MIDDELBURGSCIIE C O t R A N N°- 32. Donderdag 10 ^laart. 3anIioni»igingcn VANIIET RIJKSBESTUUR, PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Gimtcnlanhscljc ifrijömgm. mu. i c; ia Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of 1 makiugen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. - Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. V'Cy' Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant.^ -*-.12 Kiezerslijsten. De Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend 1. Dat de Lijsten, de Personen aanwijzende die tot het kiezen van Leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raalvan de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad bevoegd zijn, op heden den 10 Maart door hen zijn vastge steld. in het Voorportaal van het Raadhuis aangeplakt en op de Secretarie voor een iedervoor den tijd van veertien da gen ter inzage nedergelegd wordende een ieder bij deze her innerd aan de bepalingen, voorkomende in art. 11 en 12 der Wet van den 4 Julij 1850 (Staatsblad no. 37) luidende als volgt Art. 11. Elk Inwoner van het Kiesdistrict of, zoo het de verkiezing van den Raad geldt, elk Ingezeten der Gemeente de in art. 1 vereischtcn bezittende, is bevoegd tegen de Lijs ten bezwaren in te brengen wanneer daarop 1°. zijn naam of die van een ander tegen de bepaling van art. 8 niet of niet behoorlyk voorkomt; 2°. denaam van iemand die, het zij een of meerder in de Kiezers gevorderde vereischten mist of uit gesloten is, het zij op de Kiezerslijst eenerandere Gemeente staatis gebragt. Art. 12. De bezwaren worden binnen veertien dagen na de dagtcekening der in art 10 bedoelde kennisgeving bij ver zoekschrift door de noodige bewijsstukken gestaafdaan den Gemeenteraad ingediend. 2. Dat de namen der Personen die, naar aanleiding van art. 35 van bovengemelde Wet van de Lijsten ten vorigenjare vast gesteld geschrapt zijn, bij de boven bedoelde aanplakking en ncderlcgging afzonderlijk zijn bekend gemaakt. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 10 Maart 1854. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris, M. E. LANTSIIEER. \ationale Militie. De Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend,dat de tweede Zitting van den Militieraad voor het eerste Mililiekanton zal plaats hebben op Donderdag den 23 Maart aanstaandedes morgens ten half tien ure op het ge woon Lokaal in de Abdij binnen deze Gemeente, en dat. daar voor moeten verschijnen al de in dit jaar geloot hebbende Personcu die vermecncn regt op vrijstelling te hebben. Middelburg, den 13 Maart 1854. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris M. E. LANTSHEER. Middelburg- 9 1 Maart. Naar wij vernemen is de heer W. Hordijkdirecteur van het postkantoor te Goes, benoemd tot hoofdcommies der posterijen. Te Neuzen had in den namiddag van eergisterenonge veer ten 4 ure het volgende voorval plaats De galjoot Edouardbehoorende aan de recderij onder directie van den heer N. J. de Cock te Gent en bestemd naar Liverpool met ballastgeraakte na het passeren der groote of wcstcrsluis de haven willende uitzeilenaan de regterzijde van den mond van het kanaal aan den grond, met dat gevolg dat zij zoodanig overhelde dat men voor omslaan beducht was. Door bevestiging van verscheidene takels van af de masten van het schip tot aan den walwelke evenwel den eersten keer brakenis het gelukt het schip tot het opkomen van het water te houden. De oorzaak van het ongeval schrijft men toe aan de omstandigheid dat de wind bij het uitzeilen der sluis eensklaps opstak en keerdewaardoor het vaartuig niet te rigten was. Door den commissaris des konings in dit