W E T, HET SPAARBANKWEZEN ONTEIGENING TEN ALGEMEENEN NUTTE, IN EUROPA, De Rob Boyveau Laffecleur SIÏ10P LAROSE. t!'r-:,ST-ixt>r,scirw-; mco iSuitcttlfmbschc 3Tijbuigen. In ons vorige nommerin de advertentie Amemuiden, Strand vonderij staat een scheeps-anker wegende naar gissing 200 lees 2000 pond. Bcctijbtngcn. teutten. AANTEEKENINGEN EN TOELICHTINGEN NEnEMtLAWn, Mr. G. A. FOKKER. gen is of zal worden verkocht, zoo dat daarop bij den uit voer, ook na 1 julij 1853, het territoriaal regt zal worden geheven. De gouverneur van Celebes en onderhoorigheden is bij besluit van den gouverneur-generaal gcmagtigd om aan de europesche handelaren, aan wie, krachtens liet bepaalde bij art. 6 der publicatie van 9 september 1846 het tijdelijk verblijf te Makasser is toegestaante vergunnen zich ook tot weder opzeggens, op de hoofdplaatsen in de afdeelingen van zijn gouvernement op te houdenmits zich onderwer pende aan alle plaatselijke verordeningen en instructien wel ke ten hunnen aanzienmogten noodig bevonden worden. Door den hortulanus bij 'a lands plantentuin te Buiten zorg den heer J. E. Teysmannis dezer dagen ontvangen eene juweelen doekspeldwelke hem door Z. M. den keizer van Wurtemberg ten geschenke is gegeven, als een blijk van tevredenheid voor eene verzameling van op Java voorkomende Orchideën, door gemelden hortulanus, op last van den gou verneur-generaal, bij een gebragt voor de koninklijke tuinen te Stuttgard. Volgens do laatste berigten van Palembang hebben de pogingen van radja Tiang Alamen den als passirah ont slagen pangaran van Moeara Pinang, om de bevolking in een gedeelte der Ampat Lawang op nieuw tot verzet tegen ons gezag aan te sporen, en het opwerpen eener sterke benting, onder hunnen invloed, te Bato Berambay, den kolonel de llrauw doen besluitenzich met eenige troepen derwaarts te begeven. Dit geschiedde in het laatst van februarij jl. en had een goed gevolg. Bij het oprukken der troepen werd de ben ting in allerijl verlaten; zij is daarop door de onzen vernield. Later vielen eerst do vrouw en twee kinderen van den be doelden pangeranen vervolgons hij zelf in onze handen. Radja Tiang Alam nam de wijk naar het gebergtewaar hij by het afzenden van dit berigt werd opgespoord. Berigten, per engelsche mail uit Cura^ao ontvangen, maken melding van de meer dan gewone warmte en droogte, aldaar heerschendedie deerlijk door de planters gevoeld wordt. De gele koorts was meerendeels geweken en tastto slechts enkele pas aangekomen Europeanen aan. De zout-oogst te Bonaire was onder goedo vooruitzigten begounen. De berig ten uit Venezuela waren ongunstig, do staatkundige zaken schenen zich aldaar te verwikkelen, en men vreesde dat in do maand junij eene omwenteling zou uitbarsten. Engeland. Londen 18 junij. In eene der laatste zit tingen van het lagerhuis heeft do heer Keogh eenige inlich tingen gegeven omtrent de in omloop zijnde geruchten be treffende zijne benoeming tot solliciteur-generaal voor Ierland, zijnde die betrekking hem reeds onder het vorig kabinet aan geboden en door hein toen geweigerd. De heer Keogh heeft zich in de bedoelde zitting geheel gezuiverd van den blaam, die op hem rustte als zouden minder edele drijfveeren hem genoopt hebben thans den post van solliciteur-generaal voor Ierland te aanvaarden. lieden