MIDDELBURGSCHE COURAN 1853. Dingsdag 7 Junij. N°-'t68. i.t. 13cet»ven en CtbmiinetiMticn. BtmKulrtU&schc ÏEijbitigcu. s-** De Commissaris des Honings in de Provincie Zeeland Brengt ter kennis der Ingezetenen van het Eiland Walche ren, dat de Bezetting van Veere hare oefeningen in het Schieten naar de Schijf in de Duinen nabij Breezand, zal aanvangen en dat die oefeningen zullen plaats hebben icderen Woensdagvan des morgens ten zeven tot des namiddags ten vier ure. En geschiedt deze kennisgeving, op dat niemand hiervan onkundig zij cn elk zich voor ongelukken kunne hoeden. Middelburg, den 4 Junij 1853. De Commissaris des Konings voornoemd, YAN TETS. ItiHïa'.MiJl-l K1XG. De Arrondissements-Oeglbaiili te middelburg, Provincie Zeeland, maakt bij deze bekend, dat de Kamer, welke, overeenkomstig artt. 17 en 18 der Wet op do Regter- lijke Organisatie, en art. 11 tot en met art. 15 van het Reglement no. 1 vastgesteld bij Koninklijk Besluit van den 14 September 1838 (Staatsblad no. 36), gedurende de Vakan tie, aanvangende den eersten Julij en eindigende den laatsten Augustus aanstaandebelast zal zijn met de afdoening van Burgerlijke en Handelszaken en van Strafzaken, hare gewone teregtzittingen zal houden tweemaal ter weck, te weten: Maandag den 4 Julij, Vrijdag den 8 Julij, 11 ij lo )j 18 22 25 29 voorts Maandag den 1 Augustus, Vrijdag den 5 Augustus, 8 12 15 22 29 19 26 en telkens aan te vangen des voormiddags ten tien uremet be paling dat op Maandag behandeld zullen worden de Bur gerlijke en Handelszaken en op Vrijdag de Strafzaken. Zullende de eerste gewone Regtsdag voor Burgerlijke en Handelszaken, na de Vakantie zijn op Woensdag den zeven den September dezes jaars. Middelburg, den 30 Mei 1853. In kennisse van mij Griffier LANTSHEER. De Centrale fl»irectle van hot Eiland Walcheren zal onder goedkeuring van het Ministerie van Binnenland- sche Zaken, op Donderdag den 23 Junij 1853 des morgens ten 10 urein tegenwoordigheid van den lieer Iloofd-Inge- nieur in het 11 de District van don Waterstaat, in het Lokaal van de Directiein do Abdij te Middelburgpubliek aanbe steden Het GKAVEÜT eener WAT0iRM5IS»ISf«» naar de Suatieslnis aan ile Knïdwaterïng, Het tiaar ne vens aanleggen van Uitwegen en daar over Houwen van Bruggen. Het Bestek zal, van af Woensdag den 8 Junij 1853 ter lezing liggen tc Middelburgaan liet Lokaal der Directie voornoemd; te Vlissingenin het Koffijhuis de Beurs en in het Hotel de Commerce, bij de Erven Peters te Goesin het Logement de Koornbeursbij Breekcrte Zierikzee bij de Weduwe Swart en van Oppen; te Tholenin het Logement bij Augustynte Sas-van Gentin het Wapen van Zeeland; te Neuzen, in het Logement bij de Erven Steenkamp; te Bres- kens, in het Nieuw Ileeren-Logemontte Dordrecht, in het Logement Bellevue bij Bodier; te Sliedrecht, AmeideGies- sendam cn Papendrechtin de Regthuizcn te Hardinxveld, in de Drie Snoeken; te Werkendam, in 's Lands Welvarente Gorinchemin de Logementen de Doelen en de Hooiwagen; cn wijders, op franco aanvragen, tegen betaling van 50 ets., te bekomen zijn aan het Lokaal der Centrale Directie van Walcheren. Op Dingsdag den 21 Junij 1853, des morgens ten 9 ure, zullen de noodige aanwijzingen in loco plaats hebben, te be ginnen aan de Zuidwatering cn voorts nadere inlichting te bekomen zijn bij den Opper-commies der voornoemde Directie. Middelburg, den 2 Junij 1853. De Centrale Directie voornoemd H. D. FOCK, 1. p. Ter ordonnantie van dezelve, J. J. I. SPRENGER. De Burgemeester en WetHomiers van Vlissingen maken bekend Dat de liermis of Jaarmarld, binnen die Gemeente, zal plaats hebben van en met den 11 tot en met den 23 Julij aanstaande, en noodigen mitsdien diegenen, welke verlangen mogten Standplaatsen op de zelve te erlangen, uit, om zich vóór don 4 van gezegde maand met franco Brieven en op gave, in nederlandsehe maat, aan de Marktmeesters aan te melden. Vlissingen, den 3 Junij 1853. De Burgemeester en Wethouders, J. W. CALLENFELS. De Secretaris MABILOT. MIOOKCBUBC