MIDDELBURGSCIIE COURA IV0- 33. Zaturdag j 18 Maart. 2lanlumötgmgm VAN 1IET R1JKSBESTÏCRPROVINCIALE EN GEMEENTEBESTÏBEN. Ötnncnlanhsfljr ftijMtttjcn. Deze courant verschijnt des Dingsdaga, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- gingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post f 3,4-0. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regel; van Huwelijks, Geboorte oi >p<* makingen enz., van één tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Verkiezing-. De Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend Dat de inlevering van Stembiljetten tot de verkiezing van een Lid voor den Gemeenteraadin de plaats van den Heer A. A. FOKKERwelke als zoodanig zijn ontslag heeft geno men, zal plaats hebben op Dingsdag den 21 Maart aanstaande van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 ure, in de boven-achterzaal van het Raadhuis; terwijl de opening aldaar zal plaats hebben op Woensdag den 22 daaraanvolgende des voormiddags ten 9 ure. Middelburg, den 17 Maart 1854. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris, M. P. LANTSHEER. middelburg:17 maart. Den 6 dezer heeft te Zierikzce de verloting plaats gelmd van vrouwelijke handwerken enz.hebbende dezelve zuiver op- gebragt de som vau 351,05. De leden van de eerste kamer der staten-generaal zijn ter vergadering opgeroepen tegen dingsdag den 4 april aan staande. Men verneemt dat de tweede kamer der staten-generaal t na afdoening der nog hangende wet s-ont. werpenvoor zoo ver die ter openbare beraadslaging gereed zijnop reces zal wor den gescheiden. Het ontwerp betrekkelijk het tarief zou alzoo naar men zegtvooreerst nog niet in de afdcelingen onder zocht worden. Naar men verzekert zal Z. M. bij de onthulling van het standbeeld van wijlen Z. M. Willem IIte paard gezeten I en omgeven van hoogstdeszelfs staf de plegtigheid bijwonen. Volgens gerucht bevindt H. K. H. prinses Hendrik der Nederlanden zich in gezegende omstandigheden. Naar men verneemt is dezer dagen aan Z. M. door den minister van oorlog aangeboden de voordragt tot. bevorderin gen bij het leger, waarvan men spoedig het koninklijk besluit te gemoet ziet. Tc 's llage, zegt de Arnhemschc courant, loopt het gerucht dat de minister van oorlog, na het lot dat het wets-ontwerp op de inkwartiering ondergaan heeftzijne portefeuille zou nederlcggcnwij gelooven evenwel dat de voornaamste grond tot dat geschil gelegen is in eenige uitdrukkingen door den minister bij de behandeling van dat wets-ontwerp gebezigd. Volgens de Shipping and Mercantile Gazette is den 9 dezer eene verklaring van de engelsche regering verschenen volgens welke de zeelieden die van schepentoebehoorende aan onderdanen van den koning der Nederlanden deserteren op cngelsch grondgebiedof op dat van de oost-indisclie com pagnie gevat en aan boord van hunne respectieve schepen zullen teruggebragt worden. Dingsdag 11. heeft de arrondissements-regtbank te Am sterdam (eerste kamer) vonnis gewezen in de zaak van burge meester en wethouders van Leydcn tegen den 6taatover den eigendom van het Haarlemmermeer. De regtbank heelt over wogen dat, ware de stad Leyden eigenares, zij ontvankelijk zou zijn tot opvordering van den grond in den tegenwoordigen toestanddoch daar die stad geenszins als eigenares kan wor den beschouwd, heeft de regter haar de door haar ingestelde vordering ontzegdmet veroordeeling in de kosten. Op vrijdag den 10 maart laatstleden is te Delft over leden de heer J. J. B. Gaal. Zijn dood is, door den ijver en den goeden uitslag waarmede hij de oostersche talen