W E T, ^tufifceu. WIJNHANDEL ONTEIGENING TEN ALGEMEENEN NUTTE, aanteekeningen en toelichtingen HET HOORN-MUZIJK tntilculrttibschc {Eijbittgcn. 3cctijbtU06M. Qlbticrtenticu. WATERLANDER DE STOPPELAAR. TER DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS. e Engeland. Londen 4 junij. Gisteren gaf H. M. een groot concert op liet paleis van Buckingham. Onder de ruim 400 gcnoodigden waren de hertog van Genua en al de leden der koninklijke familie. Lord Darce bekend door zijne wapenfeiten gedurende den oorlog in Vlaanderen, bij den aanval op Koppenhagen en in den oorlog in Spanje, is dezer dagen, in den ouder dom van 76 jaren, alhier overleden. Eene vrouw uit Pendleton, nabij Manchester, is dezer dagen bezig om eene weddingschap van 500 p. st. te winnen door oen weg van duizend engelsche mijlen in den tijd van duizend uren te voet af te leggen, welke wandeling zij den 7 mei aanving, terwijl zij, volgens ingekomen berigtlaatst leden vrijdag reeds 504 mijlen afgelegd had. Aan ieder, die ontdekken mogt dat zij slaapt op den tijd dat zij gaan moest is eene belooning van 5 p. st. toegezegd. Deze vreemdsoor tige wandelaarster heeft het gewaad der Bloomers gekozen, als voor haar doel gemakkelijker dan de gewone vrouwen- kleeding. Naar aanleiding van het door de dagbladen medege deeld berigtdat zekere Mary Bolton onlangs in den ouder dom van 125 jaren overleden is, en dat men haar de oudste vrouw op de wereld achtteontkent een dagblad van Char- lestown deze laatste beweringnaardien te Williamsbury zekere jufvrouw Singleton woont, die haar 181ste jaar bereids is ingetreden, nog zeer gezond en opgeruimd, en in het genot van al hare zintuigen is, uitgenomen dat des gezigts het welk zij in haar Siste jaar verloren heeft. E9iiitsclila;i<l. Weenen junij. Naar men zegt zal, op 12 augustus e. k., het huwelijk van den hertog van Brabant met de aartshertogin Maria Henriette Anna bij volmagt wor den voltrokken, zullende aartshertog Albert den hertog ver tegenwoordigen. De bruid van don hertog van Brabant zal eerlang met hare moeder naar Breinen vertrekken, alwaar later de hertog, naar men zegt, haar zal komen bezoeken. Met betrekking tot hot oostenrijksch-zwitsersche geschil verneemt men niets naders. Zeker is het dat do hoop, om de zaak langs den weg des vredes beslist te zien, thans meer is gevestigd. De heer Steiger treedt weder als zwitserseh zaak gelastigde, ook wat de uiterlijke vormen betreft, op, en graaf Karnicki vertrekt weder naar Bern. Volgens Lloyd zal ook do oostenrijksche gezant bij het hof van Sardinië spoedig naar Turyn terugkeeren. De koning van Beijoren, wiens komst alhier reeds bij herhaling was aangekondigdwordt nu den 11 dezer verwacht. Berlijn 5 junij. De tolconforentienzoo dikwijls reeds be sproken in de dagbladen, zullen nu, later dan aanvankelijk was bepaald, in het begin der volgende maand een aanvang nemen. Depruissisclie regering heeft geenc termen gevonden tot inwilliging van het door eenige voorname kooplieden te Berlijn gedane verzoek om vrijen invoer van granen. Tusschen Pruissen en Denemarken zijn onderhandelin gen geopend tot het sluiten van een handelsverdrag, die echter, naar men denkt, niet tot de gowenschto uitkomst zullen leiden. liet gerucht was verspreid, dat de regering de pruis- sisehe officieren, die zich in het turksehe leger bevinden om daar onderwijs te geven, had teruggeroepen. Tot dus ver is dit echter nog niet geschied. PranJirijli. Parijs 5 junij. Do Moniteur deeltten gevolge van een rapport van den minister van binnenland- sclic zaken een besluit medewaarbij de wijze van toepas sing in de havens van Frankrijk geregeld en beschikkingen genomen worden ten aanzien van de overeenkomst betref fende de gezondheids-maatregelen