COURANT. MIDDELBURGSCHE N0- 12. 1H;»4 f- Zaturdag 28 Jaiiuarij. Jaffi.j 4 2lanh<mïugittgm VAN HET RIJKSBESTUURPROVINCIALE EN GEMEENTERESTUREN. Ömncnlanöscljc fctjömgm. y ■iti J .1 Z •>!jI De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regel; van Huwelijks, Geboorte of Doodbekefij^ makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Deze courant verschijnt des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3, franco per post f 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. Kiezerslijsten* De Burgemeester van Middelburg, Gelet op de tweede alinea van art. 7 der wet van den 4 Julij 1850 (Staatsblad no. 37) tot regeling van het Kiesregt en de benoeming van Afgevaardigden ter Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, Noodigt de Ingezetenen dezer Gemeente uit omzoo zij elders in de Directe Belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15 Eebruarij aanstaande ter Secretarie te doen blijken. Middelburgden 25 January 1854. De Burgemeester voornoemd PASPOORT VAN GRYPSKERKE. Middelburg 9 37 Jumiarij. Naar wij vernemen bestaat de voordragt voor drie ge meente-heelmeesters bij den raad ingediend door het col- legie van regenten over den algemeenen armeuit de na volgende dubbeltallende lieeren V. van Lissa en L. Pervoost J. Egberts Rissceuw en L. Pervoost, en J. B. Ilaringman en L. Pervoost. Zoo als men uit het verslag der vorige zitting van den gemeenteraad weetzal in de vergadering van woensdag e. k. tot de benoeming worden overgegaan. Ook het korps muzijkanten der dienstdoende schutterij alhier zal ccne allczins lofwaardige poging aanwenden om te gemoet te komen in de armoede, door het geven van een harmonie-concert op aanstaanden woensdag in de concert zaal, ten voordeele van den algemeenen arme, blijkens achter staande advertentie. Ook deze onderneming valt gewis ver dienden bijval ten deel. Men verneemt dat door het ministerie van oorlog aan de hoofd-administraticn der korpsen infanterie is aangeschre ven, om de verdere aanschaffing van het thans bestaande hoofdtooisel te staken, en daarmede wil men in verband brengen dat weldra een besluit zal worden uitgevaardigd, waarbij bedoeld hoofdtooisel door een model van sierlijker en ligteren vorm zal worden vervangen. De koning van Pruissen heeft tot eercridder der orde van St. Jan benoemd den baron van Knobelsdorffkamerheer van den koning der Nederlanden. De Amst. Ct. zegt dat mr. M. C. H. ridder Pauw van Wieldrccht, secretaris van legatie bij het nederlandsche ge zantschap te Weencn, door Z. M. den koning benoemd is tot kamerheer en refendaris, en zulks in plaats van jhr. mr. E. W. L. de Koekdezer dagen tot directeur van 's konings kabinet benoemd. Naar men verneemt is door den heer inspecteur van de geneeskundige dienst aan de eerstaanwezige officiers van ge zondheid een circulair schrijven gerigt, om met overleg van de militaire autoriteiten opgave tc doen van den gezondheids toestand van hunne respective garnizoensplaatsenzoowel wat betreft de nadcelige invloeden aan de plaats eigen als wat aangaat de gebreken aan de gebouwen tot huisvesting van manschappen en paardenhet drinkwater enz.met verzoek om tevens aan te geven de middelen welke ter verbetering of ver nietiging der schadende magtcn zouden kunnen worden aangewend. De hooge raad heeft op den 20 dezer eene uiterst ge- wigtige beslissing genomen op het pleidooi van mr. P. L. E Blussé en tegen dat van mr. W. Wintgens en de conclusie van den advocaat-generaal Gregory. Het gold de vraag of ten onzent de kerkhovenwelke voor de nationalisatie der kerkelijke goederen het eigendom der kerkelijke gemeente wa ren geweestheden ten dage weder als aan deze in eigendom terruggekomen moeten worden*Lesehouwddan wel aan den staat of de burgerlijke