MIDDELBURGSCHE C O U R AIV M JV°. 14. Donderdag 2 Februarij. 854, ^cmhnrtötQmsm öinncitlanïiscljc ^ijMttgm. VAN HET RIJKSBESTUURPROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regelvan Huwelijks, Geboorte of Doi makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Rationale Jlilitie. De Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend 1. dat de Alphabetische Naamlijst van al de Personen, die aan de ligting van dit jaar moeten deel nementer in zage van de belanghebbenden zal liggen op het Raadhuis alhier, van den 9 tot den 16 Februarij aanstaandedes mid dags van twaalf tot twee ureten einde een ieder in staat zoude zijn om in geval op die lijst eenige personen of om standigheden mogten voorkomeu die daarop nog zouden be- hooren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden weggelatenzulks ter kennis van den Militie-Commissaris te kunnen brengen 2. dat de loting voor deze Gemeente zal plaats hebben op Maandag den twintigsten February aanstaandedes morgens ten tien ure, op de Voorzaal vau het Raadhuis alliier, en dat achtervolgens het bepaalde bij art. 75 der Wet op de Nationale Militie van den 8 Januarij 1817 (Staatsblad no. 1) bij de lotiug geene andere aanschouwers zullen worden toe gelaten dan de Ouders, Voogden, Curators of Gcmagtigden der ingeschrevenen 3. dat de bewijzen die behooren te worden bijgebragt tot staving der redenen van vrijstelling, welke op den dag der loting zullen zijn aangevoerd, uiterlijk binnen vijf dagen na de loting ter Secretarie moeten worden ingediend 4. dat tot het afgeven der attesten of certificaten tot be koming van vrijstellingen voor de dienst der Nationale Mili tie, door ecne Commissie uit het Gemeentebestuur zal wor den gevaceerd op Zaturdag den 11 Maart aanstaande', van des morgeus ten 10 tot des middags ten 12 ure en 5. dat allen die zulks zouden mogen verlangen omtrent de bewijsstukken, tot staving huuner reclames benoodigd, na dere inlichting kunnen bekomen ten Raadhuize, van heden tot den 20 Februarij aanstaande, van des middags ten 12 tot des namiddags ten 2 ure. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort. Middelburgden 30 Januarij 1854. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRLJPSKERKE. De Secretaris, M. F. LANTSHEER. Rationale militie. De Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend, dat de eerste zitting van den Militieraad voor dit Kanton zal plaats hebben op Douderdag den 9 Februarij aanstaandedes middags ten twaalf urein het gewoon lokaal in de Abdij binnen deze Gemeenteen dat voor ge noemden Raad zullen moeten verschijnen allen die zich tot vrijwillige dienst bij de Nationale Militie voor dezen jare hebben verbondenmitsgaders al de voor een jaar vrijgestelde dienstpligtigc Loteliugen van de ligtingen van 18501851 1852 en 1853. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 30 Januarij 1854. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTS11EER. middelburg 1 Februarij. Wij kunnen het verblijdend berigt mededeelen dat de stoomboot de Stad Vlissingcn, jl. maandag van Vlissingen vertrokken, de reis naar Rotterdam zonder stoornis heeft kunnen ten einde brengen en dan ook gisteren avond weder behouden is' teruggekomen. Ook de stoomboot Walcherenwaarvan in ons vorig nommer is melding gemaakt is gisteren avond alhier aangekomen en schijnt geheel te zijn hersteldalthans zal de dienst vrijdag- op het aangekondigde uur worden vervuld. Men schrijft ons uit Vlissingen deu 21 januarij De hoofd-ingenieur Bruyn is gecommitteerd ter inspectie van de