MIDDELRURGSCHE COURANT 1853. Donderdag N° 10 Junij. 2HtutettI»inb$tftc £i)butgcn. 'J Bij dit no. behoort het verslag van den Gemeen teraad van Zierikzeezitting van den 13 Junij, en van Middelburg, zitting van den 15 Junij 1855. ISedtureti cu Clbmuiistraticu. ümitculrttibschc &ijbt«gctt. I 1 De Centrale Directie van het Eiland IValclieren zalonder goedkeuring van het Ministerie van Binnenland- sche Zaken, op Donderdag den 23 Junij 1853 des morgens ten 10 ure, in tegenwoordigheid van den Heer Hoofd-Inge- nieur in het 11de District van den Waterstaat, in het Lokaal van de Directiein de Abdij te Middelburgpubliek aanbe steden Het «RAVEÜ eener lVATERLEIUIVft naar <le Suatieslnis aan tle XuiAwatering-liet daar ne vens aanleggen van Ifitwegen en daar over homveii van Bruggen. Het Bestek zalvan af Woensdag den 8 Juny 1853 ter lezing liggente Middelburgaan het Lokaal der Directie voornoemd; te Vlissingenin het Koffijhuis de Beurs en in het Hotel de Commerce, bij de Erven Peters; te Goes, in het Logement de Koornbeursbij Breeker te Zierikzeebij de Weduwe Swart en van Oppen; te Tholenin het Logement bij Augustynte Sas-van Gentin het Wapen van Zeeland; te Neuzen, in het Logement bij de Erven Steenkamp; te Bres- kens in het Nieuw Heeren-Logementte Dordrecht, in het Logement Bellevue bij Bodier; te Sliedrecht, Ameide Gies- sendam en Papendrechtin de Regthuizen te Hardinxveld, in de Drie Snoeken; te Werkendam, in 's Lands Welvarente Gorinchem in de Logementen de Doelen en de Hooiwagen; en wijders, op franco aanvragen, tegen betaling van 50 ets., te bekomen zijn aan het Lokaal der Centrale Directie van Walcheren. Op Dingsdag den 21 Junij 1853, des morgens ten 9 ure, zullen de noodige aanwijzingen in loco plaats hebben, te be ginnen aan de Zuidwateringen voorts nadere inlichting te bekomen zijn bij den Opper-commies der voornoemde Directie. Middelburg, den 2 Junij 1853. De Centrale Directie voornoemd IL D. FOCK, 1. p. Ter ordonnantie van dezelve J. J. I. SPRENGER. Jf.IRJVJG. Onder nadere goedkeuring van Zijne Excellentie den Mi nister van Marine zal, op Vrijdag den 24 Junij 1853, aan 's Rijks Werf te Vlissingen bij inschrijving worden aan besteed Het SLOOPEIV van liet voor 's Rijks dienst ut- gekenrile Fregat de Sinas. De Inschrijvings-biljetten zullen, behoorlijk en duidelijk op zegel geschreven, moeten bevatten de namen en woonplaats van den Aannemer en de Aannemings-som in schrijfletters, en verzegeld, uiterlijk des voormiddags ten elf ure van den dag der Besteding, aan de Secretarie der Marine te Vlis singen moeten zijn bezorgd. De voorwaardenwaar naar deze Aanbesteding zal plaats hebben liggen ter lezing van de Gegadigdenter Secretarie van het Ministerie van Marine te 's Gravenhage en van de Directie der Marine te Vlissingen, op eenige Plaatsen en Logementen te Middelburg en Vlissingenen ten Burele van den Hoofd-Ingenieur der Marine bij wien alle verdere In lichtingen kunnen verkregen worden. Vlissingen, den 8 Junij 1853. Do Directeur en Kommandant der Marine H. FERGUSON. ATJH II SI Ij I VM S CU tè ni\i» i:isrii tsch 1 De Directie maakt bekenddat door haar zullen geveild worden, te Amsterdam, op Dingsdag den 19 Julij 1853. 40,180 Kranj. cn Kan. Java §I'IUKRligg. te Amsterdam. 14,1»» DITO Rotterdam. 