3rcttjötngcn. Hij heeft zich gedurende zijne lange militaire loopbaan in verschillende oorden der wereld herhaaldelijk roemvol onder scheiden met name door zijne groote overwinning op Soult in Portugal. Algemeen zegt men dat lord Harris, gouverneur van Trinidadbenoemd zal worden tot gouverneur van Madras. De heer John Sadlcir, lid van het parlement, heeft zijn ontslag ingediend als lord van de schatkist. Op de yerschillende rijks werven hier te lande zijn op dit oogenblik niet minder dan 32 schroefstoomschepen van verschillend charter in aanbouw of uitrusting. Er,zijn berigten van Afrika's westkust ontvangen, loopendé tot "20 december. De staat van zaken te Lagos was nog* tamelijk onrustig. De nieuwe koning had bij den britschen admiraal een bezoek afgelegd. Eenige engelschcn waren gedood of mishandeld, weshalve drie oorlogschepen naar Kanzahoe waren gezeild om voldoening te eischen. Groot Tabou, dertig mijlen oostwaarts van Cape Palmas, was door het oorlogschip Penelope plat geschoten, wegens het ver moorden in de maand julij jl. van de bemanning van liet koopvaardijschip Heroine. Per telegraaf wordt uit Bombay gemeld dat de Bir- mannen Pegu weder hebben ingenomen. Men verwachtte op 20 december eene algemeeno beweging tegen de Engelschen. De oorlogspartij te Ava was al te zwak. De intogt der Russen te Kliiwa wordt bevestigd. De Engelschen hebben 14000 man in Peshawur. De Alfredis van JCokat hebben zich onderworpen en zullen het oprigten van forten niet verder tegengaan. Rusland. Er zijn thans over Triest en Marseille regtstreeksclie berig ten uit Konstantinopel outvangendie ten volle bevestigen al hetgeen nopens den stand der oostersche kwestie reeds per telegraaf is gemeld. TTit den tekst van de nota welke deu 15 december 11., in verband met de nieuwe weener voorstellen, aan den divan is gezonden door de verlogenwoordigers van Frankrijk, En geland, Oostenrijk en Pruisscn, blijkt dat de ontruiming der Donau-vorstendommcn als geene conditie sine qua non voor het hervatten der onderhandelingen wordt gesteld daarin wordt slechts gezegddat die ontruiming zoo spoe dig mogelijk" zal geschieden. De groote raad heeft nu uit bedoelde voorstellen alleen verworpen wat daarin gezegd werd nopens het sluiten van een wapenstilstanden heeft hij het ministerie voorts gemagtigd om te onderhandelen op de navolgende grondslagen: 1. Herstelling van de betrekkingen tusschen Turkye en Rusland op den zelfden voet als waarop zij zich bevonden voor de ambassade van prins Menchikolf; 2. Bevestiging van al de oude traktatendie zullen worden ge resumeerd en versterkt door een nieuw traktaat3. Ontruiming der Donau-vorstendommeneen puntwaaromtrent Turkye den waarborg der groote mogendheden schijnt te willen aan nemen; 4. De opening ecner confereutie in cene onzijdige staddie op deze grondslagen over de bijzonderheden zal te beraadslagen hebben; 5. Bekrachtiging der aan christenen toe gestane privilegiën, en 6. Vernieuwing van het traktaat van 1841bij hetwelk de groote mogendheden zich op nieuw zou den verbinden tot handhaving van dc onschendbaarheid en on afhankelijkheid van het turksche rijk waartegen dc Portc in het inwendig bestuur alle gewenschte hervormingen zou bren gen, welk laatste gelijk staat met eene verbetering van het lot der christen onderdanen van den sultan. Ongelukkigerwijs stuit men hier op dc omstandigheid dat^ behalve dat de vredelievende houding van Turkye alléén niet voldoende is om den oorlog te doen eindigen, het voormeld besluit der