MIDDELBl'RGSCHE COURANT. IV0- 20. Donderdag 16 Februarij. öimmtltmïrsrlje {Lijftitgm. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singcn geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post f 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgen^, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte o makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Bij dit No. behoort het Verslag van den Gemeenteraad van Goes, zitting van 11 dezer, alsmede van Vlissingen en Zierikzeebeide zitting van 13 dezer. Middelburg- 15 Februariij. herziening van de verordeningen op het stuk der maten en gewigtenliet gevoelen van deskundigen heeft gevraagd op- zigtens de wenschelijkheid tot het vervangen der drie koren schalen door eene enkele schaal. De regering heeft aan dc betrokkene autoriteiten in lichtingen gevraagd hoe, naar hun inzien, het best de vele misbruiken zijn te weren die gedurig bij de administratien der banken van leening plaats grijpen. Deze inlichtingen moe ten ten spoorslag strekken bij het voornemen der regering om op het stuk der banken van leening, meer doeltref- i feilde verordeningen te maken. Hij besluit van 2 dezer 110. 72 heeft liet Z. M. behaagd Blj de hervatting der zittingen van de tweede kamer goed ie keuren de acte van oprigting der Zeeuwsche maat- ([cr staten-gencraal zal van het kollcgie van den hoogen raad schappij van stoomvaart. worden ingezonden eene lijst van aanbeveling van zes Zr. Ms. fregat Pale m bang wordt nu zoo spoedig candidaten, om te voorzien in de vacature ontstaan door de mogelyk gereed gemaakt, daar het half maart zeilvaardig moet benoeming van den heer Mutsaeis tot minister voor de zaken zijn. Met gemelden bodem vertrekt een vijftiental officieren hi de bovenrok Wij vestigen met liooge ingenomenheid de aandacht onzer lezers op het bestaand voornemen om het 25jarig bestaan der Maatschappij tot bevordering van toonkunstdoor het houden van een groot algemeen muzijkfccst te Rotterdam de stad der stichting, in het midden der maand julij dezes jaars te vieren. Dat deze viering op eene buitengewoon luisterrijke wijze zal plaats hebben en een veelzijdig kunstgenot zal aanbieden daarvan mogen de navolgende bijzonderheden tot betoog strekken. Een feestgebouw zal worden opgerigt, dat eene geschikte plaatsruimte voor omtrent 4000 hoorders zal bevatten. De drie eersre dagen der feestweek zullen aan de alge- mcene repetitien, de drie volgende aan de groote muzijkale uitvoering zijn gewijd. Voor die uitvoeringen is het volgend programma vastge steld: voor de eerste uitvoering, 1. fccst-ouverture van den heer Hutsclienruyter2. het oratorium Israël in Egypte van Handel; voor de tweede uitvoeringheLoratorium Die Jahrcs- zciten van Haydnvoor de derde uitvoeringde eerste af- deeling te openen met een vocaalwerk met orcliest van den heer J. J. H. Verhuistom te sluiten met eene ouverture van eeneu nederlandschen componistafgewisseld door eenigc solo-stukken, tot welker voordragt enkele der uitstckendste kunstenaren zullen worden uitgenoodigdten slotte de 9de symphonie van L. van Beethoven. Ter vervulling der zang-solo's cn de oratorien worden dc grootste celebriteiten uitgenoodigddie in de nederlandschc toonwerken zullen aan de meest uitstekende inlandsche kunstenaren worden opgedragen. Her koor wordt gerekend uit 600 zangers cn het orchest uit een uitvoerend personeel van omtrent 200 personen te zullen bestaan. Tot feest-directeur is benoemd de heer Joh. J. II. Verhuist, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, lid van verdiensten der maatschappij en muzijk-dircc- teur te Rotterdam, Den componisten der op te voeren nederlandschc toonwerken zal dc leiding over hunne