MIDDELBURGSCHE COURANT. r? N°' 11. Donderdag 20 Januarij. Guitmlanüsrljc bijtringen. Dezo courant verschijnt des Dings da», Donderdags en Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond tjf voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van Advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regel j van HuwelijksGeboorte of Doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Öinncnlantrsdjc bijtringen. Middelburg; 3& JnnuariJ. Maandag avond heeft de aangekondigde soirée littéraire, ten voordeele der armenop de concertzaal plaats gehad. De zeer talrijke toehoorders hebben het bewijs geleverd dat het eene onderneming als deze ten onzent wederom niet aan ondersteuning van de zijde der ingezetenen faalde, en de poging van eenige menschenvrienden om ook op deze wijze tot leniging der armoede bij te dragen op hoogen prijs werd gesteld. Den ijverigen ontwerpers en zij die hunne talenten tot dezen genotrijken avond wel hebben willen leenen, komt dan ook allen lof toe. Naar wij vernemen zal de zuivere opbrengst nagenoeg f 500,bedragen. Aan den verdienstelijken onderwijzer den heer H. A. Cox is'gisteren de laatste eer bewezen. Eene ontelbare me nigte woonde die aandoenlijke plegtigheid bij, terwijl deman- nen-zangvereeniging Concordiawaaraan zich eenigen van 's mans vele vrienden hadden aangesloten, bij de geopende groeve een treffend lied te zijner eere aanhief. Door twee hunner werd voorts nog een kort maar hartelijk woord tot de omstanders gerigt. Lang zal binnen Middelburg zijn naam in zegenend aandenken blyven! Met belangstelling zullen onze lezers waarschijnlijk ver nemen dat de heer P. R. Bekkcr zich voorstelt tegen 15 februarij eerstkomende alhier een concert te geven. Wij mogen het geheel overbodig achten alle beminnaren der muzijk nog aan te moedigen van deze gelegenheid gebruik maken om den met roem bekenden violoncellistdie zich welligt niet lang meer in ons midden zal bevindente hooren. Gewis zal het ook hem niet aan ruime deelneming ontbreken en op nieuw het bewijs worden geleverd dat zijnen talenten alom op hoo gen prijs gesteld, ook hier de welverdiende hulde niet wordt onthouden. Onder dagteekening van den 23 dezer wordt ons uit Breskens geschrevendat aldaar den vorigen dag een treurig voorval heeft plaats gegrepen. Een overigens zeer oppassend jongeling op 23jarigen leeftijd ging zichdaartoe vermoedelijk door anderen aangezet of verleidaan sterken drank te bui ten en op de hofstede gekomen waar hij van zijne vroegste jeugd af liefderijk verpleegd werd en als kind was aangenomen, vond men hem korten tijd later aan een der gebindten in den stal opgehangen. De ongelukkige schijnt, door den drank verhit, zelf op die wijze een einde aan zijn leven te hebben gemaakt. Overigens zijn geene oorzaken tot deze wanhopige daad bekenden was zijn gedrag altijd ingetogen leefde hij hoogst spaarzaam en gebruikte zelden sterken drank- Volgens uit Willemstad ontvangen berigt van 22 dezer in den namiddag, was liet ijs iu de kil tot de zoogenaamde Oudewacht of het Visschcrsgat en voorts het Bergsche veld tot aan den Koekoek opgebroken, ten gevolge waarvan i.' gen van het wetboek van burgerlijke regtsvordering als in die van het wetboek van strafvorderingmet bijvoeging van de vereischte memorie van toelichting. De Nieuwe Rotterd. courant bevat een uit de engelsche Economist overgenomen artikel, liet welk gewigtigc grieven behelst tegen onderscheidene scheepskapiteinswaaronder ook hollandsche. Eenige schepen waren namelijk te Londen aangenomen om granen te Odessa te ladentoen de bevrach ting 12 a 13 shillings per quarter stond. Middelerwijl stegen de vrachtprijzen tot op het drievoudigehetwelk natuurlijk bij de genen die zich reeds verbonden hadden teleurstelling verwekte. Bevatten de geruchten nu waarheid, dan heeft men getracht op hoogst laakbare wijze ook van die stijging der vrachten