IIDDELMJRGSCHE w C O U R A IV T 1853. Dingsdag N°- 77.' 28 Juiiij. 13c etu vcu cu miu tetwi tic a. laimtculaubdrftc Stjbiugctt, s v jl t u nr - Gr JE ar jem jl a jl. HTlA'iHMAyr tlHtJ Achtervoigens Art 3 van liet Koninklijk Besluit van den 6 Januarij 1331 no. G8 (Staatsblad no. 2), heeft Zijne Exc. de Heer Minister van Financiën, bij resolutie van den 23 Junij jongstledenbepaald de Prijzenhet opgeld daaronder begrepen, waarvoor de Collecteurs, Splitters en Debitanten der Staats-Loterij de Loten en Gedeelten van dienvoor de tweede week der trekking van de laatste Klasse der 220ste Loterij zullen mogen uitgeven te weten bij verkoop: bij verhuring Geheele Loten f 76,00 Gehecle Loten f 30,00 Halve - 38,00 Halve - 15,00 Vijfdo - 15,20 Vijfde - 6,00 Tiende - 7,60 Tiende - 3,00 Twintigste 3,80 Twintigste 1,50 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerddat bij voornoemd Artikel van dat Besluit uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debitanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage van het Publiek beschikbaar te hebben. Middelburg, den 27 Junij 1853. De Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland Bij delegatie van denzelven De Burgemeester van Middelburg PASPOORT VAN GRYPSKERKE. ÉiKVI3U,V« ÏXtot:. Do Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend Dat de Lijsten van de Geneesmiddelen en Werktuigen welke de Apothekers, Genees-, Heel- en Vroedmeesters ten Platten Lande, of in plaatsen alwaar geene Plaatselijke Com missie van Geneeskundig Toevoorzigt is gevestigdwoon achtig moeten voorhanden hebbenvan de voorwerpen welke de Drogisten niet beneden de bij elk bepaalde hoe veelheid mogen verkoopen mitsgaders de Lijst der Vergif ten, welke in de Winkels moeten worden afgesloten, op de Secretarie ter inzage van de belanghebbenden liggen. Middelburg den 21 Junij 1853. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRYPSKERKE. Do Secretaris, M. F. LANTSIJEER. tAMlitlMl I-:ATri'Sllt .8 .8 De Burgemeester van Middelburg/ maakt bekend dat op Woensdag den 29stcn Junij 1853 des namiddags ten één ureeene openbare zitting van den Gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg den 27 Junij 1853. De Burgemeester voornoemd PASPOORT VAN GRYPSKERKE. JII1I1IKLBIJRK 33 Junij. Bij kennisgeving in het Provinciaal Blad wordt do dag, waarop in dit hoofd-kiesdistrict de herstemming moot plaats hebben voor een lid der provinciale staten, bepaald op dings dag den 5 jnlij eerstkomende. Door de Nederl. handel-maatschappij zijn voor deze stad weder bevracht, de schepen do Phoenix, Walcheren en Zwaluw. Bij besluiten van den 23 dezer heeft. Z. M. eervol ontsla gen als burgemeesters de hoeren P. Willig van Oudendijk; J. Risseeuw, van Retrancliement; J. du Cois van Nieuwvliet; F. B. Quataert, van IleilleP. deBruyne, van St. Anna ter Muiden A Bruinoogevan Waterlandkerkje; L. Knappert, van Vlaardinger-Ambacht en Zouteveen en de navolgende lieeren benoemd tot burgemeesters van Oudendijk Beets en SchardamG. H. Bastvan BreskensA. Luteynvan Cad- zand en RetranchementM. Scheele; van Groede en Nieuw vliet, M. Mazure; van Ileille en St. Anna ter Muiden, Ph. F. Hennequin tevens burgemeester van Sluis; van Oostburg, F. L. Benteyn van Schoondijke, A. de Huiter; van Water landkerkje D. Bekaartevens burgemeester van Hoofdplaat en Yzendijke. Bij besluit van den 24 dezer heeft Z. M. eervol ontslagen als burgemeesters, de lieeren: J. B. van Trappen, van Hengst dijk; L. Nyssen, van Hoek F. A. Dierickx, van Overslag; A. M. Danckaerts, van Sas-van-Gent; F. Nicollo, van Phi- lippine; C. van Esbrocck, van Stoppeldijk; en de navolgende lieeren benoemd tot burgemeesters van Axel, H. J. van Eek; Cliiige J. F. Yercauteren; Hengstdijk en OssenisseJ. B. Joossen; Hontenisse, E. F. Noël; Koewacht, J. B. van de Vy ver Neuzen en Iloek, mr. J. P. Dronkers; Overslag en ZuiddorpeA. J. OnglicnaSas-van-Gent en Philippine P. van Helmond: St. Jan Steen, J. B. do