eigene compositien worden opge dragen. Dc taak der redevoering tot inleiding van het feest heeft professor A. des Amoric van der Hoeven en die van het dichten der feest-caut&tc dr. J. P. Heye op zich genomen. Z. M. de koning en dc vorstelijke familieal de eere leden en bestuurderen der maatschappij en een aantal auto riteiten zullen tot het bijwonen, van het feest worden uitge noodigd; terwijl voorts alles zal worden «aangewend wat strekken kan om aan de feestviering, bij innerlijke waardige gehaltetevens uiterlijken glans en luister en zoo veel mogelijk ook het karakter van een volksfeest bij te zetten, en geene middelen zullen worden verzuimd die deu vau elders opko menden het verblijf in de stad der feestviering aangenaam zullen kunnen maken. Men verneemt dat de regeringmet het oog op eene van de R. K. eeredienst. Naar men verneemt heeft Z. M. de koning het verlangen te kennen gegeven dat er ook dit jaar, bij gelegenheid van zijnen aanstaanden verjaardag, even als in vorige jaren geene openbare plegtigheden plaats hebben. Z. M. de koning heeftop voordragt van Z. Exc. den minister van justitie, bepaald dat aau al de ambtenaren en beambten van 's rijks policie zal worden uitgereikt een ambts- penning, vervaardigd van wit metaal, te dragen aau een zwart zijden lint, om den hal onder het vest, en dan al leen te vertoonen wanneer dat Aoijdei-, hetzij in het belang van 'srijks dienst, hetzij ter bescherming van zijn persoon, het noodig acht om van zijne hoedanigheid of bevoegdheid te doen blijken. Men schrijft uit Breda vau deu 11 dezer: „Wij verne men met genoegen dat Z. M. heeft gelieven te bepalen dat de kadetteu voor het wapen der infanterie aan de konink lijke akademic voor de zee- en landmagt, behalve de oefeningen van hun wapen die zij jaarlijks in het kamp volgen, ook bij wijze van uitspanning in de behandeling der vuurwapenen zullen worden geoefendcn dat hoogstdezelveom deu lust daartoe bij de kadetien aan te moedigen, het voornemen heeft om aan diegenen onder hen welke daarbij zullen uit munten, prijzen te doen uitreiken. „Reeds zijn overeenkomstig 's konings verlangen de noo- digc toebereidselen gemaakt om eene doelmatige schietbaan voor geweer en buksin de nabijheid zelve van het akademie- gebouw, te doen daarstcllen." Z. Exc. de minister van justitie heeft onder dagteeke- ning van den 8 dezer eene instructie voor de geregtsdiena- reu als rijks veldwachters alsmede eene dergelijke instructie voor bezoldigde opzieners der jagt en visscherij vastgesteld welke laatste door Zijne Exc. den minister van binnenlandse he Zeiken is goedgekeurd. De rijks veldwachters staannaar luid van art. 20 van het wetboek van strafvordering, onder liet bijzonder toezigt van de officieren van justitie, en van hun gestadig toezigt en voorlichting zal het naar zijn inzien voornamelijk afhangen in hoe ver de genomen maat regel blijken zal aan de verwachting te beantwoorden, ver mits dc best ingerigte policie zonder ijver en aansporing, niet beantwoordt aan het doel en daarentegen eene hulppolicie goed levendig gehouden, op zijn tijd geprezen of berispt, be loond of gestraftzeer goede diensten kan bewijzen cn veel, misscliien alleszal afhangen van den ijver der officieren van justitie. Eigenareu van bosschen en landerijen, die tot. be scherming daar van buiten bezwaar van 's rijks schatkist bij zondere veldwachters zouden wenschen gecommissioneerd te zienzullen zich met eene voordragt van daartoe geschikte personen tot de heeren procureurs-generaalfungerende direc teuren van policiekunnen wenden. Reeds meermalen is er melding gemaakt van financiële ontwerpen, die door de regering bij de hervatting van de zitting der kamers aan deze zouden worden aangeboden. Thans verneemt men van goederhand, dat tot de eerste dier voor dragten zullen behooren1. een ontwerp van wet tot aflos sing van schuldwaardoor de vermindering van liet rente bedrag zal worden uitgebreiden 2. een ontwerp van wet tot rente-vermindering van nationale schuld (conversie). Men zal zich herinneren dat er bij de wet van 20 decemb. 