MIDDILBUMSCHE COURANT. 1853. Zaturdag N0, 70. 11 Junij. iSedtttrcti ctt Qlbmiirisitv.iticu. ÜHmtcnlanbgirftc ftijbittgcu. Bij dit 110. behoort het verslag van den Gemeen teraad van Goes,, zitting van den 8 Junij 1855. n «iiJi v i n oxrjr. no kf rw scmh" J i tiui iitnr. ötiitcnlrtnbechc SMjbiugciu -E I17J/JS TJEJDING. Gedejiuteerde Staten van Xeeland brengen ter kennis der belanghebbenden, dat op Dingsdag den 28 Junij 1853 des voormiddags ten 10 uredoor een hunner Ledendaartoe door hen gecommitteerdin bijzijn van den Hoofd-Ingenieur in het 11de District van den Water staat, in een der Lokalen van het Provinciaal Bestuur te Mid delburg, onder nadere goedkeuring, in één Perceel, zal wor den aanbesteed Het Begriiicleii van tien "Weg-loopcnde van de Aan legplaats bij Wolphaartstlijkdoor die Gemeente tot aan den Rijks Straatweg bij does, ter lengte van 6 h 7000 Ellen, met de noodige Vernieuwingen en Herstellingen aan do gemelde Aanlegplaats bene vens het onderhoud dier Werken. Deze Aanbesteding zal geschieden bij Inschrijving en opbod. Bestek en voorwaarden liggen, acht dagen vóór de Beste ding, ter lezing in de Bureaux van het Departement van Bin- nenlandsche Zaken en van het Provinciaal Bestuur van Zee land bij den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat te Middel burg bij den Ingenieur te Goes en wijders op de gewone plaatsen. Zullendo drie dagen voor de Besteding de noodige aanwij zing in loco worden gedaan en voorts nadere informatien te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bij den Ingenieur te Goes. Middelburg, den 4 Junij 1853. Gedeputeerde Staten voornoemd, VAN TETS Voorzitter. S. VAN DER SWALMEGriffier. .rit te l ijst scmije geinecster en "Wetlioiulers van tlirtdclliurg 5 anleiding van het Koninklijk Besluit van den go. 72, de Dankdag of Godsdienstige Vie- an Waterloo dit jaar zal plaats hebben aanstaande. tfumj iooö. eester en Wethouders voornoemd, ^SPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris M. F. LANTSHEER. Tic Burgemeester en Wetliouilers van Hiddclliurg, In aanmerking nemende dat de Policie-bepalingen op het Koken van Olij niet algemeen worden in acht genomenen daardoor nog onlangs gevaar van brand is ontstaan Herinneren de Ingezetenen aan de bepaling van art. 37 1 van het Reglement van Algemeene Plaatselijke Policie, houdende Geen Olij mag gekookt worden anders dan op zoodanige plaats, als is of in der tijd door Ileeren Burgemeesteren daartoe zal worden aangewezen." Terwijl tegen de overtreding van dit artikel, bij art. GO 5 van dat zelfde Reglement, eene straf bedreigd is van f 10 tot 20 boete, of één tot drie dagen gevangenis; Maken mits deze bekenddat bij voortduringtot het Ko ken van Olijdoor hen blijft aangewezen het daartoe inge- rigte Olijhuisje, op den Visschers-Dijk. Middelburg den G Junij 1853. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris, M. F. LANTSHEER. OPJE1VBJKE MV« VSriïli SXd. Op Dingsdag den 21 Junij 1853, des voormiddags ten 10 ure, zal het Gemeente-Bestuur en de Directie van den Polder van fjaamslagten Huize en Horberge van JANNIS DEN DECKER in het Wapen van Zeeland aldaar door behoorlijk ministeriepubliek aanbesteden Het driejarig Omlerlioml van «len firindweg van af het Dorp Zaamslag tot aan den Straatweg van Axel op Neuzen. Zullende daags te voren de noodige aanwijzing door den Opzigter worden gedaan. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Dom burg brengen hierbij ter kennis, dat de KERMIS of JAAR MARKT aldaar zal aanvangen op Donderdag den 23 Junij eerstkomende terwijl toestemming is verleend om des Vrijdags naar de Gaai te schieten en des Zaturdags naar den Ring te Rijden. Domburg, den 9 Junij 1853. J. J. I. SPRENGER, Voorzitter. WOUTERSEN, Secretaris. De gewone JAARMARKT of KERMIS te Kaamslag zal een aanvang nemen op Donderdag den 30 Junij 1853 en eindigen op Zaturdag den 2 Julij daaraanvolgende, des nachts met klokslag 12 ure, terwijl geene vergunning aan de Kramers zal worden verleend om na dien tijd uit te stallen en met 2 Julij de Kermis geheel zal zijn afgeloopen. BlD»KI.BlrRCt, 1« Juni.]