ittiüMctt nart Oeruoer. trokken schepen eenvoudig op verkenning zijn uitgezeild maar dat de vlootvoogden het niet doelmatig hebben geacht om de groote schepen bloot tc stellen aan het slechte weder dat in dit jaargetijde meestal in de Zwarte zee heerscht, voor al dewijl zich .thans mede gecne russische divisie in de na bijheid der turksche kusten bevindt. Volgens eene audere dépêche zouden de fregatten, die den 25 dier maand naar de Zwarte zee zijn terruggekeerdin de rigting van Varna koers gezet hebben. De Lloyd die beweert over land berigten uit Konstantinopel te hebben van den 27 januarijmeldt dat het tweede convooi met versterkingen voor de turksche troe pen dien dag vertrokken was, onder bescherming van zes gewapende stoomschepen. Men is natuurlijk zeer verlangend meer te weten van den opstand die don 15 januarij te Kadovitzi in de provincie Arta uitgebroken is. Sommige dagbladen geven de vrees te kennen dat dit slechts liet voorspel zal wezen van eene beweging f die zich tegen de lente op uitgebreide schaal ook in a.iderc provinciën des turksclien rijks onder de Grieken zal open baren en voor Turkye welligt gevaarlijker zal worden dan de geheele oorlog met Rusland. Dat de Russen hierdoor eene gemakkelijke taak zouden krijgen ligt voor de hand. The times bevat wederom eene menigte depeches en cor- respondentienwelke allen meer of min betrekking hebben tot de oosterschc kwestie. 1) uitsclila.il tl. Drankfort 7 februarij. Met de bank hier ter stede zal het eindelijk ernst worden. Onder andere voorbereidselen houdt men zich reeds bezig met liet drukken der bankbiljetten. Te Maints werd gisteren de schipbrug weder gelegd. Den 4 dezer is daar de eerste stoomboot uit Manheim aan gekomen en vervolgens naar Keulen verl rokken. In Triest wordt zeer geklaagd over tijdverlies en andere nadeelcu welke voor den handel en de scheepvaart ontstaan ten gevolge van het onderzoeken der neutrale vaartuigendoor de Russen in de Zwarte zee. De voornaamste dagbladen aldaar gaan voort de russische politiek lievig aan te vallen en der regering aan te raden om zich aan den invloed van Rusland te onttrekken. Spanje. Madrid 3 februarij. De heer Pastor heeft als minister van financiën ter gunste van de passive schuld een decreet doen onderteekenen, waarbij het besluit der afhouding van 1/4 pet. voor kanselarij-kosten wordt ingetrokken. Volgens de laatste tijdingen uit Portugal waren bij de kamer der pairs aldaar de discussien begonneu over de civile lijst der koninklijke familie; de kamer der gedeputeerden hield zich onledig met eene leening op de werken aan den weg van Oporto en men verwachtte eene interpellatie ter zake van de toegestane gunsten aan gedeputeerden en liet onverccnig- bare van ecnige openbare ambten met de betrekking van volksvertegenwoordiger. Uit Madrid wordt van 6 dezer gemeld dat in die stad eene democratiche club ontdekt is. Veertien harer leden zijn bekend. Frankrijk. Parijs 10 februarij. Bij keizerlijk decreet is de minister van financiën geinagtigd om het bedrag der uit te geven schatkistbiljetten voor de dienst van 1851 met 100 milliocn francs te vermeerderen. Men zegt dat prins Napoleon zich, in gevolge liet verlangen van den keizer, persoonlijk bezig houdt met de plaatsvindende militaire bewegingen. De uitrustingen en wapeningen worden steeds met ijver voortgezet en in het arsenaal tc Metz komen nog dagelijks kanonnen uit de gieterijen van Douai en Toulouse aan. Zondag en maandag zijn in de spaarkas alhier gestort 655,342 francs in de afgcloopene week uitbetaald 813,578 fr. De Moniteur deelt in zijn niet officieel gedeelte mede, dat de russische gezant Parijs den 6 dezer heeft verlaten. Tevens deelt de Moniteur de diplomatieke documenten mede, die door de regering in de oosterschc aangelegenheid gewisseld zijn. Twaalf officiële stukken werden heden door den' Mo niteur medegedeeld, als betrekking hebbende op de oostcr- sche kwestie. De keizerlijke quadrille waarmede gisteren avond het bal op de Tuilerien werd geopend bestond uit: den keizer met mevrouw Pirmin Rogier (men zal zich herinneren dat prins Napoleon bij het belgische hof met veel voorkomendheid is ontvangen); den heer Hubner (die onlangs zich zeer an- ti-russisch heeft uitgelaten) met de keizerin; maarschalk Magnan met de gravin Augusta von Moltke, dochter van den minister van Denemarken (Denemarken heeft eene onzij digheids-verklaring afgelegd)en den minister van staat met de gemalin van maarschalk de Saint-Arnaud. Bcursberigt 10 februari). 