Porte vau vroegere dagteekening is1 dan het be vel aan de gecombineerde vloot gezonden tot het binnenloo. pen in dc Zwarte zeeen 2dan liet verbod door Frankrijk en Engeland aan Rusland gedaan om de vijandelijkheden ter zee voort te zetten. Bovendien luiden de tijdingen uit Frankrijk zeer oorlog zuchtig. Aldaar is sprake van ernstige oorlogs-toebereidsclcn. Zoo zullen 55,000 man fransche troepen (voornamelijk uit het leger in Afrika) en 20,000 man engelschen naar Candia ge zonden wordenten einde daar een observatie-leger te vor men en op het gegeven oogenblik deel aan den strijd te ne men met iedcren dag wordt een keizerlijk decreet te gemoet gezienhoudende vermeerdering van liet effectief der artille rie nieuwe en krachtige orders moetenin eene den 7 dczer te Parijs gehouden kabinetsraad, zijn vastgesteld en oninid- delijk verzonden aan den kapitein Herbingkcm adjudant van den minister van marine, die er te Toulon op wachtte, ten einde er onverwijld mede naar Konstantinopel te vertrek ken de heer dc Brunow moet reeds do instructie ontvangen hebben om Londen te verlatenzoodra in die stad de offi ciële tijding van het binnenloopen der gecombineerde vloot in de Zwarte zee zal zijn ontvangende heer de Kisscleff ver. wachtte gelijke instruction enz. Ziedaar de geruchten die te Parijs in omloop waren en die scherp contrasteren met de meer geruststellende tijdingen uit Konstantinopel. Per telegraaf wordt uit Wcenen 10 dezer gemeld„Erziju berigten uit Konstantinopel loopeude tot 1 dezerwaarin het uitzeilen der vercenigde vloot tegengesproken en gezegd wordt dat zij nog in de Bcïkosbaai ligt." Triest 10 januarij. Berigten uit Alexandricloopeude tot 2 dezermelden dat de fransche consul-generaalten gevol ge van een geschil met Abbas-pacha, aan alle franscheu offi cieel geboden heeft om de dienst van den onder-koning te verlaten. Onderscheidene telegrafische depêches behelzen de na volgende tijdingen uit: Parijs 11 januarij. La patrie wil stellig weten dat den 3 dezer een gedeelte der fransche en eugelsche eskaders de Zwarte zee is binnengezeildde turksche vloot derwaarts vergezel lende. Zes schepen der gecombineerde eskaders zijn achter gebleven om deu intogt van den Bosphorus te verdedigen. Eene tweede afdeeling der turksche vloot blijft bij Thcrapia gestationeerd. Bij Kalefat heeft een turksch legerkorps van 25,000 man cene schitterende overwinning behaald. Wecnen 11 januarij. Hier is het bcrigt ontvaugen dat er bij Zetali iu Azië een ernstig gevecht tusschen de Russen en Turken heeft plaats gehad, en dat de laatstgenoemden zich binnen hunne verschansingen hebben teruggetrokken. Bij Kalefat schijnen de Russen daarentegen een voordeel behaald en zes stukken geschut op de Turken veroverd te hebben. Konstantinopel 11 januarij. Een bcvclsclirift van den sul tan bevestigt de door den grooten raad genomene besluiten. 11c fransche en eugelsche eskaders bevinden zich nog in den Bosphorus. De sultan heeft twee poolsche generaals tot bri gade-chefs benoemd. Ruitgclftland. Frankfort 8 januarij. Het dooiweder duurt hier voortbij een zuidwesten wind met 5 graden warmte is het te ver wachten dat het ijs op den Mein zich binnen weinige dagen reeds in beweging zal zetten en de scheepvaart weldra we der hersteld zal zijn. Het komt hierbij voornamelijk er op aan dat zulks mede op den Rijn binnen kort liet geval zij. Reeds sedert eene maand staat de scheepvaart op dezen stroom stil en meer dan 300 zwaar beladen vaartuigen liggendeels tusschen Bonn en