCtt. sSf** 91S a Deze courant verschijnt des Dingsdaga, Doudèrdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singcn gescliiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post 3,40. De inzending van Advertcntien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De pr.'js van gewone Advertentien is 22 cent per regel; van Huwelijks, Geboorte of Doodbekeuil makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. middelburg-SO Haart. Bij de op jongstleden maandag ten raadliuize alhier gehad hebbende openbare aanbesteding van de verande ring van eenige lokalen in het achtergebouw der kazerne in de korte noordstraat, is daarvan aannemer geworden P. J. van Puffelenvoor 465. De straf de doods met den kogelwaartoe de fuselier Andries Yelleman bij vonnis van den krijgsraad in Zeeland, in hooger beroep door het hoog militair geregtshof beves tigd. wegens misdaad tegen de dienst en de subordinatie was verwezen en waarvan in der tijd is melding gemaaktis bij gunstige beschikking van Z. M. den koning gewijzigd in vijf jaren kruiwagenstrafmet vervallen verklaring van den militairen standen had van deze laatste de ten uitvoer legging op zaturdag den 25 dezer alhier plaats. Men leest in de Goesche courant van den 27 dezer De landbouwers in deze streken verblijden zich alge meen in een veel belovend vooruitzigtde grond goed doorvroren, schijnt veel gemakkelijker te bewerken dan in voorgaande jarenmogt het gunstige weder zoo aanhouden dan heeft men alle reden om een vruchtbaar jaar te mogen ver wachten." Naar men verneemt zal Z. M. zich lieden voor eeni- gen tijd naar het Loo begeven. Volgens gerucht zal de generaal Jfagelgewezen bui tengewoon gezant van het nederlandsche hof bij dat van Erankrijkniet naar Nederland terugkeeren maar te Parijs zijn verblijf houden. Uit 's Hage schrijft men aan de Amsterdamsche courant /'Tot uitbreiding en tevens lot eene kleine verbetering van het vorig berigtdient dat Z. M. benoemd heeft tot ridder met de ster (orde van de Eikenkroon) den heer van Dam van Isseltpresident der hóofd-commissie voor de oprigting van het standbeeld voor wijlen Z. M. Willem IIen tot kommandeur dier orde den heer Hardenberg, secretaris der commissie." De hooge raad heeft den 21 februarij jl. kostelooze toelating verleend aan A. Obcrlic, weduwe van H. P. van Doeycnburg die als moeder van baar overleden zoon C. Obcrlie aanspraak gemaakt heeft op diens nalaten schap. De hooge raad zal te beslissen hebben de vraag of, wanneer het moederschap niet wordt betwijfeld, de natuurlijke moeder van de erfenis kan worden uitgesloten omdat de authentieke acte van erkenning eerst na het overlijden van den zoon is gepasseerd. Wanneer deze vraag bevestigend wordt beantwoord, zal de nalatenschap aan den staat vervallen. De russische zee-officierendie tot de oorlogskorvet Navarino behooren en die zich eenigen tijd te 's Gravenhage hebben opgehouden, hebben thans de residentie verlaten om met het scheepsvolk, dat zondag 11. van Ylissiugen naar Rotterdam is overgebragtnaar Rusland terug te keeren. Zondag II. is te Rotterdam per stoomboot de Stad Ylissiugen gearriveerd het etat-major met verdere equipage van het afgekeurde russische schip Navarino, en direct overgegaan op de stoomboot Willem de tweede der nederlandsche stoom boot maatsclmppygedestineerd naar Dusseldorp. Onbegrij pelijk was het aantal personen hetwelk zich als het ware in de boompjes verdroug om iets van die zeelieden te zien. De heer George Yerenetond lector aan de hooge school tc Utrechtheeft dezer dagen van den beroemden dichter en schrijver, den heer Alphouse de Lamartine, een eigenhandigen brief ontvangen waarin hem door den fran- schen Pindarus dank wordt