gesloten tusschen Frankrijk en Sardinië. Deze beschikkingen zullen algeheele uitvoering erlangen in de genoemde havens ten aanzien der schepen onder sardinische vlag, tc rekenen van den 15 dezer. De keizer hoeft gisteren een brief ontvangen van den president der republiek van Paraguay, waarin deze aan Z. M. schrijft, dat een verdrag van vriendschap, koophandel en zee vaart tusschen Frankrijk en Paraguay gesloten is. Men beweert van verschillende zijden, dat de keizerin zich weder in gezegende omstandigheden bevindt. Gisteren hebben eenige manoeuvres plaats gehad in het kamp van Satory. liet programma dier manoeuvres was de veldslag der Pyramiden. Eene ontzettende menigte volks was uit Parijs gekomenom getuige dezer wapenoefeningen te zijn. De gendarmerie had veel moeite, om do orde, bij den grooten toeloop der nieuwsgierigente handhaven. Een enkel ongeluk heeft men daarbij te betreuren. Een karabinier is na melijk gevallen waardoor hij eene wonde van zijn sabel be komen heeft. Do maarschalk Saint Arnaud hoeft, bij zijn doortogt in Rijsselden veldslag van Isly op de esplanade der cita del doen uitvoeren. De straten en boulevards van Parijs zijn opgevuld met duitscho landverhuizers die aalmoezen afsmceken om zich over Ilavre naar Amerika te kunnen begeven. Do verantwoordelijke uitgever en de redacteur van het dagblad la Mode zijn, met bevestiging van het door den eer sten regter over hen uitgesproken vonnis in hooger beroep veroordeeld ieder tot eene maand gevangenisstraf, wegens het verspreiden van valsche tijdingen. 6 Junij. De telegraaf berigt de aankomst te Mar- soille van de pakketboot van Ivonstantinopelmedebrengende tijdingen van den 25 mei, waaruit blijkt, dat in den toestand aldaar geenerlei verandering is gekomen. Berigten van den 20 bevestigen dit, en voegen daarbij dat men te Konstan- tinopel de hoop niet verloren haddat alles zich in vrede zoude schikkenofschoon men nog eenige vrees koesterde omtrent het aanwezig zijn van twee russische stoomschepen in de haven. Desniettegenstaande gaat men voort met zich op voet van oorlog te stellen. De vlootonder bevel van Achmet-pacha, is de haven binnen geloopen; die van Egypte wordt iederen dag verwachtmet 25 ii 30,000 man troepen. Beursberigt. 3 pet. 78,70; 4,} pCt. 102,00 fr. Belgiib Brussel 7 junij. De senaat heeft gisteren de begrooting van justitie, het traktaat van scheepvaart tusschen België en den Pauselijken Staat, gesloten, en de veranderin gen, in art. 112 der wet van 1817 op de militie-wet, met algemccno stemmen aangenomen. Vervolgens heeft men het wets-ontwerptot vermeerdering van het personeel in het hof van appel en de regtbank van eersten aanleg te Brussel in behandeling genomen. MIDDELBURG 8 junij. Den 2 dezer is te Ilartlepool gearriveerd het schip de PhcenixP. J. Kasse. Schip en equi- pagie in goeden staat. VLISSINGEN 8 junij. Voor Antwerpen bestemd, zijn alhier ter reede gekomen: Columbo, Harrisvan Nicuw-Orleansmet katoen; Courrier de Marseïlle V. Ledaultvan Monte-Video met huiden Ortelius de Boo van Rio-Janeiromet koffij Marie SopkieN. R. Pettersenvan Bergen, met visch en traan; Elsje, Seherpbier, van Smirnamet krenten. Ook is alhier gearriveerd de Belgische oorlogs-sehooner Louise, Petit, komende van Sierra-Lcona. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze reede naar zee gezeildDelphine BarbeauGabrielle Calvarin en Maryuerite Barthelemy, alle drie op avontuur; ScdlandJonkeren Saramacca Jonker, beide naar ArchangelJasonIlanscn, naar Newcastle; For- tunaScheide naar Engeland Josephine Gar^onArgentina, Lavagnan en Jolin and MaryWills, allo drie naar Newcastle Auguste Schwarz naar Odessa; Paul et EdinondRuaud naar Lehourne Tricolor, Ja- cobsen, naar Riga: allernet ballast; Maria LouisaSehul tz en Genius Wettern, beide naar Hamburg; Louis Napoleon, Prungandnaar Ilavre.; Jeune Fanny Gimié en PeruLuks beide naar TriestBudgetMinne naar Liverpooide zes laatst genoemde mot ballast. Van Gent zijn uitgezeild: Theodorde Vries, naar Hamburg, met stukgoederen; Maria, Nielsen, op avontuurmet ballast. 