HIDBELBURGSCHE C O E R A IV T 1853. Zaturdag N0 25 Junij. 15c0tuvc« cu &bmini£tvAtieu. 25iuncttl<utb0citc 5Tijbtngc«. JSuitcnlAtibdrftc :W WsZtëSï Do Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend, Dat bij de op den 22 dezer plaats gehad hebbende stem ming van een Lid voor de Provinciale Staten van Zeeland niemand de volstrekte meerderheid heeft bekomendat er mitsdien eene herstemming zal moeten plaats hebbentus- schen de beide Heeren die de meeste stemmen op zich heb ben vereenigdzijnde de Heeren Mr. J. F. BYLEVELD VAN SEROOSKERKE en Mr. G-. A. FOKKER, en dat de Processen-Verbaal van Steminlevering en Stemopneming, van den 21 en 22 Junij in de Benedenzaal van het Raadhuis zijn aangeplakt en ter Secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd. Middelburg den 24 Junij 1853. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris, M. F. LANTSHEER. Op Woensdag den G Julij 1853, des namiddags ten één »ire, zal in een der Vertrekken van het Burger-Weeshuis te JflUhlelhurfjvan vvege het Collegie van Regenten over de Godshuizen, in het openbaar worden aanbesteed: Het gelieel Verbouwen van den KSuitlelijkeii Vleugel en liet uitvoeren van verdere nood zakelijke Herstellingenaan genoemd Cie- aticlitvolgens bestek en teekening aldaar ter visie rn de belanghebbenden zijn neder- :dzullende de aanwijzin loco van de te doene "Werken plaats hebben op Zaturdag den 2 Julij eerstk., des voormiddags ten 10 ttj; terwijl verdere inlichtingen zijn te bekomen bij den Stads Archit JiinElltlBiUk, 34 Jtunij. PJi de lierste;n;.:l"g v r een lid der provinciale staten •in l.. het hoofd-i. -uiftrict Zierikzee, den 17 dezer, aren uitgcörfiyt 376 goldi ommen, 269 op mr. J. W. D. van Dongen en 107 op r. J. Fokker; zoo dat mr. van Dongen verkozen is. Tot lid der provinciale staten van Zeeland is in het hoofd kiesdistrict Sluis, bij herstemming, verkozen de heer C. Schout Velthuys. Eergisteren avond werddrijvende voor Vlissingen het lijk ontwaard van een manspersoonvolgens de nog aan wezige klecderen (bruine kousenrooden onderbroek en ligt zomerjasje) vermoedelijk een matroos, welke dadelijk door J. Struyck is opgevischtaan land gebragt en aan de policie overgegeventerwijl van stads wege voor de begrafenis zal worden zorg gedragen. Bij besluit van den 20 junij heeft Z. M.1. eervol ont slagen den burgemeester van Eede den heer J. B. van den Eeckliout; 2. benoemd tot burgemeesters: van Domburg, den heer J. J. I. Sprenger; Oostkapclle den heer mr. J. G. Spren- gerAardenburg, den heer L.Blindenbach Jz.Eede, den lieer P. J. Buyck St. Kruisden heer P. de Muynck Bier vliet, don heer J. J. Borgsteyn Zierikzee den heer N. Ch. de Crane. Z. M. heeft benoemd: tot dijkgraaf bij de watering Cadzand, den heer A. Erasmus Jz.tot gezworen bij den polder Oud-Yossemeerden heer G. C. Maristot gezworen bij den Oud-Kraaijertpolderden heer M. Meulenberg; tot gezworen bij den polder Oud-Wolpliaartsdijkden heer W. van Maldegem tot gezworen bij den Adriaanpolder, den heer P. Verburg; tot gezworen bij den polder Nieuwe Passageule, den heer P. B. van den Hemel; bij den Magdalenapolder tot dijkgraaf, den heer J. J. Sturmen tot gezworen den heer J. B. Buyck. Volgens beschikking van den minister van binnenland- sche zaken is bepaald dat in het hoofd-kiesdistrict Dordrecht, tot verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten- generaal, eene nieuwe stemming zal plaats hebben op zatur dag den 2 julij eerstkomende. De commissie, door de tweede kamer benoemd tot het ontwerpen van een adres van antwoord op 'skonings aan spraak heeft den heer Bosscha tot haren algemeenen rap porteur verkozen. 