11,431 DITO Dordrecht. S»5? DITO Middelburg. De Notitien met de Veil-conditien zullen in tijds worden egeven. Amsterdam, den 13 Junij 1853. DE MONCHY, President. DE CLERQSecretaris. iiitutiiimiiiiia*. De ondergeteekendevoor de Protestantsche School te Ap- pelternmet eene gift door T. den 15 Mei 11. ontvangen hebbende 137,80 heeft dit bedrag aan den Predikant te Appeltern overgemaakt, en betuigt thans, uit naam der be- weldadigde Gemeente, aan de edele gevers den hartelijksten dank. Middelburg, 15 Junij 1853. J. C. IiENTZEPETER, Predikant. MIDDKLBIIRC 15 Junij. Gisteren is de zitting der staten-generaal door den koning met de volgenne rede geopend Mijne Heeren! Ik ben levendig getroffen gewordentoen onlangs duizenden mijner beminde onderdanengeschokt in hun na tionaal gevoelen verontrust over hunne teederste belangen zich tot mij wenddenen van mij voorziening tegen het voorwerp hunner bekommering verlangden. Doordrongen van mijne verpligtingom aller belangen en regten te beschermen heb ik gemeend mij niet te moeten vereenigen met den raad, welke mij door de raadslieden der kroon werd gegeven. Ik begreep, dat het opvolgen daarvan de hoog gestegene bekommering niet opheffen, de onmisken bare spanning der gemoederen niet bedaren kon. Op het alstoen geopenbaard verlangen der ministers, heb ik aan sommigen hunner ontslag verleenden hen vervan gen door mannendie mijn vertrouwen bezitten. Ik heb mij verpligt geacht, in verband daarmede, een deel der vertegenwoordiging te ontbinden, en de kiezers in de ge legenheid te stellen om te doen blijken van hunne waarde ring der omstandigheden. Thans zie ik mij met genoegen op nieuw omringd door de beide kamers der staten-generaalen het is mij eene be hoefte geweestmijne heerenin persoon uwe vergadering te openen. Het verheugt mij dit te kunnen doen onder verblijdende uitzigten. Gewenschte goede verstandhouding naar buiten toenemende ontwikkeling en welvaart naar binnendeze zijn de gelukkige voorteekenenwaaronder de wetgevende magt hare werkzaamheden mag hervatten. Het bezwaar intusschenwaar op ik bij den aanhef het oog hadis tot mijn leedwezennog niet uit den weg geruimd. Ik heb getracht hierin te voorzienzoo wel door ophelde ringen uit te lokken daar, van waar de wonde, onwillekeu rig, gelijk ik veronderstel, was toegebragt, als door maatre gelen te beramen, in eigen boezem te nemen. De overtuiging heeft zich bij de regering gevestigddat aan vele moeijelijkheden alleen door eene wet is te gemoet te komen. Het zesde hoofdstuk der grondwet verzekert regten aan de kerkgenootschappenmaar het legt ook aan de regering pligten op, bij welker volbrenging het gezag der wet niet kan worden gemist. Het is mijn oogmerk hiertoe uwe medewerking in te roepen. Ik zal dit met te meer vertrouwen doennaar mate ik ver zekerd ben dat de geest van gematigdheid en bedaard onder zoek aan onzen landaard zoo zeer eigenbij uwe overwe gingen zal voorzitten en dat het uwe ernstige zucht zal zijn gelijk het de mijne ishet beginsel van godsdienstige ver draagzaamheid op onzen bodem sinds lang inheemschmet kracht te handhaven en alles te vermijden wat verdeeldheid en scheuring tusschen de zonen van het zelfde vaderland zou kunnen doen ontstaan. Op die wijze zal het mogelijk zijn een toestand te doen geboren worden waarin door den staat aan alle kerkge nootschappen eene gelijke bescherming kan worden verleend, en waarin zijin gemeenschappelijke onderwerping aan de zelfde billijke cn onpartijdige wetwaarborgen vinden voor hunne onderlinge vrijheid en zelfstandigheid. Het is overigens mijn voornemen in deze zitting alleen die ontwerpen van wet aan uwe beraadslaging aan te bieden, welke onderwerpen betreffen, die eene spoedige voorziening eischen. Ik verklaar als nu deze vergadering geopend, en ik be sluite met den wenscli, dat de wijsheid, die van boven is, ook onze moge opwekken en besturen, opdat onze pogingen ten nutte van het dierbaar vaderland zich kenmerken door orde, vredelievendheid en regt. Tot aanvulling en gedeeltelijke wijziging van het berigt) onder het afdrukken van ons vorig nommer nog opgenomen betrekkelijk den toen juist uitgebroken brand, kunnen wij thans berigten dat de bliksem omstreeks 3 ure in de schuur van den landman Joost Polderman, onder de gemeente St.