MIDDELBURGSCHE C O U R AIV T. 1853. Zaturdag N° 67. 4 Junij. Bij dit no. behoort liet verslag van den Gemeen teraad te Middelburg, zitting van 1 Junij 1855. Ucetuccu cti 5lbmi»u0ttr«ticu. ¥j:/t tut: r, ïsra De Burgemeester enUTetliouilers van Middell»urg it m: nx Bïtrtiï ixt» Msiii m. i ris dn) scitooh. inunculaubochc ïfijbiiigcu. Umfcul.inbschc maken bekend Dat bij de op den 2 dezer plaats gehad hebbende stem ming voor een Lid van do Tweede Kamer der Statcn- Generaal is verkozen de Heer Mr. DANIËL VAN ECK to 's Gravenhage. Terwijl de Processen-Verbaal van Steminlevering en Stem opneming, van den 31 Mei en 2 Junij, in de Benedenzaal van het Raadhuis zijn aangeplakt en ter Secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd. Middelburg den 3 Junij 1853. Do Burgemeester eh Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris, M. F. LANTSIIEER. Burgemeester en Wethouders van de Gemeente Hoofdplaat zijn voornemens om, onder nadere goedkeu ring, op Vrijdag den 17 Junij 1853, des namiddags om drie urein de Raadkamer der Gemeente publick aan te besteden liet Herstellen en verbeteren van Het ScHool-Eokaal en de Onderwijzers-woning aldaar. Op Woensdag vóór de Aanbesteding, 's namiddags van drie tot vijf urezal er aanwijzing in loco gedaan worden en inzage van bestek en voorwaarden kan van heden af iii genoemde Gemeentekamer verkregen worden. De ÜYederlandscHe Godsdienstige Israëlitische Schoolcommissie, voor hot Ressort Ifliddellbiivg, brengt bij deze ter kennis van de Begunstigers van het Instituut van Onderwijs Chesed Negnurim, dat op Dingsdag den 7 de zer, des morgens ten 9 ure, aan het Schoollokaal zal plaats hebben het gewone jaarlijksch onderzoek naar de vorderingen der bij dit Instituut onderwijs genietende Kinderen, en dat, op den voet van vorige jaren toegang zal worden verleend aan allen, welke dit Examen mogten willen bijwonen. Middelburg, den 3 Junij 1853. De Schoolcommissie voornoemd Namens dezelvehet Lid en Secretaris V. VAN LISSA. MIUDEl/BlIKe, a Junij. UITSLAG DER HERSTEMMINGEN" VOOR LEDEN VAN DE TWEEDE KAMER DER STATEN-GFNERAAL. Hoofdkiesdistrict Middelburg. Kiesgeregtigden 2350. Ingekomen biljetten 1768. Van onwaarde 15. Blijft geldige stemmen 1753. Verkozen: mr. D. van Eck met 918 stemmen. Zijnde op mr. C. W. E. Vaillant 835 stemmen uitgebragt. Hoofdkiesdistrict Zierikzee. Kiesgeregtigden 2350. Ingekomen biljetten 931. Van on waarde 13. Blijft geldige stemmen 918. Verkozen: jhr. mr. J. F. Sciiuurbeque Boeye met 516 stemmen. Zijnde op mr. S. II. Anemaet 402 stemmen uitgebragt. Hoofdkiesdistrict 's Gravenhage. Ingekomen geldige biljeten 1406. Verkozen: de heer J. C. Baud, met 901 stemmen. De heer J. P. baron van Zuylen van Nyevelt vereenigdo op zich 505 stemmen. Hoofdkiesdistrict Amsterdam. Ingekomen geldige biljetten 2107. Verkozen: de heerenII. Stolte, met 1403; professor J. Bosscha, met 1259, cnJ. C. Baud, met 1246 stemmen. Mr. P. P. van Bosse had 817, mr. J. Heemskerk Bz, 816 en de vice-admiraal J. C. Ryk 795 stemmen bekomen. Hoof'dkiesdistrict Botterdam. Ingekomen geldige biljetten 1504. Verkozen: de heer J. C. Baud, met 779, en mr. P. P. van Bosse, met 762 stemmen. Hoof dkiesdistrict Gorinchem. Ingekomen geldige biljetten 1163. Verkozen: mr. P. J. Elout van Soeterwoude, met 636 stemmen. De heer C. Schiffer bekwam 527 stemmen. Hoofdkiesdistrict TJtreclit. Verkozen: jhr. mr. II. A. M. van Asch van Wyck met 1301 stemmen. Op jhr. mr. P. A. ^M. van Oosthuyse van Rijckevorsel van Rysenburg waren 552 stemmen uitgebragt. Hoofdkiesdistrict Assen. Verkozen: mr. P. van der Veen, met 655 stemmen. Do heer mr. II. Vos bekwam 406 stemmen. Hoofdkiesdistrict Deventer. Verkozen: jhr. C. A. Storm van 's Gravesande, met 543 stemmen. De heer Thorbecke bekwam 519 stemmen. Hoofdkiesdistrict Eindhoven. Ingekomen 1465 