russische oorlogskorvet N a v a r i n o ten einde na te gaan of die bodem nog geschikt is voor de active dienst." In de verleden zaturdag te Amsterdam gehoudene maan- delijksche vergadering van de Koninklijke akademie van we tenschappen heeft de commissiewelke in cene vorige bijeen komst belast was met het ontwerpen van een aan den minister van binnenlandsche zaken in te dienen voorstel omtrent, een opzettelijk onderzoek betreffende de zorg voor den algemeenen gezondheidstoestand (welke commissie bestaat uit de lieercn van GeunsW. VrolikG. J. Mulder eu Simons)het door haar ontworpen voorstel ter tafel gebragt. Dit ontwerp is bestreden door de heeren Schneevoogtde Fremery en Don ders op grond onder anderen van den te grooten omvang der taak en van het minder gunstige tijdstip, daar nog cene hervorming der geneeskundige staatsregeling verwacht wordt. Daarentegen hebben de heeren Mulder, de Vriese, Ryk, Simons en de voorzitter het^ntwerp verdedigden daarbij ouder anderen aangevoerd dat het indienen van liet voorstel den minister denkelijk zal aansporen tot bespoediging van het doen eener voordragt voor de geneeskundige staatsregeling. Nadat een voorstel om de zaak tot ecne volgende vergade ring uit te stellen met 11 tegen 8 stemmen was verworpen, is na eenige beraadslaging het ontwerp met verscheidene wij zigingen aangenomen met algemeene stemmen. Onder die wijzigingen behoort het opnemen van zinsneden waarbij de akademie aandringt op het spoedig indienen van eene verbe terde geneeskundige staatsregelingen daartoe hare voor lichting cn medewerking aanbiedl Daarna is een voorstel van den heer C. Pruys van der lloevenover het maken ccner Gcographia mcdica van ons and voorgelezencn die heer uitgenoodigd om een meer uitvoerig voorstel dien aangaande te doen. Vervolgens heeft de heer van Rees rapport uitgebragt, over cene verhandeling van den heer Bachr (betreffende de bewe ging van een vast ligchaam enz). Ten slotte heeft de lieer Scliroedcr v. d. Kolk gesproken over het weefsel van het rug- gemerg en de lieer Halbertsma over de exostose der tanden de tandbreuken cn de regeneratie van het tandcnweefsel welke beide verhandelingen in handen van commissien gesteld zijn, om in ecne volgende vergadering daarover rapport uit te brengen. Bij besluit van Z. M. van 10 dezer zijn weder zes onderwijzers voor het onderwijs in Nederlandsch-Indie be noemd, zoo dat in den loop van dit jaar achttien personen in betrekking tot het onderwijs naar Batavia, de eerste plaats van bestemming, zullen vertrekken. Z. M. de koning is zaturdag middag ten half twee ure met hoogstdeszelfs gevolg op het palcis te Apeldoorn aan gekomen. Te 's Gravenhage zijn aangekomen de heeren de la Fon taine en Simons, door de luxemburgsche regering benoemd tot onderhandelaars met Nederland ter vereffening der luxem burgsche zaken. De heer de la Fontaine is den 26 januarij bij Z. M. in een bijzonder gehoor ontvangen. Door het bestuur der afdeelmg 's Gravenhage van de Yereeniging ter bevordering van fabrijk- en handwerk-nijver- heid in Nederland is bij circulaire bekend gemaaktdat door die afdeeling het plan ontworpen is waarnaar, overeenkomstig de plaatselijke behoefteneene industrieschool te 's Ilage zou kunnen worden tot stand gebragt. Zij heeft mitsdien een ieder die haar in dat plan zou willen ondersteunen uitge noodigd daartoe geldelijke bijdragen af te zonderen, opdat ook daar eene dier instellingen zou verrijzen waarvan de toe komst der nijvere klasse afhangt, zonder welke ons vader land zijuen rang onder de