betuigd wegens hem toegezondene en opgedragen dicht regelen. De verdienstelijke stempelgravcur aan 'srijks muntte Utrecht, de heer Menger, heeft ter gelegenheid der pleg- tige onthulling van het standbeeld ter eere van koning Willem II eene fraaije medaille van de eerste grootte ver vaardigd, waarop aan de eene zijde het grootsche gedenk- teeken zelf is voorgesteld, met het opschrift: Optimus. Princcps. Eortissimus. Belli. Dux." (De beste der vorsten. De dapperste der belden), en aan de keerzijde het volgende opschriftin een krans van lauwer- en eikenbladenGuil- lielmo. Secundo. Nederlandim. Rcgi. Gratus. Populus. Hoe. Monumentum. P. J." (het dankbaar volk heeft dit gedenk- teeken doen oprigten voor Willem II, koning der Neder landen) en in het rond daarvanNat. YI December MDCCXCII. Defunct. XVII Mart. MDCCCXLIX." (ge boren den 6 december 1792, overleden 17 maart 1849.) Benoemingen en Besluiten. Bij koninklijk besluit van den 25 maart is aan den heer B.F. HoraBuma, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als commies van de 3de klasse bij het vak der posterijen terwijl bij het zelfde besluit zijn benoemd bij het vak der posterijentot commies der 3de klasse de heer J. II. Higly, thans surnumerairtot surnumerair jhr. J. L. van Sassc van Ysselt, wonende te Roermond. Bij koninklijk besluit van den 27 maart zijn 1. benoemd: tot directeur der registratie en domeinen inde provincie Zuiuholïand'de hCG^vY. Lee, thans inspec teur der 1ste klasse van de registratie en domeinen in die provincie; tot hoofd-inspecteur der registratie en domeinen, werkzaam bij liet departement van financien, de lieer J. Stam, thans met den rang van directeur bij die admi nistratie fungerende; tot. inspecteur der registratie en do meinen van de 1ste klasse in de provincie Zeelandde lieer P. J. Bachiene, thans als inspecteur aldaar fungerende; klasse tc Amsterdam. Den 26 dezer is te Utrecht in 86jarigen ouderdom overleden de gepensioneerde vice-admi- raal jhr. v. d. Velden. De heer J. E. Pruymboom te Woer den vierde op 24 dezer zijn 50jarige jubilé als med. doc tor. In september zal de hollandsche maatschappij van landbouw eeue tentoonstelling van vee en pluimgedierte te Eiikhuizen houden. Mr. P. v. d.Heuvel, onlangs benoemd tot regter in de arrondisscments-regtbank te Eindhoven, stelt zichnaar men verneemtniet weder verkiesbaar tot lid van de tweede kamer der staten-gcneraal. li. M. de koningin-weduwe heeft 100 en 1111. KK. HH. prins en prinses Hendrik f 50 geschonken voor de overgeblevene betrekkingen van de onlangs verongelukte schippers te Sche ven ingen. Laatstleden vrijdag is bij den bouwmam J. P. Maan, onder Ylaardinger-Ambacht, eene koe welke voor de vierde maal kalfde van 5 kalveren verlost. De zelfde koe bragt een jaar geleden 4 kalveren ter wereld. In de af- gcloopen week heeft een schaap van den bouwman J. Hoo- geiidaiq 4 lammeren geworpen. Bij den landman P. E. van der Griftte Vleutenis den 21 dezer geboren een kalf met 5 pooten, drie voor- en twee achterpooten. Een 50tal jongelingen van het instructie-bataillon te Kampen zijn weder tot korporaal bevorderd en gedeeltelijk naar de rege- menten vertrokken. §taten-Generaal. Ticeede kamer. Zitting van 27 Maart 1854. In deze zitting-is een aanvang gemaakt met de behan deling van het wets-ontwerp tot verhooging van hoofdstuk X der staatsbegrooting voor 1851. Aan de algemeene beraadslagingen, die in de volgende zitting zullen voortgezet wordenhebben deelgenomen de lieercn Thorbecke, Rcindcrs, Hengst, Storm. Gevers van Endegeest, de Man, Dommer van Poldersveldt, van Nispen van Sevenaer, van der Veen, van Goltstein, van Eek, tot ontvanger der registratie en domeinen te Tilburg, de