Kycke; Stoppeldijk, J. Vereecken; Westdorpe, N. Kerckhaert Zaamslag, J. van Vessem; Hulst, Ph. P. Th. Pierssens. Z. M. heeft ingewilligd liet verlangen van jhr. mr. W. Boreel van Ilogelanden, om, uit hoofde zijner betrekking van president der tweede kamer, te worden ontslagen van die van voorzitter der commissie, belast met het afnemen van het examen van hen die als attaché bij het nederlandsclie corps diplomatique wenschen in aanmerking te komen, en is tevens het laatstgemeld voorzitterschap opgedragen aan den heer mr. L. N. graaf van Randwyckoud-minister van buitenlandsche zaken. Bij koninklijk besluit is aan den majoor der genie van het leger in Oost-IndiëJ. A. Keurenaar thans met verlof hier te landeverleend een eervol ontslag uit de militaire dienst, onder toekenning van pensioen en vergunning tot het blijven dragen van de activiteits-uniform van het korps waarbij hij laatstelijk heeft gediend. Bij eene beschikking van Zijne Exc. den minister van oorlogvan don 20 dezeris aan den lsten luitenant-inge nieur G. Kuypcr Hz.overeenkomstig het daartoe door hem te kennen gegeven verlangen, met den 1 september aanstaande verleend een eervol ontslag uit zijne betrekking bij de konink lijke akademie voor de zee- en landmagt, en in zijne plaats jnede te rekenen van gemeld tijdstip bij die inrigting gede tacheerd, de 1ste luitenant J. F. van Ilanswyk, van het korps ingenieurs, mineurs en sapeurs. Donderdag middag heeft eene commissie uit de eerste kamer der statcn-generaal aan Z. M. den koning het adres van antwoord op de troonrede, van wege die kamer, aangeboden. Door don koning is op dit adres hot volgende geantwoord: Mijne lieeren! Ik verzoek u, de eerste kamer van de staten-generaal dank te zeggen voor haar adres. Ik houd mij gaarne overtuigd, dat de kamer de pogingen der regering, tot welzijn des vaderlands aangewend zal blijven ondersteu nen en bevorderen. Z. Exc. de heer Lightcnveldt, minister voor de zaken der R. kathoüjke eeredienstis den 25 dezer naar Brussel vertrokken, om van daar de reis naar Rome voort te zetten. De minister van financien heeft vastgesteld de 221ste staats-loterij, welke zal bestaan uit 20,000 loten 10,000 prij zen en 2 premion. Do collecte zal geopend worden den 25 julij en gesloten den 6 augustus a. s. De trekking zal be ginnen den 22 augustus en gesloten worden den 11 november. De Nieuwe Rott. Courant van heden behelst een ingezon den stuk van den volgenden inhoudhetwelk tevens tot be wijs moge verstrekken hoe zeer de gevoelens over den thans zoo algemeen besproken Tafeldans" uiteenloopen. In een brief aan het Wiener Medicinische Wochenschrift van 5 meivan dr. Du Bois Reymond, prof. te Berlyn, leest men aangaande den tafeldans, die in onze dagen zoo vele hoofden aan het hollen brengt: Op uwe aanvraag aan mij gerigt, betreffende den zooge- noemden tafeldans, heb ik u slechts te antwoorden, dat ik het verschijnsel beschouw als een grof zelfbedrog, dat als maatstaf dienen kan in hoe ver het groote publiek in staat is, natuurlijke verschijnselen te beoordeelen, en door proeven tot hare bron op te klimmen, en dat eerder ge- schikt zoude zijn de belangstelling van den krankzinni- gen arts dan van den natuurkundige gaande te maken." Hierop volgt zijne verklaring, die eenvoudig daarop nederkomt, dat zij die om eene tafel staan, zonder het te willen of te wetendoor de toppen der vingeren do tafel in beweging brengen. Voor het half geleerde publiek, dat tot verklaring van zulke dingen gereedelijk allerhande stroomen electrische galva nische magnetischebio-magnetischo of bio-electrischeof hoe dan ook genaamdbij de hand heeftdiene do inlich ting, dat genoemde heer, wat de wetenschappelijke kennis aan bovenvermelde krachten aangaatvoor zoo ver zij bij dier of mensch bestaanals ccn der eerste autoriteiten beschouwd wordt." Den 21 dezer werd het 8ste landhuishoudkundig congres, in de Kapelkerk te Alkmaar, plegtig geopend, mot het hou den eener feestrede door