iHctmclwcvli. 2ümrrtrntirn. Strandvonderij. MIDDELBURGSOH ZIEKENFONDS. Prijscourant vail Effecten. Amsterdam 15 Maart 1854. Cerfc. Werk. Schuld 2£ p. 54r« 3 661 n li 4 82 Overzees. Bezittingen 4 Amortisatie Syndicaat 3^ 83 i Aand. Nederl. Bank Aand. Handel-Maats. 'H llOi Ned. lt.-Spoorw.-Maats.4-l f Holl. IJ-Spoorw.-Maats. - Middelburg Obl. 3 nu 1 pet. Frankr. Cert.Ketw. 5 nu 4j a Origin. Certific. 3 Belgie Cert. Adm. Roths. 2£ n 45 Kusland Ob\JIope Sp Co. 5 95i a 1828 en 1829 5 95 i Cert. 1831 en 1833 5 n ggi a a Hope Co. 4 a Inschrijv. Sticglit:. 4 i 0 ii 5de Leen. 4 0 0 Certific. van dito 6 58| 11 Schatk. Obligat. 4 0 Pruissen Aandeelcn 1832 Oostenr. Metaliek 5 p. 60 J 0 0 in Conv.-M. 21 11 ditol851/5221311 0 11 in W. W. 21 a 0 n rente Amst .5 0 n dito Lr. 2?. 5 «7 61 Portugal Obligatien 5 0 11 3 0 31 f# Spanje Obl. £85 Buitenl. 3 11 0 P. 2400 Binnenl.3 33 h Obligatien 3 nu 1 «18 0 Certific. v. Coupons 4 Napels Cert. Lam. 8f B. 5 0 Brazilië Geldl. 1S24 100 921 5 pet. bij Rolhsch. n 200 - Oblig. 1852 4J 100 N.Gren.Obl. 6 p. nu 2i 0 100 6r°ff N. Amcr. Oblig. Act- Un. St. Bank Hope 5 p. 3T9ff Oblig. Louisiana «5 9o£ Prins Jerome ISonaparte. Jerome Bonaparte, de jongste zoon van Karei en Letitia Bonaparte en de jongste broeder van keizer Napoleon Iwerd in 1784naar wij meenente Montpellier geboren. De zieke lijke toestand van zijnen vaderdie dan ook in liet volgende jaar overleedhad de familie bewogen zicli daar te vestigen. Het eerste ouderrigfc ontving hij van zijne moeder, bij wie hij ook de stormachtige dagen doorbragt die in Corsika op de uitbarsting der lransche omwenteling volgden. Toen zijn broeder naam begon te maken en in staat geraakte voor zijne bloedverwanten te zorgenwerd Jerome met zijne zus ter Caroline op het instituut van mevrouw Campau te Parijs geplaatstwaar hij bleef tot dat Napoleon van zijnen eersten veldtogt uit Italië terugkwam, toen hij naar liet collegie van Juilly overging, om op zijn vijftiende jaar bij de verheffing van zijnen broeder tot eersten consul, bij de marine in dienst te treden.Napoleon,die hoop voedde dat Jerome voor die betrekking geschikt wastrachtte zoo veel hij kou zijnen lust daarvoor aan te moedigen. In 1801 vergezelde hij als koramandant der korvet L'Epervier de expeditie naar St. Domingo, die onder bevel stond van den generaal Le Clercq, den echtgenoot zijner zuster Pauline en genoot de onder scheiding met de overbrenging der depeches naar Prankrijk belast te worden, waar hij met geestdrift ontvangen werd. Toen hij te Brest zich wat luidruchtig aanstelde en dit den keizer ter oore kwamschreef deze hem in zijnen gewonen kernachtigen stijlIk heb uwen brief gelezenmijnheer de zee officier, en verwacht met ongeduld eerlang te vernemen dat gij u aan boord bezig houdt om u een beroep meer eigen maken, waarin gij zult dienen uit te munten. Zoo gij uwen naam niet op prijs stelt, sterf dan jong, want zoo gij zestig jaren oud wordt zonder uw vaderland gediend te hebben ware het beter dat gij nooit geboren waart geweest." De les had invloed en kort daarop vertrok Jerome naar Martinique waar de schoonmoeder van Josephine, mevrouw de laPagerie, gevestigd was. Toen de oorlog tusschen Prankrijk cn Engeland uitbarsttetrachtte Jerome te vergeefs de beve len van den keizer na te komen en was