MIDDELBURGSCIIE C O U R A \1 ijp C. vif N°' 35. Donderdag 23 Maart. VAN HET RIJKSBESTUURPROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post f 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel wordeu betaald. De betaling geschiedt kontant. 2lanlionïïtöiitgen Gemeentewerken. De Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend Dat op Maandag den 27 Maart 1854, des middags ten 12 ureop het Raadhuis zal plaats hebben de Openbare Aanbe steding tan de Iurigting van cenige Localeu in het achter gebouw der Kazerne, terwijl de Voorwaarden dezer Aanbe steding inmiddels ter inzage zullen nederliggeu bij den Stads Bouwmeesterdoor wiea de aanwijzing in loco zal plaats hebben Zaturdag den 25 Maart van 10 tot 12 uur. Middelburg, den 22 Maart 1854. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSHEER. In een der jongste nommers van de Nieuwe Noordbra- banter heeft de redactie onlangs opgenomen het verslag van de bank van leening te 's Hertogenbosch. Daar dit verslag loopt «over het eerste jaar der nieuwe inrigting van die bank als gemeente-instellinggeplaatst onder het bestuur van het collegie van regenten over de godshui- Öimtcnl(mï>$c!]c &ijï>inöm. IVfiddelburg 33 Maart. Heden heeft alhier de opening plaats gehad der stembus voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad. De uitslag is geweest als volgt: ingekomen biljetten 228; van onwaarde 7 geldige stemmen 221. Daarvan hebben bekomen de heeren M. H. Damme 134P. de Maret Tak 25mr. W. C. Borsius 14, jhr. mr. A. W. Snouck llurgronje 8, A. H. G- Fokker 7, H. I). Fock 5J. C. van den Broeckc 4, L. J. de Marree 4J. J. de Kanter 3mr. C. W. E. Vaillant 3 mr. J. Stroobant Janse 2 eu A. J. van Teylingen 2 stemmen; overigens bekwamen nog 10 personen eene stem. De heer M. H. Damme is alzoo tot lid van den gemeenteraad gekozen- Men schrijft ons uit Vlissingen u De stoomboot Stad Vlissingen is tegen aanstaande zondag afgehuurd om de equipage van het russische oorlogschip Na- varino van deze stad naar Botterdam over te brengenmen zal zich herinneren dat genoemde bodemten gevolge van de vroeg ingevallen vorst, de haven van Vlissingen moest binncnloopen en nu zoo het schijnt voor de zeedienst ongeschikt is t bevonden. De equipage reist van Rotterdam op Hamburg. Met genoegen vernemen wij dat de nieuwe stoomboot welke voortaan van onze stad op Rotterdam de dienst zal 'doenop dingsdag aanstaande binnen onze haven zal aanko men. De soliede constructie van dit schip wordt hoog ge roemd. De stoomboot is overigens smaakvol ten gemakkc van reizigers ingerigten zoo men ons verhaalt een der snelst- varende stooinbooten welke zich tot dit oogenblik op de Zeeuw- sche stroomen bevinden. de gemiddelde onkosten voor ieder pand slechts zouden be- loopen hebben ruim 8J cent, welk bedrag zich gunstig onder scheidt naast andere dergelijke instellingen door zuinigheid van beheer en inrigting. De gemiddelde waarde van ieder der geloste panden bedroeg 2,26. Uit de rekening blijkt dat dc algemcene ontvangstenwaar- en den algemeenen arme. kan het niet onbelangrijk zijn I onder het kapitaal door de bank opgenomen, hebben bedragen daaraan onze aandacht te wijdenomdat daaruit alreeds blij ken moet of die nieuwe inrigting wezenlijk aan haar doel beantwoordthetgeen gelukkig toestemmend kan beantwoord wordenen of zij vooruitzigten van soliditeit en in latere tijden van vermindering van rente aanbiedtten behoeve der genen die tot haar hunne toevlugt moeten nemenhetgeen insgelijks aan geen twijfel onderhevig kan blijven. Niet oneigenaardig vangt het verslag van den directeur der bank aan met een geschiedkundig