morgen gelukte het aan den officier van policie Forrestermet behulp van twee aan de policie verknochte personen het door twee nederlanders beraamd plan te ver ijdelen om alhier valsehe nederlandsche banknoten te doen vervaardigen. Een hunner had den koperplaatsnijder en druk ker "Whiteman in Little Queenstreet, last tot vervaardiging van eene koperen plaat tot genoemd doel gegeven en deze had hun toegestaan dat daarop tien exemplaren dier valsehe banknoten gedrukt werden maar tevens de policie van het gebeurde verwittigddoor welke de schuldigen in hechtenis genomen werden. Aan het policie-bureau gekomen ontken den zij wederzijds alle onderlinge bekendheid en verstand houding. 19iiitscHla.net. Weenen 17 junij. De koning van Bei- jeren heeft eergisteren den apostolisclien nuntius mgr. Viale Prela, den aartsbisschop van Weenen en den prins von Met- ternich bezocht. Het vertrek van dien vorst is op morgen vastgesteld. Uit Rome melden de jongste berigten dat de policie den 7 dezer eene algemeene razzia tegen de hoeden genomen heeft. Des ochtens vroeg deed zij een inval in allo hoeden winkels en voerde daaruit alle hoofddeksels weg, welke van een verdachten vorm en kleup waren; ja, zij ging nog verdel en nam op straat onderscheidene personen hun hoed van het hoofd. De policie heeft het voornamelijk voorzien op de licht bruine hoeden met smallen rand en langen bol. Berlijn 12 junij. Men verneemt niets naders omtrent de tol-conferentiewelke den 4 julij zal beginnen. Men wil echter wetendat Pruissen sommige verlagingen in het tarief zal voorstellendoch daaromtrent bij eenige regeringen tegen stand zal vinden. Eergisteren is het huwelijk van prins Albert van Sak sen met prinses Karolina Wasa te Dresden voltrokken. De koning heeft bij deze gelegenheid aan veel veroordeelden kwijtschelding van straf verleend. Frankfort 18 junij. Gisteren heeft de bondsdag eene zit ting gehouden, die echter niet werd bijgewoond door den pruissischen gezant, den heer von Bismark-Schonhausenom dat deze toen nog niet van Berlijn was terug gekeerd. Hij is echter thans in deze stad terug. Ook de engolsche gezant bij den duitsckcn bond, sir A. Malet, is met verlof afwezig. irranlirl jk. Parijs 18 junij. De keizer heeft den brief ontvangen waarin de koning der Nederlanden kennis geeft van het huwelijk van Z. K. II. prins Hendrik, met de dochter van den hertog Karei Bernard van Sakseu-Weimar-Eisenach. De ligting van zeevolk, dus schrijft men uit Toulon wordt met eene ongerneene bedrijvigheid voortgezetzoo zelfs dat de handel er min of meer onder lijdt, door gebrek aan handen. Hot dagblad Le Toulonnais wil dat nog twee oorlogsehepcn zullen worden uitgerust. Eergisteren heeft de keizer Yely-paeha, gezant van do Portebij zich ten gehoore ontvangen. De dood van mgr. Garibaldi heeft een diepen indruk gemaakt. Hij was in Frankrijk zeer geacht; hij was reeds zeer lang hier en werd als Franschman beschouwd. Het is in zijn kabinet, dat de nuntius door eene beroerte getroffen werd. Men wildat de regering op hare kosten eene prachtige begrafenis voor hem zal doen houden Het lijk van mgr. Garibaldi is gisteren gebalsemd. De nun tiatuur wordt voorloopig waargenomen door mgr. Gianelli. Sedert do regering van Lodewyk XIV is mgr. Garibaldi de eerste pauselijke nuntiusdie in