19e Tafeldans. Wie heeft in de laatste dagen niet hooren spreken over het geheim zinnige verschijnseldat onder don hoogst onjuisten naamde Tafeldans wordt aangeduid. Hoofden en tafels draaijen er vanen zoo iemand geacht wordt eenigermate zijne studie te hebben gemaakt van de na tuur, hare verschijnselen en werkingen, wordt hij thans onfeilbaar be stormd met vragen naar de oorzaken en wetten van het verschijnsel, liet draaijen van tafels, hoeden en andere voorwerpen, dat eerst ver bazing wekte, is in de laatste dagen kinderspel geworden bij nog ver bazender werkingen; werkingen evenwel, die door sommigen eenvoudig worden geloochend, hetgeen zeker een even korte weg is als de verkla ring, door een Duitscher zo<i ik meen van de oorzaak des gan- schcn verschijnsels gegevendat het een werk des duivels isik heb meer eerbied voor de vroomheiddan voor het doorzigt van den man die dit zcide. De tafeldans wij willen haar nu ook zoo noemen behoort tot de verschijnselen der natuurwaarnemingen en proeven moeten het dus leeren verklarenhet aannemen van willekeurige onderstellingen leidt van den weg. Ik wil het een en ander modedeclendat ik er van heb gezien en ondervonden; mijne handteekening bevestigt er de waarheid van en gerust zou ik mij bereid verklaren om dit mot eede te doen indien de zaak eenen eed waardig ware. Mijne huisgenooten hadden reeds vroeger proeven genomen om tafels in beweging te brengen; sommige slaagden andere mislukten. Toen wij 11. maandag in het Handelsblad van dien dag nog veel grootcr won deren hadden gelezen, meende men ton mijnent daarvan ook eene proef te moeten nemen. Men bediende zich daartoe van een klein ma- lionijhouten tafeltje, omtrent 6 ned. palmen lang en 4 breed, waarvan het blad is geschroefd op oenen standaard, die aan de benedenzijde uitloopt in drie schuinsch staande pootjes. Toen men mij riep om de werking te zien, vernam ik, dat door een keten van drie personen op de bekende wijze het tafeltje binnen weinige minuten was in beweging geraakt. Op dat oogenbiik gehoorzaamde het reeds aan het bevel om stil te staan, regts of links te draaijen. Er bij komende, beval ik, ofschoon tot de keten niet behoorendc of behoord hebbende, het draaijende tafeltje, op forschen toon, stilte staan, gelijk het aanstonds deed. Nu werden de volgende proeven genomen, onder welke de werking zich van lieverlede verhoogde Het tafeltje draaide snel of langzaamnaar hevelligtte één of twee pootjes op, en wel bepaald de bevolene. Stil staan scheen het niet lang te kunnenten minste het geraakte dan in eene sterke trilling die in draaijen overging. Ik legde eenen sleutel op het blad digt aan don randen beval dien af to werpen. Het tafeltje ging over zijde tot dat de sleutel was gevallen en rigtte zich toen weder op. Met een' koperen vingerhoed mislukte deze proef. Ook de straks tc noemen getal-aanwijzingen slaagden niet met geld, waarbij centen waren. Wordt dan de werking door koper verlamd Ik weet het nieten deel slechts medewat ik zag en deed. Op bevel wees het tafeltje door tikken aanhoe veel personen er in het vertrek waren, hoe veel stoelen enz. Hierbij trokken do volgende bijzonderheden mijne aandacht: 1. Het tafeltje duidde ook eenigermate de soort aan. Voor negen sleutelszes groote en drie kleinegaf het zes sterke en drie kleine tikken 2. Bij grootero getallen, b. v. het aantal glasruiten, gaf het een gedeelte