be oeffende een groot verlies voor de wetenschap. Reeds leverde hij enkele proeven die getuigen kunnen op welk eene hoogte hij het in de arabische en javaansche talen gebragt heeft. Benoeiniiiffen en Besluiten. Bij Zr. Ms. besluit van den 14 dezer is benoemd tot ont vanger der directe belastingen te Middelburg, den heer N. van der Huclitthans ontvanger der directe belastingen en accijn- sen te Oud-Beijerland c. a. Bij koninklijk besluit van 11 dezer is benoemd tot hoofd commies der posterijen de lieer W. Hordijkthans directeur van het postkantoor te Goes. Bij Zr. Ms. besluit van 13 dezer is de heer H. Croockewit bij continuatie benoemd tot mede-directeur van de nedcr- landsche bank. Bij besluit van 13 dezer heeft Z. M. goedgevondenter ver vanging van den op zijn verzoek eervol ontslagen heer P. T. van Wyngaerdt, tot onderwijzer in de liandteekenkunde aan de koninklijke akademie te Delft te benoemen den heer P. Te- tar van Elven te 's Gravenhage. Bij beschikking van 11 dezer is aan de heeren J. A. A. Fransen van de PutteP. BoerA. F. Hensen en J. Brou wer de derde te Rotterdam en de overigen te Goes woon achtig, tot wederopzegging vergunning verleend voor eene schroefstoomboot-dienst van/ 'scs op Rotterdam en tussclien- plaatsen heen en terugtot vervoer van personen goederen en vee. Oost-Indisclie Koloniën. Betrekkelijk den stand van zaken -te Sambas en de aan gelegenheid met de Chinezen aldaar wordt het navolgende gemeld De blokkade der riviermonden werd streng voortgezet ofschoon de ingevallen regenmousson het noodzakelijk had gemaakt de voor die monden liggende kruisbooten van lager wal af te nemen en onder de eilanden Po Kobon en Dja- wadjoe te stationneren, om van daar bij goed weder langs de kust te kruissen, terwijl des nachts door het uitzenden van rondes met sampangs werd gewaakt. Het gerucht had zich bevestigd dat de gewapende benden van Thaijkong uit elkauder waren gegaan, slechts een 150 tal was overge- bleveu en betrok de wachtposten aan de strandplaatsen; de ontwapenden liielden zich bezig met het planten van aard vruchten en het graven van goud. De kapthay van Mandor had in de eerste dagen van december aanzoek van Montrado gekregen om eene deputatie van Thaijkong t,e ontvangen, ten einde hem over hunne aange legenheden te spreken en zijne bemiddeling in te roepen; hij had echter zoowel liet een als het ander geweigerd, onder betuigiug datzoo lang het gouvernement hunne onderwerping niet had aangenomen, hij noch met hen noch met hunne zaken iets te maken wilde hebben. Vele Chinezen hadden ter sluik deze landstreek verlaten en hielden zich elders bij hunne laudgenooten schuil. Den 25 november jl. kwam liet noord-amcrikaansch oorlog-transportschip Texingtownkommandant J. J. Flesson ter reede van Menado aan. Dit vaartuig komende van New- York en bestemd naar China had provisien aan boord voor het noord-amerikaansch eskader in de china-japanschc wateren benevens gesel tenkgoederen van het gouvernement der Ver- ecnigde Staten aan den keizer vau Japan, waaronder eene locomotief en verdere spoorwegbenoodigdheden. Van Banda schrijft men, dat aldaar op den 114 en 19 October jl., ligte schokken van aardbeving zijn waargenomen, terwijl de vuurberg meer dan gewoonlijk rookte. Volgens latere over Ambon ontvangen berigtenloopende tot primo decemberwas dc oogst nagenoeg afgeloopcnbleef de luchtgesteldheid zeer drukkend en was de gezondheids toestand voldoende. Den 22 november was nog een ligte schok van aardbeving gevoeld. Allerwege heerschte in het gouvernement der Moiuksche eilanden