Frankrijk is gestorven. Te Villiers heeft eene gelukkig zeer zeldzame gebeur tenis plaats gegrepenEen kind van zes jaren heeft zich aan moord schuldig gemaakt. Twee meisjes, een van negen en een van zes jaren waren op de zelfde kostschool geplaatst. Het laatste klaagde, dat men jegens haar onregt had ge pleegd, ten einde de andere te bevoordeelenen van dien tijd liet zij geene gelegenheid voorbijgaanzonder van hare verbittering blijken te geven. Dezer dagen, op de wandeling bevonden zich beide meisjes aan den kant van den weg een zwaar met steenen beladen wagen reed voorbij het jongste meisje stond achter het oudste en stiet haar met kracht voorover zoo dat het onder het wiel geraakte. Voor dat de toeschouwers van deze wraakzuchtige daad het meisje konden te hulp snellen, was haar hoofd onder het wiel ver brijzeld. Den 17 julij e. k. zal de spoorweg van Parijs naar Bor deaux over zijne geheele lengteworden geopend. In de stallen van de administratie van den spoorweg van Rouaan en Havre, is woensdag nacht brand ontstaan. Van de 40 paarden konden er slechts 7 gered werden. Rijtuigen tuigenfourage en een groot gebouwwerden eene prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is onbekend. In de mijnen van Doyet heeft in den nacht van 8 op 9 junij eene belangrijke instorting plaatsgehad; gelukkig werd de inzakking door ontploffingen vooraf gegaan zoo dat de werklieden het dreigende gevaar konden ontsnappen. 19 Junij. De nota waarin Frankrijk, zeide men, zoude verklarendat het de bezetting van de Donau-vorsten- dommen door de Russen als een casus belli zoude beschou wen, is niet in den Moniteur verschenen, en zal er ook niet in verschijnen. Zelfs meldt men dat de Constitutionneldie den oorlog predikte, ten opzigte der oostersche kwestie be reids een artikel in zeer vredelievenden zin heeft geleverd en onderteekend door den secretaris der redactie. Dit dag blad verklaart heden, dat Frankrijk en Engeland, hoewel vast besloten niet toe te laten dat Turkye geweld worde aange daan toch het hunne zullen aanwenden om eene eervolle schikking tot stand te brengen. Berigten uit Konstantinopel melden, dat de Porte aan het corps diplomatiquc eene memorie heeft medegedeeld waarbij weder inwilligingen worden toegestaan aan de Christenen. Eene telegrafische depeche van den 9 dezerberigt de aan komst te Konstantinopel van een courier, met eene nota van den heer Nesselrodewelke het laatste ultimatum van Rus land bevat. Het is evenwel niet twijfelachtig, of de Porte zal blijven volharden bij hare weigering betrekkelijk de eischen van prins Menzikoff, en de nota van den heer Nesselrode behoudt die eischen, zonder de minste toegevendheid. Bij het besluit van Frankrijk en Engeland is het echter niet te vermoeden, dat er geene schikking zal plaats hebben. Intusschen loopen er nog steeds geruchten omtrent de groote toebereidselen tot den oorlog van de zijde der Turken en men beweert zelfs dat de turksche geestelijkheid 300 millioen piasters voor oor logskosten ter beschikking van den sultan heeft gesteld. België, Brussel 19 junij. Den 26 dezer zullen de her tog van Brabant en de graaf van Vlaanderen zich, door generaals en hoofd-officieren vergezeld, naar het kamp van Beverloo begevenen later door Z. M. den koning derwaarts worden gevolgd. EERATA, In