MIDDELBURGSCHE COURAN N°* 17. Donderdag 9 February. 18t>4. ftmtfum&tgittgm VAN HET RIJKSBESTUURPROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Öimtcnlmiöscljc ikijthrtgm. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeenteen Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten S ure. Do abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan HuwelijksGeboorte of Doodbekeod- makingen enz.van één tot zes regels 1,50voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. De Gedeputeerde Staten van Zeeland» Gezien het besluit der Staten van Zeeland, van den 5 No vember 1853 Roepen dien overeenkomstig op al de genen, hetzij bijzon dere Personen, Gemeentebesturen of Yennootschappen, die genegen mogten zijn met 1 November 1854, of zoo veel vroe ger als nader zal kunnen worden overeengekomen, in concessie te nemen de uitoefening van de Stoomvaartdienst op de Wes- terscheldezoo als die bij besluit der Staten van Zeeland van den 15 Julij 1852 is omschreven, en zulks met overname der aan de Provincie toebehoorende Stoomboot .en verdere aan- hoorigheden, tegen genot van eene subsidie van de Provincie voor een te bepalen getal jaren, en onder verpligting tot na koming van zoodanige voorwaarden als in bet belang der dienst raadzaam zullen worden geacht. De gegadigden gelieven zich voor of op Woensdag den 1 Maart aanstaande aan te melden ter Provinciale Griffiealwaar van den 15 dezer maand af kennis zal kunnen worden geno men van de voorwaarden waarop de dienst zal moeten worden uitgevoerd. Middelburg, den 3 Februarij 1854 De Gedeputeerde Staten voornoemd YAN TETSVoorzitter. S. VAN DEll SWALMEGriffier. Gemeentewerken. De Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend, dat op Maandag den 13 Februarij, des middags ten twaalf urein bet openbaar zal worden aanbesteed het ver- rigten van eenige Werkzaamheden in de Kazerne in de Korte Noordstraatwaarvan de conditiën op Woensdag den 8stcn ter Secretarie ter inzage zullen worden gelegd en de aanwij zing in loco zal plaats hebben op Zaturdag daaraanvolgende des voormiddags ten tien ure. Middelburgden 3 Februarij 1854. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT YAN GRIJPSKERKE. De Secretaris, M. F. LANTSHEER. ]?Iidclelburg- 9 8 Vebrainrij. Toon in de vorige maand deze gemeente het verlies te be treuren had van een aanzienlijk en achtingwaardig ingezeten, jbr. Bonifacius de Jonge, werden wij verzocht daarvan in ons blad geene melding te maken uit hoofde van zich buiten 's lands bevindende naaste bloedverwanten. Wij hebben aan dit billijk verzoek gehoor verleend, doch meenen thans, nu de betrekkingen reeds openlijk bunnen dank betuigd hebben voor de talrijke blijken van deelneming bij het overlijden en de begrafenis aan den dag gelegd, niet langer te mogen ver zwijgen dat liet verlies niet alleen in deze gemeentemaar jn bet gehcelc gewest, treffend wordt gevoeld door alle stan den der maatschappij. Sedert 1811 was de beer do Jonge hier een geacht genees heer wiens praktijk zich in gelijke mate als het in hem ge stelde vertrouwen van jaar tot jaar uitbreiddemaar die hij in 1812 onder het franschc bestuur voor eenigen tijd moest nederleggen om het leger in Duitschland te volgen, waartoe destijds eenige jonge geneesheeren werden gerequireerd. In later tijd bij de oprigting der provinciale geneeskundige school alhier, werd hij als hoogleeraar daarbij aangesteld, en met welken ijver en nut hij bij die inrigting voortdurend werk zaam waskunnen het best zijne vroegere leerlingen getuigen Onverflaauwdals die belangstelling bleef tot op het nederleg gen zijner betrekking in december van. het afgeloopen jaar, werd zulks dan ook nog door zijne jongste leerlingen