stembiljetten. Van onwaarde 12. Verkozen: de heer mr. P. van den Heuvel, met 764 stemmen. De heer J. F. van dor Ileyde bekwam 692 stemmen. Hoofdkiesdistrict Iloorn. Ingekomen geldige biljetten 2355. Verkozen: de heer J. Donker Hz. met 1199 stemmen. Op mr. A. S. van Nicrop (oud lid) waren 1156 stemmen uitgebragt. Hoofdkiesdistrict 's Ilertogenbosch. Verkozen: J. J. H. de Poorter, met 1074 stemmen. De heer mr. J. R. Thorbecke bekwam 606 stemmen. Hoofdkiesdistrict Tilburg. Ingekomen biljetten 1917. Van onwaarde 84. Verkozen: de heeren mr. F. J. Jesuers, met 1315 stemmen en C. C. A. Beens met 1008 stemmen. De heer mr. E. J. A. Borret bekwam 904 en de heer P. J. J. Holllingerus Pypers 379 stemmen. Hoofdkiesdistrict Zwolle. Ingekomen geldige stembiljetten 1888. Verkozen: mr. B. W. A. E. baron Sloet tot Oldhuis, met 1009 stemmen. De heer W. L. F. C. ridder van Rappart bewam er 883. Gisteren avond heeft het derde Zeeuwsche muzijkfeestin het kerkgebouw der waalsche gemeente binnen onze stadeen' aanvang genomen met de opvoering van De Jaargetijden oratorium van J. Ilaydn. De uitvoering van dat stuk was in alle opzigten voortreffelijk. Heden avond zullen de overige, bij het programma opgenoemde stukken, worden ge geven te weten: de VlIIste symphonie van von Beethoven de 100ste psalm van Handel en Das Lobgesang van Felix Mendclssolin Bartholdy. Heden morgen heeft de ter aardebestelling plaats ge had van het stoffelijk overschot des heeren J. J. Pieterse Tz., in leven stedelijk heel- en vroedmeestcr alhier. Door alle zijne kunstbroeders werd deel genomen aan die plegtige eer- bewijzing voor een door allen hoog geachten, en zoo wel door zijne betrekkingenals door zijne vele vrienden met diepen weemoed nagestaardenverdienstelijken man. De leerlingen van de clinische school hadden zich op de begraafplaats ver- conigd en volgden daar het lijk naar zijne laatste rustplaats. Lang zal binnen Middelburg in 't algemeen en bij zijne leer lingen meer bepaaldelijk zijne nagedachtenis in zegenend aan denken blijven. Van goeder hand zijn wij onderrigt, dat het harmonie gezelschap Cecilia, uit Rotterdam, zich in deze of de vol gende maand alhier zal doen hooren. Dit gezelschap, bestaande uit 26 personen, allen meesters, is bij de muzijkliefkebbers genoegzaam bekend, om ons van eenige aanbeveling te kun nen onthouden, en wij twijfelen niet, of de inteekenings- lijst, die weldra zal worden aangeboden, zal met veler naam- teekening worden vereerd. Bij besluit van den 1 dezer heeft Z. M. tot voorzitter van de eerste kamer der staten-generaal, gedurende de aanstaande zitting, benoemd, denbeer mr. J. A. Philipselid dier kamer. -- Z. M. heeft eervol ontslag verleend aan J. II. van de Creke, als commissaris van Policie te Rotterdam. Z. M. heeft benoemdbij hel 2de regement infanterie tot lsten luitenant J. G. Kraft; bij het 3de, tot kapitein der 3de klasse H. V. Boesses; bij het 5de, tot lsten luite nant L. F. J. A. baron van Boecopbij bet 7de, tot lsten luitenant B. J. F. Prager; bij het 8ste, tot lsten luitenant P. F. Bruiningaen heeft overgeplaatst bij het regement grenadiers en jagers, den 2den luitenant II. W. U. baron van Aylva Rengersvan het 5de regement. Men verneemtdat het Z. M. den koning dezer dagen behaagd heeft, het beschermheerschap aan te nemen van het onlangs opgerigte instituut voor burgerlijke ingenieurs te Delft. Uit de naburige gemeente Sint-Laurcns is ons het vol gende medegedeeld Na dat op den 30 mei jl. 5 in eene openbare vergadering van den gemeenteraad, en in tegenwoordigheid van vele be langstellende ingezetenen, de heeren II. Rekker, als burge meester, en P. van de Graftals secretaris, van deze hunne betrekkingenwelke door beide heerenmeer dan 28 jaren met belangloozen ijver en de meeste naauwgezetheid werden bekleed, afstand hadden