MIDDELBURGSCIIE COÜRA N°' 34. Dingsdag 21 Maart. I t ^7 Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Ylis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40. De inzending van Advcrtentien kan geschieden tot tien ure des morgeus, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advcrtentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGebooi makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 eent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. 3anlionïngingm FAN HET RIJKSBESTUURPROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Viering van Zon- en Feestdagen. Dc Burgemeester en Wethouders van Middelburg; Gelet op liet besluit van heeren Gedeputeerde Staten van den 15 July 1844, no. 1 (Provinciaal blad no. 87), hou dende mcdedeeling van 's Konings verlangen, dat de Inge zetenen aan de bepalingen der Wet van den 1 Maart 1815 (Staatsblad no. 21), betrekkelijk de viering van Zon- en Feestdagen jaarlijks zullen worden herinnerd Brengen mits deze den inhoud der voormelde Wet ter ken nis van de Ingezetenen dezer Gemeenteluidende als volgt Art. 1. Dat op Zondagen en op zoodanige Godsdienstige Feestdagen als door de Kerkgenootschappen van dc christe lijke godsdienst dezer landen algemeen erkend en gevierd worden, niet alleen geene beroepsbezigheden zulien mogen verrigt worden welke de godsdienst zouden kunnen storen maar dat in het algemeen geen openbare arbeid zal mogen plaats hebben dan in geval van noodzakelijkheidals wan neer de plaatselijke Regering daartoe schriftelijke toestem ming zal geven." Art. 2. Dat op deze dagenmet uitzondering van ge ringe eetwaren, geene koopwaren hoe genaamd op markten, straten of openbare plaatsen zullen mogen worden uitgestald of verkocht, en dat Kooplieden en Winkeliers hunne waren niet zullen mogen uitstallen noch met open deuren verkoopen.'' Art. 3. Dat gedurende den tijd voor de openbare gods dienstoefening bestemddc deuren der herbergen en andere plaatsen alwaar drank verkocht wordtvoor zoo verre dezelve binnen den besloten kring der gebouwen liggende zijn, zul len gesloten zijnen dat ook gedurende dien zelfden tijd geenerhande spelen, het zij kolven, balslaan of dergelijke mogen plaats hebben." Art. 4. Dat geene openbare vermakelijkhedenzoo als schouwburgenpublieke danspartijenconcerten en harddra verijen op de Zondagen en algemeene Feestdagen zullen ge doogd wordenzullende het aan de Plaatselijke Besturen worden vrijgelaten hieromtrent eene uitzondering toe Ie staan, mits niet dan na hot volkomen eindigen van alle godsdienst oefeningen." Art. 5. Dat de plaatselijke Policie zorg zal dragen ten einde alle hinderlijke bewegingen en gerucht in de na bijheid der gebouwen tot de openbare eeredienst bestemd en in het algemeen alles wat dezelve zoude kunnen hinder lijk zijn, voor te komen of te doen ophouden." Art. 6. Dat de overtredingen tegen de bepalingen van dit besluit, naar gelang van personen en omstandigheden, zullen gestaft worden met eene boete vau niet hooger dan vijf-en-twintig gulden, of met eene gevangenis van niet lan ger dan drie dagen, voor de overtreders die buiten staat mogten zijn deze boete te betalen." ff Art. 7. Dat bij eene tweede overtreding de boete of straf zal verdubbeld worden, en wijders alle de te koop ge legde of uitgestalde goederen verbeurd verklaard en de herbergen of andere publieke plaatsen voor eene maand gesloten." Middelburg, den 17 Maart 1854. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSHEER. Veemarkt. De Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend Dat de Voorjaars Paarden- en Yccmarkt, naar aanleiding van het besluit van den Minister van Binnenlandsche Zaken van den 11 Maart 1810, 2de afdceling no. 109, zal plaats hebben op den tweeden Donderdag der maand Aprilen alzoo dit jaar op den dertienden van laatstgemelde maand. Middelburg, den 17 Maart 1854. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris, M. F. LANTSHEER. Gemeenteraad. De Burgemeester van Middelburg maakt bekend dat op Woensdag den 22Maart 1854, des namiddags ten één ure, eene openbare zitting van den Gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 20 Maart 1854. De Burgemeester voornoemd, PASPOORT YAN GRYPSKERKE. bijtringen. Ifliddelburg-20 blaart. Ter voorkoming en bestrijding van ongegronde geruchten kunnen wij van goederhaud de verzekering geven dat in de volgende maand het vergelijkend examen zal plaats hebben ter vervulling der fransche school, opengevallen door het overlijden van den heer H. A. Cox. Yoor dit examen hebben zich bereids verscheidene sollicitanten aangegeven. Gisteren is te Ylissingen ter reede gekomen Zr. Ms. schooner A tal ante, kommandant luitenant ter zee 1ste klasse Kroeff, komende van Holland. Voorloopig wordt ter kennis van de belanghebbenden gebragt dat dc Zuidwillemsvaart voor de scheepvaart zal gesloten zijn van den 15 mei tot den 20 of uiterlijk 25 junij eerstkomende. De sluiting van het kanaal van Luik naar Maastricht zal nader worden bepaald. Bij de tweede kamer der staten-gcneraal is eene voor- dragt ingediend strekkende om den aanvang van de groote of zouthariug-visscherij drie-en-twintig dagen te vervroegen, en alzoo te vergunnen om reeds in den avond van denl junij de netten in volle zee uit te werpen. Dezer dagen heeft aan het ministerie van financien