MIDDELBURGSCIIE C 0 U R A N N0, 22. Dingsdag 4&54. 21 Februarij. 2hinhontrigmgen VAN HET RIJKSBESTUURPROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. ihitncnlanöec!)c fcijftingm. -.v- .v i j. Deze courant verscliijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 nre. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien uro des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewono Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doo* makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Staats-LoteriJ. Achter volgens Art" 3 van het Koninklijk Besluit van den G Januarij 1831 no. 68 (Staatsblad no. 2), heeft Zijne Exc. de Heer Minister van Frflaucien, bij resolutie van den 16 den Februarij jl., bepaald de pSjzên, het opgeld daaronder begre pen waarvoor de Collecteurs- Splitters en Debitanten der Staats-Loterij de Loten en gedeelten van dien voor de tweede week der trekking van de laatste klasse der 222ste Loterij zullen mogen uitgevente weten Bij Verkoop Bij Verhuring Gehcele Loten 76 Geheele Loten' - Halve - 38 Halve - -r- Vijfde - 15 20 Vijfde - 6 Tiende - 7 60 Tiende n - 3 Twintigste - 3 80 Twintigste - 1 50 "Wordende de belanghebbcndcu bij deze herinnerd, dat bij voornoemd artikel van dat Besluit uitdrukkelijk is vastgesteld dat de Collecteurs, Splitters en Debitanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor liet Publick beschikbaar te hebben. Middelburgden 20 Februarij 1854. De Commissaris 4es Konmgs in Zeeland, Bij delegatie van dcnzelvcn De Burgemeester van Middelburg PASPOORT VAN GRYPSKEllKE. Rijks-Folitie. De Procureur-Generaal, fungerend Directeur van Politie jn Zeelandmaakt bij deze bekend datindien er Eigenaren van Bosschen en Landerijen zijn dieter bescherming van dezelve, buiten bezwaar der Schatkist, bijzondere Veldwach ters zouden wenscben te zien gecommissionneerddeze zich met ecne voordragt van geschikte personen daartoe tot hem kunnen wenden. De vercischten dezer personen zijn noodwendig een goed zedelijk gedrag, gezond ligcbaamsgestel en bekwaamheid in lezen en schrijven. De bcoordeeling hiervan blijft aan het bevoegd gezag verbleven. Middelburg, den 18 Februarij 1854. De Procureur-Generaalfungerend Directeur van Politie voornoemd M. VERBRUGGE. middelburg 20 Februarij. De verjaardag van Z. M. den koning, ingevallen op giste ren wordt heden door het uitsteken der vlaggen zoo van openbare als partikulicre gebouwenenz. op de gebruikelijke wijze herdacht. De persoon van wiens verwonding in ecne kroeg door ons is melding gemaakt in ons nommer van den 14 dezer, is op gisteren omstreeks den middag aan de gevolgen der bekomene wonden in het gasthuis overleden. In het laatst der vorige weck arriveerde te Vlissingen de adjudant des keizers van Rusland, de russische luitenant- ingenieur Brugcnkat en de 2de kapitein N. Areas, verge zeld door den lieer Iwan Ryerskyeen petersburger partiku- lier, welke met den kommandant van het russische oorlog schip Navarino wederom naar 's Hage zijn vertrokkeu. Het een en ander brengt men in verband met den toestand van gemeld oorlogschip het welk men op goeden grond gelooft dat niet geschikt is om de verre reis te doen waarvoor het be stemd is. Na naauwkeurige inspectie, waarvan het resultaat ongunstig was, verlaat die bodem heden het drooge dok. Gisteren is 's konings verjaardag te Vlissingen door het houden van eene parade door het garnizoeninspectie der schutterij en het uitsteken der vlaggen plcgtig gevierd. De officieren der schutterij warefi 's middags aan een fraai diner vereenigdwaaraan verscheidene genoodigden deelnamen. De brand in de meekrap- en