MIDDELBÜRGSCHE COÜRAN N°* 21. Zaturdag 18 Februarij. Öinncnlanösrljc £ijömgnt. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3, franco per post f 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte pf^Dou. r it.^ makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. IVfiddellmrg 9 17 Feliruarij. Bij de kamer van koophandel en fabrijken ligt ter inzage no. 3 der Gesctz Sammluug van het koningrijk Hanover. Woensdag avond had in de concertzaal alhier het aange kondigde concert plaats van den violoncellist den heer P. R. Bekker. Behalve de concertgever die door de gevoel volle en meesterlijke uitvoering van een drietal stukken de tegenwoordig zijnden in verrukking bragtwaarvoor hem dan ook een daverend applaudissement ten deel vielhebben zich daarop doen hooren mevrouw Anselhitz-Botgorschek en de heer Licsoy. Mogt het kunstig pianospel van de eerste haren gevestigden roem handhavende obligaat op de dwars fluit van den lieer Liesoy verdient even zeer onvcrdeelden lof, en beide hebben er toe bijgebragt om dezen avond regt ge notvol te doen zijn voor alle hoogschatters van de muzijk. Nu wjj ons waarschijnlijk voor lang zullen verstoken zien van het genot om den heer Bekker in ons midden te hooren kunnen wij den wensch niet onderdrukken dat hem ook elders die bijval moge te beurt vallen die in Nederlaud aan zijne talenten zoo ruimschoots werd toegekend. Volgons berigt uit Goes van heden morgen ten half zeven ure, werd men daar toen juist verontrust door het luiden der brandklok. De brand moet ontstaan zijn in een der tot droogen bestemde torens van de fabrijk voor verbeterde mcekiapberciding. L'it.wendig kon men echter nog geenc vlammen maar alleen rook bespeuren. De post stond ge reed om te vertrekkenzoo dat ons voor het oogenblik nadere bijzonderheden ontbreken. Later Berigt. Goes9è ure. De brandweer en de schutterij zijn ijverig bezig tot het blusschen en het behoud der goede orde. Er bestaat hoop dat de brand zich hoofdzakelijk tot twee der torens zal bepalen. Bij den bestaanden hevigen wind zal men het alsdan hoofd zakelijk aan de ijzeren daken te danken hebben dat het ove rige der fabrijk zal gespaard blijven. Het ontstaan van den brand is omstreeks 4 ure door de wakers ontdekt, waarop dadelijk de bluschmiddelen der fabriek zijn in gereedheid gebragt. Zoo wel de fabriekgebouwen als de grondstoffen zijn bij verscheidene maatschappijen verzekerd. In het begin van deze week liep te Goes het gerucht van het vergaan ecner schuit. Het blijkt dat een met steen geladen aakbestemd naar Middelburgvrij oud en in geen zeer goeden staatkort bij den wal aan het Goessche Sas ge zonken is. De schipper, zijne vrouw en de beide kinderen zijn met de boot naar den wal geroeid en het schip zit zoo hoog dat de lading in een ander wordt overgebragt. Met betrekking tot het niet plaats hebben van open bare feesten bij gelegenheid van 's konings verjaardag, ver nemen wij nader dat zulks alleen moet worden beschouwd betrekking te hebben tot die festiviteiten welke uitgaven vor deren doch dat overigens de plegtighcden waaraan geene kosten verbonden zijnvolgens Zr. Ms. verlangen dit jaar even als vroeger kunnen plaats hebben. Wij vernemen dat het ontwerp van wet nopens het regt van verecniging en vergadering door den minister van justitie onlangs in gereedheid is gebragt. Het is aan don raad van state ouderworpendiegelijk gewoonlijk met de aan dat collegie ingediende voordragten het geval is, zijne aan merkingen deswege aan de regering heeft medegedeeld. De minister houdt zich, naar men verneemt, thans bezig met het ontwerp in gereedheid te brengenom eerlang aan de staten-generaal te worden aangeboden. De minister van buitcnlandsche zaken en ad interim minister van financiën heeft bij resolutie van 10 dezer goed gevonden, de hecren arrondisscments-dirccteurs te kennen te geven dat, voor zoo veel è- toepassing van