C Junij. Laatstleden donderdagen vrijdag avond werd alhier het derde Zeeuwsche Muzijkfeest gevierd, inliet kerkgebouw der AVaal- sche Gemeente. Op den eersten feestdag werd ten gehoore gebragt Die Jahres- zeitenoratorium van J. Haydn. Met gespannen verwachting werd de uitvoering van dit schoone maar met vele eigen aardige moeijelijkheden gepaard gaande kunstgewrocht, te gemoet gezien. De rijke en welige afwisseling van luim en ernst, de prachtige beschrijvingen van natuur-tooneelen en levenstoestanden, de uitdrukking van eerbied en dank aan den milden Verzorger van al het geschapene, vervangen door luide uitboezeming van de vreugde der schepselen die de voorwerpen zijn zijner liefderijke zorg en bescherming; dat alles geeft aan de uitvoering van dit oratorium eene be zwaarlijk te beschrijven moeijelijkheid, die, misschien meer nog dan het terug geven der geschreven toonendiepe cn ern- tige studie vereisclien. Veel wordt er dus van koor cn or- chestveel vooral van de solo-zangers gevergd, wanneer dit voortreffelijk oratorium wordt voorgedragen. Maar des te meer mogen wij ons verheugen bij de mededeelingdat naar hot oordeel van des bevoegden de voordragt weinig bijna niets te wenschen overliet. De uitvoering getuigde in alle deglen van juiste opvatting en goed begrip van de kracht der tegenstellingen, den toon en den geest, die het geheele stuk beheerschen. Verrukt en geroerd verliet ieder op den eersten avond het kerkgebouw. Geen wonder dus dat men reikhalzend uitzag naar den tweeden avond, waarop men een gelijk kunstgenot verwachtteen die verwachting is niet teleur gesteld. De feesviering ving aan door de keurige uitvoering van de zeer beroemde 7de symplionie van Beethoven, opgevolgd door de voordragt van De 100ste Psalm door Handel en besloten door de symphonie-cantate Das Lobgesang van Mendelssohn- Bartlioldy. Ook nu was er dus weder rijkdom van afwisse ling, en ieder dezer stukken werd met groote belangstelling en ingespannen aandacht aangehoord. Vooral bragt het laatstgenoemde stuk, welks uitvoering allervoortreffelijkst wasen waar solistenkoor en orehest schenen te wedijveren om al do kracht en majesteit, welke in deze compositie ligt, uit te drukken en over te storten in het gemoed van de toehoorders het publiek in verruk kingzoo zelfs, dat het, na het wegsterven van het laatste accoordniet kon nalaten in luide kreten van toejuiching zijn gevoel lucht te geven. De solisten hebben hunne taak voortreffelijk vervuld. Uitge munt vooral hebbendoor gevoelvolle warme en waardige voor dragt, de sopraan, mejufvr. C. Froschhart van Leydenen de tenor, de hoer C. W. von Rath van 'sHage. Het kerkgebouw was doelmatig ingerigt,en de vrees dat het te klein zou zijn om al de toehoorders te bevatten beeft zich gelukkig niet ver wezenlijkt. Door do zorg van het committé waren nog, in sommige vakken van het gebouw, die beschikbare ruimte aanbodengoede zitplaatsen aangebragt. Zoo wel bij den aanvang, als gedurende de uitvoering, heerschte er eene volmaakte ordede diepeplegtige aan dacht welke onder de uitvoering te bespeuren wasgetuigde van den indruk welke het geheel op al de aanwezigen maakte. De nadenkende kon er door overtuigd wordendat de toon kunst, hoe ook door domheid vaak miskend, door dweep zucht schier veroordeeld, een van do beste en zekerste mid delen is, om het hart te treffen en op te voeren tot liooge en heilige aandoeningen. Na den afloop van het feest werd door het mannenkoor van het orehestbegeleid door verscheidene instrumentisten eene serenade met fakkellicht gebragt aan den waardigen di rigent en vervolgens aan al de solisten die men wist dat ten huize van een onzer meest geachte ingezetenen waren bijeen gekomen. Deze wel verdiende hulde mogt met regt de ondubbelzinnigste blijken van algemeene goedkeuring erlangen. De leden van het committédat de regeling van hot feest had op zich genomenhebben in de eerste plaats en in ruime mate aanspraak op de erkentelijkheid van allen, die het heb ben