gewest is bij Provinciaal blad no. 28 aan de burgemeesters en wethouders der gemeenten in Zeeland kennis gegeven, dat het hoofdbestuur der Yereeniging ter bevordering van fabrijk- en handwerk nijverheid in Nederland te 's Gravenhage zich tot den mi nister van binnenlandschc zaken gewend heeft, om meer alge- meene zamenwerkiug te bevorderen tot bereiking van haar doelen bij haar het voornemen bestaat aan de burgemeesters der voornaamste gemeentenwaar nog gecne afdecling der vereeniging bestaateene uitnoodiging te rigten tot bevor dering dier zaak. De medewerking tot dat doelbetere in dustriële opleiding en opwekking van belangstelling in fabrijk- cn handwerknijverheid wordt daarbij zeer aanbevolenals ongetwijfeld aan de gemeente en aan hare ingezetenen voordeel zullende aanbrengen. Blijkens een van Zijner Majesteits minister-plenipoten- tiaris te Stockholm ontvangen berigt, zijn door het handels- collcgie aldaar als voortdurend door cholera besmet verklaard de havens van Sint Petershy^-gCronstadt, BlythLeith, Dundee, Glasgow, Montrozc, Cockermout, Liverpool en Plymouthen als van die ziekte verdacht de finschc havens van de Golf van Eiuland van en met Abo tot aan de rus- sische grenzende russische havens van de golf van Einland en de Oostzeede havens der oostkust van Engeland van cn met Berwich tot en met Hartlepoolmitsgaders die der west- en zuidkust van Engeland van de grenzen van Schot land tot en met Ramsgate; de havens van Schotland, de havens van E'rankrijk van de belgische grenzen tot aan Brest. De minister van marine heeft ter kennis van de belang hebbenden gebragt dat volgens eene bekendmaking, gedag- teekend Trinity-house te Londen den 21 februarij jl. tot aanduiding der rigting van den onderzeese hen telegraaf van Oxfordness naar de nederlandsehe kust, tonnen zijn gelegd, aldus gemerktElectric Telegraph. Bij dat berigt wordt te vens aanbevolen om niet met eenig schip te ankeren binnen eene kwart engelsche mijl benoorden of bezuiden de lijn waarin die tonnen zijn geplaatst, strekkende van den hoogsten vuur toren van Oxfordness o. z. o. per kompas. Door de regering is geantwoord op het voorloopig ver slag der tweede kamer betreffende het wets-ontwerp tot amortisatie van schuld. Dc regering zegt daarin dat zij zich bezwaarlijk kan voorstellen hoe sommige leden hebben kun nen vermeenen eene tegenstrijdigheid te vinden tusschcn het vroegere gevoelen der regering en het thans uitgedrukte voor nemen om over te gaan tot het verminderen der nationale schuld door middel van aflossing derzelve. Even als in de cember laatstleden begrijpt de regering datwanneer cr zich aanzienlijke sommen, voortspruitende uit overschotten van vroegere jaren of uit realisatie van kapitaal in de schatkist bevinden, die sommen niet renteloos moeten blijven liggen. De staatkundige verwikkelingen waarin zich Europa sedert de laatste helft van het vorige jaar bevindt, mogen zoodanig zijn dat voor het oogenbliktot groot leedwezen der regering gcenc uitvoering kan worden gegeven aan de voorstellen tot vermindering der belastingenwelke gelijk reeds is te ken nen gegeven gereed liggen, die verwikkelingen zijn echter tot nu toe in dit rijk niet van dien aard dat het in gevaar schijnt te zijn van het thans voorhanden zijnde kapitaal der natie te moeten aanspreken en alzoo het vooruitzigt tot ver mindering van belastingen nog verder te verwijderen. De aankoop bij vrije inschrijving komt in den regel nadeelig voor de regering uit; het daaruit spruitende bezwaar wordt grooter naar mate dc som welke men moet verkrijgen grooter is. Sommige veranderingen in de artikelen beamende, komt de minister