te profiteren door met de lading uit te zeilen, beschadiging voor te wenden en na zich te Kous tan tiuopel van de granen ontdaan te hebben en zoogenaamd eene her stelling te hebben ondergaaneene nieuwe lading op te doen De kamer van koophandel te Rotterdam heeft aan de rege ring een bepaald onderzoek dezer zaak verzochten wij ver beiden met belangstelling den uitslagtot handhaving zoo als wij ons vleijen van de eer eener natiesedert lang (zoo als het engelsche blad erkent) gunstig bekend om hare trouwe handelwijze. Den 21 dezer is te 's Gravenhage overleden de heer T. J. Mahieu, ridder der orde van den NederlandschenLeeuw, zich op het oogenbhk der afzending veel driitiis m de rivier j -ï TT- li u i. i. i ia referendaris bij het departement van justitie, inspecteur der bevond. Wij worden door het niet ontvangen van latere Op den nederlandschen Bovenjrijn, de Waal, Nederrijn en IJssel was mede val van G8 tot 45 duim. Te Gorinchem was volgens berigt van maandag morgen ten 8 ure de waterstand 3.72 el o. N. P. Bij koninklijk besluit van den 23 dezer isten gevolge van het overlijden van den heer P. J. Prinsentot directeur en onderwijzer bij de kweekschool van onderwijzers voor de lagere scholen te Haarlem tijdelijk benoemd de heer G. II. Geerligs, onderwijzer aldaar. De staats-commissiebelaïjt met het opmaken der grond slagen van de regterlijke organisatie heeft naar men verneemt haar verslag aan den minister van justitie ingediend. De minis ter moet zich thans met liet overwegen daarvan bezig houden. Zoodra de tweede kamer der staten-generaal weder zal ver gaderd zijn en dc leden der commissie zich in de residentie Te Rotterdam is in den nacht van zaturdag op zondag het ijs op enkele plaatsen waar het nog vast zat losgeraakt, zoodat de stoomboot Earl of Auckland zondag binnen de haven is kunnen komen. Een Antwerpsch dagblad verzekert dat de hollandsch- belgische spoorweg tusschen Antwerpen en Rozendaal be reids in de eerste dagen van maart zal worden geopend. Op het tweede gedeelte zullen de werkzaamheden in de aan staande week een aanvang nemen. Yijf honderd werklieden zullen er bezig worden gehouden. Volgens officiële opgaven waren op den laatsten decem ber 1852 bij de nederlandsche koopvaardijvloot aanwezig 1,971 schepen, metende 229,432 lasten, en op den laatsten december van het jaar 1853 2,037 schepen metende 239,601 lasten. Onder deze laatste waren 183 nieuw gebouwde of zullen bevinden, zal de minister met de commissie over de j vau zeebrieven voorziene schepen, metende 21,/13 lasten, door haar voorgestelde grondslagen in overleg treden, ten Gedurende liet jaar 1853 zijn ingeklaard 3,] 18 schepen einde dan de noodige ontwerpen met den meesten spoed in j mc^eu^e 4=76,533 lasten, onder nederlandsche vlag; 3,268 gereedheid te doen brengen. schepen, metende 586,744 lasten, onder andere vlaggen; te Een en ander heeft plaats gevonden en zal geschieden over- zainen 6,386 bodems, metende 1,063,277 lasten. Gedurende eenkomstig liet besluit van 24 september jl. (Staatsblad no. 106)waarbij de commissie is ingesteld tot het beramen der grondslagen welke bij de wet tot regeling eener nieuwe reg terlijke inrigting zullen worden gevolgd, en om na met onzen minister van justitie daarover in overleg te zijn getreden en na die grondslagen met hem tedipbben vastgesteld, overeen komstig dezelve over te gaan tot het ontwerpen eener wetdems-metend r. 765,933 op de zamenstelling der regterlijke magt en het beleid der deins 4,758metende 819,392 lasten. het vorige jaar heeft dit totaal bedragen 6,976 bodems, me tende 1,180,928 lasten. In 1853 zijn in ballast ingeklaard 491 schepen, metende 87,060 lasten. In 1853 zijn uitgeklaard 2,104 schepen, metende 327,026 lasten onder nederlandsche vlag 2,311 schepen metende 438,907 lastenonder andere vlaggente zamen 4,415 bo- lasten. In 1852 was dit aantal bo- In 1853 zijn in