overzigt. Op dit overzigt volgt een verslag omtrent de voorberei dende werkzaamheden tot de overname der bank van de vroe gere pachtersden borgtogt en de aanstelling der nieuwe ambtenaren bij de bank, de kapitaalvormingen de omstan digheden die de overname hebben vergezeld. Een groot deel dier bijzonderheden is bekend uit de mede gedeelde verhandelingen van den gemeenteraad, het overige is niet van overwegend belang voor het publiek, daar het slechts geldt het gebeurdp^tussehen liet nieuwe bestuur en de voormalige pachtersom tot eene geregelde overname met behartiging van beider belangen te geraken. Alleen zullen wij mededeelen dat volgens de staten van overname alstoen voorhanden waren 22,152 pandenwaarop aan kapitaal was beleend f 53,242,60en waarvan de verschenen renten tot den 1 januarij 1853 bedragen f 2950,211, aldus te zamen 56,192,811. En alsnu tot het. verslag over het dienstjaar 1853 over gaande blijkt daaruitdat in den loop van dat jaar door de bank beleend zijn 67,250 panden voor f 156,159,90, en gelost 61,520 panden voor f 137,057,70, en is daarbij aan renten ontvangen 6738,45. Door den gewezen pachter zijn bovendien over de loopende dienst volgens de gehoudenc aantcekeningen gelost 1049 panden voor 3555,95 en ontvangen aan renten.ƒ231,521. Bij verkooping zijn afgedaan 1868 pandenwaarop beleend was 3004,15. Zoodat op ultimo december 1853 in magazijn voorhanden waren 24,965 panden voor/ G5,S04,70. Blijkens de uitvoerige berekening door den directeur in het verslag geleverd, kunnen de over het eerstafgeloopendienst jaar verdiende renten begroot worden op/ 7639,01. De uitgaven daarentegen hebben bedragen: Aan kosten voor adsistentie bij dc overname 235,00 der verkoopingen52,15 b assurantie en belastingen 92,98 bureau-kosten428,921 jaarwedden van ambtenaren en bedienden u 2,420,00 t interessen voor de borgtogten ir 840,00 Totaal 4,069,051 Zoodat eene winst gemaakt is van f 3569,951, welke som Heden zeilt naar zee Zr. Ms. schooner A tal ante, hare bestemming vindt in de bepaling van artikel 39 der ver ordening op de bank vau leeniug. Van deze som namelijk naar zee kommandant luitenant ter zee der 1ste klasse Krocff.' Het Goudsch Kronijkske van den 19 dezer behelst een uitvoerig artikel over het economisch gas van de heeren Robbé comp. te Gouda. Het licht wordt daarin zeer ge prezen zoo wel met betrekking tot zijne helderheid als tot de verre verspreiding; zoo dat de straatverlichting over het geheel goed voldoet en het gebruik van gas in de winkels toeneemt. De onaangename lucht, er vroeger door verspreid neemt allengs af en zal na het aanwenden van het 2de zuiverings-toestel vermoedelijk geheel overwonnen zijn. Wij verhengen ons deze gunstige getuigenis te mogen ver melden te meer omdat het ons gegronde hoop geeft om ons te mogen vleijen dat ook hier de verschillende hinderpa len eerlang geheel zullen zijn te boven gekomen, geniet het bedeelings-fonds dat liet kapitaal verstrekt heeft f in de zuivere winst der bankof zoo veel meer als noodig is om het 5 per cent van zijn geschoten kapitaal te doen genie ten terwijl de overwinst moet strekken om hare schuld te delgen en op deze wijze langzamerhand in het bezit van een eigen kapitaal te gerakenom langs dien weg de te heffen renten voor de beleeners te verminderen. De gemiddelde waarde voor ieder der beleende panden is J 2,331, de gemiddelde kosten voor elk pand door de bank te maken beloopen omtrent 10 cent; doch hierbij valt op te merken dat er in het eerste kwartaal bij geregelde werking der bank omstreeks 1000 panden meer beleend hadden kun nen wezen met de zelfde