eene gewenschte rust. Verscliillende Berigten. Te Bilbao zijn in 1853 regtstreeks uit Nederland gekomen 2 nederlandsche schepen en uit vreemde havens 8. Gedu rende dat tijdvak kwamen te Corfu 10 schepen onder neder landsche vlag en 4 vreemde schepen uit Nederland te Cepha- lonia 3 onder nederlandsche vlag. In het laatst afgeloopen halfjaar werd de haven van Itzehoe door 3 schepen onder nederlaudsche vlag bezocht. Te New-York zijn gedurende 1853 regtstreeks uit Nederland aangekomen 24 nederlandsche schepen en te Baltimore kwamen er 2 uit vreemde havens ;van daar vertrokken naar Amsterdam 13 en naar Rotterdam 14 vreemde schepen met tabak. Volgens een berigt van Zr. Ms. consul tePernau was de uitvoerhandel gedurende 1853, vooral van vlasvan het begin des jaars tot aan den herfst uitge breider dan vroeger. Uit Arensberg vertrokken in 1853 naar buiten 'slands 5 schepen onder nederlandsche vlag, alle met granen. De kermis te Klundert en in de gehuchten Moerdijk en Noordschaus is afgeschaft. De eigenaars van kramen en tenten die dc kermis te 's Hage wenschen te be zoeken moeten zich daartoe vóór 26 april aanmelden. De spaansche regering heeft een prijs van f 60,000 uitgeloofd voor de uitvinding van een radikaal geneesmiddel tegen de ziekte der druiven. Te Nijmegen is concessie aangevraagd voor eene vracht- en sleepboot dienst op Rotterdam. De heer W. F. Rouse Scheidius te Utrecht heeft een legaat van 6000 vermaakt aan de hervormde gemeente te Dieren. Te 's Hage is bij herstemming tot lid van den gemeenteraad verkozen de heer mr. D. Polak Daniels. Te Utrecht is over leden dr. A. S. Rueblector in de astronomie. Stateo-Generaal. Tweede kamer. Zitting van 14 Maart 1854. In deze zitting is ingekomen eene missive van den minis ter van financien, ten geleide van een verslag in betrekking tot de staats-begrootingen van 1851 en 1852, benevens een algemeen overzigt van den toestand der schatkist op den 1 januarij 1853. Drukken en ronddeclen en voorts in handen ge steld eener commissie, bestaande uit de heeren van Nispen van Sevenaervan Goltst.einvan Foreest.Gevers van En degeest en Thorbecke. Aan de orde is de beraadslaging over het wets-ontwerp tot verhooging van hoofdstuk VIII der staats-begrooting voor 1854 (droogedok tc Willemsoord). Aangenomen zonder dis cussie met algemeone (56) stemmen. Vervolgens is in beraadslaging gebragt het wets-ontwerp tot verhooging van hoofdstuk V der staats-begrooting voor 1853 (herstel van water keeringen in Zeeland). Na eenige woordenwisseling tusschen de heeren van Bosse van Nispen van Sevenaer en den minister van hiunenlandsche zaken, waarbij eenige financiële bedenkingen waren gemaakt en voorts gesproken werd over de meerdere of mindere nood zakelijkheid van het voor dit onderwerp aangovraagdc verhoogde cijferwaarvan het belang door den minister was aangedron gen is het ontwerp aangenomen met algemeene (59) stemmen. Daarna is in beraadslaging gekomen het wets-ontwerp tot aflossing van nationale schuld. Mede na eene korte woordenwisseling tusschen de heeren van Bossevan Nispen van Sevenaer en den minister van financienaangenomen met algemeene (59) steramen. Vervolgens is aan de orde de discussie over het wets-ont werp tot regeling van het fonds van koopprijzen van domei nen, dienst 1853 en 1854. Dit ontwerp wordt zonder beraadslaging met algemeene stemmen aangenomen. Eindelijk'is in beraadslaging gebragt het wets-ontwerp tot wijziging van hoofdstuk VI der staats-begrooting voor 1854 (kindergelden enz.)

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1