bal- justitie, in verband met verbeteringen zoowel in debepalin- last uitgeklaard 2,679 schepen, metende 450,013 lasten. berigten tot dc onderstelling geleid d at voor als nog geene belangrijke verandering in dien toestand is gekomen. De Staats-courant bevat verder over den rivierstand vol gens officiële opgaven het volgende Het berigt heeft, zich bevestigd dat de Maas vrij van ijs is alsmede het Steurgatwaardoor .het Maasijs een gere- gelden uitweg naar zee heeft gevonden. In de ijsbezetting der overige rivieren was weinig verandering gekomende Waal boven Woudrichem alsmede de overige Killen zijn nog digt. De IJsselmond wordt nog te voet gepasseerd even als de rivier voor Arnhem. Op de Lek was het ijs maandag avonb zonder beweging. De duitsche Rijn zit tusschen den Lurley en Caub nog vast uitgezonderd eenige open vakken. Te Coblentz was de rivier volgens de laatste berigten met veel drijfijs bedekt. Het water bleef daar en te Keulen steeds dalende en stond maandag morgen te Keulen 4 voet 1 duim. gevangenissen hier te lande. In de zitting van den hoogen raad van 20 dezer zijn de pleidooijen gevoerd in zake van A. Hansen, tegen de mede-erfgenamen van wijlen Z. M. koning Willem II. Het gold hier alleen de vraagof de eischer het regt had te vor deren de afgifte van afschrift (expeditie) der uiterste wilsbe schikkingen van wijlen Z. M. koning Willem I, graaf van Nassau. Mr. L. Metman voerde voor dcu eischer het woord terwijl mrs. d. Delprat en J. C. Faber van Riemsdyk voor de erfgenamen optraden. De conclusie van het openbaar ministerie is bepaald op den 3 februarij. Wij hebben voor eenige dagen gemeld dat er eene monster-promotie bij het leger op handen isthans verneemt men dat deze promotie bij keuze zal plaats hebben, terwijl sedert 1845 de bevordering, althans in de subalterne officiers rangen, bij anciënniteit geschiedde. Verschillende Berigten. Onder de gemeente Dunsen is een brandbrief gelegdde vermoedelijke daders zijn gevat. Het derde concert Dili- gentia te 's Hage werd vereerd door de hooge tegenwoor digheid van H. M. de koningin. De door de vorst gestaakte werkzaamheden aan den zijtak van den Rijn-spoorweg (van Rotterdam op Utrecht) worden met kracht weder voort gezet. Reeds is de toezegging gedaan van een 300tal voorwerpen in de tombola voor de armen te Goesde gelden zullen naar bevind van zaken op verschil lende wijzen worden besteed. Tc Kralingen zijn weder 2 winterzalmen gevan gen, te zamen 15 kilo's wegende. Met de wcrkzaaniliedeu aan den telegraaf in Drenthe is deze week aangevangen. Te Loenen aan de Vecht is eene vrouw, met 2 kleine kinders alleen te huis geblevenplotseling gestorvenzonder dat men de oorzaak kan bevroeden. Eene nieuwe opera van den hof-pianist van Z. M. onzen koning, C. van der Does, vindt te Parijs ongemecnen bijval. Een te Delft op den post bezorgden brief met eene wissel van f 976,39 is vermist. Door eenige gegoeden te Dirksland en omstreken (Overflakkée) is vrijwillig bijeengebragt ƒ2200 voor arme niet bedeelden. In 1853 zijn te Cronstadt aangekomen 84 nederlandsche schepen direct van Nederland en 137 uit vreemde havens. Naar Nederland vertrokken 137 en naar vreemde havens 84 nederl. schepen.In dc haven van Swinemtinde kwamen 124 en van daar vertrokken 121 nederlandsche schepen. Dc ver- eeuiging het metalen kruis" telt 219 ledenwaaronder vele hooggeplaatsten. Kngcluuil. Londen 21 januarij. Ten gevolge van ingekomen berigten dat op verschillende partikuliere werven oorlogschepen voor Rusland worden gebouwdheeft lord Palmerstonin zijne hoedanigheid van secretaris van binnenlandsche zakeneene circulaire gerigt aan dc mayors van de verschillende aan de Tyne en Wear gelegene stedeniu welke zij worden uitge- noodigd om alles wat him omtrent die zaak bekend is aan de regering mede te deelen. Hierdoor is men te weten ge-

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 1