het tarief van regten betreft, de revalenta aiabica moet worden gerangschikt onder de rubriek brood, beschuit en meel van alle graan soorten. Z. M. heeft vrijdom van port toegestaan voor de brief wisseling in zaken van den landbouw, tusschcn de besturen der Maatschappij van landbouw en de gemeentebesturen, mitsgaders de rijks vee-artsen in de zelfde provincie. Naar men verneemt zullen er binnen kort, waarschijn lijk tegen den 19 dezercenige promotien bij het leger plaats hebben. Onder anderen zou de kolonel van Geen tot gene- raal-majoor en de luitenant-kolonel Anemaet tot kolonel worden bevorderd. Zaturdag heeft in het departement van oorlog de eerste vergadering van het committé van defensie plaats gehadonder het voorzitterschap van den luitenant-generaal Nepveu. Deze vergadering werd door Z. K. H. prins Erederik bijgewoond. Naar men verneemt heeft de financiole commissie uit Luxemburg hare werkzaamheden in de residentie volbragt, en zouden die heeren naar Luxemburg terugkeeren. Den heer mr. L. N. Graaf van Heiden Reinesteinlid van de tweede kamer der staten-generaal voor Drenthe, is eene bijzondere onderscheiding te beurt gevallen. Hij is na melijk door het wereld-genootschap ter bevordering van nij verheid en' kunstte Londen gevestigdbenoemd tot eere voorzitter (honorary-presjdent). Die benoeming had plaats in de vergadering van 1G jairuarij 11. onder het praesidium van den prins de Rohan. Naar aanleiding van bijzondere berigten uit 's Hage meldt de Amsterdamschc courant, dat de opening van den hollandsch-belgischen spoorweg tot Roozendaal zeker niet voor mei zal kunnen plaats hebbenen het onwaarschijnlijk om niet te zeggen onmogelijk, is dat de geheelc weg tegen het midden van dezen zomer voor het gebruik zal kunnen worden opengesteld. Naar men verneemt zou er bij de directie van den wa terstaat plan bestaan om wanneer de in aanbouw zijnde com- merciesluis te Nieuwediep gereed zal zijnde oude sluis in een droogdok te herscheppen. Mogt dit gerucht waarheid zijndan zou dit voornemen voorzeker tot eere verstrekken van de vindingskracht onzer ingenieurs van den waterstaat- De gedachte is waarlijk grootsch en het werk zou tot veel gemak van den handel kunnen bijdragen en een sieraad zijn van eene der schoonste en veiligste havens van de bekende wereld. Men acht de uitvoering mogelijk door eencn muur te metselen tegen dc buitenslagstijlen en puntstukkende voor- of buitenhaven te dempen en met den havendijk te vereenigenterwijl de te dokken schepen door de binnenha ven in het dok zouden kunnen worden gebragt. Met toestemming des konings is het aan Z. M. den 12 januarij jl. aangeboden Verslag over de openbare werken in het jaar 1853 gedrukt en zal eerstdaags algemeen verkrijgbaar worden gesteld. Het strekt ten vervolge op het beknopt over- zigt dier werken over de jaren 1850 tot 1853, denl februarij 1853 aan den kouing uitgebragt. Dit verslag getuigt op nieuw van den zich meer en meer ontwikkelenden ondernemings geest der ingezetenen en van dc pogingen der regering die allerwege worden aangewend tot verhooging der algemcenc welvaart. Het stelt verder in het licht dat de taak der amb tenaren van den waterstaat, door de buitengewone ontwik keling van de openbare werken, bijzonder is uitgebreid en dat ook in 1854 en volgende jaren van dat uitmuntend korps ambtenaren veel zal worden gecischt. Even als in het vorig verslag zijn de verschillende onder werpen behandeld onder de volgende hoofden1. rivierverbe teringen 2. kanalen en scheepvaart3. wegen4. werken in het belang der uitwatering5. havensG. waterkeerende wer ken; 7. landaanwinning door indijking en droogmaking; 8. waterleidingen; 9. ontginning door bevloeijingen 10. tele grafie. Achter het stuk zijn als bijlagen gevoegd het ver slag der commissie betrekkelijk de verbetering van den hol. landschen Yssel; dat der commissie in zaken der bedijking van