gemeente in eigendom te behooren. Die vraag, welke door het hof van cassatie te Parijs voor Frankrijk ten nadeele der kerkelijke gemeenten en door het hof van cassatie te Brussel voor Belgie ten haren voordeele wierd beslist, heeft de hooge raad, aan wiens oordeel zij voor het eerst onderworpen werd, weder in laatstgemelden zin, ten voor deele namelijk der kerkelijke gemeentenbeslist. Men leest het volgende in de 's Gravenhaagsche Nieuws bode „Te Scheveningen leeft een hoogbejaarde brave visscher met eene liefdevolle eenige dochter. Lang had deze geaarzeld den grijsaard te openbaren dat alles verteerd was en zij niets meer hadden om van te leven. Hoe veel moeite het haar ook kostte, zij kon hunnen toestand niet langer verzwijgen en zij gaf dezer dagen den ouden man te kennen dat de nood zeer hoog geklommen was. Na dat de vader zijne dochter kalm had aangehoord zeide hijtroost ukind, ik heb nog wat gespaard. Groot was de vreugde van de dochter toeu zij haren vader uit een verborgen hoekje een rolletje papier zag krijgen, dat de oude man zeide eene waarde van 290 te bevatten. Het was een visschers-schat dien hij ruim 30 jaren had bijeen gespaard en welke hij bij gelegenheid van de herinunting omgewisseld en bewaard had tot den uitersten noodof wel voor zijn zorgvuWjg kind na zijn dood. De dochter begaf zich in all^jl naar een der bankiershuizen in de stad om het papier voor geld in te wisselen. Was hare vreugde groot toen haar vader de spaarpenningen te voorschijn had gehaaldgrooter nog was hare verslagenheid toen zij op het kantoor moest vernemen dat het geldspapier, zijnde muntbiljetten der oudste soortvervallen was en geen waarde meer had. Dat antwoord verpletterde haar als 't ware en hare krachten schoten bijna te kort om die tijding over te brengen aan haren grijzen vader. Hare vrees was niet ongegrondwant de vader bleef haar bij het vernemen van het berigt eenige oogcnblikkcn sprakeloos aanstaren. Wat, stond hem in dezen ongelukkigen stand van zaken te doen? Alléén dit. Dat de oude man zich tot Z. M. onzen geëerbie- digden koning heeft gewend, met de bede, dat het hoogstdeu- zelven behagen moge hem op de eene of andere wijze in zijn verbes te hulp te komen. De afgeleefde visscher, die nog een van de weinige overgeblevenen is welke in januarij 1795 naar Engeland zijn overgestokenvestigt zijne hoop geheel en al op de bekende menschlievendheid van zijnen koning." Volgens een partikuher schrijven uit Konstautinopel van den 9 dezer zou Zr. Ms. stoomschip Soembing den 15 daaraanvolgende naar Malta en van daar naar Oost-Indie vertrekkenaan boord was alles wel. Eene telegrafische depeche uit Triest meldt de aan komst van tijdingen uit Batavia, tot 10 december 11. De Staats-courant bevat officiële berigten aangaande de gesteldheid der rivieren', zij blijven geruststellend endoen een spoedigen en gunstigen afioop te gemoet zien. Te Keulen was de waterstand den 25 des morgens ten 8 ure weder 2 duim lager dan den vorigen dag. Er kwam daar veel ijs af. De val op den Boven waal houdt aan. Te Huihuizen werd in den waterstand woensdagmorgen ten 6 ure weder 15 duim val waargenomente Pannerdcn op het zelfde uur 23 duim. Het ijs bij Scherpenkamp en daar beneden was nog vast. De Waai was dingsdag namiddag open tot even boven Tielal waar gedurig ijsbewegingen plaats hebben, op dien dag met eencn waterstand van ongeveer 2,90 o. N. P. en 30 duim val. Te Arnhem en Westervoort werd het ijs woensdag morgen nog te voet gepasseerd. De waterstand van den Neder-Rhijn was te Arnhem ten 8 ure 4,89 o. N. P.; te Westervoort 4,30 el. Te Gorinchem was de waterstand woensdag morgen ten 8 ure 3,80 el o. N. P., dus 3 duim hooger dan den vorigen dag. De toestand van het ijs was onveranderd. Het werd bij