garancinefabriek Zuidbe- veland, waarvan in ons no. van zaturdag berigt is, was vrij dag namiddag ten een ure gebluschttwee droogtorens zijn uitgebrand gelukkig heeft men den brand daarbij kunnen be palen. De schade is niet onbelangrijk h oewel ze veel grooter had kunnen zijnde ijverige bemoeijingen der brandweer en de constructie der torens hebben veel bijgedragen tot liet behoud der overige gebouwen; door het smeulen ontstond des nachts en zaturdag morgen van tijd tot tijd op nieuw brand, maar daar men er op gewapend was werd deze dadelijk weder gebluscht. Men schrijft uit Zierikzce van den 18 dezer lle/len middag ten half zes ure is onze stad weder door eeno'ramp gct%ffcnbij deil.^noordwesten wind is liet water hoog opgestuwd en heeft op de nieuwe haven tusschen de molenstraat en het kappcllestraatje een val in de straat ver oorzaakt waardoor het water zich onder een huis door een weg gebaand heeft en alzoo de molenstraatvenkelnicuw- straatlange sintjanstraathet achterom en het kappelle- straatje heeft geïnundeerd; vele menscheu door het water overvallen zijn op zoldersanderen met achterlating van hun goed op straat gevlugt Mc de molenstraat zijn twee of drie huisjes ingestortvoor zoo ver men weet zijn geeue men- schenlcvens te betreuren. Bij het donkere en onstuimige we der van dezen avond levert het geheele schouwspel een droe vig gezigt opterwijl het gejammer over betrekkingen die men nog niet gered of goederen die men verloren weethart verscheurend is; aan die menschen die zonder huisvesting zijn is in het hervormd armgcsticht een toevlugt voor het oogenblik gegeven. De eigenaren der zeepziederij de Bijenkorf betooncn zich in dit opzigt ook zeer verdienstelijk. Men is er in geslaagd het gat te stoppen, zoo dat men voor liet volgende tij conigzins gerust is." Den 17 dezer is te Zierikzce door de verschillende mu- zijkvercenigiugen ten voordeele der algemeene armen een con cert gegeven dat bruto circa 250 heeft opgebragt. De juiste uitvoering van orcliest en kooreu deed weder zien dat de mu- zijkmeester Eisneronder wiens leiding alles was ingestudeerd volkomen voor zijne taak berekend isterwijl het kunstgenot verhoogd werd door een drietal solo's (vocaal en instrumen taal) die uitmuntend uitgevoerd zijnhoewel het lokaal bet rekke lijk voor het opgekomen publiek te klein was, is alles ten gevolge der bemoeijingen van licercn commissarissen in de volmaaktste orde afgeloopen; zoo dat iedereen in alle opzigten zeer voldaan huiswaarts keerde. Dingsdag jl. werd te Zierikzee de voorjaarsvergadering van de Zeeuwsche maatschappij van landbouwafdeeling Schou wen $n Duiveland gehouden. Velerlei werkzaamheden zijn in die vergadering verrigt. Ündcr deze bekleedt ecne voorname plaats de verhandeling die door den heer J. II. Ochtman Johz. over de bereiding der meekrappen werd geleverd. Tot hiertoe is er ten aanzien van de bevorderingen bij het leger in hoogere rangen nog niets met zekerheid bekend. Dat zulks later zal plaats hebben behoort niet tot de onmo gelijkheden. Het Handelsblad meldt dat liet hoogleeraars-ambt aan het op te rigtcn seminarie te Stclleiibosch (Kaap de Goede Hoop) thans aangeboden is aan de predikanten Taats te Middelburg en Tooreneubergen te Vlissingen. De eerste heeft bereids bedankt. Men verneemt dat de heeren mrs. Donker Curiius van AmsterdamMetman van 's Graveuhage en Goudsmit van Leyden, dezer dagen aan den gemeenteraad te Haarlem een schriftelijk advies hebben uilgebragt ter zake van de kwestie der bank van leening aldaar. Men zal zich herinneren dat het voorleden jaarop het voorstel van den heer Salvadoreen besluit door den