industriële staten niet kan heme men en hoe langer hoe meer moet achteruitgaan. Er bestaat te Maastricht alle vooruitzigt dat nu de akcn-maastrichtsche spoorweg-maatschappij door de beide be trokkene gouvernementen, Pruissen en Nederland, gemagtigd is tot het openen eener geldleening om den reeds toegesta- nen spoorweg van Maastricht naar Hasselt te bekostigen ook spoedig met de werkzaamheden voor het aanleggen van dien weg een aanvang zal worden gemaakt. De buitengewone rivier-correspondentie is voorloopig ge staakt langs den zuiderboord van de Waal en langs den noor- derboord van de Maas, rondom de polder-districten van het rijk van Nijmegen en van Maas en Waal, en dus tot aan Dreumel en Alphen ingesloten, alsmede van Killingen langs den zuiderboord der Waal tot Nijmegen. Marine. De hoofd-inspccteur bij de directie der marine te Willems oord P. Schuyt Jrz. is op zijn verzoek gepensioneerd en zal vervangen worden door den heer P. A. Bruynhoofd-inge nieur bij de directie te Vlissingenin diens plaats is benoemd de ingenieur Iste klasse L. K. Turk. Bij de directie te Am- terdam is tot hoofd-ingenieur benoemd de ingenieur lste klasse H. A. van der Speek Obreen te Willemsoordnaast don aldaar reeds geplaatsten hoofd-ingenieurdoch is be paaldelijk belast met de opleiding van twee ëlèves voor het constructie-wezen. Naar men verneemt is liet vertrek van Zr. Ms. brik dd Lynx, onder bevel van den kapitein-luitenant jhr.H.J.L.T- de Vaynes van Brakell, van Heilevoetsluisbepaald op 10 februarij. De luitenant-ter-zee lste klasse II. A. Modderman is overgeplaatst van Zr. Ms. wachtschip A j a x te Hellevoet- sluis aan boord van het fregat Palembang, liggende te Vlissingen. Oost-Indisclie Itolonien. De Java Bode meldt het volgende: Ecuigen tijd geleden werden er te Batavia befigtcu ont vangen van het bestaan eener steenkolenmijn in de nabijheid der Meeuwenbaai (zuid-westkust van Bantam). Op het ver nemen hiervan heeft de heer Cores de Vries, vergezeld vau eenige heeren en deskundigen, zich met zijne stoomboot der waarts begeven en is thans weder te Batavia tcrruggekcerd Volgens ons geworden mededeelingen is er werkelijk aldaar eene steenkolenmijn aanwezig. De hoedanigheid der kolen uitmuntend en de uitgestrektheid der mijn doet voorspellen dat zij genoegzaam zal kunnen opleveren om geheel Java vau de in deze eeuw, en vooral voor deze gewesten, zoo kostbare en nuttige brandstof te voorzien. Wij hopen weldra in de gelegenheid te zijn nadere en meer uitvoerige berigten om trent deze gewigtige ontdekking te kunnen mededeelen, Verschillende Berigten. Te Nieuwer Amstcl is een valsche gulden ontvangen. Te Leeuwarden is een persoon van Harlingen met een pijp in den mond op de straat gevallen cn heeft daarbij tong en keel zoodanig bezeerd dat hijna eenige dagen zeer geleden te hebben, aan de gevolgen stierf. Het gebouw van den adjunct-directeur der Maatschappij van weldadigheid te Fre- deriksoord is op den 26 dezer met annexe schuur geheel in de asch gelegd. Door de onderscheidene gemeentebestu ren is thans besloten tot de afschaffing der kermis in de 24 hierna genoemde gemeenten in ,de provincie Zuidholland: Ter Aar, Alblasserdam ArkelNieuw-Beijerland Bleskeus- graaf BrandwijkHardinxveld, Hillegersberg (in liet gehucht Terbregge), Hazcrswoude, Hoornaar, Molenaarsgraaf, Nieuw- land (land van Arkel)Noordeloos, Oegstgeest, Oudenhoorn, PijnakerRockanjeRijusaterwoudeSassenheim Schiplui den SlicdrechtStreefkerk Valkenburg en Wijngaarden-

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1