3 pet. 68,60; 4* pet. 98,60. Belg-ie. De belgische Moniteur vau den 10 dezer behelst een be- I sluit van den 1 dezerwaarbij koning Leopold aan zijne keizerlijke hoogheid prins Napoleon bij gelegenheid van zijn verblijf aan liet brusselsche hof een openbaar blijk zijner vriendschap willende gevenhem het grootkruis der Leopolds orde schenkt. In de zitting der belgische kamer van volksvertegenwoor digers van clen 8 dezer is van regeringswege medegedeeld dat het gouvernement zijue goedkeuring had gehecht aan het school reglement hetwelk cloor het bestuur der antwerpsche staats school vau middelbaar ouderwijs was ontworpendat de kerke lijke overheid bereid was op den in dat reglement bepaalden voet het godsdienstonderrigt in die school te gevendat alzoo het duor de nieuwe wet op het middelbaar onderwijs vau 1S50 opgerezen geschil, tot groote blijdschap des gouvernementsf ie Antwerpen was beslecht op eene wijze die aan het burgerlijk gezag zijne volle onafhankelijkheid lieten dat men hopen mogt dat achtereenvolgens gelijke bepalingen aan alle staats scholen van middelbaar onderwijs de medewerking der gees telijkheid zouden verschaffen. De vereffening van het geschil met de geestelijkheid door plaatselijke beschikkingen was zeide de minister, al hetgeen het gouvernement had kuuneu verwerven, daar eene algemeene overeenkomst onoverkomelijke zwarigheden ontmoette. De groote meerderheid der kamer scheen deze mededceling met genoegen te vernemen. Alleen eenige warme liberalen en met name de hoofden van het laatstvorig liberaal bewind schenen minder tevreden en vorderden mededceling der stuk ken betrekkelijk de gevoerde onderhandelingdie door de ministers geweigerd werd. De kamer zou daarover nader beraadslagen. De belgische Moniteur van 11 dezer bevat ccn koninklijk besluit bepalende dat den 1 •augustus dezes jaars te Brussel eene tentoonstelling zal worden geopend voor gewrochten van levende kunstenaars van alle volken, even als er reeds in 1851 is gehouden. De tentoonstelling zal den 30 septem ber daaraanvolgende worden gesloten. De kamer van volksvertegenwoordigers heeft in hare zit ting van den 9 dezer, daar de noodige stukken nog niet gedrukt waren, besloten eerst ia de volgende week dc bc- STOOJIBOOTOIEXSTKV. Tussclien middelburg en Rotterdam. Uren van vertrek in Februarij. Van Middelburg. Woensdag 15, 'smorg. 5,30 Vrijdag 176 ure. Zoudag 19a 6 Woensdag 226,30 Vrijdag 24, u 9 Zondag 26, 10,30 Vaa Rotterdam. Donderd. 16, 'smorg. 7 ure. Zaturdag 189 Dingsdag 2110,30 Donderd. 23'smidd. 12 Zaturdag 25 's morg. 4,30 Dingsdag 286 Stoomboot de Stad lïissingen 'arende tussclien Vlissingen en Rotterdam en Vlissingen en Antwerpen. Uren van vertrek in Februarij. Van Vlissingen. Vrijdag 17's morg. 11 ure. Maandag 203 Vrijdag 246 Maandag 139,30 Van Vlissingen. WoeusdaglS, 's morg.10 ure. Woensdag 22, 5 Van Rotterdam. Zaturdag 18,'smorg. Gure. Dingsdag 21u 9,30 Zaturdag 253 Dingsdag 28, o 5 Van Antwerpen. Donderd. 16, 'smorg. 9 ure. Donderd. 23, a 9 Welke kunnen de gevolgen der oostersclie kwestie voor ket meerendeel der europe- sclte volkeren en staten titans zijn Vervolg.) Ileeft intusschen liet tweede geval plaatsneemt een al gemeene oorlog die wending dat zij tussclien TurkyeEn geland en Frankrijk cenerzijds Rusland, Oostenrijk cn Pruissen tc zamen verbonden anderzijds ontstaatdan wor den de verwikkelingen die uit eenen zoodanigen stand van zaken binnen geboren worden zoo menigvuldig, zoo verward, dat het hoofd bij dc gedachten duizelt aan al dat gene wat alsdan zoude kunnen gebeurenwat hieruit alsdan zoude kunnen voortvloeijcn en wei omdat I. liet grondgebied waarop alsdan gestreden zal worden van oneindig uitgebreider omvang, de strijdkrachten dio men wederzijds alsdan ontwikkelen zal, vooral ook uit hoofde der nieuwe strijders die aan zoodanig eenen strijd willens of onwillens zullen deelnemen, veel menigvuldiger zijn zullen. II. Omdat bijna alle mindere magten van Europa zich zeer denkelijk in denzelven zullen gewikkeld zien. III. Omdat zoodanig een oorlog de