-Lau- rens c. a. is geslagen, waarvan de brand zoo spoedig toenam dat aan het behoud dier schuur niet meer te denken viel maar men alleen bedacht moest zijn op maatregelenwelke den voortgang der vlammen konden bedwingen en meer bepaald het overslaan naar het woonhuis zelf voorkomen. Hierin mogt men slagen, zoo door de tijdig aangebragte hulp door de spuit der gemeenteals door die van het nabu rige Serooskerke en Vrouwepolderen de vier welke van Middelburg mede zoo spoedig mogelijk kwamen toegesneld terwijl de aanwezigheid van een detachement militairen met hunne officieren aan het hoofd, krachtdadig heeft medege werkt om de goede orde te bewaren en voor de beveiliging der goederen van den landbouwer zorg te dragen. Gelukkig zijn de in de schuur aanwezige paarden door den brand losgeraakt en hebben zij zich door de vlugt uit dit levensgevaar gered zoo dat alleen een jong kalf in den brand is omgekomen. Ten 54 ure was men den brand genoegzaam meester, zoo dat weinig tijds daarna de spuiten konden aftrekken terwijl die uit de gemeente op de plaats van het ongeval is verbleven. Naar men verneemt was de schuur tegen brandschade ver zekerd. Bij het onweder van eergisteren namiddag is ook om streeks 3 ure door den bliksem getroffen en geheel afgebrand de schuur van den landman Rubbens staande te midden tus schen Breskens, Groede en Schoondijke. Nagenoeg 200 mud den granen, die zich in de schuur bevonden, zijn voor een aanmerkelijk gedeelte gespaard gebleven door den ijver en het beleid der manschapdie met de brandspuit van Breskens liet eerst bij den brand werkzaam was. Weldra waren ook de spuiten van Groede en Schoondijke toegesnelden ofschoon met ijver werkzaamwaren deze drie spuiten ten 6 ure nog bezig met het blusschen der brandende gebindten. Het woon huis heeft men gelukkig kunnen beveiligenmaar al het bouwgereedschap een wagen benevens twee kalven een bok en twee geitjes zijn de prooi der vlammen geworden. De schuur alleen was tegen brandschade verzekerd. Eergisteren is van Vlissingen naar Ostende vertrokken de onder-inspecteur bij het belgische loodswezende heer 1 'v A. van den Broeckeen is in zijne plaats door het gbuver* nement van dat rijk te Vlissingen aangesteld de heer CkdeA Boningevroeger bevelhebber van het in Antwerpen te huis behoorende driemastschip Charles Quintdie sedert eenige dagen aldaar gearriveerd is en thans reeds de betrekking van inspecteur bij het belgische loodswezen aan den mond der Westerschelde bekleedt. Ten gevolge van het beroep op de liefdadigheid in Ne derland ten behoeve der bewoners van de Moluksche Ei landen, door aard- en zeebevingen getroffen zijn in dit ge west reeds liefdegaven ingezameld, die, de gemeenten in aanmerking genomennog al belangrijk mogen genoemd wor den onder anderen te Serooskerke in Walcheren ƒ26,25£, te Sint-Laurens ƒ8,11, te Bruinisse 25,07^, te Kruinin- gen ƒ21,25, te Wissekerke 27,82|te Neuzen ƒ65, te Sint-Jansteen 14,93^. Naar wij met zekerheid vernemen is de arrondissements ijker te Goesde heer C. C. Bolleeals zoodanig benoemd te Dordrecht; terwijl de waarneming voor het distriet Goes voorloopig is opgedragen aan den arrondissements-ijker te Middelburg. Bij besluit van den 13 dezer heeft Z. M. goedgevonden met den 1 julij eerstkomende: 1. aan mr. E. J. A. graaf van Bylandt, op zijn herhaald verzoek, eervol ontslag te verleenen als commissaris deskonings in de provincie Zuidholland, onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten 2. tot commissaris des konings in de provincie Zuidhol land te benoemen, den staatsraad in buitengewone dienst, mr. J. A. ridder van der Heim van Duyvendyke. De heer Thorbecke isgeheel hersteld van zijne reis in de residentie teruggekeerd; eene zware koude had hem op reis overvallen, waardoor hij eenigzins onpasselyk is ge weest doch van geen ernstigen aard. Men verneemtdat Z. M. de koning aan den heer bur gemeester der residentie