lastigde van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika bij liet nederlandschc hof, die zich thans te Parijs bevindt, op den dag der onthulling van het standbeeld van daar in de resi dentie terug komen. Z. Exc. de baron von Steinbergminister van Hanover bij de hoven van Nederland en België, zal zich naar Brussel begeven om gedurende eenigen tijd aldaar te verblijven. Naar wij vernemen heeft Z. M. de heereu prof. J. van Geunsprof. W. Yrolikprof. Abm. des Amorie van der Hoe ven mr. J. van Lennep mr. J. Heemskerk Bz.prof. J. Bake en prof. M. de Vries benoemd tot eene commissie, om bij de koninklijke akademic van wetenschappen eene klasse te 'Voegen voor de ncderduitsche taalgeschiedenis en oudheden en een reglement daarvoor zamen te stellen. Het prov. geregtshof in Noordbrabant heeft den 16 de zer uitspraak gedaan in de zaak der personen welke in regten vervolgd zijn wegens de oproerige bewegingen die in novem ber jl. te Helmond hebben plaats gehad. Een der beschul digden is veroordeeld tot gevangenisstraf van één jaar, twee tot gevangenisstraf van 18 maanden een tot gevangenisstraf van 14 dageneen tot tuchthuisstraf van twee jaren en een tot eene geldboete van ƒ100. Uit eene opgave van het departement van justitie no pens de bevolking der gevangenissenwaarin het cellulaire strafstelsel bereids in werking isblijkt dat van de 405 cellen voor eenzame opsluiting bestemd op ultimo februarij jongst leden 142 onbezet waren, en wel 68 van de 208 cellen te Amsterdamen ten aanzien der overige huizen van verzeke ring cu van arrest, te weten GorinchemSneek, Deventer, AlmeloGroningenWinschotenAppingadam Asseu en [Maastricht, op een totaal cellental van 19774. In verband met vroegere opgaven dien aangaande schijnt men te kunnen afleiden, dat dit strafstelsel door de regter- lijke collegien van lieverlede meer en meer wordt toegepast Den 19 dezer heeft ds. ter Haar van den kansel m de Zuidcrkerk te Amsterdam aan zijue gemeente aangekondigd dat hij het hoogleeraars-ambt in de godgeleerdheid aan de hoogeschool te Utrecht had aangenomen. De generaal-majoor Verhorst en de overige leden der commissie voor het officiers-examen zijn den 19 dezer te Breda gearriveerd, alsmede cenige ondcr-officiereu van ver schillende korpsen met welke den 20 het examen zou aanvangen. IVest-IiicliscIie llolonieii. Met de Antilope, kapt. Gnodde, zijnberigten uit Curafao ontvangen tot 21 januarij. Ten gevolge van de heerschende cholera op St. Thomas was de gemeenschap tusschen dat Deensche eiland en Curasao verboden. De paketbooteudie anders de brieven naar St. Thomas overbragtenvertrekken nu naar Fuerto Cabello. De ncderl. schooner Antoniakapt. Weeber, was den 16 januarij naar klein Curasao gezeildaan boord hebbende een detachement zeelieden van Zr. Ms. brik de Koerier en den officier van gezondheid de la Cour, onder bevel van den luit. W.Enslieeenige timmerlieden en metselaars, onder bevel van den lsten luit. Rolandusom op dat eiland houten lootsen op te slaan en ecue quarantaine-inrigting daar te stellen krachtens eene publicatie van den gezaghebber van den 13 dier maand. Tengevolge van den in december gevallen regen slaan onze maïsvelden zeer schoon en beloven een gezegenden oogst. Den 5 januarij is Zr. Ms. korvet Heldin, kapt. W. Stort, van Curasao naar Suriname gezeild. Tuschen het eiland Cuba en de kust van Florida (Ver eenigde Staten) zal ecu onderzeesche telegraaf worden aan gelegd, welke onderneming aan de hccrcn A. Kennedy, F. Noy en F. Nunez is toegestaan. Verschillende Derigten* De gemeenteraad van Sint-Laurens en Brigdamme heeft tot afschaffing der kermis besloten. De