MIDDELBURGSCHE C O U R A N 11 Zaturdag Maart. Ömncnlcmbscljc fcijMncjm. iViicldelbiirg- 9 lO Haart. Het is ons aangenaam te kunnen mededeelen dat de di rectie van liet muzijk-gezelschap Uit Kunstliefde er in heeft mogen slagen om den alom met roem bekenden heer Bazzini, solo-violist aan de hoven van ToscaneParma enz., te be wegen zich ook ten onzent te doen hooren en wel tegen 30 dezer tot sluiting van de gewone bijeenkomsten in dit saizoen. Met genoegen vermelden wij dat aan de directie van het armen-patronaat te Goes door II. M. onze geëerbiedigde koningin, een rijk geschenk voor de te houden loterij is toegezonden. Het bestaat in een prachtig blaauw porce- leincn theeservies met gouden randen. Tc Zicrikzce is den 8 dezer op de werf van den heer J. Strickaert te water gcloopen het schooner-brikschip de Stad Sluisgroot 207 tonnendat gevoerd zal worden dooi den gezagvoerder Etsonder directie van de heeren Borgh- rnans en Benier te Ylissingen. Onmiddelijb is voor de zelfde boekhouders de kiel gelegd van een ander schip. Men verzekert aan het Handelsblad dat bij de eerst daags verwachte promotie en nieuwe formatie bij de infan terie 21 eerste luitenants tot kapiteins bevorderd zullen worden. Wij vernemen dat een uitvoerig adresdoor de paar- dcnpostmccsters in Nederland ouderteekendaan de tweede kamer der staten-gcneraal zal worden toegezonden. Het hoofdzakelijke verlangen van adressanten is vergoeding uit 's lands kas bijaldien de paardenposterijeu waaraan niet te twijfelen valt, wordt afgeschaft, aangezien de paardenpost- meesters volgens de fransche wetten zijn rijks ambtenaren en dat hij die getrouw zijn pligt waarneemten buiten zijn toe doen ten voordeele van anderen wordt ontslagen, niet ver lies van alle beloouing of vergoeding niet kan wordeii weg gezonden, zonder dat hierdoor het grootste onregt wordt gepleegd. Het heeft Z. M. den koning dezer dagen behaagdin de koninklijke bibliotheek te 's Gravenhage te doen plaatsen een werk dat tot de grootste bibliografische zeldzaamheden behoort. De titel daarvan luidt aldus: uAugustissimoe ae Serenissimcc Gent is Brunsvico Luneburgcnsis numismata ac monetae cctatis rccentiores, maximam partem in aes insisce a Nic Seeliinder, Hannoverac, Typis Culemannianis1853, in fol." Het bevat, behalve cene voorrede van dr. A. E. H. Schau- man en een inhoudsregister, 155 platen met afbeeldingen van 1383 penningen en muntenop zwaar velin papier ge drukt. In de residentie zijn aangekomen en aan het hotel Bel- levue afgestapt de heeren EdgarDam Boss J. W. EL Harg- veuvis en J. E. C. Itefart, uitmakende eene commissie van de regering der stad Hamburgzoo men- verzekert over het aanknoopen van eene telegraphische linie. Het Journal de Bruxelles zegt dat er sprake is van het sluiten van een concordaat tusschen den H. stoei en den koning der Nederlanden als groothertog van Luxemburg. Een der bepalingen zou zijn dat het apostolische vicariaat van Luxemburg in bisdom zou worden veranderd. De tegen woordige vicaris-apostoliek mgr. Laurentbisschop van Clier- soncsus, sedert zoo geruimen tijd in ballingschap levende, zou tot bisschop van Luxemburg benoemd worden. Den 11 dezer maand zal er een examen plaats hebben voor de betrekking van controleur der directe belastingen tot welk examen vele ambtenaren zijn uitgenoodigd. De commissie tot het afnemen van dit examen bestaatzoo wij wel onderrigt zijn, uit de heeren Boeye, Houcl, Ciriaci, Immerzcel en Yersfelt. De kamer van koophandel en fabrijken te Rotterdam heeft een uitvoerig adres aan de tweede kamer der staten- gcneraal gerigt, dat door de N. Rott. C. wordt medegedeeld, tegen het ontwerp tot wijziging van het tarief van in- en uitgaande regten. De kamer verklaart zich ten stelligste tegen art. 1 van dat ontwerp r %omdat daarin de bedoeling schijnt te liggen dat men nu reeds van het heilzaam stelsel» in 1850 aangenomen, zou willen terugkomen en op nieuw huldigen