jhr. mr. C. van Foreest. Terstond daarna zijn de werkzaamheden aangevangen. De tentoonstel ling van voortbrengselen van den landbouw, van handwerken en fabrijknijverheid zijn allezins belangrijk. Bij de opening dier beide tentoonstellingen waren lieeren burgemeester en wethouders en de leden van den raad, op uitnoodiging van de besturentegenwoordig. Bij de eerste hield de burgemeester, de heer mr. P. A. de Lange, en bij de tweede de heer mr. J. A. Kluppel, president der arondissemonts-regtbank en lid van den gemeenteraad, eene zeer gepaste en treffende aan spraak! i Men schrijft uit het Nieuwediepvan den 24 dezer Heden morgen arriveerden alhier ter reede Zr. Ms. fre gatten Prins van Oranje, kapt.-luit.-ter-zee J. W.Frucht en Palembang, kapt.-ter-zee J. P. Woutersz, beide den 15 mei 11. van hier uitgezeild en thans teruggekeerd van eenen kruistogt in den Noord-Atlantisehen Oceaan. Geenerlei haven is bij dezen kruistogt door bedoelde schepen aangedaan. Uit Batavia wordt gemeld, dat deamerikaanschescheeps kapitein Gibsonvan the Flirt, welke in regten betrokken is op eene aanklagt van hoog verraad, den 25 april jl. uit de gevangenis in de genoemde stad ontsnapt, en vermoedelijk met een amerikaansch schip vertrokken is. Kerknieuws. Z. M. heeft, bij een den 18 dezer go- nomen besluit, goedgekeurd do beroeping van predikant, uitgobragt door den kerkeraad van de hervormde gemeente teGapinge (classis Middelburg), op J. Berghege, candidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Noordbrabant. tweede KAMER. Zitting van 23 junij. Do commissie voor het ontwerpen van een adres van ant woord op de troonrede heeft haar ontwerp, gelijk het door haarnaar aanleiding van de daarop in de afdeelingen ge maakte aanmerkingen, gewijzigd isvastgesteld. Dat stuk luidt aldus Sire! 1. De tweede kamer der staten-generaal betuigt aan Uwe Majesteit haren dank voor de mededeeling der redenen die haar bewogen bobben gebruik te maken van het regtdooi de grondwet aan den koning verzekerd om de raadslieden der kroon naar welgevallen te ontslaan en te benoemen. 2. Mogen wij ook deze uitoefening van dat koninklijk regt niet beoordeelen, wij zien in die beweegredenen een hoog te waarderen blijk der bezorgdheid van Uwe Majesteit voor de vrijheden en de regten van al hare onderdanen. 3. Uwe Majesteit heeft zich verpligt geacht de ontbinding der tweede kamer uit te spreken. Door het vertrouwen der kiezers tot eene nieuwe kamer vereenigd, stellen wij op hoo^'y gen prijs dat Uwe Majesteit door deze buitengewone vérga-fi dering der staten-generaal in persoon te openenhet géwigt heeft willen toonen't welk zij hecht aan deze uiting vaii, de 4' denkwijze der natie. 4. Eene hoog gestegene bekommering, welke zich bij een deel der bevolking geopenbaard heeft, een bezwaar, hetwelk Uwe M. heeft verklaard tot haar leedwezen nog niet uit den weg te zijn geruimd, heeft de regering tot de overtuiging ge- bragt, dat zij eene wet behoeft, om de pligten te kunnen ver vullen liaar door liet Vide hoofdstuk der grondwet opgelegd. Wij wenschen, voor zoo ver deze maatregel betreft, de oor zaak dier bekommering te overwegen met al den ernst, dien een zoo gewigtig onderwerp vordert, en wij zijn bereid mede te werken ter voorziening in het geen er blijken mogt te ontbreken aan den toestand, waarin de staat aan alle kerk genootschappen gelijke bescherming verleenen en hunne vrij heid en zelfstandigheid handhaven kan. 5. Bij de beraadslaging over het daartoe strekkende wets ontwerp zullen wij niet vergeten, dat de eerste voorwaarde onzer nationale kracht is, eendragt onder de zonen van het zelfde vaderland. 6. Wij vinden ons bemoedigd door de verzekering van Uwe M., dat er eene gewenschte verstandhouding is der re^erin0" met het buitenland, en dat in ons vaderland de welvaart toeneemt. Tot de verdere ontwikkeling onzer volkskrachten zoowel als onzer staats-instellingen zuilen wij gaarne bijdra gen door mede te werken tot verordeningen over de onder werpen die, naar de voorschriften der grondwet, wettelijke voorziening veroischen. 