op 'skoniugs last in de verschillende provinciën gehoudene populaire voorlezingen over den landbouw zijn voor het afgcloopenc wintersaizoen geslo ten. Te Londen zijn regtstrceks uit Nederland binnenge komengedurende het 1ste halfjaar 1853, 205 en in het 2de halfjaar 185 nederlaudsche schepen naar ncderlandsche havens vertrokken in het 1ste tijdvak 69 en in het 2de 94 ncder landsche schepenen naar vreemde havens 84 en 115. Voorts kwamen uit ncderlandsche havens 274 en 332 schepenter wijl naar Nederland 154 en 190 vreemde schepen vertrokken. Bij den minister van financiën is van een onbekende ont vangen voor 'srijks schatkist f 226,48$, onder het postmerk Amsterdam. H. K. H. prinses Fredcrik heeft een fraai geschenk doen toekomen voor de armenlotcrij te Dordrecht. De verandering van het hoofdgebouw aan het Willems park te 'sHage tot eene kerk voor de hervormde gemeente is aangenomen voor 97,547. Voor de arrondissements- regtbank te 's Bosch is een geding aanhangig van den kooper van een rundbeest dat korten tijd later aan de longziekte over leed waarom deze schadeloosstelling van den verkooper eischt. In 1852 zijn uit Rotterdam naar buiten's lands uitgevoerd 2,155,896 nederlandsche ponden gist, 26 stieren 21,573 koei- jeu en ossen, 20,016 kalveren1788 varkens 61,539 schapen en 13,583 lammeren. Op de kaasmarkt te Alkmaar wer den 17 dezer aangevoerd 6611 nederlandsche pondenprijzen 24,50 a f 25,50 de 50 nederlandsche ponden. De hoog leeraar W. Vrolik te Amsterdam is benoemd tot correspon derend lid van liet //K. K. Gezelschaft der Acrtze" teWee- nen. Naar men zegt is het landgoed Bronbeekop den Velzer straatweg voor Z. M. den koning aangekocht. Uit Assen heeft men andermaal bij Z. M. den koning aangedron gen om concessie voor spoorwegen. 127 Ingezetenen van Emmen (Drenthe) hebben bij adres aan de tweede kamer der staten-geueraal opheffing van den accijns op het gemaal verzocht. Statistiek. Uit cenige van regeringswege opgemaakte staten blijkt dat in het jaar 1852 in dit rijk zijn aangekomen 41,738 vreemde lingen (14,966 of 50 pet. meer dan in 1851), onder welk ge tal niet zijn begrepen 27,654 landverhuizers te Rotterdam aangekomen en van daar scheep gegaan; dat 1810 vreemde lingen zijn teruggewezen of weder over de grenzen gebragt, als 1203 naar de zijde van Duitschland, 546 naar die van Belgie en 61 naar de zeezijde, terwijl het totaal-generaal van over de grenzen van het rijk gebragte vreemdelingen beloopt 3150dat 4109 personen wegens dronkenschap zijn aangehoudenin de provincie Noordholland het meeste, 1631 daarop volgt Zuidholland, 1366; in Noordbrabant het minste, 19 dat 4438 aanrandingen van personen hebben plaats ge had waaronder 31 manslag5377 aanrandingen van eigen dommen, waarvan 1368 door braak, 1507 bij dag, 1394 bij avond157 door zakkenrollerij 951 door opligtingdat de waarde van het ontvreemde in totaal bedraagt ƒ101,823,69$, waarvan door zakkenrollerij ƒ3119,23, voor het grootste ge deelte in Noord- en Zuidholland, het minste, nihil, in de provincie Zeelanddat de verhoudingen van de aanrandingen van personen en eigendommen tot de bevolking van iedere provincie het gunstigste is in Noordbrabant, 1 op 1703 en 1 op 1168 zielen; het ongunstigste in Noordhollaud1 op de 552 en 1 op de 403 zielendat in de steden zijn 558 agenten van politie en ten platten lande 1622 veldwach ters enz. Staten-Oeneraal. Tweede lamer. Zitting van 20 Maart 1854. In deze zitting is aangevangen de behandeling van het wets-ontwerp tot regeling van het muntwezen van Nedcr- laudsch Indie. Aan de algemeene discussien hebben deel genomen de hceren van Bossevan GoltsteinRochussen