. Laatslloden dingsdag had in het israölitisch instituut C/iesed Negnurim alhier, door gecommitteerdenzoo uit de godsdien stige israëlitische als uit de plaatselijke school-commissie het jaarlijksch onderzoek plaats van de leerlingen, welke bij die inrigting onderwijs genieten. De leerlingen, ten getale van 19 jongens en 14 meisjes, gaven vernieuwde blijken van vaardigheid in het lezen, schrij ven rekenen de taal-aardrijks- en geschiedkundemaar niet minder ook van toeleg op orde zindelijkheid en betrach ting van andere maatschappelijke goede eigenschappendit alles onder de leiding van hunnen ijverigen en bekwamen onderwijzerden heer M. II. Boasson. Daags te voren werden de leerlingen mededoor eerstge- melde gecommitteerdenin het godsdienstig onderwijs on derzocht. Aan de leerlingenwelke zich doorgaans het gunstigste onderscheiden hadden, zijn van wege beide commissien prijzen en getuigschriften toegekend. Mogo dit nuttige instituut, in 1818 door de vercenigde welwillendheid der magten en ingezetenen daargesteldvoort durend de belangstelling en ondersteuning onzer stadgenooten ondervinden; ongetwijfeld, het edele doel der oprigters zal daardoor meer en meer worden bereikt Te 's Gravenhage is het gerucht in omloopdat bij Z. M. den koning het voornemen zou bestaan, om de ko ninklijke militaire akademie van Breda naar Rotterdam over te brengen. Men verneemtdat blijkens eene van gouvernements wege gedane mededeeling, de roomsch-katholijke geestelijken of lterkvoegden, zich noemende aartsbisschop van Utrecht, bisschop van Haarlem enz.op grond van de bestaande in- structiengeene aanspraak kunnen maken op vrijdom van port voor de ambtshalve door hen gevoerde briefwisseling; vermits geene roomsch-katholijke geestelijken of kerkvoogden in gemelde betrekking bij het bestuur bekend zijnen dus ook te dier zake of onder dien titel geene vrijstelling van port wegens aan hun gerigte of door hen verzondene brievenkan worden toegestaan. Ter verkiezing van een lid voor de provinciale staten in het hoofd-kiesdistrict Zierikzee, den 7 dezer, hebben gestemd 398 van de G78 kiesbevoegden. "Van de ingekomen biljetten wa ren echter 51 van onwaarde, zoo dat van de overblijvende oir Dtonuncu Ge volstrekte meerderheid bedroeg 174-. Het getal der stemmen bleek te zijn: voor de heeren mr. J. W. van Dongen 107, mr. C. J. Fokker 72, mr. J. Moolenburgh Hz. 65 en D. Q. de Jonge van der Halen 32, terwijl de overige ver deeld waren over 39 personen. Er moet alzoo herstemd worden tusschen mr. van Dongen en mr. Fokker. In hot kiesdistrict Sluis is tot lid van de provinciale staten verkozen mr. J. Egberts Risseeuw te Oostburg, en moet voor een tweede lid overstemming plaats hebben tusschen de heeren Schout Veldhuis en Maertens. Bij besluit van den 4 dezer hoeft Z. M. goedgevonden aan de volgende officieren bij de rustende schutterijenop hun verzoek, eervol ontslag te verleenen te weten: in Zeeland, bataillon no. 4aan den heer P. van Maldegem als kapi tein, en zulks wegens verandering van woonplaats en half- bataillon no. 6, aan den heer C. J. de Vulder van Noorden, als 1ste luitenant. Bij koninklijk besluit van den 28 mei 11. is aan mr. J. R. Thorbecke, afgetreden minister van binnenlandsche zaken een pensioen verleendten laste van don staatten bedrage van 4000 's jaars. Bij Zr. Ms. besluit van don 4 dezer is aan don heer J. M. Bouvin op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ont slag verleend als plaatsvervanger des kantonregters te Zierikzee. Z. M. heeft, bij besluit van den 7 dezer, goedgevonden te benoemen, bij het 2de regement