bijgewoond. Niettegenstaande verscheidene zamenloo- pende omstandighedenwelke aanvankelijk dreigden de zaak tegen te werken, zijn zij er in geslaagd het feest in vele op- zigten luisterrijk te doen zijn. De blijken van algemeene goedkeuring mogen bun daarom voldoening geven, voor de inspanning en volharding, door hen aan den dag gelegd. Dank hebben allen die aan het feest hebben medegewerkt. Wij noemen hier vooral den dirigentonzen verdienstelijken stadgenoot, den heer W. R. Geulen, aan wiens kunde en ijver wij voornamelijk den goeden uitslag mogen toeschrijven. Gaarne brengen wij ook nog hulde aan den kerkeraad der waalsche gemeentediezich verheffende boven kleingees tige vooroordeelenmet de meeste welwillendheid het kerk gebouw voor de feestviering beeft beschikbaar gesteld. Wij zouden hier ons verslag kunnen eindigen van het feest, dat zeker nog lang in heugenis zal blijven, en waarvan de heilzame gevolgen voor den bloei en do hoogschatting der kunst zeker niet zullen achter blijven, indien wij ons niet ge drongen gevoelden te vermeldende ijverige pogingen die door velen zijn aangewendom dengenen, die tot do uitvoering hebben medegewerkt ook afgescheiden van de muzijkale feestviering, eenige uitspanning t'e verschaffen. De welwillendheid der leden van de sociëteit de Vriendschap heeft daartoe bijgedragen, door aan allo hoeren medewerken den, gedurende de feestweek, toegang tot haar lokaal te ver schaffen. Erkentelijk is dan ook door velen daarvan gebruik gemaakt, terwijl vrijdag avond, op uitnoodiging van het be stuur, aldaar eene algemeene bijeenkomst der heeren van het orehest plaatst had waarbij vriendschap en vrolijkheid den toon gaven. Des zaturdags vereenigden zich in den voormiddag eenige famillios uit deze stadom met hunne gasten gezamenlijk een gedeelte van den dag te Domburg door te brengen. Het eerste zomer-concert, dat in bet Schuttershof door de leden van de confrérie van St. Sebastiaan opzettelijk opdien dag bepaald was, verschafte velen een genoegelijken avond. Door de welwillendheid der leden was aan alle medewerkenden van het muzijkfeest toegang verleend, en het gunstige weder lokte ook een 'talrijk gezelschap derwaarts. Voor eene smaakvolle verlichting van den tuin was gezorgd, terwijl de bijeenkomst besloten werd door een balwaaraan alge meen en met geestdrift werd deel genomen. Wij koesteren dan ook den wenschdat de inwoners van andere plaatsen, die dezer dagen onze stad hebben bezocht, en vooral zij die tot de heerlijke opvoeringen hebben mede gewerkt, de overtuiging mogten erlangen, dat hunne tegen woordigheid en medewerking door de ingezetenen op hoogen prijs werd gesteld, dan zal ook het derde Zeeuwsche Muzijk feest hebben medegewerkt om tussclien de liefhebbers dei- toonkunst in dit gewest eenen innigen vriendschapsband daar te stellen, die ongetwijfeld schoone vruchten zal dragen en bevorderlijk zal zijn aan het doeldat men bij de oprigtlng der Vereeniging voor Zeeuwsche Muzijkfeesten heeft op het. oog gehad: het aankvveeken en bevorderen van kennis, en hoogschatting der toonkunst in dit gewest. Bij de onlangs alhier in het openbaar gehouden aanbe stedingen is: 1. het doen van eenige vernieuwingen en her stellingen aan do provinciale waterstaats-werken en we^en met liet onderhoud van den 1 julij 1853 tot eu mot den 30 junij 1856, benevens de uitvoering van eenige buitengewone werken aan het Sloeeiland Zuidbeveland, aan het eiland Noordbeveland en aan de haven van Breskens, aangenomen vooreen gezamenlijk bedrag van 65337; 2. het vernieuwen der rijswerken en het maken van steenglooijingen aan de calamiteuse polders in Zeeland, gedurende het jaar 1853, met het onderhoud van al de werken tot den 1 mei 1854 daaronder begrepen de levering van al do materialen aange nomen voor een gezamenlijk bedrag van 302469 en 3. het uitvoeren van eenige aardewerken tot herstel en verbetcrin"- der zeedijken van eenige der voormelde poldersin 1853° aangenomen voor een gezamenlijk bedrag van/ 