Bingen en deels tusschen Emmerik en Rotterdam, nog in liet ijs vast, blootgesteld aan de gevaren vau een ontzaggelijken ijsgang. Ofschoon deze schepen nu meestal verzekerd zijnbolei^zulks niet dat door het weg blijven dier ladingen in Zuid-Duitschland liet gemis der- zclvc levendig gevoeld wordt, cn zeer bijdraagt om de prijzen der granen, koloniale cn andere buitenlandsche goederen, op eene verontrustende hoogte te houden. Men klaagt onder anderen ook over de aanzienlijke partijen rijst die niet hebben kunnen aankomencn nn weder aan de vroegere inkomende regten onderworpen zijn. Daarby is ook groot gebrek aan steenkolen, die reeds langs den Boven-Rijn eene prijsver- hooging van nagenoeg 50 pet. hebben ondergaan. Uit Darmstadt verneemt men dat de regeringbij het verleunen der nieuwe concessie tot liet openen van eene zuid- duitschc disconto-bank aldaar, aan dezelve dc verpligting heeft opgelegd eenen spoorweg van Aschaffeuburg over Darmstadt naar Maintz aan te leggen. Het groote standbeeld, dat ter eerc van Luther zal op- gcrigt wordenis voltooid eu wordt in Neurenberg ,^waar liet gegoten isals een uitnemend kunststuk door alle deskundi gen bewonderd. Naar men echter uit Meiningen verneemt is de hertog het met zijn ministerie nog niet eens nopens de plaats waar het zal komen te staan. Hij verlangt dat zulks geschiede in het door vele vreemden zeer bezochte slotAl- tensteindaarentegen zijn de ministers van gevoelen dat dit standbeeld in het dorp Möhra (bij Salzungen)de geboorte plaats van Lutlierbehoort geplaatst te worden. De bezitters der talryke spinnerijen in Zwitserland verlangen van de regering eene vermeerdering der uitgaande regton op de ruwe zijde, die slechts 15 cents per 100 pond bedraagtcn waardoor dit kostbaar product grooteudeels naar Lombardye wordt uitgevoerdterwijl daar te lande deze uitgaande regten op 75 lires zijn vastgesteld. Men hoort hier verzekeren dat prins Albertge maal van koningin Victoriaeerlang eene reis naar Duitsch- land zal ondernemen. Spanje. Madrid 4 januarij. De raad van ministers heeft besloten van dc koningin een bevel te verzoeken tot verbod van ver spreiding van eene soort van manifestdoor cle dagbladen der oppositie opgesteld, waarin zij over gemis aan vrijheid tot het uiten hunner mcening klagen. Dit bevel is verleend. Frankrijk. Parijs 9 januarij. De generaal Pélissierdie door den kei zer sedert eeuigen tijd uit Algeric terug geroepen is, zal waarschijnlijk belast worden met het bevel van een der kam pen dat opgerigt zal worden. Dc energie van dezen hoofd officier heeft de aandacht des keizers zeer tot zich getrokken. De Rhone is door dc sterke regens in de laatste dagen zeer gezwollenzoodat de scheepvaart op dien stroom heiwat kan worden. Men kan dus de verzendingen van granen in het binnenland weer te gemoet zien. Het raadhuis te Ticnne (Isère) is door een lievigen brand vernield geworden. Niets heeft men uit hetzelve kun nen reddenzelfs niet de archieven. Gelukkig is niemand daarbij omgekomen. De houding der gezanten, de drukte die in hunne kabinetten heerscht, het groote getal aankomende en ver trekkende couriers en telegrafische dépêchesalles toont aan dat men eene gebeurtenis te gemoet ziet welke de gebeele wereld bezig houdt en weldra zal uitbarsten. Tusschen de britsclie kanselarij en het ministerie van buitenlandsche zaken heerscht de beste verstandhoudingalles geschiedt met de meest mogelijke overeenstemming. Het afzenden der gewig- tigste dépêches wordt gemeenschappelijk