der tikken met eenende overige met een of beide andere pooten. Inde volgorde der pooton volgde het altijd den loop der zon van links naar regts 3. Bij verhoogde werking kon men bevelenmet wolken poot de aanduiding geschieden zou 4. Gevraagdhoe veel stoven er in het vertrek waren drie tikken, één met een poottwee met eenen anderenen welhet eerst in de rigting van éénc stoof, het laatste nagenoeg in die van de beide an dere stoven 5. Gevraagd: hoeveel ledekanten zijn er in de kamer? Eén zeer klein tikje. Er stond een poppe-ledekantje van eene mijner doch tertjes C. De ouderdom van personen word door tikken mot juistheid op gegeven de jaren met sterke tikkenna den laatsten jaarslag een flaauwere voor de overige maanden of weken. Deze proef gelukte later ook ten aanzien van twee der aanwezigenwier ouderdom aan geen der personen van de keten bekend was. Nu en dan faalde zij en het is ons zelfs volstrekt niet gelukt, ons tafeltje den ouderdom van mijn zesjarig zoontje door tikken te doen aanwijzen; 7. Eindelijk: mijne echtgcnootelegde eigaren bij het tafeltje en vroeg, hoe veel eigaren zijn daar De aanduiding door tikken gaf twee te veel, en of er nu eigaren afgenomen of bijgelegd werden altijd twee te veel. Al de eigaren werden weg genomen en de vraag her haald twee tikken. Deze proef is hoogst zonderling. Zouden ergens twee eigaren in het vertrek zijn geweest, zonder dat wij betwisten? Ik herhaal hetik weet het nieten verhaal slechts. Andere proef: er stond een doosje met teekenpotlooden bij de hand. Ik zette dat op ongeveer anderhalve ned. cl afstand op den grond en beval het tafeltje er naar toe te gaan. „Nu wordt er al te veel van ge vergd 1" zeide mijne vrouw. Maar ziehet tafeltje stelde zich in be weging en ging al draaijende naar het doosje, waar het overheen stil bleef staan. Mijne vrouw herhaalde deze proef met een verlakt thee kistje en zij gelukte. Ik moet nog zeggendat de proef genomen werd op eenen planken vloerdat de afwisseling van één persoon van den keten de werking niet veranderde, eene kleine vertraging uitgezonderd, doch dat de be weging geheel ophield, toen er zich een jong mensch van onze kennis bij plaatstemet wien ook den vorigen dag lang te vergeefs beproefd was het tafeltje in beweging te brengen, en dat, gelijk van zelf spreektde keten van personen bestendig de handen op het tafeltje houden moest. Tot mijn leedwezen ontbreekt liet mij aan werktuigen, om waar te nemen of er ook b. v. afwijkingen bij de magneetnaald plaats hebben. Vertoont deze gccne werkingwanneer men haar op het tafeltje plaatst Zulke vragen kan men vele doenen eerst na juiste wetenschappelijke prooven iets naders te weten komen aangaande den aard van het zonderlinge verschijnsel. Alle pogingen om er voor als nog do ware oorzaak van te bepalen boude ik voor onderstellin gen schoon 't mij voorkomt dat de werking gcene de minste over eenkomst heeft met de elektrische aard-magnetische of elektro-mag- netische. Met die van het dierlijk magnetisme heeft zij de meeste over eenkomst. Iloe het zij dit zal wel waar zijndat een onbezield en onbewerktuigd tafeltje, hij geene mogelijkheidop 's menschen bevel in een bezield voorwerp kan veranderenen dus de oorzaak eene andere moet zijn. Na het deel nemen aan den keten meen ik snelleren bloedsomloop en verhoogde warmte te zijn ontwaar geworden. Anderen bemerkten een weinig vermoeidheid; nog anderen tinteling in de handen. Doch dit alles kan het gevolg zijn van het houden eener bepaalde positie. Een groot aantal personen in het vertrek schijnt de werking te belemmeren. In allen gevalle is hetdunkt mij de taak der geneeskundigenhet publiek zoo spoedig mogelijk voor tc lichten ten aanzien van het al of niet bedenkelijke