wederzijdsche strijders tot een liooge mate van verbittering zal opvoerenaangezien die oorlog alsdan in eenen krijg dreigt te verkeereu waarbij uit den aard der zake (gelijk uit de ontwikkeling van, ons tweede punt zal blijken) de staatsburgerlijke vrijheid ge nietende, tegen de van deze nog in meerdere of mindere mate verstokene, staten overstaande, dit tot niets dan tot eenen des te woedender strijd kan aanleiding geven. IV. Omdat zoodanig een oorlog, zoo zij de innerlijke maatschappijen der staten niet tijdelijk algeheel verwart, zij derzelver rust en welvaart dau toch hoogstens doet gevaar loopen om tijdelijk bedenkelijk te worden gestoord en geschokt. Wat alzoo ons eerste punt betreft bij eenen zoodanigen oor log als wij nu bedoelen zal de strijd tussclien Rusland van de eene, dePorte, Engeland en Frankrijkvan de andere zijde ter zeemogelijk ook te landein onderscheidene gedeelten der russische en turksche heerschappijen gevoerd wordenen zeer denkelijk zalmen daarenboven eenoostenrijks-pruissisch leger mogelijk nog wel met de eene of andere russisclie legerafdee- liug versterktof tegen eene fransche legermagt alleenof tegen eene gecoaliseerde fransch-engelsclie in Belgie, de pruissische Rijnprovincie en aan den Rijn, Moezel, Sambre en Maas zien overstaan, en in Zwitserland en Italië eene oos- leurijksche strijdmagt eene fransche zien bekampen. Wat ons tweede punt, aanbelangt: indien de gcessel des oorlogs op de wijze waarover wij thans handelen in Europa mogt woeden, zoo is het niet waarschijnlijk dat de mindere magten iu ons werelddeel in dezen niet zullen betrokken wordenen dus deze hunne onzijdigheid zullen kunnen blij ven bewaren, en alzoo komen in dezen in aanmerking: Zweden en Denemarken; De Duitsche staten van mindere gehalte Napels cn Sardinien 1); Zwitserland; Belgie cn Nederland 2). Deze nu, welke zijde der slrijdvocrcude mogendhedenzul- lcn zij kiezen Ook hier kunnen wij niets dan gissingen opperenmaar toch de zoodanigen welke en op antecedenten en op de wel begrepen belangen dier volken zelveen op clen aard hunner gouvernementen en op de heerschende strekking hunner in gezetenen steunen. Zweden cn Denemarken alzoo zullen waarschijnlijk diegene der strijdende magten toevallen die hen het best kunnen be schermen of hen het minst kunuen schaden, zoo is het den kelijk dat Denemarken b. v.naar mate het Koppenhagen voor een nieuw bombardement 3) hetzij van dc russische, hetzij van de cngelsche of fransche zijde het best meent te kunen vrijwaren, tot de zijde van die gene zal overgaan die hetzelve zal meenen het geschiktste te zijn om zijne hoofdstad daarvoor tc kunnen behoedenintusschen zullen en Zweden en Denemarkendoor stoffelijke magt daartoe van een der strijdende parijen genoodzaakt zijnde, mogelijk in den nood dwang verkeereu van die zijde te moeten kiezen welke geheel en al met hun welbegrepen belang strijdig is. De mindere Duitsche Staten, liet lijdt geen twijfel of deze', door oostenrijksche, pruissischemogelijk ook wel russische legers overstelpt, zullen tegen de Franschcn genoodzaakt worden in het veld te verschijnen, want Rusland, Oosten rijk en Pruissen zullen alles wat zij maar kunnen in dezen oorlog tegen de Franschen medeslepen, daar de onderhavige oorlog in den zin van Ruslands, Oostenrijks en Pruissens monarchen op het terrein van eenen halven zoo niet geheelen kruistogt tegen het liberale Frankrijk zal worden overgebragt. Kan Napcis doen wat het wil, ook dit wanneer men de helling en strekking van dit land en deszelfs anti-fransch-cngel- sclie rigting in aanmerking neemt? het zal zeer waarschijulijk de oostenrijksche banier volgen. Intusschen gelooveu wij niet dat de voorliefde bij bet napolitaansche bewind voor dezo zich zoo verre uitstrekt dat niet de tijdelijke verschijning van een öngelsch of fransch smaldeel in de golf van Napels in staat zoude zijn die voorliefde merkelijk te bekoelen. In tegenstelling daarvan en juist dc strekking en helling van besturen en volkeren in aanmerking genomenis het waarschijulijk dat, indien ook hen de keuze vrij blijft en zij niet gedwongen worden te doen wat zij niet willen 4) Zwit serland en Sardinië een deel der engelsch-fransche coalitie zul len uitmaken.

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 3