langzaam dooiweder allengs zwakker. Volgens de laatste berigten was de Lek nog vast. Bene den Krimpen ruimde het ijs intusscheu voor den mond van de Noord langzamerhand op, zoo dat dingsdag in het Slikker - veer reeds weder schouwen in de vaart waren. Uit Dordrecht schrijft men van 25 dezer De aanhoudende dooi is niet zonder invloed geweest op het ijs voor deze stad. Het wak aan den Rietdijk is door aanhoudende afbrokkeling van het ijs allengs verwijd, zoo dat thans het gedeelte rivier van af half de Walevest tot aan den Rietdijk en hooger vrij van ijs of met drijfijs is. Tot Slie- drecht aan het logement de Engel is het open water. Van daar tot Giesendam zegt men zit het ijs nog, even als in den Noord. Lager uit in hot Mallcgat zit het ijs bij vakkeu en verschuift van tijd tot tijd. In de Kil beneden 's Graven deel is het ijs aan stuk geslagen door de stoomboot Sea Gullkapitein Lancasterkomende van Huil en bestemd naar Rotterdam. Deze boot is gisteren tot 's Gravendeel ge komen en was lieden middag* met goed gevolg bezig zich door het ijs m de Crab en in de Oude Maas naar Rotterdam eene baan te breken. Aan Willcmsdorp zijn de passagiers en goe deren der diligence met de stoomboot overgekomen." Volgens partikulier schrijven uit Willemstad van 25 dezer had de engelsche stoomboot Stad Dordrecht de reis beproefd, doch was van Willemsdorp tot 's Gravendeel gevaren en zat op laatstgemelde plaats in het ijs vast. De beurtschipper van Willemstadwelke dien morgen de reis naar Dordrecht had ondernomen en voornemens was om dadelijk terug te keeren als het hem ondoenlijk was binnen de Kil tc komenwas in den namiddag ten 5 ure half ebbe nog niet teruggekeerd t waaruit mag opgemaakt worden dat het ijs nog al hoog op moet drijvende zijnterwijl een later schrijven berigt dat het ijs tot Dordrecht is opgebroken. Itanoeniing-en en Besluiten. Bij koninklijk besluit van den 20 dezer is aan jhr. mr. C. de Jonge, op zijn daartoe gedaan verzoek, verleend een eervol ontslag uit zijne betrekking van plaatsvervangend kan- tonregtcr te Zierikzee, en in zijne plaats benoemd mr. II. A. van Adrichcmprocureur bij de arrondissements-regtbauk aldaar. Tot gezworen van den polder Baarland is door Z. M. benoemd de heer J. Traas. Bij koninklijk besluit van den 1G dezer is bepaald dat de bij het koninklijk besluit van den 6 october 11. plaats gehad hebbende benoeming van den generaal-majoor G. Bakker, waarnemend kommaudant van het leger in Nederlandsch Indiëtot generaal-majoor effectief, gerekend wordt te zijn ingegaan van den 13 junij 1850, en dat op het daartoe door hem gedaan verzoek hem op de meest eervolle wijze wordt verleend een ontslag uit Zr. Ms. militaire dienst, onder toe kenning van pensioen. Bij Zr. Ms. besluit van den 19 dezer is tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd de heer C. E. Winter Sr., translateur voor de javaansche taal te Soera- karta, op het eiland Java. Bij besluit van den 23 dezer heeft Z. M. goedgevonden met ingang van den 1 dezertot rijks-arcliivariusin plaats van wijlen jhr. mr. J. C. de Jongete benoemen den heer R. C. Bakhuizen van den Brinkdoctor in de letteren. Z. M. heeft bij besluit van den 20 dezer benoemd bij het personeel van de geneeskundige dienst der laudmagt. tot paarden-arts 3de klasse den heer J. L. N. Weissenbrueh, vee-arts te Delft. Verschillende Berigten. In het jaar 1853 heeft het getal portbetalendc binnenland - sche brieven die met de post verzonden zijn 10,542,085 be dragen; dat der buiteulandsche 2,807,768 en dus te zameu 13,349,853. In 1852 waren 9,664,141 binnenlandsche en 2,644,269 buitenlaudschezamen 12,308,410 brieven verzon den. In 1851 8,522,786 binnenlandsche, 2,268,459 buiten-

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1