gedaan, onder bewoordingen, welke van hunne voortdurende belangstelling in deze gemeente en derzelver welvaart getuigdenwerd op den volgenden dag de benoemde burgemeesterde heer P. Melis die deze waar digheid ook in het naburig Serooskerke bekleedt, bij plegtige toespraak van den fungerenden burgemeester, in zijne nieuwe betrekking geïnstalleerd. "Wij wenschen en mogen wel vertrouwen, dat de opge- tredene overeenkomstig zijne betuigingen even als zijn waardige voorganger, zijne beste pogingen tot welzijn dezer plaats zal aanwenden enmogen deze pogingen gezegend en de geuite wenschen vervuld wordendan zullen afgetrede- nen en bosturendenzoo wel als de ingezetenen, zich voort durend in den bloei dezer gemeente verblijden." Men schrijft uit Breda den 1 junij Heden morgen hebben de kadets van het 4de of hoogste studiejaarna hun afgelegd examen voor de commissie van inspectie voor het militair onderwijs, het akademic-gebouw verlatenom gedurende een zestal weken, tot 15 julij aan staande, op de Oosterhoutsche heide te kamperen en zich aldaar met praktische krijgsoefeningen bezig te houden. De kadets van het 3de studiejaar begeven zich, waarschijnlijk morgeninsgelijks derwaarts. Het getal der kamperende jonge lieden zal dan omstreeks 70 bedragen. De adelborsten van het 2de en 3de studiejaar begeven zich tegen half junij aan boord van Zr. Ms. brik de Zeehond, kapitein-kommandant, luitenant-ter-zee Escherom gedurende vier weken een kruistogt in de Noordzee te doen. Die van het hoogste of derde studiejaar, welke insgelijks hun examen voor gezegde commissie hebben afgelegd worden tot zoo lang met verschillende oefeningen tot hun vak behoorende bezig ge houden." liet grootste gedeelte der haringvloot zal, naar men verneemttegen den 10 dezer naar zee gaan. Zr. Ms. stoomschip Curacao, luitenant Huysvan Curacao naar Ilellevoetsluis te Falmouth binnen heeft laatsleden zondag de reis voortgezet. Zr. Ms. fregat Prins Frederik der Nederlanden, onder bevel van den kapitein ter zee A. C. van Braam Houck- geest, den 25 januarij 11. van Vlissingen naar Batavia, en Zr. Ms. stoomschip Phoenix, luitenant-ter-zee 1ste klasse N. A. van Es, den 25 januarij van Batavia naar Nederland vertrokken zijnhet eerste den 21 en het laatste den 24 maartin de Tafelbaai (Kaap de Goede Hoop) binnengeloo- pen. Het eerste heeft den 4 en het laatste den 5 april de reis voortgezet. Engeland. Londen 30 mei. Z. K. II. de hertog van Genua, broeder des konings van Sardinië, wordt morgen hier verwachtten einde de receptie van H. M. op 2 junij bij te wonen; de prins zal zich omtrent tien dagen hier ophouden. Terstond na afloop van den eergisteren gehouden kabi netsraad die ruim vier uren heeft geduurd en waarin de turksche kwestie behandeld werd, heeft de ottomanische ge zant Mussurus een langdurig onderhoud met den minister van buitenlandsche zaken, lord Clarendon, gehad. Te Plymouth is gisteren avond per telegraaf bij den admiraal Ommaney het bevel der admiraliteit ontvangen, om zich met den meesten spoed naar Londen te begeven. De admiraal is heden ochtend ten 6 ure herwaarts gekomen. Men leest in het Carmathen JournalOp eene der werven van den heer Scot Russell heeft men de kiel gelegd van een stoomschip, bestemd voor de Eastern Steam Navi- gation company, hetwelk grooter zal zijn dan eenig vaar tuig, dat tot nog toe den oceaan heeft doorploegd. Dit stoom schip zal 300 ton meten620 voet lang en 100 voet diep zijn. Het zal in beweging worden gebragt door eene schroef en vier schepraderen zullende de gezamenlijke ma chines 6000 paardenkrachten sterk zijn, namelijk: voor de schroef 2000, voor de schepraderen aan het voorschip 2000 en voor de schepraderen aan het middenschip 2000. Het vaartuig zal hoofdzakelijk dienst doen in de vaart op Nieuw Zuid-Wallis. Men verzekert, dat