1IH. KK. HII. prins en prinses Hendrik der Neder landen hebben eergisteren avond op de bij het programma aangekondigde wijze, Iiunne plegtige intrede in de residentie gedaan. De ontelbare menigtedie de feestelijk versierde straten vervulde heeft het vorstelijk paar met de hartelijk ste betuigingen van vreugde en belangstelling begroet. Ook Rotterdam heeft dien dag een feestelijk aanzien gehad, alzoo men overal gewedijverd had om luister bij te zetten aan de komst van het jeugdige echtpaar. Het gebouw der koninklijke Yacht-club was vooral fraai versierd en van het zelve, gelijk mede van alle op stroom liggende schepen, wap perden eene menigte vlaggen. De straten waren opgevuld met menschen, de komst van het vorstelijk paar verbeidende. Zijne Exc. de heer Pahudminister van koloniënis van zijne buitenlandsche reis in de residentie teruggekeerd. De minister vanbinnenlandsche zaken heefit, bij missive van den 10 dezer, de gemeentebesturen aanbevolen, om de veroordeelde landloopers en bedelaars dadelijk na het ein digen hunner gevangenisstraf, naar de gestichten van welda digheid te doen overbrengenook danwanneer op dat tijd stip een verzoek om vrijstelling van die opzending voor hen aanhangig is. Het haagsche dagblad De Grondwet zegt, dat in goed onderrigte kringen, aangaande de wet, welke door de troon rede is aangekondigd, verzekerd wordt, dat zij, vóór de aan vaarding van een geestelijk ambt bij de onderscheidene kerk genootschappen, een politieken eed afvorderen en van de af legging daarvan de aanvaarding afhankelijk stellen zal. Voorts zou de agreatie, thans alleen bij de hervormde gemeente be staande, worden uitgestrekt over alle kerkgenootschappen in ons vaderland. -- De heeren Groen van PrinstererElout van Soeter- woude en J. TV. Gefkcnhebben aan alle vrienden van het Evangelie in Nederland een schrijven gerigt, waarin zijaan gemoedigd door de vernieuwde belangstelling in het ondex-- werp der emancipatie op de afschaffing van de slavernij op nieuw aandringen. Zij die zich hiermede willen vereenigen worden opgeroepen tot eene vergadering te 'sHage, op morgen. Men verneemt dat de heer dr. van Vloten het voorne men heeft opgevat tot de uitgave eener nieuwe geschiedenis van Leydens belegering en ontzet, in 1573 en 1574, naar de oorspronkelijke stukken en bescheiden, die het bestuur dor stad Leyden hem vergund heeft op het stedelijk archief te mogen doorzoeken. Mlle. Rachel heeft het voornemenomstreeks de helft der maand julij, te Amsterdam eenige voorstellingen te geven. Zr. Ms. stoomkorvet Soembing, onder bevel van den luitenant-ter-zee 1ste klasse G. Fabius, is den 8 dezer van het Nieuwe Diep Plymouth en Gibraltar te Malta aangeko men en heeft reeds den volgenden dag die haven verlaten koers stellende om de Oost. s TA T MS IV - G MS 3T JB Mt yM. A M. tweede kamer. Zitting van 21 junij. Tot leden der huishoudelijke commissie zijn benoemddo heeren TVintgens en Mackay, en tot leden van de commissie voor de Stenographiede heeren Wintgensvan Iloëvell cn de Brauw. Op voorstel van den heer van Nispen van Sevcnaer heeft de kamer besloten, dat do processen-verbaal van het getui- gcn-vei-hoor bij de enquête nopens den accijns op het zout waartoe, volgens besluit der vorige kamer, werd overgegaan, zxxllen worden gedi'ukt en aan de leden rondgedeeld. De kamer heeft zich voorts, na eene korte beraadslaging, vereenigd met de conclusie van het rapport der commissie die in de vorige zittingomtrent de in hot hoofdkiesdistrict Dordrecht plaats gehad hebbende vei-kiezingenverslag heeft uitgebragt. Ten gevolge van die beslissing is aldaar geko zen de heer mr. Pieter Adriaan Sander, en als lid der ver gadering toegelatendoch dc heer mr. Johannes Dirk van der Poel niet als zoodanig erkend, vei-mits deze bij de stem opneming van den 18 mei jl. geene volstrekte meerderheid vxin stemmen heeft vei'kregen. Van dat besluit der kamer zou mededeeling gedaan worden aan den minister van binnen- landsche zaken ten einde in dezen verder te handelen als zal bevonden worden te behooren. De commissie voor het ontwerpen van het adres van ant woord op de troonrede heeft haar ontwex'p ter tafel ge- bi-agtwelke stuk naar de afdeelingen is verzonden om al daar te worden onderzocht. Vervolgens is nog ingekomen het verslag nopens den staat der hooge-, middelbai'e- en