ötolte, Sloet tot Oldhuis en Thorbecke. De beide laatste leden teruggekomen zijude op de vroeger plaats gehad heb bende beraadslagingen, gehouden bij de interpellatie van den heer van Eek betrekkelijk het koninklijk besluit van 13 ja nuarij tot handhaving van het eigendomsregt van den staat op de gouvernements-archieven in de koloniën en bezittingen van het rijk in andere werelddeelenzijn deze beantwoord door den minister van koloniën, die den volgenden dag zou voortgaan met de bedenkingen tegen het wets-ontwerp zelf gemaakt, te wederleggen. De kamer heeft bepaald dat de beraadslagingen zullen ge houden worden1. over het wets-ontwerp tot vcreeniging van sommige gemeentenwaaromtrent thans het eindverslag is u'tgebragtna afloop der behandeling van de op vrijdag aan de orde gestelde wets-voorstellen2. over het wets ontwerp tot wijziging van hoofdstuk X der staatsbegrootiug voor 1851;, waaromtrent mede het eindverslag is ter tafel ge bragt op aanstaanden maandag den 27 maart. De afdeelingen hebben zaturdag 11. onderzocht het wets ontwerp tot wijziging der wet van 12 maart 1818 (uitoefe ning der groote visscherij). Voor dit ontwerp zijn benoemd tot rapporteurs de heereu de BrauwWesterhof, Heemskerk, Hoekwater en van der Veen. €i!eiiieeiiteraad van Kierilizee. Zittiug van 20 Maart 1854. Voorzitter de heer de Crane. Afwezig de heereu van der Vliet, ongesteld; mr. van Adrichemuitlandig. De notulen van 13 februarij 11. worden gelezen en vast gesteld. 1. De voorzitter brengt in behandeling het sedert de laatste vergaderiug ter visie gelegen hebbende voorstel tot af- en overschrijving van de onvoorziene uitgaven, op eenige posten van administratie-kosten der plaatselijke belastingen waarop door de invoering van het nieuwe belastingstelsel in 1853 te korten zijn ontstaan; hij stelt voor die af-en over schrijving te vragen; mr. Fokker verklaart zich tegen het voorstel; uit den ovcrgelegdcu staat blijkt namelijk dat burgemeester en wethouders aan de handelaars en neringdoenden restitutie bij de afschaffing der oude belastingen hebben verleend, van voorraden des tijds aanwezig, op de bcgrooting staat alleen een post voor restitutie bij uitvoer; ook geven noch het oude, noch het nieuwe belasting-reglement aanleiding om bij af schaffing restitutie te verleeuener is dusin strijd met art. 213 der gemeentewet, zonder de goedkeuring van gede puteerde staten eene uitgaaf gedaan buiten de begrooting die door geen wet of reglement verpligtend was, en zonder datzoo als dat artikel aangeefter buitengewone spoed noodig washij wil dus door tegen het voorstel te stemmen zich vrijwaren tegen de bepaling in de laatste alinea van gezegd art. 213 voorkomende; de voorzitter doet opmer ken, dat eene comsumptic-belasting strekt om die artikelen te treilen die tijdens die belasting in de gemeente gebruikt wordenbij de invoering der belasting zijn de voorraden ge constateerd en is daarvan de belasting geheven; dat het dus niet alleen billijk maar zelfs verpligtend was bij de afschaffing te restitueren. Mr. Fokker zegt dat het hier de kwestie niet geldt of de restitutie billijk was; hij zal zich thans niet uitlaten of hij niet, wanneer burgemeester en wethouders tijdig een voorstel gedaan hadden zich daar voor zoude verklaard hebben maar het geldt de wijze waarop die uitgaaf is gedaan en dan verklaart hij nogmaals dat hijmet het oog op de verantwoordelijkheid die art 213 oplegt, de uitgaaf niet kan goedkeurenook doet hij opmerken dat restitutie bij afschaf fing is eene gunst en geen regt. Jhr. de Jonge verdedigt liet voorstelzijns inziens is de aanmerking van mr. Fokker on gegrond