j Storm van 's GravesandeLuyben, Groen van Prinstercr, heer M. A. J. Losgcrt, surnumerair bij die admiuistratic voor de provincie Noordbrabanttijdelijk bij het departe ment van financien werkzaam 2. bij het departement van financiën met den rang van inspecteur der registratie en domeinen overgeplaatstde heer M. P. Smissaert, ontvanger der registratie en domeinen te Enkliuizen. Öost-Inilisclie Koloniën. De indische landpost heeft te Triest berigten aangebragt uit Bombay van den 28 februarijuit Batavia van den 9 dier maand enz. Zij behelzenvoor zoo ver uit eene tele grafische mededeeling van dcrzelver hoofdinhoud op te ma ken isgeen politiek nieuws van cenig belaug, behalve dat liet britsch-indische bewind noodig geacht had zijne krijgs- magt aan de noord-westelijke grenzen van Indie aanmerkc- i lijk te versterken. Verschillende Berigten. Gedurende het jaar 1853 zijn tc Riga 112 schepen onder nederlandsche vlag regtstreeks uit Nederland aangekomen, en vertrokken er van daar naar nederlandsche havens 160 en naar vreemde havens 84. In het geheel kwamen er 2113 schepen binnen en was de handel zeer levendig. In Stockholm zijn regtstreeks uit Nederland aangekomen 2 en naar nederlandsche havens vertrokken 5 nederlandsche schepenterwijl er van daar 8 naar vreemde havens zeil den. Bovendien kwamen uit Nede^fnnd 7 en uit de ne- derlandsche koloniën 3 vreemde schepen.Te Norköping I v. Schimmelpenninck van der Oycvan HocvellTer Bruggen Hugenholtz en de ministers van builcnlaudschc zaken en van oorlog. De vragen door den heer Thorbecke gedaan als zamentrek- l^ing zijner te dien aanzien ontwikkelde beschouwiugcn waren deze: 1. Van welken aard is de betrekking van het land tot de gebeurtenissen in het oostenwaaruit de noodzakelijkheid tot wapeningop welken voet dan ooken wel van eene wapening tc land voortvloeit? 2. in welken omvang mogen wij rekenen op eerbiediging der regten van neutrale vaart en handel? Hoe zullen de oorlogvoerende mogendheden te werk gaan Meer dan iemand althans zoo zeer als iemand, wil hy het gouvernement onder steunen waar het middelen vraagt om onze onafhankelijkheid en vrijheid van handel en beweging tc verzekeren; maar hij verlangt de beschouwing van het gouvernement deswege te kennen. Het is zijne gewoonte niet bij eene beraadsla ging liet eerst te spreken. Hij heeft dit echter thans gedaan om de regering langer tijd te geven om te overwegen, wat zij op de door hem gestelde vragen zal antwoorden. Daarop is door den minister van buitenlandsclie zaken beginnende met de beantwoording der laatste vraag, liet volgende geantwoord: Die vraag is: in welken omvang mogen wij rekenen op eerbiediging der regten van neutrale vaart en handel? Hoe zullen de oorlogvoerende mogend heden daaromtrent handelen De minister moet zeggen dat liet onmogelijk is daarop een stellig antwoord te geven, kwamen 3 te Carlscrona en Carlshaven 1 nederlandsche omdat de mogendheden zelve daaromtrent nog niets bepaald schepen.- Op eerstgemelde plaats kwamen in 'tgeheel 118 hebben. Zij zullen dit doen, als liet ongelukkig oogenblik schepen en vertrokken er 90 naar vreemde havens. Bij der oorlogsverklaring zal zijn genaderd. De minister kan liet departement van financien is ontvangcu 22,27i door alleen dit zeggen: hij heeft alle reden te denken, dat de een onbekende uit Rotterdam ingezondenwegens te weinig beide westersclie oorlogvoerende mogendhedengedreven betaalde belasting op de huurwaarde. Op den 25 dezer door eene zucht van regtvaardigheidonderling besloten 1 is de eerste steen gelegd aan de gebouwen voor de arbeidende hebben de meest vrijzinnige beginselen tc dien aanzien te

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1