lagere scholen, over 18511852; welke stuk, ten fine van onderzoek, is in handen gesteld eener commissiebestaande uit de heeren Groen van Prins tererSloet tot Oldhuis van Nispen van Sevenaer, de Kem- penaer en van Goltstcin. Het wets-ontwei-p waarbij de termijn gesteld bij art. 293 der gemeente-wet, met een jaar wordt verlengd, is ver gezeld van eene memorie van toelichting, waarin gezegd wordt Bij art. 293 der gemeentewet is de werking der bepa lingen welke tot de verkiezing van leden van den gemeente raad en van de bij art. 131 en 132 bedoelde commissie be trekking hebben in gemeentenwelke geene vijf-cn-twintig kiezers tellen voor den tijd van twee jaren geschorst. De bedoeling was gelijk uit de memorie van beantwoording van het verslag der commissie van rapporteurs van de tweede kamer op art. 292 van het ontwerp van gemeentewet blijkt, dat in dat tijdsvei-loop de vei'eeniging dier gemeenten met an dere tot stand zou komen. Dit is intusschen thans niet moge lijk. Wel zijn in sommige pi-ovincien de vooi'bereidende werkzaamheden tot vereeniging dier gemeenten afgeloopen, en reeds eenige daartoe betrekkelijke ontwerpen door de ge deputeerde staten ingezonden doch het einde van den gestel den tei'mijn is te spoedig op handenom het ontwerp voor dien tijd door de wet te regelen." Uit hoofde van den drang der omstandigheden wordt voor gesteld de wet met den dag harer afkondiging verbindende te doen zijn. Engeland. Londen 20 junij. Plot feest der troonbe- stijging van de koningin werd heden hier en elders gevierd. Den 18 dezer hield PI. M. op het paleis van Buckingham een kapittel der schotsche orde van den Distelin hetwelk graaf Eglingtonlaatstelijk lord luitenant van Ierlandtot ridder dier orde geslagen werd. De bediening van den H. Doop aan den jong geboren prins is nu op 27 dezer bepaald en zal in het bijzijn der ge- heele koninklijke familie, den koning en de koningin van Han- nover daaronder begrepenplaats hebben. De doopgetuigen zijn de prinses van IPohenlohe, de prinses van Pruissen en de koning van Hannover. De plegtigheid geschiedt door den aarstbisschop van Canterbury, bijgestaan door den aartsbis schop van Yoi'k cn den bisschop van Londen. De prins ont vangt de namen Leopold Geoi-ge Duncan Albert. Eergisteren werd aan het bureau van buitenlandsche za- ken een kabinetsraad gehouden, die volle vier uren duurdls en waarin de beraadslagingen uitsluitend de turkscha kwes tie betroffen. Men zegt, dat lord J. Russell en eenige anderen tot het pairschap verheven zullen worden. In het huis der gemeenten heeft de heer Dunne verlangd te weten, of het grieksche gouvernement Engeland had ver zocht als scheidsregter op te treden in het geschil wegens het bezit van eenige dorpen op de grenzen van Griekenland en Turkye, op wier bezit laatst genoemd land aandringt. Lord John Russell antwoordde, dat de turksche regering die plaat sen in bezit hebbende willen nemen, Griekenland had beslo ten dezelve met de wapenen te verdedigen, doch dat de brit- sche gezant, in overeenstemming met de vertegenwoordigers der andei-e mogendheden, den wenseh had te kennen gege ven, dat het turksche gouvernement tot geen gewelddadigen maatregel overging, dan na dat de kwestie door Groot-Brit- tanje, Frankrijk en Pruissen zoude zijn onderzocht. Al die gezanten hadden als hun gevoelen te kennen gegeven, dat de bedoelde dorpen, volgens de bepalingen van 1812, aan Turkye toebehooren, en ten gevolge van die verklaring had het grieksche gouvernement oogenblikkelijk alle verzet tegen de eisehen der Porte laten varen. De deensche gezant aan ons hof is zaturdag ochtend plotseling aan eene lxart-ziekte overleden; hij had nog weinige dagen te voren de receptie ten hove bijgewoond. Het is opmer kelijk, dat nog slechts twee jaren geleden do voifige deensche gezant insgelijks aan zoodanige ziekte is bezweken. Wederom zijn tijdingen van Now-Yoi-k van den 11 de zer onder anderen is de tijding ontvangen van eenen volks oploop