1852 (staatsblad no. 224) een conversie-maatregel werd vastge steld waaraan echter geene uitvoering is kunnen worden gegeven. Uit krachte van art. C dier wet kon die maatre gel, zonder nadere wettelijke bepaling, na 31 decemb. 1S53 niet verder worden uitgevoerd. Nu zal er naar men ver neemt eene nieuwe conversie-wet maar op andere grondsla gen steunende dan de vorige worden voorgesteld. Men ziet de indiening dier beide ontwerpen spoedig te gemoet. Benoeiningen ca Besluiten. Bij Zr. Ms. besluit van den 5 dezer is aan den luitenant ter zee 1ste klasse F. A. A. Gregory vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de versierselen van ridder der Dannebrogs-orde 3de klasse hem door Z. M. den koning van Deneraarken geschonken. Bij koninklijke besluiten van den 10 dezer zijn de na volgende gunstige bepalingen daargesteid, als: a. verhooging van soldijen voor eenige kwaliteiten van schepelingen van ondergeschikte graden bij de marine b. oprigtiug van een vast korps schepelingen van minderen graad dan diebedoeld bij koninklijk besluit, van den 29 december 1835waarbij een vast korps dek- cn ondcr-óffi- cieren is ingesteld; c. verhooging van cenige soldijen bij het korps mariniers bij hunne inscheping d. het verleencn eencr onderscheiding aan die manschappen van het korps mariniersdie zich zulks door bijzonder goed gedrag waardig maken en e. verhooging van premicn bij engagement aan dek- en ouder-officieren en matrozen 1ste en 2de klasseuitbetaling aan boord van een grooter gedeelte der soldijen voor som mige schepelingen dan tot nu toe plaats had, wijziging in den diensttijd der aan te nemen ligt-matrozen en opname eener nieuwe kwaliteit in het korps dek- en onder-officieren. Oost-Iudisclie Koloniën. Zondag den 11 december is te Batavia gelijk was aange kondigd de tentoonstelling van inlandsche natuurvoortbreng selen en voorwerpen van nijverheid gesloten. Op dien dag werd het gebouw bezocht door 450 personen. Het totaal der bezoekers bedraagtheerendames en kinderen 5991 militairenvrouwen eu kinderen 4373 Chinezeninlanders vrouwen en kinderen 14749 is 25113de totale ontvangst bedraagt 10109.5 5. Voor ecnigen tijd werd de aandacht der regering ge vestigd op het aanwezen van steenkolen aan het strand der Meeuwenbaairesidentie Bantam. Een monster dier kolen door de natuurkundige vereeniging in Nedcrlandsch-lndic scheikundig onderzocht, werd van uitmuntende hoedanigheid bevondendoch zoo wel vorm als vindplaats deden vermoe den dat zij van eenig verongelukt vaartuig afkomstig kou den zijn. Uit nadere berigtcn bleek echter dat over eene lengte van 8 palen langs het strand en 2 palen landwaarts in dergelijke kolen worden aangetroffen. Over het algemeen is deze kolensoort schulpbreukigzeer vast en weinig glanzendzij brandt zeer goed met eene hel dere vlam en ligten grijzen rook en ontwikkeltonder ver spreiding van eenen zwavelachtigen reukeene genoegzame hitte. De vraag of deze kolen in genoegzame hoeveelheid ter plaatse voorkomen en of de ontginning voor stoomgebruik met voordeel zal kunnen geschieden kan eerst na afloop van het onderzoek beantwoord worden. In december zijn aan boord van Zr. Ms. fregat Prins Frederik der Nederlanden te Batavia aangebragt 19 schipbreukelingendie door dezen bodem in de Dabijheid van

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1