de Lauwerzee, alsmede een overzigt van liet verkeer en de opbrengst van den rijks-telegraaf, van 1 december 1852 tot 31 december 1853. Benoemingen en Desluiten. Bij besluit van 10 dezer is door Z. M. aan den minister van staat generaal baron R. Eagcllaatst hoogstdcszclfs bui tengewoon gezant en gevolmagtigd minister bij het hof van Frankrijk, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder-grootkruis der orde van het Le gioen van Eer, hem door Z. M. den keizer der franschcn geschonken. Verschillende Berigten. In het laatste halfjaar van 1853 zijn te Memel aangekomen regtstreeks uit Nederland 14 en uit vreemde havens 24 ne- derlaudsche schepen. Van daar vertrokken er direct naar Nederland 18 en naar vreemde havens 20. Te Kon- stantinopel zijn in het eerste halfjaar van 1853 regtstroeks uit Nederland 17 en uit vreemde havens G1 nederlandsche sche pen aangekomen. Regtstreeks naar Nederland vertrokken cr 22 en naar vreemde havens 72 schepen. Op 3 na waren alle beladen met graan en maïs. Z. M. heeft het bescherm heerschap en Z. K. II. prins Frederik het eere-lidmaatschap aangenomen der afdeeling Breda en omstreken van het Meta len Kruis. Naar men verneemt zal door Z. K. II. prins Frederik in den loop dezer week een groot bal gegeven wor den. Gedurende 1853 is het Sleeswijk-Holsteinsche of Eiderkanaal gepasseerd door 29G7 schepen, waaronder 705 nederlandsche, van welke in het tolgebied te Rendsburg zijn aangegeven 16(3 regtstreeks uit Nederland en 13 uit vreemde havens.) Naar vreemde havens vertrokken 19 nederlandsche schepen en zeilden er 26 naar Nederland. In de haven van het hertogdom Holstein (behalve Kiel) en het hertogdom Slccswijk kwamen regtstreeks van Nederland 22 en uit vreemde havens 49 nederlandsche schepenuit genoemde havens vertrokken naar Nederland 15 en naar vreemde havens 47 nederlandsche schepen. Bovendien kwamen nog regtstreeks van Nederland 3 en vertrokken herwaarts 13 vreemde schepen. Te Triest zijn in het laatste halfjaar van a. p. binnen gekomen regtstreeks uit Nederland 16 en uit vreemde havens 4 nederlandsche schepen. Naar Nederland vertrokken er 8 en naar vreemde havens 10 nederlandsche schepen. Van Nederland kwam er 1 en naar Nederland vertrokken 7 vreemde schepen. Het inenten van vee tegen de longziekte neemt in Drenthe zeer toe. Door den heer liomoutoff, secretaris van legatie bij het russische gezantschap te 's Hage, is den 14 dezer aan den lieer P. Estomiue, kommandant van de russische korvet Navarino, en de hem vergezellende russische officieren een keurig diner aangeboden. Dc heer de Bei- mout, zaakgelastigde van de Vcrecnigde Staten van Amerika bij het. nederlandsche hof, zal ter herinnering der bevrijding van Washington aanstaanden woensdag een groot bal geven. Te Haarlem is aangevangen met het leggen van het fon dament voor het metalen standbeeld van Lourens Coster. Door den beurtschipper G. Jansen is concessie aangevraagd voor eene stoomsleepdiensttevens tot goed eren-vervoer tus- schen Rotterdam en Lobith. Te Schiedam werd een kind op jl. zondag ten doop gehouden doch juist even te voren ontdekt dat het was overleden. Te Amsterdam is in de Brouwers-gracht wederom het lyk van een jong geboren kind gevonden en onder de gemeente Werkendam is almede eene vrouw gearresteerdverdacht van kindermoord op een aldaar onder een hooimijt gevonden lijkje. De bewoners van den walkant aan dc walzijdc te Nijmegen zijn verontrust door het overzakken van sommige woningenhet ontankeren en scheuren van muren ten gevolge van den hoogen waterstand; uit een opzettelijk onderzoek is echter gebleken dat het niet onrustbarend is. H. M. dc koningin-moeder heeft aan het. genootschap van moederlijke weldadigheid te Sneek 50 geschonken; de koningin en prinses Hendrik zonden ook aan de armen-lotery te Ilardenberg prachtige geschenken.

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1