op hoogen prijs gestelddie heir, bij deze gelegenheid een ver- eerend bewijs van dankbaarheid en hoogachting aanboden. In 1832 vereerde Z. M. koning Willem I hem met de ridderorde van den Nederlandschen Leeuw, voor vrijwillig bewezene geneeskundige diensten bij de militaire inrigtingen gedurende de belgische onlusten. Maar ook in menige andere betrekking was de hoogleeraar nuttig werkzaam; vele jaren was hij voorzitter van de pro vinciale commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt van het jaar 1835 tot 1853 was hij voorzitter van het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen voorts was hij curator van de latijnsche scholen (later het stedelijk gymnasium) en lid der plaatselijke schoolcommissie, lerwijl talrijke genootschappen en vereenigingen van godsdienstigezedelijkewetenschap pelijke of weldadige strekking in hem een gemoedelijk voor stander en krachtdadig ondersteuner vonden. Als lid der ridderschap van Zeeland had hij vroeger ook zitting in de vergadering der provinciale staten, terwijl hij mede geruimen tijd lid van den gemeenteraad was; maar men zal van ons niet vergen dat wij hier alle betrekkingen opnoemen waaraan hij zijne talenten en zijn' kostbaren tijd heeft toegewijddoch die bij het klimmen zijner jaren en bij zijne behoefte aan een meer rustig leven grootendcels achter volgens door hem werden neergelegd. De rust die hij zich zeiven alzoo had voorbereid mogt hij echter niet lang ge nieten hij overleed den 15 januarij jl. in GGjarigen ouder dom. Het kon ons doel niet zijn eene volledige levensschets te levereneen dagblad mag daartoe de geschiktste plaats niet geacht worden; deze korte vermelding meenden wij echter als eene welverdiende hulde aan 's mans nagedachtenis niet te mogen terughouden. Uit Ellewoutsdijk wordt gemeld dat aan den dijk- baas Jacobus Pieterse Spruyt, ter gelegenheid van zijne vijftig jarige dijkbaas-bedicning en zijnen tachtigsten jaardag, op den 31 januarij jl. door de dijks-directie van den polder Ellewoutsdyk en den ingenieur van den waterstaat J. F. W. Conrad, met gepaste toespraak is uitgereikt eene fraai be werkte en met zilver gemonteerde twee-els latvoorzien van een toepasselijk opschriftde gelegenheid van den dag herin nerende; tevens dat gemelde dijkbaas zijne betrekking nog met ijver en goedwillige gehoorzaamheid vervult, steeds de goedkeuring zijner superieuren blijft wegdragen en zich nog verheugt in het genot eencr goede gezondheid, terwijl het volle bezit van al zijne geestvermogens hem voortdurend in staat stelt om in gezegde zijne betrekking met nog jeugdige kracht werkzaam te ziju. Het Staatsblad no. 8 bevat het besluit van den 25 ja nuarij 1854, houdende uitvoering van de artt. 3 en 9 der wet van 21 december 1853 Staatsblad no. 128betreffende het bouwen enz. nabij vestingwerken van den staat. De Staats-courant deelt thans het besluit mede van den 31 januarij 1854 no. 61, houdende vestiging van hetKonink lijk nederlandsch meteorologisch instituut. De zetel van het instituut is Utrecht. Het instituut heeft ten doel de meteorologische waarne mingen op verschillende plaatsen van het rijkin de buiten- landschc bezittingen en op de schepen der oorlogs- en koop vaardij-vloten met eenvormigheid te doen plaats hebben en de uitkomsten daarvan, gelijk die van dergelijke waarnemingen buitenslands, te verzamelen cn uit te geven. In verband met het instituut wordt een meteorologisch observatorium te Utrecht ingerigt. Z. M. de koning werd den 6 dezer van het Loo in de residentie terug verwacht. Sommigen willen weten dat de onthulling van het stand beeld van wijlen Z. M. koning Willen II zou plaats hebben op vrijdag den 17 maart aanstaande, zijnde