verpligtna eeuen kruis- togt van verscheidene maanden langs de amerikaanschc kus ten, te Nieuw-York binnen te loopen. Hier werd hij bijzon der gevierd en was de man van den dag. Hij bezocht Phi ladelphia en Baltimore en huwde op de laatste plaats den 24 december 1803 met Elisabeth Pattersonde dochter van een vermogend handelaardie van een oorspronkelijk schotsch ge slacht dat echter lang in het noorden van Ierland gevestigd was geweest, afstamde. Met dit tijdstip begonnen de wederwaardigheden van Je rome; want hoewel zijne gade schoon, beschaafd en in ieder opzigt zijner waardig was, kon de eerzucht van Napoleon eene dergelijke verbindtenis vau zijnen broeder niet dulden. Na een jaar in de verecnigde staten vertoefd te hebben, werd Je rome dan ook naar Europa terug geroepen en kwam in mei 1805 op een amerikaansch schip met zijne vrouw te Lissa bon aan. Hij vertrok aanstonds naar Parijsterwijl zijne echtgenoot zich naar Amsterdam wilde begevendoch te Texel bevel voud om terug te keercu, waarna zij zich tc Camber- wcll in Engeland vestigde cn daar den 7 julij van een zoon beviel, Jerome Napoleon Bonaparte, thans burger der ver ecnigde staten en officier in het amerikaansch leger. De keizer wilde het huwelijk niet erkennen en gebood aan mevrouw Bonaparte om nimmer in Prankrijk te komen, ter wijl hij bij een bevel van den staatsraad het huwelijk nietig deed verklaren. Daar dit bevel echter alleen de burgerlijke voltrekking betrof, trachtte hij den paus te bewegen om bij een bul ook de geestelijke inzegening ongeldig te verklaren. Volgens eeu amerikaansch werk, onlangste Nieuw-York over de dinastie der Napoleons in het licht verschenen, zoude hij deu paus daartoe den navolgenden brief hebben gesclireven "Uwe heiligheid zal zich herinneren dat ik u meermalen over een jongeren broeder van mij, die negentien jaren oud is, ge sproken heb en die door mij met een fregat naar Amerika gezonden, daar, hoewel minderjarig, meteeneprotestantsche vrouw, eene dochter van eencn koopman in. de vercenigde staten, huwde. Hij is thans teruggekeerd en van zijnen misslag volkomen overtuigd. Miss Patterson, die zich zijne vrouw noemtheb ik naar Amerika terug gezondenwant vol gens onze wet is het huwelijk nietig. Daar een spaansche priester zich echter niet ontzien heeft om de verbindtenis iii te zegenenwenschte ik van uwe heiligheid eene bul om die inzegening ongeldig te verklaren. Het is voor Prankrijk van belang dat er geene protestantsche vrouw onder mijne naaste bloedverwanten behoort, en het is wcnscheLijk dat een hu welijk waartoe men een uitstekend jongeling op eene onwet tige wijs verleid heeft, verbroken worde." Dit ging echter niet zoo gemakkelijk als de keizer gemeend haden de paus schreef een omstandigen brief aan Napo leon, waarbij hij hem uiteenzette dat hem de magt ontbrak om aan zijn verlangen te voldoen. Middelerwijl besloot Jeromehoewel hij zijne vrouw innig lief haddat het verstandiger was zich naar de omstandig heden te schikken dan de gramschap van zijnen broeder te trotseren. Deze droeg hem dan ook eene zending naar Al giers op, waar hij 250 genuësche gevangeneii verloste, waar voor hem te Genua eene schitterende ontvangst bereid werd waar men hem op de eerepoorten „de jonge Napoleon van de zee" noemdewij treffen hem kort