gemeenteraad was genomen om door regts- kundigen te doen onderzoeken of er voor de stad termen konden bestaan tot het instellen eener actiehet zij tegen commissarissen der bank van leeuing, hetzij tegen hetdage- lijkseh bestuurom de schade te vergoeden welke de kas van voornoemde instelling had geleden. De raad had het voor stel van den heer Salvador aangenomenmaar met deze wijzigiug dat de commissie niet. zou benoemd worden uit raadsleden, maar uit regtsgcleerden buiten de stad woon achtig. Zijn wij wel onderrigt dan strekt het eenparig advies van genoemde heeren daartoedat er voor het gemeente bestuur van Haarlem geen grond hoegenaamd bestaat om ter zake voormeld eene civile regtsvordering in te stellen hetzij tegen de commissiehetzij tegen burgemeester en wethouders. Men schrijft uit Rotterdam van den 18 dezer: „Heden avond ongeveer ten 7 ure begon het water voor deze stadm na sterke sneeuwvlagen en een zwaren wind, zoo belangrijk te wassen dat in korten tijd de meeste kaden en de groote markt overstroomd werden." Ten gevolge van de vernieuwde vorst vertoont zich op de rivieren weder veel ijs. Te MaintzCoblenz Keulen en Dusscldorf zijn uit dien hoofde de schupbruggen weder weg genomen gelijk mede te Arnhem en te "VVestervoort. De waterstand was te Keulen den 14 dezer 10 voet 8 duim en den 15 dezer 9 voet 6 duim. Te Arnhem den 16 dezer 4,71 el o. N. P. en tc Westervoort 4,15 o. N. P. De bcrigten van de rivieren melden vermeerdering van drijfijs bij val van het water. Tc Nijmegen is de gierbrug den 16 dezer in de haven gebragtte Doesburg en Zutphen zijn de schipbruggen weggenomen. Dezer dagen is in druk gegeven eene beschrijving van eene reddingsboot, door den lieer A. E. Maas te Schevenin_ gen uitgevonden. De uitvinding is gegrond op waarnemin- over den staat en de verschijnselen der Noordzee gedurende een 25tal jarenin genoemde zeeplaats nabij het strand ge daan. De eigenaardige moeijelijkheden van deze kust zijn daarbij in acht genomen. Benoemingen en Besluiten. Bij Zr. Ms. besluit van den 16 februarij zijn benoemd bij het kabinet des koningstot adjunct-commiezen de heeren A. Daniels, tot dus verre adjunct-commies titulair,en A.C. Oltmansthans tweede klerk. Bij besluit van den 17 dezer heeft Z. M. goedgevonden tc benoemen, tot dijkgraaf bij den Oostcr- en Sir Jansland provincie Zeeland den heer M. de Weczc. Barine. Naar men verneemt zal Zr. Ms.stoomschip Amsterdam, kapitein ter zee Spanjaardeerstdaags naar Hellcvoetsluis ver trekken, ten einde in het drooge dok eenige herstellingen te ondergaan en daarna weder naar Nieuwe Diep vertrekken. Van de bestemming van dit stoomschip is nog niets met ze kerheid bekend. Verschillende Berigten. Zoo als door de ambtenaren in Yricsland en Noordbrabant reeds voor eenigen t ijd is geschied, hebben thans ook de burger lijke ambtenaren te Amsterdam bij rekwest aan de slaten- generaal verzocht dat ook weduwen en weezen mogen worden opgenomen in het pensioenfonds. inden gemeenteraad van Oud-Beijcrland is hij meerderheid van stemmen besloten de kennis niet af te schaffen, ora de vele voordeden die zij de gemeente verschaft.. Op 15 dezer isbij gelegenheid van den naamdag der koningin-wed uwegrootvorstin van Rusland eene plcgtige dienst in hoogstdcrzelver kapel gehoudentot deelneming waaraan het meerendeel der officieren van de rus- i sische korvet Navarino was uitgenoodigd. In den namid- dag van 15 dezer is te Rotterdam op drie onderscheidene plaatsen brand geweest. De fraaije leeuw iu Nat.ura art is I magistra te Amsterdam is dezer dagen overleden. Te

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1