infanterie, tot lsten lui tenant (naar ouderdom van rang) den 2den luitenant J. C. Smissaertvan het 8ste regement van het wapen. In hel hoofd-kiesdistrict Amersfoort is tot lid van de tweede kamer gekozen mr. AV. L. F. C. ridder van Rappard met 1121 van de 2036 ingekomen geldige biljetten. De heer mr. A. AV. Engelen heeft 791 stemmen op zich vereenigd. Z. Exc. de minister van koloniënde heer Pahud heeft voor eenige dagen de residentie verlatenten einde eene buitenlandsche reis te doen, tot herstel van zijne eenig- zins geschokte gezondheid. Hij wordt reeds in het laatst dezer week te 's Ilage terug verwacht. De geruchten van eene benoeming van prins Hendrik tot gouverneur-generaal van Nederlandsch Indievinden in de gewoonlijk goed onderrigte kringen volstrekt geen geloof. Men verneemtdat door den bouwman P. Braatte Hazerswoude, thans wordt gebruik gemaakt van een dubbelen ploeg of van een ploeg, die in éénen gang twee voren ploegt; deze ploeg is door hem zeiven uitgedacht, voldoet in alle opzigten vermindert het werk tot de helft en bespaart tijd en kosten, zoo dat men het praktische nut van dezen ploeg buiten eenigen twijfel stelt. Naar men verneemt blijft het bepaalddat het kamp den 15 augustus te Zeyst door de troepen betrokken zal worden. Het zal door Z. M. worden bezocht. Van Banjoowangie wordt te Ilellevoetsluis binnen ver wacht Zr. Ms. stoomschepen Phoenix, luitenant-ter-zee lste klasse van Es, en van Batavia Ardjoeno, kapitein-luite nant-ter-zee Aroet. Engeland.Londen 6 junij. Laatstleden zaturdag hield II. M. cour op het paleis van Buckingham, tot het ontvan gen der gelukwenschingen van verschillende corporaticn en aanzienlijke personen, met de geboorte van den prins. Eergisteren werd hier, onder het voorzitterschap vplf den markies van Lansdowneeene talrijke bijeenkomst/ge houden tot bevordering van het plan om het kolossaa/rui terstandbeeld van Riehard Leeuwenhart, door den paron Marochetti vervaardigd, en hetwelk tijdens de groote ten toonstelling in 1851 zoo algemeen bewonderd werd, in hrons te doen gieten, ten einde het op een der groote pleinen\h> - zer hoofdstadals blijvend gedenkteeken dier tentoonstelling opgerigt moge worden. Men besloot eene openbare inschrij ving tot dit doel te openen, en vernam met genoegen, dat de koningin bereids 200 en prins Albert 100 p. st. toegezegd heeft. Een groot gedeelte der werkplaatsen en pakhuizen van de gutta-percha maatschappij, in Cityroad alhier, is gisteren door brand vernield. In de zitting van het huis der gemeenten van heden heeft de heer Layard te kennen gegevendat hij voornemens is op 10 junij eenige vragen betreffende de oostenrijksche kwestie tot het kabinet te rigten. Vervolgens werden door Lord J. Russell eenige ophelderingen gegeven aangaande het voornemen der heeren Sadleir, Monsell en Keogh, om hunne staatsbetrekkingen neder te leggen, en daarna werd de wet op de inkomsten belasting met 189 tegen 55 stemmen aange nomen. Deze drie leden hebben werkelijk hun ontslag in gediend, hetwelk tot dus ver niet is aangenomen, te weten de heeren Keogh solliciteur-generaal voor Ierland Sadleir een der lords van de schatkisten Monsell een meer on dergeschikt lid van het kabinet. Het zijn alle drie katho- lijke iersche leden van het parlement. Hun ontslag is ge grond op eenige woordenwelke Lord J. Russell dezer dagen in de kamer heeft laten hooren, en die daarop neder- kwamen, dat de katholijke partij, onder de leiding van een vreemd souverein ten allen tijde naar het gezag heeft ge streeft en tegen de vrijheden des lands heeft zaamgespannen. De aanvoer van edel metaal is in de vorige week zeer groot geweestbedragende eene waarde van nagenoeg ander half millioen, waarvan 900,000 p. st. alleen uit Australië. De uitvoer heeft omtrent 300,000 p. st. beloopen. Men heeft hier de gewigtige ontdekking