daarop aan als bevel hebber van het linieschip //Le Veteran", waarmede hij een kruistogt van acht maanden in de West-Indien deed en zes engelscho koopvaardijschepen namdoch bij zijne terugkomst in zijne pogingen om de Engelsclien die hem vervolgden te ontkomenop de kusten van Brittanje strandde. Napoleon benoemde hem daarop tot ridder van het legioen van eer cn admiraal, en verhief hem tot prins van het keizerrijk. Hoewel Jerome met eer ter zee gediend had, gaf hij aan liet leger de voorkeur en verkreeg dan ook eerlang het bevel over een korps wurtemburgsche en bcijersche troepenterwijl hij* voor de dienstenbij de blokkade van Glogau en in Silesie bewezentot divisie-generaal bij het keizerlijke leger be noemd werd. De keizer haalde hem thans, waarschijnlijk tegen zijnen wil, over om een huwelijk aan te gaan met prin ses Frederika Carolina, dochter van den koning van Wur- temburg. Dit huwelijk werd den 12 augustus ingezegend en terstond daarop werd Jerome tot koning van Westphalen benoemdden 15 december werd de instelling van het nieuwe koningrijk afgekondigd en den 21 van de zelfde maand had de plegtige intogt in de hoofdstad plaats. Het gedrag van den jongen vorst (Jerome was nog slechts twec-en-twintig jaren oud) werd door sommigen hevig gegisptmen zeide dat hij zich menigmaal nog als een schoolknaap gedroeg en de konink lijke waardigheid wegwierpdoch die beweringen worden door de meeste schrijvers tegengesproken. Zoo veel is zeker dat de meeste zijner onderdanen hem lief hadden cn dat hij in het bestuur der zaken evenzeer eene ongedachte kennis toonde als zulks in nog grootcre mate bij den tegenwoordigen keizer van Prankrijk gebleken is. Bij zijne troonsbeklimming vond Jerome de schatkist ledig en zag hij zich verpligt om bij joodsche bankiers leeniugcu aan te gaan. Die ondersteuning erkende hij dan ook door volkomen geloofsvrijheid in te voe ren waarvan het gevolg was dat al spoedig de joodsche in vloed den gang der zaken leidde. Toeu eens eene deputatie der Israëlieten zich bij hem vervoegde om het billijke eener emancipatie aan te toonengaf de koning liet navolgende opmerkelijke antwoorddat zijne vijanden destijds als eene grieve tegen hein door Europa verspreid hebbendoch waar aan men nu ua eene halve eeuwals vrijzinnig en billijk regt laat wedervaren: „De wetgever" zeide hij, „behoeft zich niet te bemoeijen met de godsdienst der burgersieder bur ger en ieder ingezeten behoort even vrij als de koning te I wezen in de uitoefening zijner godsdienstige overtuiging. De wet heeft slechts de burgerpligten te regelen, en ik hoop cn vertrouw dat ik er nimmer berouw over zal hebben de Israë lieten in mijn kouingrijk te hebben beschermd en ondersteund." Bij den val van Napoleon verloor ook Jerome zijnen troon. Hij was er in geslaagd de liefde zijns volks te winnen en de sporen van een goed bewind achter te laten, die de laster te vergeefs poogde tc vernietigen. Hij had bronnen van wel vaart voor zijn laud geopend en er was bijna overal vooruit gang waar te nemen. Bij de nederlagen van Napoleon stond hij dezen ter zijde en zocht met zijne echtgenoot eerst eene schuilplaats te Triest en vervolgens te Parijs. Van den slag van Waterloo, waaraan hij een werkzaam deel nam, tot aan zijne benoeming in 1852 tot voorzitter van den