en strijdig met de wet, er staat op de begrootiug een post voor restitutie, wanneer deze door de invoering van nieuwe belastingen overschreden is, moet zij verhoogd worden; de restitutie bij afschaffing is geheel gelijk aan die bij uitvoer het nieuwe reglement wijst zoo wel als het oude den weg aan die bij restitutie moet gevolgd wordendie weg is in het oog gehouden, er kan tegen het verrigte geene beden king zijn en het doet hein daarom leed dat mr. Fokker de opmerking gemaakt heeftmr. Fokker herneemt dat hij nog maals moet opmerken dat hij niet bedoelt de billijkheid van den maatregel, maar alleen den vorm waarop die is genomen; lnj toont aan dat de begrootiugspost alleen is voor restitutie bij uitvoer; dat de artikelen van het oude en nieuwe regle ment. die restitutie toestaandan ook alleen spreken van uitvoerhet doen van uitgaven op eene onwett ige wijze be hoort in de beginselen tegengegaan te worden, hij zoude meenen jegens de gemeente en jegens zich zeiven zijn pligt verzuimd te hebben wanneer hij had gezwegen. Mr. van Dongen ondersteunt mr. Fokker, hij meent dat jhr. de Jouge bij de bestrijding niet genoeg gelet heeft op het verschil tusschen het beginsel en dc uitvoering van den maatregel uit liet gesprokene door mr. van Dongen meent jhr. de Jonge opgemerkt te hebben, dat deze met mr. Fokker verschilt daar mr. Fokker zoude zijn tegen de geheele plaats gehad heb bende restitutiemr. van Dongen alleen tegen de restitutie voor het voorradige; dit wordt door mr. Fokker wcdcrlegd daar hij aantoout dat ook hij alleen is tegen dc restitutie van het voorliaudene:waarop liet voorstel tot af- en overschrijving wordt aangenomen met 8 stemmen tegen 3mrs. van Dongen Ermerins en Eokkcr, die ter hunner verantwoording in de notulen doen aanleckenendat zij zicli met het besluit niet vereeuigd hebben. 2. Wordt mededceliug gedaan vana. de goedkeuring door gedeputeerde staten van 2 raadsbesluiteu van den 31 januarij, uitgaven op onvoorzienb. de terugzending door den kerkc- raad der hervormde gemeente van hel goedgekeurde contract omtrent de subsidieu; c. dc goedkeuring door gedeputeerde staten van 2 raadsbesluiten van 3 februarijuitgaven op onvoorzien; d. idem goedkeuring door den koning van dc te beffen hóuden-belastinge. dat 2 houtveilliugen op 11 en 20 februarij hebbeu opgebragt 176,35. 3. Wordt gelezen een voorstel der commissie vau fabricage om uit onvoorziene uitgaven 1854 te viuden f 1110,61on kosten van den stormvloed op 18 februarijen om het hout van deu kistdam afkomcudc openbaar te verkoopen, waartoe wordt besloten. 4. Idem eene missive der centrale directie van Schouwen goedkeurende het voorgedragen plan tot afsluiting der Brakke Gracht. 5. Tot grafdelver wordt benoemd D. Simmers. 6. De commissie tot ouderzoek naar de regten der ge meente op een schor dat ten haren name op liet kadaster staat, doch door jhr. W. M. H. de Jonge gereclameerd is, alsmede naar die op andere schorrenbrengt rapport uit 1. dat hoedanig vroeger dc regten der gemeente ook mogen ge weest zijn jhr. de Jonge krachtens ecu titel en een rustig ongestoord openbaar bezit sedert 1S08 van hem en zijne auteurs, door verjaring zeer zeker den eigendom heeft bekomen en dus burgemeester en wethouders met hem eene acte van rec tificatie zullen dienen op te makenmits hij restituere de grond belasting die de gemeente sedert 1834 betaald heeft; 2. dat de gemeente eigenares is van het geheele Dijkwater, met dijken, schorren en het water; dat er aan den Sasdijk nog eene schor ligt dat even eens als die dijk staat ten name mevrouw dc wed.

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 2