de dag waarop hoogstdezelve in 1849 is overleden. Van regeringswege is onder anderen aan de vesting-kom mandanten bevolen, alle nachtlegers, zoowel voor verlofgan gers als gewone, in bruikbaren staat te doen brengenen zoo men ze daarin niet mogt aantreffen opgaaf te doen van het beschikbare getal nachtliggingen. Men meldt uit 's Gravenhage van 6 dezer Tot hiertoe is de heer von Brunow, russisch minister Londendie zich volgens berigten van daar herwaarts zou begevennog niet alhier aangekomen. Zelfs zijn er tot dus verre geene appartementen voor dien minister in gereedheid gebragt of besteld. Uit een en ander leidt men af dat de heer von Brunow zich niet zoo spoedig naar deze residentie zal begeven." Een buitengewoon nommer van het Kerkelijk weekblad behelst de met eenparige stemmen door het klassikaal bestuur van Amsterdam afgelegde verklaring dat het bereid is, in weerwil der protesten uitgebragt tegen het beroep van ds. L. S. P. Meyboom en na herhaald en ernstig onderzoek dier zaak dat beroep goed te keuren. Men verzekert dat de hollandsch-belgische spoorweg van Antwerpen naar Rozendaal op 15 maart aanstaande zal wor den ingewijd. Dadelijk na aankomst van den trein te Rozen- daal zal eene diligence naar den Moerdijk vertrekken zoodat de weg van Antwerpen naar den Moerdijk dan reeds in vier uren zal kunnen worden afgelegd. De geheele spoorbaan tot den Moerdijk zalnaar men gelooftomstreeks het midden van den aanstaanden zomer gereed* zijn. Volgens berigten uit Suriname tot 4 januarij was de ge zondheidstoestand aldaar zeer vQldöeiide. Op Curasao waren de sedert kort aangekomen perffiyn^frog al door typus aan getast en was men zeer bekoiSKerd voor het uitbreken der cholera. Aan boord van Zr. Ms- korvet Heldin had zich de gele koorts vertoondzoodat ere bevelhebber dadelijk zee waarts was gestevend, in de hoop dat verandering van atmos- plieer eene gunstige wending aan de ziekte zoude geven. Benoemiqgeu en Desluiten. Bij besluit van dch 3 f^rbarij heeft Z. M. goedgevon den bij de hoogeschool tèuWlJiH,,, met ingang van 1 janua rij 1854: a. tot gewone hoogleeraren te bevorderen deheeren C. W. Opzoomer en F. C. Donderstegenwoordig buitenge wone hooglceraren in de faculteiten van bespiegelende wijs begeerte en letteren en van geneeskunde; b. tot lector in dc scheikunde te benoemen den heer J. W. Gunning, doctor in de wis- en natuurkunde, tegenwoordig amanuensis bij de scheikunde. MTarine. Men schrijft uit Harderwijk 4 februarij Den 8 dezer zal van hier vertrekken een detachement suppletietroepen sterk 25 militairenom op den 12 daaraan volgende over te gaan aan boord van Zr. Ms. brik de Lynx, kommandant kapitein luitcnant-tcr-zce de Vaynes van Brakell, liggende te Hellevoetsluis en bestemd naar Curasao." Men meldt uit den Helder van 5 dezer Heden middag kwam alhier ter reede Zr. Ms. transport schip Mor we de, kommandant van Vreeland, laatst komen de van Curasao." Verschillende Berigten. De Franschen zijn ook bij het vertrek der russische ge zanten, de heeren Kisseleff en baron von Brunow uit Parijs en Londen, niet achterlijk gebleven met een bon mot. Van die heeren sprekende noemt men ze: „monsieur qui se leve" en Bruno le fileur." Uit Lubeck vertrokken in 1853 1004 schepen, terwijl die haven er in dat tijdvak door 1018 werd bezocht. Onder nederlandsche vlag kwamen er slechts 28 en vertrokken 29. Volgens een koninklijk besluit van 24 januarij no. 89 zullen de provinciale staten van Noord holland op 21 dezer in buitengewone vergadering bijeenko men. Ook die van Zuidholland zullen vermoedelijk nog deze maand vergaderen. In Suriname schijnt dc vrijmaking der

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1