het verslag der zitting van den gemeenteraad te Vlissin- gen komt voorals benoemd tot secretaris van de callicots- fabrijk, de heer F. C. Laubry; moet zijn: F. C. Lobry. MIDDELBURG 22 junij. Den 19 aprill 11. lag ter reede van Soerabayahet schip Mercuriuskapitein W. Veeneman, van Middelburg. Ook lagen te Soerabaya ter reedoZr. Ms. wachtkorvet Nehalennia, stoomschepen Borneo enHekla advies-brik Pylades, schooner Dolfijn, transportschip Merwede en gouvernements-schooner Haai. Den 27 april lagen ter reede van Batavia, Zr. Ms. korvet Boreas, stoomschip Batavia, brik de Ilaai, schooners Argo en Aruba. VLISSINGEN 22 junij. Voor Antwerpen bestemd, zijn alhier ter reede gekomen: Laja, Gorsti, vanPernambucco (laatst van Falmouth) en Juarta y Matldlda de Lacertuavan de Havannabeide met sui ker IlawkswarkWellsvan Londen met lijnkoeken en huiden Agat/iaSchuw, van Memel, met vlas; Karet, Sclxeepsma, van do kust van Afrika, met grondnotenAdelphi, Gorhamvan Boston, met koffij AnnetteAhrensvan Riga, met hout; AneerVellacot, van Bataviamet rijstVididHudsonvan Londen met stukgoede ren Jezelina, de Jonge, van Riga, met vlas, aan boord hebbende twee jonge boerenvoor den Zoölogieschen tuin te Antwerpen. Voor deze stad: Dolphjn Bowbyes, van Sunderland, met kolen. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze reedo naar zee gezeild: FritzoeJohnsen, naar Schotland; Fimesia, Sinanta, naar Corognoen Sundswall, Peterscnnaar Newcastlc, alle drie met ballastQuintyn JIctsys Michaclsen naar de Havannamet stukgoe deren Catharina, Edwards, naar Nieuw-York, met landverhuizers. Van GentAnnaIleerenvan Riga met ballast. Tot onze droefheid overleed heden het Kindover welks geboorte wij ons op den 10 dezer verheugden. Dreischor A. ZONNEVYLLE. den 19 Junij 1853. B. J. ZONNEVYLLE, Le Nobel. Goes den 20 Junij 1853. Heden overleed, na een lang durig lijdenin den ouderdom van vier en vijftig jaren JOIIANNA SANDERSEchtgenoot van Dr. L. C. DE PEVAL. De Kinderen en Behuwd-Kinderen van wijlen den Wel- Edelen Heer PIETER DE STOPPELAAR betuigen hun nen welmeenenden dankvoor de vele bewijzen van deelne ming hun bij het treurig afsterven van hunnen hooggeach- ten Vader en Behuwd-Vader betoond. Middelburg Uit aller naam den 20 Junij 1853. J. D. M. DE STOPPELAAR. Voor de vele bewijzen van deelneming, ons betoond bij het overlijden van onzen geliefden Behuwd-Broederden Heer JACOB SLAGREGENbetuigen wij onzen opregten dank. Middelburg Uit aller naam den 22 Junij 1853. IIUBERTUS REKKER. De Houders van Aandeelen in de Negotiatie ten behoeve van het BKURTVEEK tussclien de Steden Middelburg; en Rotterdamworden verzocht, zich op Dingsdag den 28 Junij 1853, des namiddags ten één ure, te willen vereenigen in de Sociëteit Sint Jorisop de Balans te Middelburgtot het opnemen der Rekening over het afgeloopen jaar, en het overwegen der door de Directie te docne voorstellenzul lende de afwezigen geacht worden in de alsdan te nemen besluiten te hebben toegestemd. Tot 15 Julij eerstk. Uit de Hand te PacHtenom met Maart 1854 te aanvaardeneene kapitale en bijzonder aangenaam gelegene HOESTERE, met ongeveer 55 Bun ders BUtifflGlAKil, WEK- en KAAIIiAKUBK, onder Ovexanil. Te bevragen in Persoon of met franco Brieven ten Kantore van den Rentmeester J. DE FOUW Wz.aan de Groote Markt