geregeld, ofschoon de instructien door Engeland gegeven oorlogzuclitiger zijn dan die van Frankrijk. Er bevinden zich vele vreemdelingen te Parijs. De Russen maken nog geene toebereidselen tot vertrek, hetgeen schijnt aan te duiden dat men geene vredebreuk voor het einde des winters verwacht. Niettemin neemt de lieer Kis scleff maatregelen diezonder een op handen zijnd vertrek aan te kondigenbewijzen dat hij gereed wil zijn om op het eerste teeken te kunnen vertrekken. De akademie van wetenschappen heeft den heer Tulasno gekozen tot lid der botanische sectie, ter vervanging van wijlen den lieer de Jussieu. De Moniteur bevat het decreet hetwelk de hulp- en dienstkas voor dc bakkers organiseert. Volgens hetzelve zul len daarbij een directeur en een consulerend comité zijn. De heer de Montullé, chef cener afdeeling bij het ministerie van staat, is tot directeur benoemd en tot leden van het comité dc graaf d'Argaut, directeur van de fransche bank; de hecren Guillemotdirecteur-generaal van de armortisatie- kasAndouillédirecteur-generaal bij het ministerie van fi nanciën LedagrepresidentGermain Thibautvice-president van de kamer van koophandel, enBillault, syndicus der wis selmakelaars alliier. Er heeft op nieuw een spoorweg-ongeluk plaats gehad en wei op den Straatsburger spoorweg. De werklieden name lijk zijn geheel onverwacht verrast geworden door een trein die met allen mogelijken spoed aankwamten gevolge waarvan eenigen hunner als slagtoffers zijn gevallen. Nadere bijzon derheden ontbreken voor alsnog. In de zitting der sardinische kamer van afgevaardigden van 3 januarij ziju interpellatien gerigt aan het kabinet.be treffende de onlusten te Aosta. De minister van binnen- landsche zaken heeft geantwoord dat deze gebeurtenis gemak kelijk verklaard werd door den invloed van zekere partijen bevorderd was door de ongunstige tijdsomstandigheden. Hij voegde er echter bij dat de bevolking over het geheel weinig deel aan deze demonstratie genomen had, zoodat er dan ook geene buitengewone maatregelen noodig warendc regering zoude zich zoo veel mogelijk beijveren om den nood der ar- beidendo klasse te verligten en werk te verschaffen. Overigens wordt de instructie in de zaak van Aosta met ijver voortgezet en de in hechtenis genomen personen worden verhoord. Dc invoerregten op de granen zijn thans bij de wet op geheven zoo als men zich herinnert waren zij bij koninklijke besluiten van G en 27 October 11. geschorst. Beursberigt 9 januarij. 3 pet. 71,05; 4è pet. 99,50. Belgie. Brussel 10 januarij. De koning heeft aan den heer Tedescowegens de zaak van Risquonstout gedetineerd, algelieelc kwijtschelding verleend. Yan de staatkundige ge vangenen ter zake van de complotten van Risquonstout en het Prado zijn te Huy nog slechts drie overgebleven. Do heer Lightenvelt, gezant der Nederlanden bij het fransche hof, is alliier aangekomen. Men wil dat prins Albert, gemaal van koningin Victoriaeerlang op het vasteland zal komen om z\jne ver wanten te bezoeken. De vrees welke men voor overstrooming koesterde is gewekenhet water der Senne is weder gedaald. Eergisteren is nabij Blankenberg omhoog geraakt een Amc- rikaansch drieraastschip genaamd South Carolinenaar Ant werpen bestemd. De stoomboot de Schelde is onmiddellijk van Ylissingen ter assistentie vertrokken. Den 12 dezer zijn te Ylissingen voor Antwerpen bestemd ter recdc gekomenFaustinaSagastivan Monte-Video met huiden; TalleyrandSwasey, van Nieuw-York, met stuk-

Middelburgsche Courant | 1854 | | pagina 2