van proeven, door welke de een of ander zijne gezond heid zon kunnen in gevaar brengen; een gevaar, wclligt te grooter naar mate de bedoelde natuurwerking nog geheimzinniger en hot nemen van proeven te gemakkelijker is. Wij mogen daarom aan de geneeskun dige faculteit wel met nadruk vragen in hoe ver zij de zaak moet ont raden. Men spreekt wel van de nadeelen die men hier of daar er door zou hebben ondervondenmaar aan losse courant-berigten van dien aard, vooral van buitenslands, valt weinig waarde te hechten. Do zaak verdient ook uit dit oogpunt een nader en zorgvuldig onderzoek. OntscnoT, 1 Junij 1853. II. M. C. VAN OOSTERZEE. Getrouwd J. HAMAKERS en P. C. IIEERÖLDT. Middelburg, den 8 Junij 1853. Voor de vele blijken van deelneming, bij gelegenheid onzer Sa-jarige Eclitvereeiiigïiig ontvangen betuigen wij bij deze onzen liartelijken dank. P. VAN DE GRAFT. C. II. VAN DE GRAFT geb. Bollyt. De ondergeteekende berigt aan zijne geëerde Stad- en Land- genooten, dat hij, na het overlijden van den Heer PIETER DE STOPPELAAR, Mede-Vennoot in den Handel van Wijnen enz., onder de Firma van WATERLANDER DE STOPPELAAR, dien Handel sedert den eersten Mei jl. geheel voor zijne rekening hoeft overgenomenen dien onder de zelfde Firma zal voortzetten. Hij hoopt zich voortdurend dat vertrouwen waardig te zullen maken waarover bovengenoemde Firma zich sedert vele jaren, ook gedurende zijn Mede-Vennootschap, bij Mid delburgs Ingezetenen heeft mogen verheugen. Middelburg, den 3 Junij 1853. G. N. DE STOPPELAAR. De Notaris D. UYTTENHOOVEN zal, op Woensdag den 22 Junij 1853, des voormiddags ten 10 ure, in do Her berg de Halve Maan, tc Elrigdamme Gemeente Sint Lau- rens, bewoond door J. PYPE, in liet openbaar te koop veilen, de navolgende Pcrceelcn WEIÏi.'BSiEïgelegen in de Gemeente Sint Laurensals 49 R. 90 E.kadastraal bekend sectie D, no. 33 1 B. ol R. 30 E.I 1 15 80 1 41 50 1 36 80 1 26 20 G, 75 30 91 144, 159, 160,161, en in de Gemeente Scrooskorke 1 B. 32 R. 20 E. BOIJWEA1VB9, kadastraal bekend sectie D, no. 258, en 1 B. 29 R. 50 E. tVEIIiAXO kadastraal bekend sectie D, no. 259. De beide laatste Perceelen zullen eerst ieder afzonderlijk en daarna te zamen worden geveild. De Koopers komen op het gebruik van alle de voormelde Perceelen na het rooven van den Oogst en met Sinte Catharina van dit jaar. Informaticn te bekomen ten Kantore van genoemden Notaris. Wordt te Mimr gevraagd, gedurende zes wekeneen GEDRESSEERUE KiKHiL met «AGIiV en TIIG. Adres bij de Uitgevers dezer Courant. 19e Opregte SM»li*EIK LIIVEItTEi 149' van den Heer Dr. DE JONG, is van heden af a contant verkrijgbaar tegen 85 cents de Flacon, bij J. P. GöTZKEWinkelier op de Groote Markt te Middelburg, letter I, no. 12. Terstond benoodigd een SMIHSHJVECBIT (Bankwerker), vast vverlc Bcgeerende, bij C. J. VAN RItVN, te B'iis- singen. Een JOKGEW benoodigd-bij E. VAN DE GRAFT. Bij 19 E CrEBUOEHERS 4IIRAHA1IS, to JMiddeUmrg komt van de Pers regelende de MET TEN GEBUUIKE VAN DE LEDEN DER REGTERLIJKE MAGTBURGEMEESTERS EN BELANGHEBBENDEN BIJ ONTEIGENING. B-rijs fl. Is er eene wet, waarin Grondbezitters levendig belang moeten stel len, het is die, welke de omstandigheden bepaalt, onder welke zij van hunvaak geliefdkoosdeigendom ten algemecncn nutte afstand moe ten doen. Maareven onmisbaar is daarbij dan ook voor tien ge bruiker, eene zaakkundige en beknopte toelichting. Aan de hand van dezen gidszal het ook den oningewijde gemakkelijk vallen zijn regt te kennen en des noodig te vrijwaren. Bij gunstig weder zal, gedurende het Zomer-saizocn door van het 2de Regement Infanterie, Muzijk worden gegeven in de VITNIMWIXR Aiti 'jr.tl l.tx. Aanvang 's namiddags 5 ure.

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 2