tegen enkele kortelijk op en eindigt met eene nota van wijzigingen in de artikelen te geven. De commis sie acht het niet noodig dit ontwerp van wet nader aan de afdeelingen te verzenden, al hoewelzij niet in allen opzigte kan beamen wat door de regering in haar antwoord is gezegd. Den 11 dezer werd te Lcyden het stoffelijk overschot van den oud-hoogleeraar Reinwardt ter aarde besteld. Eene talrijke schare der genen die hem hadden geëerdhoog geschat en lief gehad was daar te zamen gekomen. De hoogleeraar J. van der Hoeven hield eene rede bij het graf, waarin hij de groote verdiensten des afgestorvenen als geleerde en de beminnelijkheid van zijn uitmuntend karakter op eene wijze schetste die op al de omstanders eencn diepen indruk maakte cn eencn weemoedigen weerklank vond in de harten van zoo velenin wier gedachtenis hij als leermeester, als vriend en als een vader zal blijven leven. Het vertrek van het transport van 140 man is uitge steld het zal alsnu op 28 dezer van het Nieuwe Diep ver trekken, om met het schip Admiraal Tromp naar Java te worden overgevoerd. Mede zal op dien datum ook van Har derwijk per scheepsgelegendheid naar het Nieuwe Diep ver trekken een detachement suppletie-troepen, sterk G9 onder officieren en manschappenom op 30 daaraanvolgende over te gaan aan boord van het schip Antonina en Eugenieom naar Suriname to worden overgevoerd. Hetzelve zal gekomman- deerd worden door den van verlof terug keerenden officier der artillerie N. A. Rost van Tonningendaarbij gevoegd de officiers van gezondheid 3de klasse Ulrich en Dcissnerwelke beide laatsten na lj jaar verblijf aldaar terug zullen keeren om hunne bestemming in Oost-Indie te volgen. De kerkeraad der hervormde gemeente te Nijkerk op dc Yeluwe heeft aan de hoog-cerw. synode dezer dagen een adres ingezondeninhoudeude: //protest des kerkeraads tegen de voorgenomen nieuwe bijbeloverzetting." Kerknieuw*. Zondag den 5 dezer was voor de hervormde gemeente te Neuzen een heugelijke dag. Haar nieuw beroepen leeraar de weleerw. heer H. Rietveld Creyghtonlaatstelijk predi kant te IJsselmuiden, hield in den namiddag van dien dag zijne intreê-predikatie naar aanleiding van Jezaia XL vs. 1. Eene buitengewoon talrijke menigte woonde deze gods dienstoefening bijwaarbij velen uit de naburige plaatsen wa ren derwaarts gekomen. De achtingwaardige leeraar was des voormiddags bevestigd geworden door ds. Heyblom pre dikant te Axel, met eene leerrede, waarbij hij tot tekst had Hebr. XIII vers 17. De bevestiging en intrede van den onlangs beroepen pre dikant te Hoek, ds. van Bingsbergen, welke voorleden zondag zijne afscheidsrede te Schore hield, zal, naar wij vernemen, plaats hebben op aanstaanden zondag den 19 dezer. Marine. Zr. Ms. schooner de Adder, onder bevel van den luite nant ter zee 1ste klasse Holtzapfei, is den 7 februarij van Hellevoetsluislaatst van Suriname, te Demerary aangekomen. Oost-Indisclie Koloniën. De indische landpost heeft jl. zaturdag te Triëst bcrigten uit Bombay van den 14 februarij en uit Batavia enz. aangebragt. Zij behelzen voor zoo ver uit onderscheidene telegrafische me- dedeelingcn is op te makengeen politiek nieuws van belang. De geruchten omtrent vijandige bedoelingen van Perzie en Afghanistan jegens het britsch-indische rijk vonden in Indie zelf thans minder geloof dan vroeger. Verschillende Derigten. Door de gemeenteraden van Arnemuiden en Boschkapelle is tot afschaffing der kermis besloten. Gedurende 1853 zijn te Koppenhagen aangekomen regtstreeks uit Nederland 13 en uit vreemde havens 22 nederlandsehe schepen en 15

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1