gedaanom het electrische licht derwijze te bereidendat mente gelijk met het lichtkleuren verkrijgt. Men kiest de daartoe aan te wenden metalen en zuren zoodanig, dat daardoor het kost baarste berlijnsch blaauween fraai geel, eene blaauwe groene, witte, bruine en roode kleur worden verkregen. Ie dere batterij wordt gezegd in 12 uren lijds 2 p. st. zuivere winst op te leveren. Het licht zelf is alleenlijk bij het zon licht te vergelijken. Het doet de blaauwe en groene kleuren zoo zuiver verschijnen als op klaar lichten dag. De stralen gaan zoo vertot dat de kromming van den aardbol ze be dekt. Het heeft geene atmosferische lucht noodig en brandt in het water even als in het luchtledige. Men is niet slechts voornemens het in zijne volle kracht tot verlichting van ste den, tunnels, mijnen, duikerklokken, lichttorens en optische telegrafen maar ook voor huisselijke einden te bezigen. Daar toe wordt niets anders vereischt dan eene behoorlijk ingerigte lamp, door deze met de draden der, hoe ver ook verwijderde, batterij in verband te brengen. Zoodra dit stelsel meer al gemeen in zwang komt, zal het ook voor de electrotypic het ontzwavelen der steenkolen enz.kunnen dienen. Ook het nog onopgeloste problemaom de electriciteit als beweeg kracht te gebruiken, wordt door do vermindering der kosten gemakkelijker gemaakt. Er heeft zich eene maatschappij met een kapitaal van 250,000 p. st. gevormd, om de uitvinding te exploiteren. I) ii iiscUSaiid. Weenen 5 junij. Do keizer heeft ver scheidene bepalingen vastgesteld, betreffende de organisatie en hot beheer van Krakau en het daartoe behoorende gebied. De voorloopige gemeenteraad van Krakau wordt onmiddelijk ont bonden en in zijne plaats voorloopigin afwachting eener gemeentewet, een bestuur benoemd, dat, met den burgemees- tor als voorzitterbestaat uit vier radentwee secretarissen en eene commissie uit de burgerij. Graaf Karnicki, oostenrijkseh gezant te Bern, is alhier aangekomen. De AVanderer zegt uit Londen berigt te hebben ontvangen, dat de engelsche regering, sedert de gebeurtenissen te Milaan, ongeveer 5000 heeft uitbetaald aan staatkundige vluchtelin gen, om hun als ondersteuning bij de reiskosten te dienenonder voorwaarde echter dat zij zich naar Amerika zouden begeven. De bisschoppelijke conferentiendie sedert de pinkster dagen waren geschorst, zullen in de volgende week worden hervat. Men gelooft dat de kwestie van het concordaat nog dit jaar ter sprake zal worden gebragt. De eerstkomende conferentie van de oostenrijksch-duit- sche postvoreeniging zal eerst dan worden gehoudenwanneer door de resultaten van het nieuwe tol- en handelsverdrag eene verandering in de bepalingen der vereeniging zal blijken noodig te zijn. De keizer zal nog in deze maand naar Venetic vertrekken. Berlijn 7 junij. Generaal van Gröben bevelhebber van het zevende pruissische legerkorps, die te Munster verblijf houdt, is per telegraaf naar de hoofdstad ontboden. Men wil dat deze hoofd-officicr als pruissisch gezant naar Konstantinopel zal vertrekkenmet het doel eene minnelijke schikking te bewerken. De gemengde huwelijken zullen, naar het zich laat aan zien eerlang weder een twistappel worden. Bij deze gele genheid is het niet onbelangrijk mede te deelen dat, blijkens staten inde Schles. Zeit.in 1852, 1499 gemengde huwelij ken zijn voltrokken; bij 1189 daarvan waren de mannen, en bij niet meer dan 310 de vrouwen katholijk waaruit blijkt, dat de gemengde huwelijken tusschen protestantsche vrouwen met katholijke mannen bijna viermaal meer voorkomen dan die, waarbij de man protestant en de vrouw katholijk is. De Israëlieten te Leipzig, die reeds sedert twintig jaren aanzoek deden tot vergunning om in die stad eene synagoge te bouwen hebben die vergunning eindelijk bekomen. Zij heb-

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1