dat der wederkeerigheid, door middel van wijdloo- pige onderhandelingen te bcdiugén en te verleenen De kamer gelooft dat het schijnbaar eenvoudige van den maatregel veeleer heeft, verlokt tot het doen van dit voorstel. Zij acht het echter strijdig met den geest van onze tegen woordige mercantiele wetgeving, met de aangegane handels verdragen, met het staatkundig belang van Nederland en met dat van zijnen handel. Men verneemt dat het beroep van ds. J. C. Zaalberg j tot hervormd predikant te 's Gravenhagevolgens de bestaan- de kerkelijke reglementen, de kerkelijke goedkeuring niet kan verwerven. Art. 51 van het reglement op de vacaturen als- mede op de beroeping en het ontslag van predikantenbe- j paalt dat in gemeenten van meer dan vier predikanten de ouderdom van 25 jaren en eene driejarige dienst in den be~ rocpene wordt vereischt. De klassikale besturen zijn verpligt bij de kerkelijke approbation der beroepingen zich te infor meren, of des noods de vereischte bewijzen te vorderen, dat bij de beroepingen niet srtijdig met die bepalingen is gehan deld. Men zegt dat ds. Zaalberg in maart 1851 het leeraars ambt heeft aanvaard. Krachtens art. 91 van het aangehaald reglement kan evenwel van di i bepaling door Z. M. den ko ning dispensatie worden verlceiia. J)en 18 dezer zal een detachement suppletietrocpen vau Harderwijk per scheepsgelegenheid naar het Nieuwe Diep ver trekken sterk 110 onder-fficieren en manschappenom den 20 daaraanvolgende over te gaan aan boord van het schip Admiraal de Ruyterten einde naar Java te worden overge voerd. Ook zal omstreeks dien tijd weder een transport naar Wcst-Indie vertrekken. Curatoren van liet stolpiaansch legaat aan de universi teit te Leydbn hebben in hunne vergadering van 25 februarij jl. besloten aan de in de nederduitsche taal geschrevene ver handeling, bij hen ingekomen op de in 1852 voorgestelde prijsvraag: „Wat is er van den kant der christelijke zede- kundc in te brengen tegen het gebruik van de schriften dei- Grieken en Romeinen tot de wetenschappelijke opleiding der jeugd?" enz., geteekend met de zinspreuk Rom. 1 vers 18, den uitgeloofden eereprijs toe te kennen. Bij de opening van het naambriefje is gebleken dat daarvan schrijver was de wel- ccrw. zeer gel. heer U. P. Okken, theol. dr. en predikant te Solwcrd'cn Marsum, provincie Groningen. Men leest in de Amsterdamsche courant van 9 dezer: Even als of de staatkundige gczigtcinder niet duister ge noeg wareschept men er behagen in om allerlei soort van vreemde geruchten te verspreiden. Onder deze rangschikken wij ditdat van de zijde van Engeland en Frankrijk pogin gen zouden worden aangewend om ons te bewegen aan den oorlog deel te nemen. Wij mecnen echter ieder te moeten 1 waarschuwen aan dergelijke geruchten geen geloof te slaan. Alles wat wij zien en vernemenovertuigt ons dat het een uitstrooisel is waarvoor geen de minste grond bestaat. t Wij weten niet of waar is hetgeen men ons verhaald heeft, dat er namelijk hoogc vrachtprijzen zouden worden aangeboden om wapenen enz. naar eene russischc haven over te voeren. Onze landgenooten zijn te wel beraden om zich daardoor te laten verlokken. De hooge vrachtprijs welke wordt aangeboden moet van zelve reeds ieder oplettend ma ken op )pt onvermijdelijk gevaar. Geen reeder zal tot de bevrachting overgaan, zonder vooraf bij de regering te infor meren of hij op zee bescherming zal kunnen erlangen. Wij zien niet in hoe eene neutrale regering die zou kunnen ver leenen wanneer de oorlog verklaard is." De regtbank te 's Gravenhage heeft bij vonnis van den 7 dezer de admiuistratie der belastingen met betrekking tot de bekende kwestie der eau de carmes in het ongelijk gesteld De sustenuen door mr. Metman tegen den rijks-advokaat mr. Delprat verdedigd, en waarmede zich de ambtenaar vau het openbaar ministerie had vereenigd, heeft zij geheel beaamd. Ook naar haar inzien moet de fiscus, wanneer er