een vergelijkend examen plaats gehad voor de betrekking van controleur der belastingen. Er hebben zich daartoe 14 per sonen aangemeld. Naar men verneemt hebben 10 aan de vereischtcn voldaanwaarvan er 5 spoedig zuilen worden geplaatst. Yolgens de IJsselbode zou er grond zijn tot de veron derstelling dat eerstdaags de afgevaardigde mr. J. M. de Kem- pcnacr zal optreden als minister van financien. Yolgens het deswegens door burgemeester en wethou ders van 's Gravcnhagc vastgestelde programma, zal de plegtigheid der onthulling van het standbeeld van wijlen Z. M. koning Willem II den 23 maart 1854, des middags ten 12 ure plaats hebben. Het port der brieven die tusschen het rijk en de neder- landsche koloniën of b ezittingen in de West-Indien over en wederdoor middel van gesloten brievenmalen over Enge land worden verzondenwordt, te rekenen van 1. mei eerstko mende, vastgesteld op vijf-en-tachtig cents. Uit hoofde van liet van tijd tot tijd voorkomen van vaL sche muntspeciënworden de ingezetenen van wege het minis terie van financiën op nieuw tegen het aannemen en weder uitgeven van valsche of verminkte geldstukken gewaarschuwd. H. M. de koningin-moeder, vergezeld van Z. K. H. prins Hendrikhebben vrijdag morgen een bezoek gebragt in de nieuwe kerk te Delft aan het graf van wijlen Z. M. koning Willem II., als zijnde zaturdag dc sterfdag van Z. M. Na aldaar eenigen tijd vertoefd te hebben zijn hoogstdczelve weder naar de residentie teruggekeerd. Sommige dagbladen deelen een gerucht mede dat de minis ter van oorlog zijn ontslag zou hebben gevraagd. Dat gerucht is ongegrond. Het voorgevallene in de tweede kamer nopens het ontwerp van wet op de inkwartieringen zal den minister t naar men verneemt, geen grond daartoe opleveren. Professor Baumliauer te Amsterdam heeft het drinkwa ter aldaar door de zoogenoemde waterschuiten aangevoerdon langs vergeleken met het duinwater en ondervonden dat het geenszins dc vergelijking als goed drinkwater met het duin water kan doorstaan. Het Handelsblad geeft deswege een uitvoerig verslag. Uit Maastricht schrijft men dat een groot gedeelte van het buskruid aldaar aanwezig even ais een gedeelte van het vesting-materiëelvroegeV naar Delft overgebragt, naai de magazijnen van andere vestingen zal worden verzonden. Dc papier-fabrijkanten Lhoest, Weustenraad en Co. te Maastricht hebben een adres aan de tweede kamer inge zonden, waarbij zij aandringen op de handhaving van het verbod van den uitvoer van lompen, en beweren dat indien dit verbod wordt ingetrokken en vervangen door een uitgaand regt van drie gulden voor elke honderd nederlandsche pon den noch zijnoch eenige andere papier-fabrijkant hier te lande de mededinging van engelsche en belgische en de in het tolverbond gevestigde papiermakers zullen kunnen verduren. Donderdag avond is op den hollandschen spoorweg tusschen Haarlem cn Yogelenzang met den laatsten trein een paard overreden. Het dier werd vrecsselijk verminkt en was dadelijk dood. Men voelde in den wagen niets dan een ligten schok aan de locomotief en aan een der wagens is eene kleine schade aangerigt. Het hoofdbestuur van het nederlandsche Bijbel-genoot schap, willende overgaan tot eene nieuwe uitgave van den bijbelbeknopt en toch duidelijk om als kerkboek te kunnen gebruiken, had eene commissie gemagtigd daarvoor inlich tingen proeven en prijs-opgaven te vragen aan 13 der voor naamste boekdrukkers in den lande. Wij vernemen met genoegen dat dezer dagen, op eene vergadering van gemeld hoofdbestuur, na gehouden onderzoek der ingekomen stuk ken en rapporten der commissieaan de heeren Metzier en Basting te Amsterdam is opgedragen de aanzienlijke bestelling van 16,500 oude testamenten, 14,000 nieuwe testamenten en 11,000 psalmen en liturgische schriften te zamen cn afzonder lijk in diverse banden gebonden te leveren na dat alvorens met algemeene stemmen dc door hen ingezonden proeven van letter, papier en druk als de doelmatigste waren ver klaard. Er zal dus weldra in eene lang bestaande behoefte worden voorzien. Volgens het Journal de Bruxellcs is een concordaat tot stand gekomen tusschen den pauselijken stoel en Z. M. den koning der Nederlanden als groothertog van Luxemburg. Eene der bepalingen van het concordaat betreft dc verheffing van liet apostolisch vikariaat Luxemburg tot een bisdom- Naar men zegt is mgr. Laurent tot bisschop benoemd. Benoemingen en Besluiten. Z. M. heeft tot intendant van hoogstdeszelfs paleizen benoemd den graaf van Limburg Stirumdie reeds vroeger deze betrekking heeft vervuld. Z. M. heeft bij besluit van 14 dezer goedgevonden den kapitein-administrateur van klceding en wapening A. J. van Alphen Zcewoldtvan het 7de regement infanterieingevolge zijne aanvrageop pensioen te stellen tot een bedrag van ƒ1080. Bij besluit van 14 dezer heeft Z. M. goedgevonden te benoe men tot 2den luitenant-administrateur van klceding en wape ning bij het 7de regement infanterie,den sergeant-majoor 1LJ. van Maurikschrijver der 3de klasse bij het departement van oorlog. Bij besluit van 11 dezer heeft Z. M. goedgevonden aan T. T. Bakkerambtenaar van 's rijks belastingen te Scheemda als blijk van 's koning goedkeuring cn tevredenheid wegens het redden van drie kinderen uit het water in het hoofdka-

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1