te Goes. VIT BJE Bl lXi» TJK KOOP een Zesjarige Zwarte KAeve UOOUHOI'-HEVGST. Te bevragen bij de Wed. M. BOONMAN, te MteinlsenssatHi. Met toestemming van den heer Burgemeester der Gemeente (iupingezal op Zaturdag den 2 Julij e. k. aldaar gele genheid zijn tot het RINfOKIJBKA*waaraan alle onge huwde Liefhebbers nit het gansche Land kunnen deel nemen en tot EAAISCHIETESf, voor Gehuwden en Ongehuwden. Twee iV drie KYECBITShet Timmeren en Met selen verstaande, benoodigd bij J. SCHIETEKATTEte JVieuivlantl. Iemand van middelbare jaren biedt zich aan als HKJIS- HOUBSTER of A'OOBZia l.S», zijnde daartoe zeer ge schikt. Adres Nederstraatletter Ono. 204. Deze uitmuntende Syroop be reid uit bittere Oranjeappel-Schil len, is een uitmuntend Geneesmid del zoo wel bij algemeene Zenuwziekte als bij Maag- en Ingewands-lijden van zenuwaehtigen aard. Hare gunstigq werking op de Spijsverterings- en Onderbuiks-organen doet den eetlust opwekken de spijsvertering bevorderen en de Maagpijnen bedaren zij neemt bovendien door hare toon gevende eigenschappende verstoppingen weg en gaat de ongeregelde ontlastingen tegen. By eenig voortgezet gebruik is zij het beste middel tot voorkoming van het verval van krachtenterwijl zij na verschillende ziekten een zeker mid del oplevert tot spoedigen terugkeer der verloren krachten. De Flacon met berigt van gebruik voorzien van Zegel en Handteekening van J. P. Larose te Parijsis h 1,50 ver krijgbaar aan het IIoofd-Dcpot voor Nederlandbij H. II. ULOTH, Apotheker te Amsterdam, en bij W. P. VAN DE KAMER, Apotheker te Middelburg; bij wien mede te beko men is de cchto Berger LEl'KRTRAAXdoor den Hoogleeraar Mulder, te Utrecht, onderzocht en tot genees kundig gebruik goedgekeurdu, 60 cents de heelo en 30 cents do halve Flesch. geneest spoedig en radikaalzonder Kwik of andere schade lijke middelen, Daauwworm Keel- of Kliergezwellen en alle andere HuidziektenVloeden, Zweren, verouderde en primaire Geheime ZiektenJicht- en Syphilitisch Rheumatismus. De echte Itoh is gewaarmerkt door een gecompliceerd en kunstig gewerkt Etiquet, met de handteekening van Dr. Gi- raüdeau de St. Gervais en door een Staniol Sluiting, met het Wapen van Boyveau Lafpecteur. De Ilotb is eene smakelijke Syroop die op eene voor- deelige wijze de plaats van de Levertraan en andere Scheur- buikwerende middelen vervangt. Eene kleine Brochure, die den Lezer in eens met den Blo/t bekend maaktwordt gratis afgegeven in het Verkoophuis te Amsterdamin de bekende Depots en bij de meest respec- table Apothekers. Bij BE GEBROEBERS ABRAHAMS, te Miildel- burgis uitgegeven en alom verkrijgbaar gesteld regelende de MET TEN GEISUOIKE VAN DE LEDEN DER REGTERLIJKE MAGTBURGEMEESTERS EN BELANGHEBBENDEN BIJ ONTEIGENING. I-rijs f I. Is er eene wetwaarin Grondbezitters levendig belang moeten stel len het is die, welke de omstandigheden bepaalt, onder welke zij van hun' vaak gelicfdkoosdeigendom ten algcmecnen nutte afstand moe ten doen. Maar, even onmisbaar is daarbij dan ook voor den ge bruiker eene zaakkundige en beknopte toelichting. Aan de hand van dezen gidszal bet ook den oningewijde gemakkelijk vallen zijn regt te kennen en des noodig te vrijwaren. IN 'X BIJZONDER MET HET OOG Or BESCHOUWD DOOK Brij» ft,ss. TER DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 2