te Quebec en te Montreal, hebbende zich het gemeen laten opwinden door do -voorzeggingen van zekere Gavazzi. Bij het naderen der troepen had Gavazzi de vlugt genomen. Van Memphis wordt gemeld dat de conventie eenige voor de zuidelijke staten zeer gunstige besluiten had geno men waarna zij tot nader order was uiteen gegaan. Turïiye. Xonstantinopel 13 junij. Eene russische stoom boot is aangekomenom den eersten secretai'is der russische legatie, die zich nog alhier bevindt, alsmede het personeel der handels-kanselarij af te halen. In het nieuwe ultimatum, dat met den 16 dezer afloopt, wordt de handelwijs van pi-ins Menzikoff volkomen goedgekeurd. De lu-ijgstoerustingen du ren voort. In het gebouw der douane is bi'and ontstaan waardoor echter slechts eenige levensmiddelen vernield zijn. De Oostenrijksche internuntiusde heer von Bruckwordt tegen morgen hier verwacht. De engelsche vloot ligt in het gezigt van de Dardancllen gestationeerd; de franscho was nog altijd nabij Tenedos geankerd. Het vierde russische legerkorps staat gereed om de Pruth te passeren; het vijfde legerkorps, onder bevel van den generaal Liiders, heeft bevel ontvangen om naar Ismail op te rukken. Beide korpsen staan onder het opperbevel van pi-ins Gortschakoff. Prins Menzikoff is tot generalissimus van het geheele operatieleger en tot opper-bevelhebber van do vloot benoemd. Uiiiisclilaiid. Weenen 19 junij. De Oest. Corr. meldt, dat de nationale bank bij keizerlijk dekreet gemagtigd is hare disconto-zaken uit te breiden. De koning van Beijei-en heeft gisteren TYeenen verlaten, om naar zijne staten terug te koeren. Lord Carlislevan wien dezer dagen is gesproken heeft eergisteren deze stad verlaten, zich over Pesth naar Konstantinopel begevende. Door den oostenrijkschcn Lloyd zijn in 1852 volbragt 182 reizen in de Levant, 275 op den Dönau, 47 op de zwarte zee, 31 naar Griekenland en de Jonïsche eilanden, 522 op de Adriatische zee en 83 op avontuur. Do minister van openbaar onderwijs in Oostenrijk heeft bepaalddat in alle schoolboekendie voortaan zullen wor den gedrukt, eene vaste spelling zal worden gevolgd, waartoe voorschi-iften zijn gegeven. Men spreekt van eene belangrijke conferentiewelke den 14 dezer op het ministerie van buitenlandsche zaken heeft plaats gehad tusschen den graaf von Buol-Schauenstcin en de gezanten van Rusland, Fi-ankrijk en Engeland. Men verzekei't thans stelligdat er gegronde hoop bestaatdat de vrede behouden wordt door de bemiddelino-, Berlijn 21 junij. Verscheiden engelsche speculanten hebben het voornemen opgevat, om de mijnen in de oostelijke streken des lands te exploiteren. Aan de tolverbonds-regeringen is mededeeling gedaan van de voorstellen, welke bij do aanstaande tolconferentien ter beraadslaging zullen worden voorgelegd. Onder deze zijn maatregelen omtrent den in- en uitvoer van granen in tijden van duurte, en veranderingen in de tarieven van in-, uit- en doorvoer. Frankfort 21 junij. Het wetgevend ligchaam dezer vrije stad heeft gisteren, met 74 tegen 9 stemmen, de wet tot ge lijkstelling der Israëlieten en der bewoners van het platteland met de burgers van de stad, aangenomen. Men verneemt uit Petersbui-g van den 12 junij, dat de cholera, die aldaar aan het afnemen was, wederom met meer woede begon te lieerschen. De grootvorst Czarowitschopperhoofd van al de mili- tah-e scholen en akademiën in Rusland, heeft het nabij de stad Pultawa gelegen terrein gekocht, alwaar op 27 junij 1709 de beroemde veldslag werd geleverd waarin Karei XII door Peter den Groote geheel werd overwonnen. Genoemden grond heeft de vorst aan de kadettenseliool te Pultawa ten geschenke gegeven voorts heeft hij gelast dat de overblijf selen der versterkingen van het russische kamp, die er nog aanwezig zijn zullen worden hersteld ten einde de herin- nering te vereeuwigen aan het grootste wapenfeit, waarmede Peter de Groote zijne regering heeft opgeluisterd.

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1