administratie-kostenzooflat alsdan 226,583,651, en de uitgaven waaronder de gelden voor dc overname der pandende buitengewone kosten op de over name gevallen en de reeds betaalde onkosten wegens den aankoop der gebouwen voor de bank 223,064,28zoodat op 1 januarij 1854 in kas bleef eene som van f 3,519,391. üit welken staat cle noodzakelijkheid wordt betoogd tot verhooging van het kapitaal der bankwaartoe door den raad de magtiging reeds is verleend ad 20,000. En hiermedezoo besluit het verslagzal dan de bank van leening hier ter stede op vasten voet geregeld zijnzij zalnaar ik vertrouwin staat gesteld worden om hare menschlievende en verhevene bestemming te vervullen name lijk den behoeftige een bcvciligingsoord te bieden tegen de verwoestingen van den woeker, en voor eene geringe, met der tijd als zij haar"eigen kapitaal zal kunnen veroveren, zelfs zonder eenige te gemoetkoming, in sommige gevallende schamele klasse in den nood te reddenterwijl de winst, die zij dan nog uit de penningen der armen mogt kunnen maken aan het algemeen bedeclingsfonds zAl overgestort worden en aldus weder aan den arme zal terug keeren; zij zal hefbaar waarin de regering haar onder haar onmiddelijk eigen beheer trok een gewigtig tijdperk doen nemen in de geschiedenis van stads lotgevallenvooral met betrekking tot het arm wezen; zij zal de bestuurders die zoo liefderijk en belangloos het moeitcvol werk der voorbereiding cn inrigting op zich namen een gezegend aandenken bjj de nakomelingschap ver zekeren. De redactie der Nieuwe Noordbrantcr laat hierop volgen b Bij den welverdienden lof die aan de onvermoeide zorgen van bcstuurderenom deze zoo gewigtige zaak tot een goed einde te brengen cn haar op eenen zoo gewenschten voet te houdenzaL zich voorzeker bij elk ingezeten de hartelijke wensch paren voor den toenemenden bloei dezer instelling van lief dadigheklopdat zij eenmaal beantwoorde aan het geen Blaize zegt (bl. 9 van het verslag) dat het niet strookt met de bestemming eencr bank van leening om op de armoede cn ellende te spekulerenen den behoeftige vooruit de huur te doen betalen aan dc instellingen van liefdadigheid van de kribbe, waarop hij zal komen te sterven." In den nacht van 17 op 18 dezer heeft men aan de zweedsche ambassade te 's Hagc het berigt ontvangen dat Prins Oskar, cenigfc zoon van den kroonprins van Zweden en prinses Louise der Nederlanden, den 13 dezer maand te Stokholm is overleden. Dc prins had den ouderdom van 15 maanden bereikt. H1I. MM. de koning cn dc koningin, H. M. de ko ningin-weduwe benevens HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik hebben, na dat bij den minister van Zweden en Noorwegen, den heer Lövenskiold, het treurig berigt was ontvangen van het overlijden van den erfprins, dadelijk bij 11H. KK. 1IH. prins en prinses Frederik een bezoek van rouwbeklag afgelegd. Ten gevolge van dit sterfgeval zouden de bepaalde partijenwelke bij HH. KK. 11H. zouden ge houden worden, mede geenvoortgang hebben. Volgens berigt van Zr. Ms. gezant te Madrid is bij koninklijk besluit van 15 februarij jl. bepaald dat, tc reke nen van 1 mei eerstkomendegeene binnenlandsche paspoor ten meer zullen behoeven te worden vertoond binnen het koningrijk Spanje en omliggende eilanden. Jaarlijks zaltegen betaling van een reaalaan de hoofden van gezinnen wor den uitgereikt een domicilie-kaart, die op reis binnen's lands voor paspoort zal gelden. Doortrekkende vreemdelingen be hoeven geene domicilie-kaart: hun paspoort is Voldoende. Naar men verneemt zal de heer 'de Belmont, zaakgc-

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1