franschen senaat, leefde Jerome afgezonderd op het slot El wan gen in Wurtcinburgtc Weenen cn Triest, onbezocht dikwijls zijne bloedverwanten te Rome en Florence. Dit zijn huwe- lijk met de prinses van Wurtemburg heeft hij drie kinderen Jerome Napoleongeboren 1814Mathilda, geboren 1819, en Napoleon geboren 1823. Zijn eenige zoon uit ziju eerste huwelijk met miss Pattersonis een bekwaam letterkundige cn iemand van een zeer achtingswaardig karakteris gehuwd met eene vermogende amerikaanschc dame en heeft een zoon Jerome Bonaparte, die ouder de uitstekendste officieren van liet amerikaansche leger kan gerekend worden. Getrouwd Kloetinge den 17 Maart 1854. Wissenkerkc den 15 Maart 1S54. A. J. VAN NOPPEN met C. N1EUWENHUIZE. en J. J. VAN MELLE met B. T. VAN NOPPEN. Eenige kennisgeving. Heden namiddag ontsliep zeer zacht, doch na een smartvol lijden, onze eenige geliefde Dochter ELIZABETH ADRIANA in den jeugdigen ouderdom van ruim zestien jarenals wij op het verlies letten weent ons ouderhartdoch ziende op liaar zalig afsterven dan staren wij haar met blijdschap na. Aardenburg, C. W. DEN DECKER, den 13 Maart 1854. Vrienden cn Bekenden gelieven deze algcmcene ook als bijzondere kennisgeving aan te nemen. Heden overleed, tot groote droefheid van zijne Kinderen, de PIcer JOHANNES ADOLPH AUBRY, in den ouder dom van ruim 74 jaren. Middelburg, den 15 Maart 1854. De Burgemeester van Veere, Vrouwcpolder en Gapinge, roept ingevolge art. 555 van het Wetboek van Koophandel voor de tweede maal opde regthebbenden op de hierna ver melde aan de Stranden van beide eerstgenoemde Gemeenten aangespoelde of uit Zee gevischte Goederenom voorzien van de vereischte bewijzen van reclame, zich daartoe binnen den bij de wet bepaalden tijd bij hem aan te melden, als: Eene partij Wrakhout, Dekdeelen, Rondhout, Duigen enz., waaronder eene Boegspriet, lang 7 Nederlandsche El; eene Giek lang 5,50 ditoeen Eiken Balk lang 3,20 ditoalles zonder merken. Een Greinen Balk lang 8,20 Nederlandsche Elbekapt en gemerkt NB. Zeven stuks Greinen Weversboomen lang 1,35 Nederland sche Elvoorzien van IJzeren Pennen zonder merken. Een Baal ongesponnen katoen, inhoudende ongeveer 450 Nederlandsche Ponden, met onduidelijke merken. Drie-en-twintig Blokken ongezaagd Mahonyhout van ver schillende afmetingenter lengte van 1,66 tot 3,60 Neder landsche El, ter breedte van 0,30 tot 0,50 dito, ter dikte van 0,18 tot 0,40 Ncd. El. Op sommige zijn ingebrand de letters E. L. Co., op anderen S. G., op enkelen het merk Empire d'Haïti." Op de 23 stuks worden, behalve allerhande onduidelijke cijfers en tcekensde volgende merken (een driehoek en cijfer) in witte verw gevonden: 2, 9, 10, 12, 13, 17, 18, 10, 11, 9, 9, 11, 9, 10, 10, 6,14,13, 2, 6,12,15, 12 Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij P. GELDOPwo nende op de Hofstede de Oranje Zon, Gemeente Vrouwepol der, en bij G. WILLEMSE, op het Hof Tweedepartij Oost- duin Gemeente Oostkapclle. Veere, den 16 Maart 1854. De Burgemeester Strandvonder, Mr. J. H. DE STOPPELAAR. Driemaandclijksche Bestuurders-Vergadering, tot opneming van Leden, Dingsdagden 21 Maart 1854, des avonds ten 7 ure, in de Tuinkamer der Sociëteit Sint-Joris. Namens de Directie, M. H. DAMME, Secretaris.

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 3