zijn verlangen heeft doen te kennen geven, dat de jaardag der koningin (17 dezer), alleen zal worden gevierd door liet uitsteken van vlaggenen het be spelen van het klokkenspelen dat de overige voorgenomen feestvieringen zullen worden verschoventot diewelke bij gelegenheid der intrede van prins en prinses Hendrik der Ne derlanden zullen plaats hebben. Zaturdag namiddag omstreeks vijf ure verzamelde zich in en nabij de Nieuwe Plantage, te Rotterdam, eene ontzet tende volksmenigte om den heer Lassaigne met zijn lucht ballon te zien opstijgen. Na dat de noodige maatregelen van voorzigtigheid genomen waren, namen de heer Lassaigne en een liefhebber, die zich daartoe had opgedaan, plaats en ving de luchtreis onder de gunstigste omstandighedenten ongeveer zes ure aan. Tot verbazing van het publiek wa3 de heer Julio, zoo als aangekondigd was, werkelijk onder het schuitje bevestigd, en volbragt, terwijl de ballon hem in het luchtruim voerdegymnastische exercitiendoor middel van twee afhangende ringen. Een uit het schuitje insgelijks afhangende touwladder stelde hem in staat later daarin te klimmen. De ballon ging in eene westelijke rigting langs de stad en verdween spoedig uit het gezigt. De moedige luchtreizigers zijn ten half zeven ure, in de omstreken van Delft (in den IloepelpoUler, op een uur afstands van die stad) nedergekomen. Volgens de gedane waarnemingen hadden zij alvorens de daling begon eene hoogte van 2800 ellen bereikt. Volgens berigt van Lerwickvan den 6 dezer, waren Zr. Ms. stoomschip Cycloop, onder bevel van den luitenant ter-zee 1ste klasse II. Camp benevens Zr. Ms. schooners Makasser, luitenant 1ste klasse jonkheer A. Klerck, Ata- lante, luitenant 2de klasse N. M. J. Kroef, het eerste den 31 mei 11. en de beide laatsten den 6 dezer, tot bescherming der Nederlandsche haringvloot, aldaar op de kust aangekomen. Zr. Ms. stoomschip Ar dj o en o, kapitein-ter-zee A. J. Voet, van Batavia naar Nederland, in de Tafelbaai binnen, heeft den 20 april 11. de reis voortgezet. Kerkuietrws. Zierikzee 13 junij. Den 8 dezer mogt ds. G. C. Droogleever Fortuyn, de oudste der predikanten b(j de Nederduitsche Hervormde gemeente alhierhet voorregt genieten zijne 25jarige bij ons volbragte Evangeliedienst te gedenken. Mogt hij op dien dag van zijne ambtsbroeders van de leden des kerkeraads en van vele belangstellende vrienden de bewijzen van deelnemende vreugde ontvangen, niet minder aangenaam was het voor hem, toen hij gisteren morgen die gebeurtenis bij de godsdienstoefening plegtig her dacht. Na door den kerkeraad tot aan den predikstoel ge leid te zijn werd hem door de gemeente het 3de vers van gezang 91 toegezongen de anders waarlijk ruime kerk was nu bijna te klein om de talrijke toehoorders te bevatten. Toen zijn-weleerw. zijne toepasselijke leerrede, bij welke hij deze feestviering ook voor het heil zijner hoorders had trachten dienstbaar te maken, geëindigd had, werd hem door de ge meente de heilwensch toegebeden vervat in psalm 134 vs. 3; terwijl hem na afloop der godsdienstoefening, in de consistorie, door ds. Barenbrugh in hartelijke bewoordingende geluk- wensch van den kerkeraad werd toegebragt. Moge ds. Fortuyn nog lang voor zijne gemeente gespaard blijven en zijn-weleerw. alzoo dikwijls deze plegtigheid met dankbare vreugde gedach tig zijn. Engeland. Londen 11 junij. De koningin en prins Albert, door hunne vorstelijke gasten, den hertog van Ge nua, de erfgrootliertogin van Mecklenburg Strelitz en prinses Adelaide van Hohenlohe vergezeld, woonde 11. donderdag de wedrennen te Ascot bij. Gisteren namiddag kwamen II. M., prins Albert en hunne doorluchtige gasten in deze hoofdstad aantot bijwoning van een groot feest, hetwelk door de hertogin van Sutherland ge geven werd.

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1