7. De werkzaamheden, die ons wachten, zullen, naar wij wenschen, het bewijs geven van wederkeerig vertrouwen tus- schen de regering en de volks-vertegenwoordiging. 8. In dat vertrouwen, Sire, Uwe M. is er van overtuigd, ligt de kracht onzer staats-inrigting. Wij wenschen, tot ver sterking van die kracht, gelijk van den band, die Nederland en Oranje verbindt, mede te werken, in overeenstemming met de grondwet, wier handhaving onze eerste pligt is, en met betoog op Hem, die in zijne almagtige hand het lot heeft van ons dierbaar vaderland. De commissie, in wier handen gesteld waren de geloofs brieven van het in het hoofd-kiesdistrict Breda benoemde lid, den heer mr. L. D. Storm, heeft daaromtrent verslag uitgebragt en voorgesteld dien heer als lid der vergadering toe te laten, zoodra hij de bij de grondwet gevorderde eeden zal hebben afgelegd; met welk voorstel do kamer zich vereenigd heeft. De heer J. C. Rijk, gekozen in het hoofd-kiesdistrict 's Gra- venhage, hoeft in handen des voorzitters, die daartoo van wege den koning gemagtigd was, de vereischto eeden afge legd en als lid der vergadering zitting genomen. Zitting van 24 junij. De beraadslagingen zijn aangevangen over het ontwerp- adres van antwoord op de troonrede. Do algomecne strek king van dat stuk is, na den afloop der daarover gevoerde beraadslagingenmet 44 tegen 13 stemmen goedgekeurd. Tegen de algemeene strekking hebben gestemd, de heereh van der Brugghen Groen van Prinsterervan Reede van Oudshoorn Stolte van Lyndon van Heiden Reinestoin Elont van Soeterwoude, Schimmelpenninck van der Oye Mackayvan Asch van WyckDonkervan Lennep en Hoekwater. 1 is zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stem- ming goedgekeurd; 2 heeft, naar aanleiding van een door den heer van Heiden Reinestein voorgesteld en door de kamer aangenomen amendement, eene wijziging ondergaan, ten gevolge waar van deze alsnu luiden zal Wij zien in die redenen een hoog te waarderen blijk der bezorgdheid van Uwe Majesteit, voor do vrijheden eu de regten van al hare onderdanen," welke redactie de commissie aanvankelijk had voorgedragen 3 is onveranderd aangenomen. Zitting van 25 junij. In deze zitting zijn de beraadslagingen over het ontwerp van adres in antwoord op de troonrede voortgezet. 4. Na eenige discussie heeft de heer Rochussen zijn amen dement, op dien voorgedragen, ingetrokken. 2. Het amen dement, door den heer Mackay, in de vorige zitting voor gesteld werd verworpen met 32 tegen 25 stemmen. 3. Het amendement door den heer van der Bruggen voorgedragen word mede verworpen met 45 tegen 12 stemmen. 4 werd daarna onveranderd aangenomen. 5. Door den heer Groen van Prinsterer wordt als amen dement voorgesteldhet slot van dezen aldus te lezen eendragt der zonen van een vaderland, hetwelk van ouds her onder de leiding uwer voorvaderen sirohet voorbeeld van godsdienstige verdraagzaamheid gaf Bij gelegenheid der beraadslagingen over dit amendement heeft de minister van buitenlandsche zaken in antwoord op vragen door den heer Groen gedaanuit naam van het mi nisterie te kennen gegevendat het voornemens was zich zoo min mogelijk te mengen in de diseussien over een adres van do vertegenwoordiging aan den koning, in antivoord op de troonrede. liet heeft daartoe geene aanleiding, geene reden gevondendaar er in den geheelen loop dezer beraadslagingen geen enkel woord gesproken is, dat het ministerie ongeval lig of onaangenaam zou zijn. Ook in hot geheele adres heerscht een geest van welwillendheid en onderstening, en zelfs eene verklaring van vertrouwenwaarmede hot minis terie volkomen te vreden is. Bij stemming is het amendement van den heer Groen ver worpen met 41 tegen 17 stemmen. 5 wordt daarop zonder stemming, en 68 zonder di.' eussie en zonder stemming aangenomen. Bij de behande-

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1