de Eastern Steam Naviga- tion company nog meerdere stoomschepen van de zelfde grootte zal doen bouwen, zoodra de spoorweg van Mildfordhaven gereed zal zijn. EluitscHlaml. Weenen 29 mei. De koning van Beije- ren wordt morgen alhier verwacht. Volgens een gerucht, door La presse medegedeeld, zijn de russische troepen reeds naar Bessarabie opgerukt. Triest 31 mei. Hier zijn berigten ontvangen van Konstan- tinopel van den 23 mei. Prins Menzikoff heeft bij zijn vertrek het gansche personeel der russische legatie met zich genomen. De wapens zijn aan het hotel der ambassade in genomen. De russische belangen zijn opgedragen aan de oostenrijksche ambassade. De Porte neemt maatregelen tot verbetering van den toestand der Christenen. De graaf Nes- selrode is aangekomenbelast met depêches voor het gou vernement. Berlijn 31 mei. De aartshertogin Sophiamoeder van den keizer van Oostenrijk wordt met haren jongsten zoon aartshertog Lodewyk, in deze stad verwacht. Aan deze reis hecht men nog al een zeker gewigt. De minister-president von Manteuffel heeft van den her tog van Brunswijk de orde van Hendrik den Leeuw ontvan gen. De heer von Manteuffel bezit thans 18 ridder-orden. Te Koningsbergen isin den aanvang van het semester bij de philosophische faculteit dier hoogeschool, een student ingeschreven die beide armen mist. Hij is aldus geboren maar overigens welgevormd, heeft het gymnasium te Gum- binnen met lof verlaten en doet alles met de voeten wat andere menschen met de handen doen. Italië. Turin 31 mei. Het officieel dagblad deelt de wet mede, welke ten behoeve van de lombardische uitgewe kenen een crediet toestaat van 400,000 fr. EranUrijU. Parijs 30 mei. De regering heeft bepaal delijk tot eene volgende zitting uitgesteld het ontwerp van een senatus-consultstrekkende om aan den staatsraad het regt te verleenen het beheer der koloniën door administra tieve reglementen vast te stellenwelk ontwerp, zoo als men weet, weinig bijval vond in den senaat, die het beschouwt als inbreuk makende op zijne grondwettige prerogatieven. Op last des keizers heeft de minister van binnenland- sche zaken aan de weduwe Balzac, moeder van den bekenden letterkundigeeen jaargeld van 500 francs toegekend. De keizerin heeft het defile' der troepen bij de gisteren gehouden revue te Satory bijgewoond. De keizerin heeft bevolendat 40,000 realen van hare inkomsten in Spanjezouden worden besteed tot verligting van den in Galicie heerschende nood. Zoo als men weet, bevindt zich de beroemde barbier- dichter Jasmin van Agen thans te Parijs, alwaar hij zeer onthaald wordt. Zoo heeft men hem gisteren bij Vefour in het Palais Royal een luisterrijk feestmaal gegeven, waarop de heeren Dumon oud-minister van Lodewyk PhilipsAn- celot lid van de fransche academie, en vele andere bekende personen en letterkundigen aanwezig waren. De gasconscho dichter nam bij deze gelegenheid aller harten in door zijn opgewekten, vrolijken geest, en vooral door zijne bewonde renswaardige gaaf van improviseren. Bij deze gelegenheid heeft Jasmin verscheidene dichtstukken voorgedragen, en met zoo veel gevoel en uitdrukkingdat de meeste aanwezigen ofschoon het languedocsche dialict. niet verstaandegeheel weggesleept werden door de voordragt des dichters. 1 Junij. Het buitenlandscli nieuws is schaars. De hertog van Genua heeft, na een groot diner te hebben ge geven, en het bal te Saint-Cloud te hebben bijgewoond, Pa rijs verlaten en zich naar Londen begeven. De hooge ambtenaren welke door den keizer zijn afgevaardigd geweest met eene zending tot onderzoek van den stand van zaken in de departementenworden weldra terug verwacht. Men zegt dat deze zending niet veel vruchten heeft opgeleverd. Beursberigt. 3 pet. 79,10; 41 pet. 102,00 fr.

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1