27910. Bij koninklijk besluit van den 31 mei 11. wordt de vergade ring der staten-generaal bijeengeroepen tegen dingsdag" den 14 junij aanstaande. Bij koninklijk besluit van den 26 mei 11. wordt de titu laire kapitein-luitenant-ter-zee J. Lehman de Lelinsfeld met den laatsten junij aanstaande, eervol ontslagen uit de betrek king van equipagiemeester bij 's rijks werf te Vlissingen, en hem, van den 1 julij af, ter zake van vijftigjarigen ouder domeen pensioen verleend van 1470 's jaars. Bij Zr. hls. besluit van den 31 mei jl. wordt de officier van gezondheid 3de klasse II. L. Koning, met ingang van den 1 dezer, bevorderd tot officier van gezondheid der 2do klasse, met bepaling, dat hij zal rang nemen tusschen de offi cieren van gezondheid 2de klasse J. P. Eofsink en C. F. T. Hommel. Zijne Majesteit heeft, bij besluit van den 2 dezer, goed gevonden te benoemen tot tweeden luitenant-kwartiermees ter bij het eet stc i egement infanterieden sergeant titu lair P. L. G. Doormanvan het 2de regement vesting-artil lerie; bij het 4de regement infanterie, den sergeant titulair B. A. Egter van Wissckerke van het 8ste regement van het wapen; bij het 6de regement infanterie, den sergeant titulair C. G. Berghauservan het 5de regement van het wapen. Bij Zr. Ms. besluit van den 30 mei 1853, is aan den luitenant-ter-zee der tweede klassejonkhr. K. G-. L. Pichot van Slype, met den laatsten dier maand, op zijn daartoe ge daan verzoek, eervol ontslag uit de dienst verleend. Z. 1VL heeft den lsten luitenant J. A V. K. Ro'-'cr, van het 4de regement infanterie, voor don tijd van één jaar, op non-aetiviteit gesteld. Tot kommandeurs der orde van de Eikenkroon lieeft Z. M. benoemd, de heeren J. Maykapitein-luitenant-ter-zee, adjudant van Z. K. II. prins Hendriken E. graaf van By- landt, kamerheer van Z. M. in buitengewone dienst; tot ridders dier orde, de heeren: jhr. J. II. van Capellen, luite nant-ter-zee 1ste klasse, en J. H. van AVickevoort Crommelin, secretaris vanNZ. K. II. prins Hendrik. Bij beschikkingen van den 3 dezer heeft de minister van binnenlandsche zaken bepaald, dat dc nieuwe stemmig, ter benoeming van een lid der tweede kamer van de staten-ge- neraal, in de hoofd-kiesdistricten Amsterdam en 's Graven- liage, zal geschieden op donderdag den 10 dezer. De heer J. C. Baud heeft zijne verkiezing te Rotterdam aangenomen, zoo dat te Amsterdam en Ie 's Gravenha°-e nieu we verkiezingen voor een lid van de tweede kamer °der sta ten-generaal moeten plaats hebben. Men wil weten, dat de inlrede van Z. K. II. prins Hen drik met hoogstdeszelfs gemalin in dc residentie zal plaats hebben op dingsdag den 21 dezer, des namiddags ten 3 ure. HII. KK. HH. zullen aan liet stationsgebouw opgewacht wor den door hoofd- eu verdere officieren van hot koninklijk huis als ook door eene commissie uit het stedelijk bestuur. Aan' het stationsgebouw zullen de schutterij der residentie en het regement grenadiers en jagers geschaard staan. liet konink lijk echtpaar zal zich vervolgens van daar, door de AArafen- straten, VeenestraatHoogstraat en Noordeinde-naar herpa leis van Z. M.en na aldaar eenigen tijd vertoefd te heb ben zich van daar naar het paleis van Z. K. II. in het A'oor- hout begeven den weg nemende door het Noordeindo de Plaats Vijverberg en zoo naar hoogstdeszelfs paleis. Op de Plaats en Vijverberg zal het regement dragonders en de artil lerie geschaard staan. AAroensdag en vrijdag zal er ten hove groot diner en gala plaats hebben zaturdag zullen er volks feesten en des avonds illuminatie gehouden worden. De minister van oorlog lieeft, na een ingesteld onder zoek, de noodige bevelen uitgevaardigd, om de opeue kiik- gaten in de sclnlderhuizen van dik glas te voorzien. Uit 's Hage schrijft mendat de wet op de vee-artsenij- kunde in Nederland, door het vorige ministerie ontworpen, door het tegenwoordige wordt gereed gemaakt, om spoedD aan de staten-generaal te worden toegezonden.

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1