eeneonregt- matige aanhaling plaats heeft gehad, niet alleen vergoeden dén percent 'smaands van de waarde, in gevolge art. 211 der 'algemeene wet van 26 augustus 1822 (staatsblad no. 38), maar ook de vermindering in quantiteitin qualiteit en in sterkte welke het gesaisiseerde vocht blijken mogt te bebbcn onder gaan. De minister van financiën is dan ook veroordeeld om de schade te vergoeden uit dezen laatsten hoofde geleden met bepaling dat die schade zal wordeu opgemaakt bij staat en dat de kosten zullen komen ten laste van den minister. Er is gemeld dat ter gelegeuheid van het negende land- huishoudkundig congres te Assen geene feestelijkheden door het bestuur daarvan zouden worden gegeven of uitgelokttot aanvulling van dit berigt diene dat het bestuur van het con gres vooral op de vertoogen van leden van vroegere congres sen, die klaagden dat te veel tijd aan feesten en te weinig aan de eigenlijke werkzaamheden werd besteedbesloten heeft aan deze klagten zooveel mogelijk te gemoct te komendoor van zijne zijde geene feestelijkheden te geven of te bevorde ren ook heeft het bestuur begrepen geen zoogenaamd offi cieel congres-diner aan te rigtendit laatste ook op grond dat diners van zoo grooten omvang zelden aan de verwachting beantwoorden. Dit een en ander neemt echter niet weg dat cr b\j gele genheid van het congres te Assen veel zal plaats hebben waardoor tot een bezoek daarvan zal worden uitgeloktals eene harddraverijeene tentoonstelling vau vee enz.; ook zal men eene tentoonstelling van oudheden trachten te houden en zal er eene tentoonstelling vau landbouw-werktuigeii uit de fabrijk van den heer Jenhen van Utrecht fer verkoop plaats hebben; bovendien zal cr eene boekenkraam zijn voor land huishoudkundige werken eu zullen de congresleden in de ge legenheid worden gesteld om een bezoek te brengen aan de koloniën van de maatschappij van weldadigheid te Yccnhui- zenhebbende de directie daarvan zich bereid verklaard om tot het vervoer der congres-leden mede te werken en hen feestelijk te ontvangen, waarvoor aan die directie alle eer toekomt. In één woordmen mag zich overtuigd houden dat in Assen alles zal gedaan worden om de bezoekers ge noegen te geven. De raad dier stad heeft een adres aan Z. M. den ko ning ingediendom hoogstdcnzelve te verzoeken Drenthes hoofdstad, bij gelegenheid van het negende landhuishoud- kundig congres, met een bezoek te vcreeren. Ook te Dinteloord zal de oude wijze van het bereiden der meekrappen weldra ophouden, daar de mecstoof aldaar tot eene mee-fabrijk zal worden ingcrigt. Reeds heeft de aanbesteding van het leveren der bouoodigde stoomwerktui gen plaats gehad. Men schrijft uit Leeuwarden van den 7 dezerMet genoegen kunnen wij melden dat al de voorwerpen, die in den nacht van 25 op 2G februarij jl. uit de synagoge alhier zijn ontvreemd geworden, terug ziju gevonden. De zaak heeft zich volgen derwijze toegedragen. Een boeren jongeling, heden namiddag aan den grouinger straatweg bij de Bonkevaart bezig zijnde met visschen, zag aan een hout in den grond vastgemaakt een touw zittenwaaraan een zak die in het water hing. De zwaarte van den zak belette hem dien uit het water te ligten.zoodat. hij zijnen vader ter hulp riep. Deze trok den zak op en vond daarin de geroofde kostbaar heden, waarna hij cr onmiddelijk aan de justitie alhier kennis van gaf, die bij de plaats gekomen de voorwerpen naar het paleis van justitie deed overbrengen. Al de voorwerpen vond men vernield en in elkander getrapt, als gereed om in den smeltkroes te worden geworpen. De daders is men voor alsnog niet op liet spoor, doch de policie is daartoe ijverig werkzaam. N°* 30. Deze courant verschijnt des Dinsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. Dc abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post f 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant.

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1